Botox - účinky, aplikace, cena

Botulotoxin je osvědčená a rychle účinná látka, která uvolňuje svalové křeče a blokuje přenos nervového impulzu na motorické plotémce svalu. Dříve se botulotoxin v medicíně využíval u nemocí hyperaktivity svalů, třesu a křečí.

Stručný popis látky - BOTOX

Botulotoxin A(Botox) je látka, která uvolňuje svaly, tzn. že působí přímo na příčinu vrásek, tedy na svalovou činnost. Po vstříknutí do svalu se dočasně zablokuje nervový impuls, který způsobuje jeho stažení. Proto je tato látka na mimické vrásky účinnější než kožní implantáty, vrásky se zjemní nebo zmizí úplně (dojde k vyhlazení vrásek). Navíc se** zamezí vzniku nových vrásek**. Účinek není trvalý, ale zákrok lze bez problémů opakovat.

Botox a aplikace

Aplikace Botoxuje zcela bezbolestná. Tenkou injekční jehlou zavede lékař látku do svalu, který způsobuje vrásku nebo nežádoucí výraz obličeje. Injekce při aplikaci způsobí** jemně pálivý pocit**. Ihned po zákroku je pokožka** mírně zarudlá a lehce oteklá**. Toto zhruba po hodině mizí. Nemusíte si tedy brát žádné zvláštní volno - dovolenou, téměř hned po zákroku můžete jít do práce. Doporučuje se minimálně týden před zákrokem nepít alkohol. Aspirin nebo jiné protizánětlivé léky vysaďte alespoň dva týdny před zákrokem, aby nedošlo k tvorbě nežádoucích podlitin.

Výsledek - Botox

Výsledek zákroku se projeví již za 3 až 6 dní. Pokožka je viditelně uvolněnější a vráska méně hluboká. Po 14 dnech je účinek optimální. Tento účinek vydrží 3 až 4 měsíce. Čím častěji se zákrok opakuje, tím delší je jeho účinek.** Délka se pak pohybuje od 6 do 9 měsíců**. Výsledek se neliší podle pohlaví, botulotoxin funguje stejně u žen i mužů.

Nejčastější místa aplikace Botoxu na obličeji

Odstranění vodorovných vrásek na čele je velmi častým požadavkem klientů, kteří se téměř vždy dočkají uspokojivého výsledku. Za vrásky je zodpovědný čelní sval (musculus frontalis), jehož funkcí je pohybovat kůží čela a obočím směrem nahoru. Při aplikaci toxinu je nutné dbát na to, aby nedošlo k úplné paralýze svalu. To by mohlo způsobit pokles obočí nebo poruchu mimiky. Proto se používá více injekcí, které obsahují menší množství botulotoxinu. Tak dojde pouze k oslabení svalu.

Dalším žádaným místem úpravy je tzv. glabelární vráska, která se objevuje při zamračení. Glabela je oblast mezi pravým a levým obočím, těsně nad nosem. Ovládá ji více svalů, do kterých se pak píchne injekce. Pacient se při zákroku musí zamračit, aby se dalo přesně určit místo, kam je potřeba toxin aplikovat.

Třetí nejčastější procedurou je** zmírnění vrásek v očním koutku**. Mezi příčiny jejich vzniku patří hlavně věk a působení slunečního záření. Sval, který pracuje v příslušné oblasti, tedy kruhový oční sval. Jeho boční část je také cílem zákroku. Pokud si všimnete poklesu očního víčka nebo dvojitého vidění, patrně bylo použito příliš mnoho injekcí nebo nepatřičně velká dávka toxinu.

Pokles krajní části obočí je způsoben sníženým tahem svalů. Jejich síla totiž s věkem klesá, proto pak nezvládnou udržet tíhu ostatních tkání. I zde může pomoci aplikace botulotoxinu.

V oblasti úst se botulotoxin používá při zvýšené kontrakci horního rtu a poklesu ústního koutku. Vrásky nad horním rtem jsou méně vhodným místem pro aplikaci látky, protože je toto místo velmi citlivé na případnou obrnu a vyžaduje zkušeného lékaře. Pro nápravu těchto defektů se používá hlavně kolagen a jemu podobné materiály. Na druhou stranu se botulotoxin hodí pro** odstranění záhybů na bradě** nebo pro úpravu některých drobných asymetrií obličeje.

Komplikace - Botox**

**

Po zákroku se někdy objeví** bolesti hlavy**, které  většinou trvají maximálně dva dny. Malé procento pacientů trpělo poklesem očního víčka, ten ale také do tří týdnů odezní. Mezi další komplikace patří příznaky podobné chřipkovitému onemocnění, zarudnutí nebo podlitina v okolí místa vpichu, nevolnost, záškuby oka, dvojité nebo zhoršené vidění nebo oslabení svalů.

