Těhotenství od početí po porod I.díl

Těhotenství obvykle trvá 40 týdnů, což odpovídá 9 kalendářním měsícům. Zajímá Vás, co se děje v průběhu početí a jaký je následný vývoj Vašeho miminka v jednotlivých týdnech? Zajímá Vás, jak se současně cítí nastávající maminka? Neváhejte a čtěte dál.

Těhotenství v 1. a 2. týdnu

Těhotenství z pohledu dítěte

Těhotenství se počítá od prvního dne poslední menstruace před otěhotněním. K oplodnění vajíčka dochází 14 až 21 dní od počátku menstruace. Zhruba 14 dní od počátku menstruace dochází k ovulaci. Vajíčko ve vejcovodu čeká 12 až 24 hodin na příchod spermií. Obvykle pouze jedna spermie uspěje a pronikne do vajíčka. Tím dojde ke vzniku oplodněného vajíčka. V příštích hodinách dochází ke splynutí genetických informací vajíčka a spermie. Již v této chvíli je určeno pohlaví dítěte, pokud spermie nese chromozom Y, narodí se chlapec, pokud chromozom X, narodí se děvče.

Těhotenství z pohledu maminky

Budoucí maminka by se měla vyvarovat kofeinu, alkoholu, drog, nikotinu. Začněte užívat kyselinu listovou, pokud jste ji již nezačala užívat před otěhotněním. Mnoho léků působí na plod škodlivě, popř. jeho účinek není na plod znám. Neužívejte žádné léky během těhotenství, pokud Vám je nepředepíše lékař.

Těhotenství v 3. týdnu

Těhotenství z pohledu dítěte

Na konci 3. týdne těhotenství měří budoucí embryo zhruba půl milimetru a je tedy viditelné pouhým okem.

Implantační krvácení

Takto krátce po oplodnění žena necítí žádné těhotenské příznaky. V průběhu 4. týdne, se u některých žen objeví tzv. implantační krvácení - drobné krvácení či špinění způsobené uhnizďováním blastocysty v silně prokrvené děložní sliznici. První trimestr je z pohledu správného vývoje plodu nejdůležitější částí těhotenství.

Těhotenství v 4. týdnu

Těhotenství z pohledu dítěte

Lidský zárodek je od tohoto týdne nazýván embryem. Na konci 4. týdne těhotenství také začíná fungovat placentální oběh. Tkáně vyrůstající z vyvíjejícího se embrya v tomto období prorůstají děložní sliznicí a vytváří placentu, která obsahuje embryonální i mateřské krevní cévy. Placenta vyživuje embryo, zajišťuje výměnu dýchacích plynů a zneškodňuje metabolické odpady embrya. Embryo měří 1 milimetr a váží méně než jeden gram.

Těhotenství z pohledu maminky

Na konci 4. týdne již můžete pociťovat určité příznaky těhotenství (nevolnost, zvracení, větší citlivost prsů). Stoupá hladina těhotenského hormonu HCG. Těhotenství lze zjistit těhotenskými testy.

Těhotenství v 5. týdnu

Těhotenství z pohledu dítěte

Na konci 5. týdne měří embryo 2 mm, je velké jako sezamové semínko, jeho váha je 1 gram. V tomto týdnu se začíná vyvíjet neurální trubice, ze které se později vytvoří mozek, mícha, nervy, páteř. Srdce začíná pulsovat, krev proudí embryem. Placenta spolu s pupeční šňůrou jsou plně funkční.

Těhotenství z pohledu maminky

Hladina hormonu HCG v těle je tak vysoká, že běžné těhotenské testy jsou vysoko spolehlivé. V případě pozitivního testu se objednejte ke svému gynekologovi. Pociťujete těhotenské příznaky.

Těhotenství v 6. týdnu

Těhotenství z pohledu dítěte

Na konci 6. týdne měří embryo 3 mm, je velké jako zrnko čočky, jeho váha je 1 gram. Jeho srdce bije rychlostí 100 až 160 tepů za minutu, což představuje dvojnásobek rychlosti Vašeho srdce. Začíná se tvořit nos, ústa, uši. Na těle se objevují pupeny rukou a nohou, začínají se vyvíjet střeva a první tkáně budoucích plic.

Těhotenství z pohledu maminky

Pociťujete těhotenské příznaky. Může u Vás dojít ke špinění či drobnému krvácení. Většinou se nejedná o nic vážného, přesto však informujte Vašeho gynekologa. Dopřejte si přiměřený pohyb a pestrou stravu.

