Porodní asistentka nebo dula?

Těhotné ženy, které se pečlivě připravují na porod, zvažují, koho si vezmou s sebou k porodu. Pokud chtějí mít u porodu někoho s odbornými znalostmi a zkušenostmi, vybírají mezi dulou a porodní asistentkou.Jaké pravomoce má porodní asistentka a jaké dula?

Chcete mít u porodu někoho, koho znáte? Blízkou osobu – partnera, kamarádku či maminku? Zvažte všechny možnosti a rozhodněte se! V dnešní době můžete prožívat porod jak s porodní asistentkou, tak i s dulou nebo s partnerem!

Kdo je porodní asistentka?

Porodní asistentka poskytuje péči ženám s nekomplikovaným těhotenstvím, a to během samotného těhotenství, porodu i v šestinedělí. Během šestinedělí radí maminkám, jak se starat o dítě a kontroluje zdravotní stav maminek. Podle nových předpisů z roku 2004 mohou porodní asistentky pracovat samostatně, bez lékařského dohledu. Což jim umožňuje otevřít si vlastní praxi a pečovat samostatně o své klientky.

Jaké vzdělání má porodní asistentka?

Každá porodní asistentka je úspěšnou absolventkou střední školy- většinou zdravotní a vyšší odborné zdravotní školy. Studium vyšší odborné školy je minimálně tříleté, je zaměřeno na samotný porod, předporodní a poporodní péči. Součástí studia je i vykonávání praxe v porodnicích pod dohledem zkušené porodní asistentky. Po studiu absolventi získávají bakalářský titul. Porodní asistentka má potřebné odborné zdravotní vzdělání, takže se můžete bez obav svěřit do jejích rukou.

Jak vyhledat porodní asistentku?

Většina porodních asistentek je zaměstnána v porodnicích nebo v soukromých gynekologických ordinacích. Je málo těch, které mají svou soukromou praxi. Pokud máte ve svém okolí porodní asistentku se soukromou praxí, může vás také doprovázet k porodu. I když po příchodu do porodnice je vám porodní asistentka přiřazena.

Jak pomáhá porodní asistentka těhotným ženám?

Hledáte porodní asistentku, která má svou vlastní praxi?

Výhodou jistě je, že tato porodní asistentka vás může navštěvovat již během těhotenství, radit, jak si správně sestavit jídelníček, poradit, co je pro vás vhodné a co ne. Může provádět i nutná vyšetření v průběhu těhotenství.

V porodnici je s vámi po celou dobu porodu, i když o vás pečuje asistentka zaměstnaná v porodnici. Běžně se ale stává, že porodní asistentka pracující v porodnici má na starosti více rodících žen a proto se vám nemůže věnovat po celou dobu porodu. Vaše porodní asistentka se věnuje výhradně vám, může vše vysvětlit a výhodou je, že může provést i potřebný lékařský zásah.

Jakou úlohu má porodní asistentka zaměstnaná v porodnici?

Po příjezdu do porodnice, tedy pokud nenastanou komplikace a není nutný operativní zákrok, se o vás postará porodní asistentka. Ta o vás pečuje po celou dobu. S porodní asistentkou projdete prvotní přípravou k porodu, samotným porodem a i po něm o vás pečuje. Během probíhajícího porodu sleduje plod v děloze, v případě jakýchkoli komplikací přivolá lékařskou pomoc. V nepřítomnosti lékaře může provést nutné ošetření. Porodní asistentka vede samotný porod, v případě potřeby i nastřihává hráz. Po porodu provádí první ošetření novorozence a pečuje o matku.

A co po příjezdu domů?

Máte svou vlastní porodní asistentku? Po příjezdu z porodnice vás porodní asistentka navštíví, prohlédne, poradí, jak pečovat o miminko, jak správně kojit. Může vás navštěvovat až do konce šestinedělí.

Jaké další aktivity nabízí porodní asistentka?