Aplikace botulotoxinu do oblasti krku

V podkoží krku se nachází plochý tenký sval, který se nazývá platysma (česky sval kožní). Na rozdíl od jiných svalů se neupíná na kosti, ale hlavně na kůži. Jak tělo stárne a klesá jeho tahová síla, vytváří se na krku** svislé vazivové pruhy**. Naproti tomu vodorovné vrásky vznikají díky** povislé kůži**. Faktory, které ovlivňují stárnutí, jsou především - genetické dispozice, změny hmotnosti, ale také poškození radiací při ozařování nádorů v oblasti krku, hlavy i horní části hrudníku.

Pro odstranění vrásek v krční oblasti se používá spíše operačních postupů

Botulotoxin je náhradním řešením pro starší pacienty, kteří již nesplňují kritéria pro operaci nebo předchozí chirurgický zákrok nebyl úspěšný. Lze jej ale použít i u pacientů mladších. Tyto zákroky vyžadují zkušeného lékaře, pro jejich provedení existuje mnoho technik. Hlavním nebezpečím je „napíchnutí“ jiného svalu. To může způsobit obtíže při polykání, v takovém případě určitě navštivte svého lékaře, aby nedošlo k aspiraci potravy. Mezi další komplikace patří otoky, hematomy nebo také bolestivost a oslabení svalů a ostatních tkání krku. Nevyskytují se ale příliš často.

Použití Botox**

**

- Redukce vrásek smíchu - Uvolnění vrásek od mračení - Redukce vějířovitých vrásek - Uvolnění nežádoucího výrazu obličeje (např. stažené koutky úst) - Léčba hyperhidrózy - nadměrného pocení (podpaží, dlaně, chodidla a obličej)

Účinek - Botox**

**

Dočasný od 3 do 9 měsíců

Cena Botox**

**

Cena zákroku se liší podle rozsahu a tedy počtu spotřebovaných jednotek - odstranění vrásek mezi obočím pořídíte do 4 tisíc korun, cena vyhlazení celého obličeje činí 6 tisíc a víc. Tato cena se liší, neboť ji ovlivňuje spousta faktorů. Celkovou cenu konzultujte s ošetřujícím lékařem ještě před zákrokem. Dále se před zákrokem na vše pořádně zeptejte, abyste později nebyli zklamaní výsledkem.

Každá žena je přirozeně krásná a měla by to o sobě vědět. Aplikace Botoxu není nebezpečná, ale také na druhou stranu je to píchání cizí látky do Vašeho těla. Proto by si každý člověk měl pořádně takovýto krok promyslet. Dnešní doba je plná plastických operací a zvětšování prsou. Všichni se ženou za dokonalostí a přitom si nevšímají toho, že krása není o tom, kdo má jaké míry. Krása je o tom, jak se sami cítíme.

Pokud se my sami cítíme být krásnými, nepotřebujeme okolí, aby nam říkalo, že tomu tak není. Krása je v každém z nás. Žádný člověk není dokonalý a toho bychom se měli všichni držet. Neexistuje totiž žádná norma na to, jak být dokonalý. Proto vynechte všechny plastiky a botoxy a buďtě přirozená. A, pokud už budete na sobě něco opravovat, tak snad jen ten Botox, který není škodlivý tak moc.

Přeji všem lidem, kteří si o sobě myslí, že jim něco chybí, nebo naopak přebývá, aby došli k závěru, že jsou prostě takoví, jací jsou. A, že není třeba se někomu podobat. Vždyť přece, když jste sví, tak jste jedineční a tím pádem také krásní.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id14972 (rodina-finance.cz#22057)


Diskuze a zkušenosti

alena | 10.05.2013 15:18
botox Na botox chci jít v červnu. Holt nejsem nejmladší a vrásek na čele přibývá. Hlavně mám takovou rýhu mezi obočím, takže kvůli ní vypadám,jako bych byla pořád naštvaná. Kamarádka mi poradila doktora Justana. Má teď navíc slevu za aplikaci, místo tří tisíc jenom tisícovku, takže mě to nevyjde ani moc draho. Nechci to nijak přehánět,ale tadši půjdu jednou na botox, než abych se necítila dobře.Tak pak dám kdyžtak vědět, jak to dopadlo. Jo a pročítala jsem ještě nějaké diskuze a dost mě překvapilo, že se botox doporučuje jako prevence proti vráskám a nějaké 20-leté holky už na to chodí.


Přidat komentář