Těhotenství v 7. týdnu

Těhotenství z pohledu dítěte

Na konci 7. týdne měří embryo 8 mm, je velké jako borůvka, jeho váha je 1 gram. Při zjišťování délky se měří vzdálenost od temene ke kostrči. Tímto způsobem bude dítě měřeno až do 20. týdne těhotenství. Končetiny získávají tvar rukou a nohou. Ocásek embrya je stále patrný, zanikne v dalších týdnech. V ústech se tvoří jazyk. V mozku embrya se vyvíjejí obě hemisféry.

Těhotenství z pohledu maminky

Vaše děloha má dvojnásobnou velikost ve srovnání s počátkem těhotenství. Zvyšuje se Vaše množství krve v těle, zhruba o 10%. Na konci těhotenství bude množství krve vyšší o 40 až 45%. Stále pociťujete těhotenské příznaky.

Těhotenství v 8. týdnu

Těhotenství z pohledu dítěte

Embryo se nazývá již plodem, který měří 1,6 cm, je velký jako fazole, jeho váha je 1 gram. Na rukou i nohou jsou patrné prsty. Víčka téměř zcela zakrývají oči. Viditelná je špička nosu. Ocásek je již téměř neznatelný. Plod se v děloze neustále pohybuje.

Těhotenství z pohledu maminky

Stále pociťujete těhotenské příznaky, prsa se Vám zvětšují.

Těhotenství v 9. týdnu

Těhotenství z pohledu dítěte

Plod měří 2,3 cm, je velký jako kulička hroznového vína, jeho váha jsou 2 gramy. Ocásek definitivně mizí, plod začíná vypadat jako dítě. Oční víčka jsou zcela vyvinutá, zakrývají oči. Oči jsou zavřené, a to až do 27. týdne těhotenství. Jsou viditelné ušní lalůčky. Klouby na rukou a nohou jsou plně funkční. Dítě dokáže sevřít ruku v pěst, cucat si palec.

Těhotenství z pohledu maminky

Stále pociťujete těhotenské příznaky. Mohou se u Vás objevit změny nálad, které jsou způsobeny hormonálními změnami.

Těhotenství v 10. týdnu

Těhotenství z pohledu dítěte

Plod měří 3,1 cm, je velký jako jahoda, jeho váha jsou 4 gramy. Většina životně důležitých orgánů plní svoji funkci. Hlavička tvoří polovinu celkové délky plodu, čelo je výrazně vystouplé. Dítěti začínají růst nehty na rukou i nohou a jemné vlásky. Dítě polyká plodovou vodu.

Těhotenství z pohledu maminky

Stále pociťujete těhotenské příznaky. Těhotenství na Vás obvykle ještě není navenek patrné, přesto Vám však mohou být oděvy již těsné.

Těhotenství v 11. týdnu

Těhotenství z pohledu dítěte

Plod měří 4 cm, je velký jako švestka, jeho váha je 7 gramů. Vnější genitálie mají téměř konečnou podobu. Dítě je velmi aktivní, přetáčí se na všechny strany, kope nohama, protahuje se.

Těhotenství z pohledu maminky

Stále pociťujete těhotenské příznaky. Váš přírůstek váhy je obvykle 1 až 2 kg. Pokud je Vaše váha naopak nižší, je to způsobené nevolnostmi a zvracením. Na konci prvního trimestru by však u většiny žen měly potíže ustat.

Těhotenství v 12. týdnu

Těhotenství z pohledu dítěte

Plod měří 5,5 cm, je velký jako limeta, jeho váha je 15 gramů. Obličej se čím dál více podobá obličeji dítěte. U dítěte se rozvíjejí složitější reflexy, např. sání. Ledviny vylučují moč do močového měchýře.

Těhotenství z pohledu maminky

Vaše prsa jsou výrazně větší než na začátku těhotenství. Mohou se u Vás objevovat pigmentové skvrny v obličeji a na krku. Tyto pigmentové skvrny zmizí krátce po porodu. Pravděpodobně ustoupí dosavadní časté nucení na moč. Jste přecitlivělá, i malichernosti Vás vyvedou z rovnováhy. Dbejte, aby Vaše strava byla pestrá a obsahovala hodně ovoce a zeleniny. Pijte dostatečné množství tekutin, abyste předešla zácpě.

Těhotenství v 13. týdnu

Těhotenství z pohledu dítěte

Tímto týdnem končí 1. trimestr. Plod měří 7,5 cm, jeho váha je 25 gramů. Hlavička nyní tvoří třetinu celkové délky plodu. Ledviny a močové cesty jsou plně funkční. Na bříšcích prstů má dítě své otisky.

