Předčasně narozené děti

Předčasně narozených dětí bohužel v dnešní době stále přibývá. Nikdy nevíte, zda tenhle problém nezasáhne právě vás. Buďte proto připraveny i vy na tuto nemilou a obtížnou situaci.

Těhotenství by mělo trvat zhruba 280 dní. To znamená, že miminka, která se narodí před 37. týdnem jsou nedonošená. V České republice se rodí ročně takových dětí 5-6%, ve světě je to dokonce až 10%. Porodit předčasně svého potomka není pro ženu zdaleka vůbec snadná okolnost. Většina žen si po čas těhotenství ani nedokáže připustit, že by právě jejich porod mohl být předčasný. A proto se později mnohé ptají, co zapříčinilo právě jejich předčasný porod.

Příčiny předčasných porodů

Příčin takovýchto porodů může být několik. Může jít o závažný stav matky, kdy jí její těhotenství ohrožuje zdraví. Nedostatečné uzavření děložního hrdla také není neobvyklé. Nebo za to „může“ miminko, kdy se z různých důvodů chce dostat ven. Mezi nejčastější příčinu předčasného porodu patří infekce placenty nebo plodových obalů. Pokud placenta nefunguje tak, jak by měla, ohrožuje tak výrazně vývoj plodu. Mezi další příčiny patří vícečetné těhotenství, které je už samo o sobě rizikové. K takovému těhotenství však dochází většinou v případě, pokud žena podstoupila umělé oplodnění. Děloha ženy je stavěna na donošení jednoho potomka, a proto pokud čekáte trojčata, je nepravděpodobné, že děti donosíte. Těhotná žena by měla být na své tělo velmi opatrná. Případné pády, údery do břicha nebo úrazy při sportu, které jsou velmi časté, mohou způsobit právě předčasný porod. Tvrdí se, že porod císařským řezem je pro nedonošené miminko lepší, ale ve skutečnosti je porod přirozenou cestou pro plod šetrnější, pokud ovšem jeho stav není v akutním ohrožení. Pokud matka není v pořádku po psychické stránce, tak i tento fakt může vyvolat předčasný porod.

Mezi ženy, které „ohrožuje“ předčasný porod patří i prvorodičky, které dosáhly již 35 let.

Asi je zcela zbytečné zmiňovat, že matky drogově závislé či alkoholičky výrazně tímto konáním ohrožují své dítě. Navíc svou závislost přenáší na ještě nenarozeného potomka. Takové dítě musí hned po porodu podstoupit speciální léčbu. Také matky kuřačky by se svým zlozvykem v těhotenství měly přestat. Riskují tak, že jejich dítě bude mít nízkou porodní váhu a bude v ohrožení. Lékaři nedoporučují ani vysoký přísun kofeinu během těhotenství.

První dny předčasně narozených dětí

Prvních několik dní, někdy dokonce měsíců bývají nejtěžší jak pro matku, tak hlavně pro její dítě. Nedonošené děti mívají výrazně slabší organismus, který ještě zdaleka není připraven na život, a proto se u takovýchto dětí vyskytne hned několik problémů. Nejčastějším z nich je problémdýcháním, udržením tělesné teploty kvůli minimu podkožního tuku, nebo s příjmem stravy. Pokud jsou nedonošené děti opravdu hodně maličké, strava se jim musí podávat nitrožilně. Dříve nebo později však všechny tyto miminka přejdou ke kojení. Mateřské mléko, které sají, obsahuje důležité živiny pro jeho organismus a látky pro posílení jeho imunity. Právě díky oslabené imunitě je velké riziko infekce. Tato miminka s takovouto infekcí bojují velmi obtížně. Nejenže taková infekce ohrožuje život, ale může zanechat i trvalé následky. Mezi nejčastější patří žloutenka, která se u nedonošených dětí odstraňuje dlouhodoběji. Dalším vyskytujícím se problémem je zánět střeva. Pokud se takový zánět objeví je potřeba ihned dítě přestat krmit. Výživa se tak podává nitrožilně a zánět se léčí antibiotiky. Postižená část střeva se musí v mnohých případech odstranit chirurgicky.

