Výběr plen - které pleny jsou lepší

Pro jaké pleny se rozhodnout, látkové nebo jednorázové? Jaký mají jednotlivé tipy dopad na rodinný rozpočet, životní prostředí a v neposlední řadě na zdraví dětí? Každé pleny přináší své plusy i minusy, které Vám přiblížíme v níže uvedeném příspěvku.

Látkové pleny nebo jednorázové?

Látkové pleny oproti jednorázovým jednoznačně vyhrávají šetrností k životnímu prostředí. I Výroba pratelných plen a jejich používání představuje určitou zátěž pro přírodu, mnohé ze surovin jsou ale obnovitelné (bavlna, vlna aj.). Spotřeba surovin se u jednorázových plen uvádí až 50x vyšší než u plen látkových, pro jejich výrobu se používají zdroje obnovitelné (např. celuloza, kukuřičné škroby a pod), ale i neobnovitelné (folie, absorpční gely vyrobené z ropy). Praním látkových plen, jejich sušením a žehlením spotřebujete také hodně energie,  toto můžete ovlivnit vhodným výběrem pračky, pracího programu a používáním ekologicky šetrných pracích prostředků. Výroba jednorázových plen spotřebovává energie asi 2 - 3x více. Jednorázové pleny tedy představují pro životní prostředí také vysokou odpadní zátěž, za 2 roky používání vytvoří plenky 1tunu nerecyklovatelného odpadu, který se rozkládá 500let.

Finanční zátěž při spotřebě plen

Jednorázové pleny se nakupují postupně, takže finanční náročnost se nám nemusí zdát až tak vysoká a postupné vydání pro nás není tak bolestné, konečná suma se ale může vyšplhat až na 20 000 Kč.

U výbavičky z látkových plen musíte počítat s vyššími pořizovacími náklady, které se pohybují podle zvoleného typu okolo 6000 až 10 000 Kč. Při jejich používání již máte výdaje pouze s pracími prostředky a se spotřebou energie a vody. Pokud pleny použijete ještě pro své další dítě, finanční výhody plen se znásobují.

 

Vliv plen na zdraví dětí

Je všeobecně známo, že používání látkových plen má pozitivní vliv na správný vývoj kyčlí. Látková plena je k pokožce dětí šetrnější, je prodyšná. V zahraničí jsou prováděna srovnávání, kde je používání jednorázových plen dáváno do souvislosti se zvyšující se neplodností, která může být způsobena přehřívání pohlavních orgánu v plenkách. Dalším rizikem může být prostup chemických látek z jednorázových plen.

Oblíbenost klasických látkových plen

I přes vysokou nabídku jednorázových dětských plen, jsou bavlněné látkové pleny základem každé kojenecké výbavičky.  Je možné je navíc použít jako ochrana při odříhnutí miminek, jako hygienická podložka do postýlky na prostěradlo, osušku apod. Využíváme-li plenky pro přebalování, postačí je doplnit svrchními nepropustnými kalhotkami.

Výběr plen dle pohodlí

Proti látkovým plenám představuje používání jednorázových pleny mnohem větší pohodlí. Látkové pleny představují určitou práci navíc, plenky je potřeba vyprat, usušit a poskládat, tato činnost nám navíc zabere 1-2 hodiny týdně. Na druhou stranu, ale ušetříte čas strávený vyhledáváním akcí na pleny a cestami za nákupy plen. Cestování s látkovými plenami je také poměrně náročné, pro tyto případy každá maminka ocení výhody plen jednorázových, vybrat si pro tento případ může i jednorázové ekopleny.

Rozdělení látkových plen

Čtvercové pleny

Klasikou mezi plenami jsou pleny čtvercové, s dutinovou vazbou, které dobře znají naše maminky a babičky. Materiál je bavlněný, umožňuje sterilizaci vyvářkou a žehlením. Pleny se nejčastěji používají u novorozenců, napomáhají zdravému vývoji kyčelních. Finančně jsou nejméně nákladné, velmi rychle schnou, jsou ale méně savé, náročnější na manipulaci a vyžadují od nás trochu více času se skládáním.

