Injekční aplikace botulotoxinu

Stárnutí je proces, který nezastavíme. Lze jej ale zmírnit. Pokud nechcete jít přímo na plastickou operaci nebo ještě netrpíte výraznými znaky stárnutí, tak se nechte vyplnit vrásky botulotoxinem. Nejen zde jej ale lze využít. Seznamte se s metodou.

Co je botulotoxin?

Jedná se o látku, která blokuje** nervový vzruch do svalu**, a tím pádem zabraňuje jeho smrštění a tedy i tvorbě vrásky. Činnost mimiky se tak na čas omezí, oslabuje se sval a tím pádem se i vyhlazuje pleť. To je ovšem to hledisko, které se využívá v plastické chirurgii, a které vás zajímá. Původ užívání botulotoxinu, neboli též botoxu, má v lékařství má jinou historii.

Možná jste četli, že herečka Sharon Stone se se zlou potázala, když se svému nejstaršímu synovi rozhodla léčit pocení nohou pomocí vpichování botoxu. Asi jste si také klepali na čelo, co je to za nesmysl a že hollywoodská diva musí tu plastickou chirurgii cpát všude. Ovšem botox má skutečně i účinky proti pocení. Na konci 19. století se poprvé využil v očním lékařství, později se využil i proti zmíněnému nadměrnému pocení a pronikl do plastické chirurgie právě pro zmíněné vlastnosti.

K čemu botulotoxin slouží a kdy ho využít?

Botox je nejlepší jako prevence vrásek. Pokud se vám objeví drobné mimické rýhy, tak si je již můžete dát vyplnit, abyste předešli potom hlubším vráskám a následně i radikálnějšímu plastickému zákroku. Aplikace se provádí ambulantně a mohou ji podstoupit jak ženy, tak i muži. Pánové totiž také nejsou výjimkou. Naopak. Spousta mužů, pokud dbají na vzhled, ví, že prevence je lepší, protože klasické plastiky se více bojí. Výhodou zákroku je také to, že si stačí zajít na kliniku, kde vám proceduru provedou, a poté můžete dělat běžné věci jako vždy. A protože zákrok není klasickou operací, tak se neprovádí pod narkózou, což je také moment, kterého se spousta lidí obává. V případě aplikace botulotoxinu vám budou maximálně lokálně znecitlivěna ošetřovaná místa.

Co vás při aplikaci botoxu čeká?

Zde je několik základních informací:

Kdy se objednat na botox?

Když zpozorujete první vrásky. Víte-li, že máte výraznou mimiku (časté usmívání nebo krčení čela), tak musíte trochu počítat s tím, že se vám vrásky časem udělají. Už při těchto příznacích, které dávají tušit, že se dělají vrásky, se můžete objednat na konzultaci. Odborník vám poradí, zda jít na zákrok. Protože se jedná o jemnou metodu a je spíše preventivní proti hlubším vráskám, tak lze začít brzy.

Co se děje na konzultaci s lékařem?

Protože se jedná o odborný zákrok, tak se nemusíte bát, že vám lékař vnutí něco, co by vám škodilo. Před aplikací s vámi probere vaše představy a také prostuduje váš zdravotní stav. Pokud je vše v pořádku, může se jít k zákroku.

Jak probíhá aplikace botoxu?

Botulotoxin je látka, která se vpichuje v malých dávkách. To za pomoci tenké jehly a krátkými vpichy, tak celý zákrok ani nemusí bolet. Pokud jste citliví, lze místo znecitlivět anestetiky. Vpichy se provádí do míst, kde se tvoří vrásky (což je nejčastěji čelo, místo mezi obočím nebo oblast okolo očí, ale výjimkou není i krk či dekolt). Nebojte se, že vám „zkamení" tvář nebo že se ztratí mimika. Ani bezprostředně po zákroku. Ten vás nijak neochromí v běžné denní činnosti. Délka zákroku se počítá od množství provedení vpichů, ale v průměru se jedná zhruba o půl hodiny.

Jaký je účinek botoxu?

Asi zhruba čtyři hodiny po zákroku by se měly provádět speciální obličejové cviky. Výsledky injekční aplikace se dostaví asi za týden, délka se však u různých lidí liší. Efekt trvá v průměru tak čtyři měsíce, pokud budete chtít obnovit kúru, objednejte se k lékaři a ten zhodnotí, zda potřebujete další zákrok. Většinou se zákrok podstupuje dvakrát do roka, aby se dosáhlo nejlepších výsledků.

Jsou nežádoucí účinky?

Přípravek je vyvinut tak, aby byl snášen co nejlépe, ale všude se samozřejmě mohou objevit vedlejší příznaky, které nejsou příjemné. U botoxu se může objevit pocit zhmoždění v místě aplikace, což je celkem logické a za pár dní by to mělo přejít. Může se rovněž objevit pocit sucha v ústech nebo očích či naopak slzení. Může se také dostavit až přílišné povolení svalu. V případě vedlejších účinků se proto konkrétně poraďte s lékařem, který se na vás podívá a poradí si s daným problémem.

Pro koho je botox nevhodný?

Samozřejmě, pokud jste již měli citlivé reakce na tuto látku nebo na některé její složky. Pokud máte nějaké neurologické problémy, tak o tom dejte vědět lékaři, protože u některých pacientů by měl být přípravek aplikován alespoň s velkou obezřetností. Stejně tak, pokud berete antibiotika, protože některý typ je v souvislosti s aplikací botoxu nežádoucí. Rovněž se zákrok nedoporučuje těhotným či kojícím ženám.

Kdy je aplikace butolotoxinu optimální?

Zejména, když se objevují první malé vrásky, protože, jak už bylo zmíněno, se tak zabrání hlubším projevům stárnutí. Ty se pak musí odstraňovat razantnějšími zákroky ve sféře plastické chirurgie. Nelze určit, v jakém věku se má přijít, protože to je u každého různé, ale i když je vám lehce přes dvacet a zpozorujete, že se vám začínají dělat vrásky, tak se již můžete objednat. Rozhodně nešetřete a vyberte si pracoviště, které má dobré reference. Právě správná aplikace botoxu totiž zajistí požadované vyhlazení bez ovlivnění přirozené funkce mimiky.

Jak lze výsledek botoxu ještě vylepšit?

Výhodou aplikace botulotoxinu je i možnost skloubit více omlazovacích metod najednou. Jedná se zejména o neinvazivní procedury jako je chemický peeling, omlazení laserem nebo jiné vymoženosti obdobného typu, které plastická chirurgie nabízí.

Chcete na botox, ale bojíte se ztráty mimiky?

Asi nejčastější obava. Když se díváte na fotografie některých starších hollywoodských hvězd nebo i jiných starších lidí zejména z Los Angeles, tak si říkáte, že mají zdeformovaný obličej** a postrádají mimiku.** Není to ovšem výsledek klasické aplikace botoxu. Tito lidé mají za sebou jednak určitě více zákroků z oblasti plastické chirurgie, a pak i zde platí – všeho s mírou. To dotyční určitě nedodržují. Všimněte si jiných známých osobností, kteří se netají, že podstoupili aplikaci botoxu a přitom vypadají perfektně. Záleží na tom, jak se vnímáte. Botulotoxin vás nemá vrátit zpět do mládí. Jen po něm budete vypadat velmi dobře, i mladší. Ale držte se příslušné generace. Zralá a výborně vypadající žena je mnohdy více sexy než kdejaká dvacetiletá holka.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id14985 (rodina-finance.cz#22413)


Přidat komentář