Výživa kojenců a první příkrmy

Základem stravy novorozenců je mateřské mléko nebo plnohodnotná umělá výživa. S růstem dítěte je však nutné do stravy zahrnout i první příkrmové dávky, kteréobsahují nejen vitmaíny, ale i stopové a minerální prvky.

Kvalitní výživa novorozenců, kojenců a batolat

příznivě ovlivňuje jejich zdraví a pozitivně působí na jejich vývin, vývoj a růst. S přibývajícími měsíci a růstem dítěte je nutné dodat jeho organismu nejen dostatek živin, ale také dostatek vitálních látek. Mateřské mléko či umělá výživa přestávají stačit a potravu kojenců je nutné zpestřit tzv. příkrmy.

Začínáme mateřským mlékem

Mateřské mléko je nejideálnější výživou novorozenců, a to přibližně do ukončeného šestého měsíce jejich věku, V mateřském mléce jsou obsaženy všechny nezbytně důležité látky a prvky, které dětský organismus a tělo potřebuje ke kvalitnímu vývinu a růstu. Plnohodnotným podáváním mateřského mléka dítěti předcházíme vzniku nejrůznějších onemocnění a alergií. Mateřské mléko dokáže chránit nezralou sliznici dětských střev před nežádoucími alergeny a možnými chorobami.

Pokud je dítě plně kojené (do šestého měsíce jeho věku)

není zapotřebí podávat mu jiné tekutiny (vodu, čaj, ovocné šťávy) na uhašení žízně. V mateřském mléce jsou obsaženy nejen látky k utišení hladu, ale i látky k uhašení žízně.

 

Přední a zadní mateřské mléko

Přední mateřské mléko slouží zpravidla k uhašení počáteční žízně. Jeho chuť je sladká, ale po stránce vydatnosti je méně tučné. O jeho konzistenci a výživové hodnotě také svědčí jeho barva, která je oproti mléku zadnímu daleko bledší, téměř až vodová. Po chvilce sání se jeho barva postupně přeměňuje na barvu bíle mléčnou. Do popředí postupně proudí mléko zadní, které je tučné a vydatné.

Správná výživa kojící matky

V době plného kojení dítěte je nutné dbát na zdravou a rozmanitou stravu, doplněnou zvýšeným obsahem tekutin. Přísun potravin není zapotřebí zvyšovat, důležité je, aby potrava byla rozmanitá a příjem se rozdělil do několika dávek.

Pro zdravý vývoj dítěte je zapotřebí zvýšit obsah jódu

ve stravě, nebo si zakoupit jodid (na lékařský předpis). Velký obsah jódu se nachází v mořských rybách nebo v mořských plodech.

Pestrá a vyvážená strava kojící matky

je velkým přínosem pro správný vývin a růst dítěte. Strava by měla obsahovat dostatečné množství obilovin (celozrnné a tmavé pečivo, vločky, cereálie), zeleniny a ovoce, rýže a těstovin.

Pitný režim by měl být dostačující

v období kojení by matka měla vypít až tři litry tekutin denně. K nejvhodnějším tekutinám patří neperlivé minerální vody (ochucené i neochucené), čaje (speciální směsi pro kojící matky), zeleninové a ovocné šťávy nebo 100% kvalitní ovocné džusy.

V období kojení by se žena měla vyvarovat přísunu kofeinu (nápoje typu cola, černá káva) a alkoholickým nápojům.

Umělá strava od narození

Některé maminky nechtějí nebo nemohou kojit a tudíž je zapotřebí nahradit mateřské mléko umělou stravou.

Na našem trhu existuje široká nabídka umělé výživy

vybírejme ty, které jsou označeny jako hypoalergenní (HA). Ve složkách mléčné bílkoviny je snížen obsah alergicitů tak, aby dítěti nevyvolávaly alergickou reakci. Některé druhy mohou být obohaceny o probiotika, která mají příznivý vliv na snížení průjmových onemocněních.

Základní složkou umělého mléka je mléko kravské, které je upraveno tak, aby se chutí co nejvíce podobalo mléku mateřskému.

Dle věku dítěte je umělá výživa rozdělena do několika skupin:

  • počáteční mléka (0 - 6 měsíců věku dítěte)
  • mléka pro nedonošené děti nebo děti s nízkou porodní hmotností
  • pokračovací mléka (od ukončeného šestého měsíce do jednoho roku věku dítěte)
  • mléka pro batolata (pro děti od jednoho roku do tří let)

Časté chyby spojené s umělou výživou

V žádném případě nedokrmujte děti kravským nebo kozím mlékem, jelikož by se mohla objevit vysoká alergická reakce na bílkovinu.

Dodržujte počet odměrek dle doporučených tabulek

uvedených na obalu umělé stravy. Odměrky by měly být naplněny po okraj, nikdy ne vrchovatě. Větší množství použitého prášku může vyvolat zácpu či jiné trávicí problémy, popř. začnou nepřiměřeně přibývat na váze.