Nově jsou pleny vyráběny také z bambusového vlákna, které více saje, je jemnější na dotyk a vyznačuje se přirozenými antibakteriálními vlastnostmi.

Vícevrstvé pleny

Vylepšené čtvercové pleny. Skládají se ze tří části, dvě krajní mají obvykle 4vrstvy, prostřední 8vrstev.

Tvarované pleny

Anatomicky tvarované vícevrstvé plenky, jež mají vykrojení v oblasti nožiček. Více vrstev více saje, velikost je univerzální , finanční náklady na pořízení jsou středně vysoké, nemají vlastní zapínání, manipulace s nimi může být náročnější.

Kalhotkové pleny

Moderní plenky ve tvaru kalhotek, které mají vlastní zapínání na patentky nebo suché zipy, Kalhotky mají všito navíc savé jádro, nebo se doplňují dalšími pomocnými vkládacími plenkami. V pase a v okolí nožiček jsou všity gumičky. Pro manipulaci jsou kalhotky velmi pohodlné, velmi dobře sají, nežehlí se a neskládají, bohužel déle schnou, finančně jsou již také náročnější. Vyrábějí se v univerzální velikosti nebo více velikostní, pro každou váhovou kategorii.

Svrchní plenkové kalhotky

Látkové plenky vyžadují použití svrchních kalhotek, které zabraňují navlhnutí oblečení. Nejčastěji jsou vyrobeny z polyesteru polyuretanovým zátěrem, který brání promočení a zároveň svými póry umožňuje prostup par. Dalším oblíbeným materiálem pro svrchní kalhotky je vlna a fleece. Jsou to materiály zcela prodyšné, vlna se navíc pyšní svými termoregulačními a antibakteriálními vlastnostmi. Svrchní kalhotky není nutné použít na kapsové pleny a pleny 2v1.

Plenky 2v1

Luxusní varianta pleny, která má svoji savou část i vnější nepropustnou vrstvu. Jejich použití je velmi komfortní, manipulace velmi snadná. Plenky mají obvykle reprezentativní vhled a proto si v poslední době získávají více a více příznivců. Náklady na pořízení jsou ze všech plen nejvyšší.

Tréninkové kalhotky

Když je čas začít chodit na nočník přicházejí na řadu tréninkové kalhotky. Vypadají jako spodní prádlo, mají integrovanou jednoduchou savou a nepropustnou vrstvu. Kalhotky jsou schopny zachytit případnou nehodu a zabránit tak kompletnímu promočení oblečení.

Jednorázové pleny

Jednorázové pleny představují ideální volbu, jedete-li na cesty, nebo Vám bude někdo miminko hlídat. Manipulace s nimi je velmi snadná, zapínají se pohodně na lepítka, nebo suché zipy, v pase a okolo nožiček mají gumičky. Nevyžadují žádnou zvláštní péči, po použítí se vyhodí. Jednorázové plenky se rozdělují podle váhy miminka. Jednorázové pleny jsou složené ze separační vrstvy, nasákavé vložky, nepropustné fólie sloužící k ochraně prádla, lepicích pásků nebo suchého zipu a gumiček po stranách. Na trhu je hodně značek jednorázových plenek a nechybí ani jednorázové ekopleny.

  • Všeobecně jsou jednorázové pleny více finačně náročné, zatěžují životní prostředí a mohou prodloužit plenkové období dítěte.

Jednorázové eko pleny

Eko pleny jsou funkcí stejné jako běžné jednorázové pleny. Eko plenka je šetrnější k dítěti a životnímu prostředí. Materiály použité pro výrobu eko plen jsou zdravotně nezávadné, z velké části biodegradabilní (rozložitelné), využívají více obnovitelných zdrojů. Nejsou běleny chlórem ani parfemovány, což minimalizuje dráždění pokožky miminka, takže je možné je doporučit pro zvlášť citlivou pokožku. Oproti klasickým jednorázovým plenám jsou však poměrně drahé a pořídíte je zatím pouze v obchodech s ekologickým zbožím.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id14925 (rodina-finance.cz#20690)


Přidat komentář