Těhotenské testy - druhy, výběr

Otěhotnění je mimořádnou událostí, ať se už jedná o chtěné či nechtěné. Pokud máte se svým partnerem pohlavní styk, může dojít k oplodnění i v případě, že se chráníte antikoncepčními prostředky. Pokud jste na pochybách, udělejte si těhotenský test!

Pohlavní styk

Doba, ve které žijeme, je stále rychlejší, děti mnohem dříve dospívají a dostávají se do stádia, kdy experimentují. Tyto experimenty zahrnují také první zkušenosti s pohlavním stykem. Pokud nejsou tito mladí lidé dobře informovaní o rizicích spojených s pohlavním stykem a o možných následcích, např. těhotenství nebo pohlavní nemoci, mohu se dostat do velkých problémů.** **

Na druhé straně je zde jiný extrém, a to chtěná těhotenství žen po třicítce nebo i později. Tyto ženy naopak touží po miminku, přejí si být těhotné, ale příroda je často proti nim a nedopřeje jim toto potěšení.

Vše ale může mít stejný výsledný efekt. Těhotenství. Při pohlavním styku vždy vzniká menší či větší příležitost k otěhotnění. Pak je důležité nezavírat před touto situací oči a je nutné ji řešit. Je zapotřebí zjistit, zda-li k otěhotnění opravdu došlo a podle toho se zařídit.** **

Příznaky těhotenství

Pokud otěhotníte, dochází k hormonálním změnám v těle. S tím samozřejmě souvisí řada změn v těle, které můžete poznat samy na sobě. Není vždy pravidlem, že se příznaky těhotenství dostaví a že je bezpečně na sobě rozeznáte. Ale může to být prvním vodítkem pro zjištění, zda-li nejste těhotná.

Měla jste pohlavní styk

Ano, vždy je jasné, že pokud jste měla pohlavní styk, i přes to, že používáte antikoncepci, je zde malé procento pravděpodobnosti, že jste v jiném stavu. Pokud máte pravidelný pohlavní styk, dělejte si pravidelné kontroly za pomocí těhotenských testů. Pokud byste byla těhotná a užívala dál antikoncepční pilulky, mohla byste miminku hodně uškodit. A tím samozřejmě i sama sobě.** **

Opožděná menstruace

Pokud se stane, že se vám opozdí menstruační cyklus, nemusí se vždy jednat o příznaky těhotenství. Změny v menstruačním cyklu mohou nastat v důsledku okolních vlivů jako je změna stravy, změna venkovního prostředí, např. při cestování k moři, do zahraničí, nebo také vlivem stresujících situací. Opožděná menstruace ale může také signalizovat otěhotnění.** **

Změny chutí, nálad, celková citlivost

Těhotenství znamená hormonální výkyvy v těle, změny. Tyto změny se pak mohou projevit také tím, že dostáváte chutě na jídlo, které jste dříve nesnášela a naopak, to, co jste měla velmi ráda, nyní vůbec nemůžete pozřít.

Mění se vám také nálady, můžete být více plačtivá, přecitlivělá a naopak zase až přespříliš zapálená do různých věcí, jako je vaše práce či úklid domácnosti. Tělo samo o sobě reaguje také jiným způsobem. Prsa jsou citlivější na doteky a mohou být i bolestivá. Tento příznak se neprojevuje jen při těhotenství, ale také například při vysazení antikoncepce. Proto není z tohoto příznaku ihned jasné, z jakého důvodu došlo k těmto změnám.

Nucení k močení, točení hlavy

Dalším z příznaků, které mohou poukazovat na těhotenství, je časté nucení k močení, bolesti bříška, výkyvy tlaku, točení hlavy, závratě, nevolnosti.

Těhotenský test – ověření těhotenství doma

K prvotnímu zjištění, jestli jste nebo nejste těhotná, vám poslouží těhotenský test. Jedná se o první pomoc, která vám přibližně určí, zda-li došlo k otěhotnění či nikoliv. Teprve potom můžete podniknout další kroky.

Kde je možné těhotenský test zakoupit

Těhotenský test můžete zakoupit v:

  • lékárnách
  • drogeriích
  • e-shopech, které vám zaručí diskrétní doručení testu až do domu

Druhy testů na trhu

K dispozici jsou zpravidla různé podoby papírových testovacích proužků, které bezpečně stačí k prvotnímu určení těhotenství. Cena těchto testů se pohybuje od 20 do 200 korun, záleží zejména na balení. K dostání jsou také testy uložené v testovací kazetě. Princip testování je ovšem naprosto stejný.

Test můžete zakoupit buď pro jedno testování, ale mnohem ekonomičtější a také výhodnější je zakoupit balení dvou kusů testů. Toto balení má výhody nejen finanční, kdy ušetříte pár korun, ale také si navíc ušetříte další cestu do lékárny. Pokud si budete dělat těhotenský test, vždy tento test opakujte, ať už je první výsledek negativní nebo pozitivní.