Mléko by rodiče neměli ochutnávat přímo z láhve

k otestování teploty slouží vnitřní strana zápěstí. Pokud bereme do úst sací část lahvičky může dojít k přenosu bakterií či různých virů. Stejně tak tomu je i v případe ocucávání šidítka.

Začínáme s příkrmy miminka

Nejideálnější dobou se zaváděním příkrmů je ukončený šestý měsíc věku dítěte. Ovšem jsou i případy, kdy je nutné s příkrmy začít o něco dříve, a to tehdy, když pozorujeme, že mu mateřské mléko nestačí. To se pozná tehdy, když má dítě neustálý hlad, saje častěji než 12 x za den. Dalším signálem pro zavedení příkrmů do stravy je tehdy, když dítě dokáže udržet lahvičku ve vzpřímené poloze. Zhruba od pátého měsíce začne mít dítě zájem o potravu, kterou konzumují rodiče nebo starší sourozenci. To je další signál, který nás upozorňuje, že můžeme postupně dítě začít učit s příkrmy.

  • Pokud bylo dítě do konce šestého měsíce plně kojeno, bude velmi obtížné naučit ho jíst něco jiného, a to nejen chuťově, ale i konzistenčně.

V případě, že se rozhodneme používat skleničky

s již nachystanou dětskou stravou, začneme od skleničky s číslem 4. Tato sklenička je dle popisku určena pro děti od ukončeného čtvrtého měsíce, avšak touto skleničkou je nutné začínat. Tudíž, pokud bylo dítě do konce šestého měsíce plně kojeno, začneme se skleničkou s označením 4. Tuto „velikost" budeme dítěti podávat po dobu jednoho měsíce, poté přestoupíme na „velikost" číslo 5.

Začátky jídelníčku pro miminko

Začínat bychom měli jednodruhovým složením, tedy např. květákem, bramborem nebo brokolicí. Dítěti podobu dvou až tří týdnů podávejme pouze zeleninová nebo ovocná jídla. Postupně přidávejme jídla s obsahem kuřecího, hovězího, králičího nebo jehněčího masa.

Pozor na cukr a slazení

Častou chybou většiny maminek bývá, že dětem příkrmy doslazují. Cukru bychom se měli vyhnout a v krmení našich dětiček být více trpělivé. Je zřejmé, že zpočátku jiná strava nebude dětem chutnat. Za den stačí dítěti podat jednu nebo dvě lžičky a další dávku vyzkoušet až druhý den. Pokud se dítě začne dávit nebo se mi obracet žaludeček, ihned s podáváním stravy v ten den přestaňte.

  • Zhruba do jednoho měsíce pilného přikrmování se dítě na jinou stravu naučí a určené množství sní bez sebevětších problémů.

Pozor na sůl

V dětské stravě je nutné vyhnout se soli, koření, kořenícím směsím, aromatickým bylinkám, cukrům a tukům. Minimálně do čtyř let věku nepodávejme dětem salámy, uzeniny, slaninu nebo uzené ryby. Nepodávejme dětem ani ořechy, hrozí nebezpečí vdechnutí a možné alergické reakce.

Ukončený šestý měsíc

Od ukončeného šestého měsíce můžeme podávat dítěti rozmixované ovoce (jablko, banán, hrušku, meruňky nebo broskve). Ze zeleniny může dítě konzumovat brambory, cuketu, patison, mrkev, brokolici, květák, petržel, pórek nebo dýni. Z obilovin a luštěnin můžeme sáhnout po kukuřici, pohance nebo rýži. Z masa je nejvhodnější kuře, králík, krůta a vařený vaječný žloutek.

Ukončený sedmý měsíc

Ukončeným sedmým měsícem můžeme stravu rozšířit o výrobky zhotovené z mouky, tedy nejen pečivo, ale také ovesné vločky nebo těstoviny).

S tímto složením stravy pokračujeme až do konce devátého měsíce věku dítěte.

Desátý měsíc věku dítěte

S desátým měsícem věku dítěte přibude ve stravě mléko a mléčné výrobky. Dítěti můžeme podávat plnotučný jogurt, máslo a sladkovodní ryby.

Strava od jednoho roku věku dítěte

Od jednoho roku se strava rozšíří o luštěniny (čočka, fazole, hrách) a další druhy zeleniny (rajčata, ředkvička, celer, okurka, lilek, hlávkový salát, česnek a cibuli). Dítě může konzumovat výraznější druhy ovoce (jahody, maliny, angrešt nebo exotické druhy ovoce). Jídlo můžeme ochucovat bylinkami (oregano, bazalka, kopr). Do stravy zapojíme tvaroh a tvarohové výrobky, sóju a med.

Potraviny vhodné až od tří let

Vepřové maso, houby, uzeniny a vlašské ořechy zahrneme do jídelníčku až od tří let věku dítěte.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id14914 (rodina-finance.cz#20100)


Přidat komentář