Neustálý monitoring

V inkubátoru se mohou ocitnout i ta miminka, která byla donošená, a jejich porod proběhl v termínu. I tyto děti však mohou mít problémy s dýcháním i problém udržet si svou tělesnou teplotu. Některá miminka dokonce nemusejí být připravená na pobyt mimo dělohu, a proto než se adaptují na běžné prostředí, jsou umístěna do inkubátorů. Mohou opět nastat i dechové potíže a takové dítě potřebuje kyslík a teplo inkubátoru.

Nedonošené děti jsou umístěné do inkubátoru pro jejich další vývoj. Často jsou napojeny na dýchací přístroje. U dětí, které po porodu dokáží dýchat samy, se může objevit tzv. apnoe. Apnoe znamená, že dítě přestane dýchat, a to na dobu delší než 20 sekund, kdy zbledne až zfialoví a poté začne dýchat opět samo. V takovém případě je dítěti podáván kyslík nebo je opět připojeno na dýchací přístroje. Nedonošenci mívají často problém s nízkým obsahem červených krvinek, proto je třeba jim během pobytu v nemocnici podávat transfuzi. Právě proto dostávají tyto děti do těla železo a také vitamín K a D.

Klokánkování

Laicky řečeno jde o to zahřát dítě na svém těle. Jde o výjimečnou chvíli jak pro dítě, tak matku. Dítěti kontakt s matkou napomáhá být ve větší psychické pohodě, která je pak pro jeho další vývoj velice důležitá. Děti pak mnohem lépe překonávají tělesné problémy.

Jde o metodu, která vznikla v roce 1978 v Kolumbii. V porodnici měli tehdy výrazný nedostatek inkubátorů. Pediatr E. Rey Sanabria tehdy matkám nedonošených dětí navrhl, aby své děti nosily přímo na hrudi, a to celých 24 hodin denně. Podmínkou tohoto „pokusu“ bylo, že matka musí být s dítětem nepřetržitě ve dne v noci a vytahovat ho z pod svého oblečení jen na přebalování. Později se podařilo prokázat, že děti takto zahřívané rostly stejně rychle jako děti v inkubátorech. Dostatečný kontakt matky s dítětem tak výrazně pomáhal a stále pomáhá. Při klokánkování mají děti stabilnější srdeční rytmus, lépe si udržují svou tělesnou teplotu, děti jsou klidnější a méně pláčou. Navíc se jim díky této metodě rychleji vyvíjí mozek, lépe spinkají a mají lepší zažívání. Dokonce klokánkované děti trpí méně infekcemi.

Dítě je z inkubátoru položeno vertikálně na matčin či otcův hrudník, který by měl být obnažený. Rodiče sedí stále poblíž inkubátoru a tak může být dítě stále napojeno na kyslík.

Klokánkování navíc nepotřebuje speciální školení, nestojí rodiče či porodnici žádné náklady a přitom je tak velmi snadné. Dokonce matky, které využívají tuto metodu, pak déle kojí, naučí se mnohem lépe starat se o své dítě, co se týče přebalování a koupání, protože tak předejdou strachu se tak drobného dítěte dotýkat. Díky tomu, že dítě tak rychleji roste, mohou matky odejít mnohem dříve z nemocnice.

Opuštění inkubátoru

Pokud miminko dosáhne hmotnosti kolem 1800-1900 gramů a nepotřebuje už kyslík, může být uloženo do postýlky. Mělo by mít už dostatečné množství podkožního tuku na to, aby si udrželo svou tělesnou teplotu. Existují i tzv. termolůžka, která jsou podobná postýlce, ale mají schopnost vyhřívat stejně jako inkubátor.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id14946 (rodina-finance.cz#23415)


Diskuze a zkušenosti

Dáša Š. | 05.02.2013 21:15
Děkuji Děkuji za článek! hrozí nám předčasný porod, dnes jsem 33+5, což už není nejhorší, ale naše miminko je malé, váží okolo kila a třičtvrtě maximálně a hodně řeším, jestli je lepší císař nebo přirozený porod.. tak tedy asi je lepší nechat to na momentální situaci, ne tedy císař za každou cenu. snad ještě vydržíme!! Dáša a Anetka


Přidat komentář