Porodní asistentka - Jihlava

Příprava k porodu je mnohdy složitou částí života ženy. Ne vždy nachází pochopení pro své pocity a dotazy. Pomoc a poradenství může najít v odborných kurzech, kde se setká nejen se školenou porodní asistentkou, ale i dalšími ženami.

Těhotenství

Počátky těhotenství jsou doprovázené často se měnící náladou a nevolností. Ostatně všechny stavy spojené s těhotenstvím mohou narušovat pohodlí a klid. Kromě** fyziologických změn,** zhoršení nálady, růstu bříška a různých drobných nepříjemností, které těhotenství doprovázejí, se mohou přidat i** obavy z porodu**. Nervozita, ale i strach patří ke všemu, co člověka čeká poprvé, nebo co zná jen od ostatních nebo z knih. Těhotenství a porod do této kategorie patří. Pokud však již od začátku budete věřit, že vše dopadne dobře, pak není opravdu čeho se bát. Narození miminka je sice záležitost bolestivá a někdy také dlouhá, ale na bolest a strach se téměř okamžitě zapomene a zůstane pouze štěstí z narozeného a zdravého dítěte. Proto rozhodně neposlouchejte různé rady ani zkazky o hrůzách porodu ani o nevhodném chování personálu. Prostě se nebojte. Vždyť jde o vás, váš život, vaše těhotenství, vaše dítě. A vše se dá prožít šťastně, s láskou, s podporou těch, jež vás milují a s laskavým přístupem porodních asistentek v** těhotenském centru.**

Těhotenská centra

Těhotenské centrum je nestátní organizace, která pomáhá budoucím i současným maminkám radami, odpovídá na jejich otázky, učí je cvičit, radí jak** kojit,** pomáhá je připravit se na porod, učí tatínky asistovat budoucí mamince u porodu a také později. Často nabízí i rady, jak s děťátkem zacházet, jak kojit, jak cvičit. Vynikající pomocí zejména pro nezkušené maminky je pomoc u kojení. Ovšem nejdůležitějším úkolem je připravit budoucí maminku na porod. Nejde o odstranění bolesti. To je nereálné, ale především o to, aby se maminka dokázala zbavit strachu, úzkosti, a naučila se u porodu aktivně spolupracovat. To totiž není vůbec samozřejmé a ani jednoduché. Budoucí maminky jsou často vylekané, a strach nesníží ani knihy o těhotenství, ani dobré rady babiček. Navíc často se stává, že přístup personálu v porodnici není dostatečně citlivý a postaví budoucí maminku do role, kde pasivně přijímá a dělá vše, co se od ní požaduje. Tento stav je minimálně velmi špatný a nevhodný. Porod ač provázený bolestí, by měl být o aktivitě, o toleranci, o snaze projít celou událostí, co nejlépe. Jen tak nezíská rodička na porod nepříjemnou vzpomínku.

Příprava k porodu

Příprava k porodu je důležitou součástí těhotenství. Připravená rodička porod zvládne lépe a často i rychleji. Ví totiž, co ji čeká, jak se má chovat, tedy spíše jak v jednotlivých částech porodu spolupracovat, aby vše proběhlo tak, jak má. Nepřipravené budoucí maminky mají obvykle strach a ten se ještě zvětšuje, pokud nastanou problémy, nebo porod trvá déle. Výbornou přípravou k porodu je návštěva některého z těhotenských kurzů. Kurzy obvykle probíhají jedenkrát týdně a trvají asi 90 minut. Ty jsou rozvrženy na dvě části. První část je teoretická a druhá praktická. Nebo naopak. Záleží na daném kurzu. V teoretické části se povídá o průběhu těhotenství a porodu, porodní asistentka zodpovídá na otázky budoucích maminek, i tatínků, takže jde vlastně o příjemnou besedu.

Praktická část přípravy k porodu

Věnuje se těhotenskému cvičení, nácviků dýchání, použití dýchání při porodních bolestech, nácviku uvolňovacích poloh při porodu, nácviku tlačení při porodu děťátka, a také relaxaci. Součástí praktického výcviku je také** pomoc tatínka při porodu.** Zde se tatínci učí, co a jak je u porodu čeká, ale i jak u porodu aktivně pomáhat, jak pomoci s polohováním během první a druhé doby porodní, na zádech, na boku, v podřepu, ve stoje. Jak ženu masírovat, jak jí pomoci se uvolnit.

Těhotenské cvičení

Jde nejen o samotné** cvičení**, ale i přípravu k porodu a o** relaxaci a uvolnění**. Cvičí se s pomůckami jako je gymnastický míč, gumy, činky, polštáře. Cvičí se s hudbou i bez. Posilovací cvičení mají za úkol zpevnit i uvolnit namáhané svaly a kompenzovat vysokou zátěž v těhotenství. Dechová cvičení aktivně připravují na jednotlivé fáze porodní.

Plavání těhotných

Plave se v bazénu bez veřejnosti. Cvičí se především pro větší kapacitu plic, posílení pánevního dna, odlehčení kyčelních kloubů i bolesti dolních končetin a zad, a také pro uvolnění a relaxaci. Cvičení v bazénu probíhá většinou ve skupinkách. Může se cvičit bez pomůcek, ale i s pomůckami.

Cvičení po porodu

Velmi často probíhá s dětmi. To je výhodné, protože je možné pomoci s kojením v případech, kdy vše nejde jak má. Jinak se cvičí individuálně i ve skupinkách a snaží se řešit problémy vzniklé těhotenstvím. Je pravdou, že nezískáte stejnou postavu jako před těhotenstvím hned. Ale specifická cvičení, zaměřená na problémové partie vás povedou bezpečně k cíli.

Cvičení miminek

Dělí se většinou podle věku dítěte. A platí, že čím dříve se začne, tím lépe. Cvičení s miminky výborně podporuje jejich psychomotorický vývoj, schopnost vnímání světa, a reagování na okolí. Navíc cvičení více maminek a miminek naráz je inspirativní a zároveň pomáhá získat nové přátele v období, kdy některé dřívější aktivity musely jít dočasně stranou.

Laktační poradenství

V** těhotenském centru** funguje také pomoc při kojení a problémech s kojením spojených. Ačkoli se kojení zdá tak samozřejmé, může ho doprovázet řada komplikací. Nejde jen o dostatek mléka, ale i zvláštnosti prsou, jako jsou vpáčené bradavky, velké množství mléka nebo technika kojení a odstříkávání mléka. Radu zde dostanou i studující maminky, které chtějí studovat i kojit.

Besedy

těhotenském centru je nabízena řada užitečných besed a setkání. Naučíte se zde novinky, ale i staré metody, které vám těhotenství i mateřství velmi usnadní. Najdete zde odpovědi na řadu otázek, na které vám jinak nikdo neodpoví a o kterých se v knihách nepíše. Výhodou těchto setkání je, že se není třeba bát. Žádná otázka není hloupá. Právě naopak, znamená, že vám jde o vás i o vaše dítě i o vašeho partnera. Zkrátka o život tak, jak má být.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id14945 (rodina-finance.cz#23411)


Přidat komentář