Porodní asistentka, která má svou privátní praxi, obvykle nabízí i další činnosti související s těhotenstvím. Některé porodní asistentky pořádají těhotenské kurzy, jejichž účast je povinná, pokud chcete, aby vás porodní asistentka doprovodila k porodu. Dozvíte se v nich, jak probíhá vývoj dítěte v jednotlivých měsících, jaké jsou druhy porodu, jak pečovat o dítě a jak probíhá šestinedělí.

Chcete navštěvovat kurzy cvičení pro těhotné ženy? Zajímají vás i kurzy péče o novorozence? Chcete se dozvědět něco o masáži miminek? To vše vám může nabídnout porodní asistentka se soukromou praxí!

Porodní asistentka versus dula

Dula, stejně porodní asistentka doprovází rodičku během celého porodu. Na rozdíl od porodní asistentky neposkytuje žádné zdravotní ošetření, nemá totiž dostatečné zdravotní vzdělání ani potřebnou kvalifikaci.

Jak pomáhá dula rodičce?

Pomoc tkví především v psychické podpoře. Úkolem duly je uklidnit a psychicky připravit ženu k porodu. Na přání těhotné ženy se může s dulou sejít už před porodem nebo až v porodnici. Přejete si mít u porodu partnera i dulu? Dula nestojí mezi rodičkou a partnerem. Naopak, provází je a informuje rodičku o lékařských postupech, radí jí, jak dýchat a povzbuzuje ji během celého porodu.

Dula má zkušenosti z předchozích porodů, zná lékařské procedury a může vše vysvětlit rodící ženě. Cílem duly je zpříjemnit rodící ženě porod, aby si užívala narození svého dítěte. Dula spolupracuje s ošetřujícím lékařem i porodní asistentkou, stejně jako s partnerem rodičky.

Jaké má dula vzdělání?

Dulou se může stát prakticky kterákoli žena, která úspěšně absolvuje kurz duly. Podmínkou pro vykonávání samostatné činnosti je i určitá praxe, po odborném vyškolení nejprve dula-začátečnice spolupracuje se zkušenou dulou a poté může vykonávat samostatnou praxi. Dula má základní znalosti z oblasti lékařství–zejména porodnictví a péče o novorozence, dále z oblasti psychologie a práva.

V České republice existují dvě skupiny dul – Česká asociace dul a České duly. Na internetových stránkách naleznete kontakty na obě organizace.

Rozhodla jste pro dulu?

Informujte se o jejím vzdělání, zkušenostech a absolvovaných kurzech. Je dobré se už během těhotenství seznámit se svojí dulou, sjednat si s ní schůzku a domluvit se na vašich představách o porodu.

Odkud vznikl název „dula“?

Slovo dula je starořeckého původu. V dnešní době znamená dula něco jako pomocnice a rádkyně rodícím ženám.

Chcete mít u porodu tatínka dítěte?

Další osobou, u které byste měla zvážit přítomnost u porodu, je i otec dítěte. I když některé ženy tvrdí, že by raději svého partnera u porodu nechtěly, jeho asistence vám může přinést výhody. Vždy záleží na rodící ženě, jak se rozhodne. Některé rodičky se cítí nepříjemně v některých situacích a nechtějí, aby u toho byl přítomen i partner. Obávají se i negativního vlivu na jejich sexuální život. Na druhou stranu můžete kdykoli vašeho partnera požádat, aby odešel.

Jaké výhody přináší přítomnost partnera u porodu?

Jste si naprosto jistá, že chcete mít svého partnera u porodu? Jistě to vám oběma přinese krásné vzpomínky na narození dítěte. Pohled na partnera, který vás po celou dobu drží za ruku a je vám kdykoli k dispozici, vás zaručeně uklidní a ujistí o jeho citech k vám. Je dokázáno, že ženy, které mají u porodu blízkou osobu, nevyžadují léky či injekce proti bolesti. Když si partner už několik minut po porodu pochová narozené dítě, stane se pro vás oba tento okamžik nezapomenutelný.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id14916 (rodina-finance.cz#20133)


Přidat komentář