Těhotenství z pohledu maminky

Nyní se výrazně snižuje riziko potratu. Vstup do druhého trimestru obvykle představuje nejpříjemnější část těhotenství. Ustupují u Vás těhotenské potíže.

Těhotenství v 14. týdnu

Těhotenství z pohledu dítěte

Plod měří 8,5 cm, jeho váha je 45 gramů. Ruce dítěte se prodlužují, jejich délka více odpovídá délce těla. Nohy jsou stále relativně krátké. Dítě používá mimické svaly v obličeji.

Těhotenství z pohledu maminky

V tomto týdnu je na Vás těhotenství vidět. Vrchol dělohy se nachází nad stydkou kostí. Ve druhém trimestru přibýváte na váze rychleji, než v předchozím trimestru. Natírejte své tělo ošetřujícím mlékem nebo olejíčkem, proti vzniku strií.

Těhotenství v 15. týdnu

Těhotenství z pohledu dítěte

Plod měří 10 cm, jeho váha je 70 gramů. Na rentgenovém snímku by již byla vidět kostra dítěte. Dítě již reaguje na světlo. Při ultrazvukovém vyšetření je již možné rozpoznat pohlaví.

Těhotenství z pohledu maminky

Vrchol dělohy se nachází zhruba 10 cm nad stydkou kostí.

Těhotenství v 16. týdnu

Těhotenství z pohledu dítěte

Plod měří 11,5 cm, jeho váha je 100 gramů. Hlavička se napřimuje. V těle dítěte funguje oběhový systém.

Těhotenství z pohledu maminky

Vrchol dělohy je zhruba v polovině vzdálenosti mezi stydkou kostí a pupkem. Děloha váží 250 gramů, z toho většinu tvoří plodová voda. Již nyní můžete poprvé ucítit pohyby dítěte. Vzrůstá u Vás pocit vzrušení a radosti. S tím, jak dítě roste, stoupá i Vaše chuť k jídlu. Neberte si však zvýšenou chuť k jídlu za záminku pro nevhodnou výživu. Jezte zdravě a hlídejte si Váš přírůstek.

Těhotenství v 17. týdnu

Těhotenství z pohledu dítěte

Plod měří 13 cm, jeho váha je 140 gramů. Pupeční šňůra se prodlužuje a zesiluje.

Těhotenství z pohledu maminky

Ve druhém trimestru je Váš váhový přírůstek vyšší, než v prvním trimestru, obvykle 5 až 6 kg.

Těhotenství v 18. týdnu

Těhotenství z pohledu dítěte

Plod měří 14 cm, jeho váha je 190 gramů. U děvčat jsou děloha a vejcovody na správném místě v těle. U chlapců je možné při ultrazvukovém vyšetření dobře rozeznat genitálie.

Těhotenství z pohledu maminky

Může se u Vás objevit nízký tlak, který způsobuje závratě, až omdlívání. Vyhněte se delšímu stání na jednom místě.

Těhotenství v 19. týdnu

Těhotenství z pohledu dítěte

Plod měří 15,5 cm, jeho váha je 240 gramů. Dítě rozlišuje tmu, světlo, vnímá zvukové vjemy.

Těhotenství z pohledu maminky

Děloha se Vám rychle zvětšuje, což vyvolává napětí vazů, na kterých je zavěšena. Můžete se proto setkat s bodavou bolestí v podbřišku a na bocích.

Těhotenství v 20. týdnu

Těhotenství z pohledu dítěte

Plod měří 25,5 cm, jeho váha je 300 gramů. Od tohoto týdne se pro určení délky plodu používá součet délky hlavičky, trupu a nohou. Ve střevech dítěte se vytváří mekonium, tj. smolka. Jedná se o první stolici dítěte po porodu. U dívek je ve vaječnících vytvořena zásoba vajíček na celý život.

Těhotenství z pohledu maminky

Nyní jste v polovině těhotenství. Vrchol dělohy dosahuje k pupku. Přibývání na váze se nyní zrychlí, obvykle 250 až 500 gramů týdně. Prsy mohou produkovat mlezivo, kterým se dítě živí v prvních dnech života. Uprostřed těhotenství se budete pravděpodobně cítit velmi dobře. Budete jen zářit, Vaše pleť i vlasy budou lepší. Začněte promýšlet nejnutnější výbavičku pro dítě. Dbejte na správné držení těla, nenamáhejte páteř.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id14920 (rodina-finance.cz#20226)


Přidat komentář