Výsledek testu může být totiž ovlivněn řadou různých faktorů, od stresu, špatného provedení testu, test provedete příliš brzo po pohlavním styku. Výsledek pak není směrodatný a doporučuje se tento výsledek ověřit druhou kontrolou.

Kdy si udělat těhotenský test

Těhotenský test má význam teprve až sedmý den a následující dny po početí. V tomto případě může již test identifikovat, zda-li jste otěhotněla. Testy jsou ovšem různě citlivé, není zde tedy záruka, že dojde ke správnému otestování. Ideální doba je pak při prvním vynechání menstruace.

Platí pravidlo, že čím později si test provedete po předpokládaném těhotenství, tím je vypovídací schopnost testu vyšší. Vše je ovlivněno mírou těhotenského hormonu v moči.

Na jakém principu těhotenský test funguje

Těhotenský test zjišťuje hladinu těhotenského hormonu v moči. Jedná se o hormon hCG, který vzniká v těle ženy po otěhotnění. Pokud je hladina hormonu pozitivní, znamená to, že jste těhotná.

Čím déle jste těhotná, tím vyšší je hladina hormonu v moči a tím je výsledek testu přesnější.

Jak provést testování moči?

Těhotenské testy jsou určené pro vnější použití. K testování potřebujete nepoškozený těhotenský test, čistou nádobku na moč, vzorek moči a trochu trpělivosti. Dnešní těhotenské testy jsou natolik citlivé (spolehlivost se uvádí od 97% - 99%), že můžete použít vzorek moči odebraný kdykoliv v průběhu dne.

Pro lepší a přesnější testování se ale stále doporučuje odebrat ranní moč, která obsahuje nejvyšší koncentraci hCG. Vzorek moči odeberte do čisté a suché nádobky z plastu nebo skla.

Po odebrání vzorku moči vyjměte jeden testovací proužek a ponořte ho do moči šipkami směrem dolů. Na proužku máte také vyznačenou hranici, po kterou jej můžete ponořit. Pokud byste jej ponořila hlouběji, test se tímto poškodí a nebude věrohodný.

Proužek nechejte ponořený v moči po dobu, která je uvedena v návodu těhotenského testu. Tato doba bývá řádově několika sekund, ne déle. Testovací proužek pak položte na rovnou suchou a čistou plochu a počkejte na výsledek.

Odečtení výsledku

Výsledek je možné odečíst již po minutě testování. Přesnou dobu máte opět uvedenou v návodu testu, který jste si zakoupila. Výsledek ovšem nikdy neodečítejte později. Většina testů je natolik kvalitních, že výsledky je možné zjistit nejpozději do pěti minut.

Negativní výsledek = nejste těhotná. V tomto případě se na testu objeví jeden pásek v kontrolní oblasti. Tento pásek je také důležitý pro kontrolu, jestli testování proběhlo v pořádku a test nebyl poškozen.

Pozitivní výsledek = jste těhotná. Na proužku se pak objeví dva pásky. Jeden v kontrolní oblasti a druhý v testovací oblasti. Ten vznikne na základě existence hormonu hCG v moči.

Pokud se na testovacím proužku neobjeví žádný barevný pásek nebo pouze pásek v testovací oblasti, tak test je v tomto případě neplatný. Vždy při testování se musí objevit barevný pásek v kontrolní oblasti. Tohle je kontrola toho, že testování bylo v pořádku a výsledky po odečtení jsou platné.

Návštěva gynekologa

Pokud byl výsledek testu pozitivní, je nutné navštívit vašeho gynekologa, který těhotenství potvrdí nebo vyvrátí a to na základě testů z krve. Pokud byl výsledek negativní, ale vy si i přes to nejste jista, můžete vždy navštívit gynekologa, který vás vyšetří a udělá vám kontrolní testy.

Jsou těhotenské testy nespolehlivé?

Na tuto otázku je velmi těžké odpovědět. Pokud je test prováděn správně, tak výsledky by měly být směrodatné. Existují ovšem omezení, která mohou testování ovlivnit:

  • může se stát, že test provedete příliš brzo po oplodnění** **
  • vzorek moči mohl být příliš zředěný, proto testování opakujte a odeberte ranní moč, která obsahuje nevyšší podíl hCG hormonu** **
  • výsledky mohou ovlivnit různá onemocnění nebo příjem silných léků** **

Proto vždy, když nemáte jistotu, navštivte svého gynekologa, který dokáže určit těhotenství, případně děložní či mimoděložní těhotenství a tím vám zajistí klid.


Některé dívky či ženy mohou považovat koupi těhotenských testů za ponižující, stydí se, obávají se, jak se na ně bude dívat okolí. Platí jedno pravidlo, je to přirozené! Pokud máte pohlavní styk, tak můžete otěhotnět a je povinností každé ženy si kontrolovat, jestli došlo k oplodnění či nikoliv. Pokud by se těhotenství zanedbalo, mohlo by dojít k poškození plodu nebo i samotné maminky.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id14931 (rodina-finance.cz#21284)


Přidat komentář