Poporodní péče v šestinedělí - Zlín, Fryšták, Slušovice a okolní obce

Jste nervozní, zda v šestinedělí vše úspěšně zvládnete? Nemusíte si dělat žádné starosti, stačí se obrátit na porodní asistentku a vyhnout se tak stresujícímu období. Hlavně budete mít jistotu, že jste ve shonu událostí na nic nezapomněly.

Cílem** porodní asistence** je poskytování péče klientce a její rodině v období, kdy je žena těhotná, při porodu a po porodu, pomoc s novorozencem, poskytovat poradenství v oblasti gynekologie apod. Na podobném principu je založena také oblast poporodní péče v šestinedělí. Porodní asistentka by měla být žena moudrá a vzdělaná. Teoretické poznatky získá ve škole, praktické dovednosti také ve škole, ale zejména v klinické praxi. Výsledkem je souhrn jejich morálních vlastností, míra empatie a hloubka znalostí a dovedností, které si porodní asistentka neustále doplňuje. Poporodní asistence se řídí směrnicemi a doporučeními WHO, EU a legislativou České republiky.**péče o dítě
**

Kdo je porodní asistentka?

Porodní asistentka je kvalifikovaná osoba se zdravotnickým vzděláním, která se specializuje na péči o ženu v průběhu těhotenství, porodu a šestinedělí, včetně péče o zdravého novorozence a kojence. Podle aktuální mezinárodní definice je porodní asistentka osoba, která byla řádně přijata do oficiálního vzdělávacího programu pro porodní asistentky uznávaného v dané zemi, která tento vzdělávací program úspěšně ukončila a získala tak požadovanou kvalifikaci a registraci pro výkon povolání porodní asistentky.

Jak lze služby porodní asistentky využít?

Porodní asistentka je plně zodpovědný zdravotnický pracovník, který pracuje jako partner ženy. Poskytuje jí potřebnou podporu a péči a samozřejmostí je také poradenství během těhotenství, porodu a v době poporodní. Porodní asistentka poskytuje péči novorozencům a dětem v kojeneckém věku a tato péče zahrnuje preventivní opatření, podporu porodu, zjišťování komplikací u matky nebo dítěte, zprostředkování přístupu k lékařské péči a další vhodnou pomoc matce. Porodní asistentka má velmi důležitou úlohu ve zdravotním poradenství a vzdělávání nejen pro samotné ženy, ale i v rámci její rodiny. Její práce zahrnuje nejen předporodní přípravu a následnou poporodní péči o zdraví maminky a jejího dítěte. Porodní asistentka může vykonávat svou profesi v jakémkoli prostředí, včetně domácího prostředí. S porodními asistentkami se lze setkat například při provozování privátní praxe porodní asistentky, v porodnicích na porodních sálech, ale všude tam, kde je vyžadována péče o ženy v šestinedělí.

Péče o matku a dítě po porodu

Porodní asistentka může vést normální, tedy fyziologický porod i samostatně, ale jejím úkolem je také péče o ženu ve všech porodních dobách. V případě identifikace komplikací pak porodní asistentka přivolá lékaře nebo doprovodí ženu do zdravotnického zařízení. Porodní asistentka tedy všestranně pečuje o matku a její dítě po porodu, kdy například** ošetřuje porodní a poporodní poranění,** pečuje o ženu bezprostředně po porodu, poskytuje fyziologickou péči dítěti bezprostředně po porodu včetně prvního ošetření a provádí návštěvy maminek v rodinách.

masáže kojenců

Péče o matku a dítě v šestinedělí

Soukromé porodní asistentky nabízejí řadu služeb a mezi ně patří i návštěvy žen a miminek po porodu v období šestinedělí. Při návštěvě probíhá kontrola porodních poranění, poradna a pomoc při péči o dítě a pomoc s kojením. Porodní asistentka může mamince nabídnout řadu aktivit, zaměřených na péči o dítě, jako jsou laktační poradna, masáže kojenců, případně plavání kojenců. Poradenství v šestinedělí je pro maminky velmi vítané. Dozví se, nejen to jak se o své děťátko správně postarat, ale například i to, že již nejmenší dětičky se dovedou dorozumět dříve, než začnou mluvit. Jejich mentální schopnosti jsou již na komunikaci připravené, pouze čekají, až se dokončí vývoj jejich hlasového aparátu a podobně jsou na tom i s pohybovým aparátem. Porodní asistentka mamince také vysvětlí, že s miminkem je zapotřebí mluvit a všestranně jej rozvíjet.

Správné uložení novorozence

První krok, který je po příchodu z novorozeneckého oddělení udělat, je děťátko správně uložit. V tuto chvíli nemusíte mít pořízenou postýlku, ale můžete použít třeba pojízdný koš kolébku nebo cestovní postýlku, pokud má pevné dno. Tyto otázky vám porodní asistentka ráda zodpoví. Vysvětlí vám, jaká má být vhodná a hlavně bezpečná postýlka a to nejen pro první týdny. Porodní asistentka vám také názorně ukáže, jak máte připravit slamník nebo žíněnku, vysvětlí, že mají být rovné, kryté prostěradlem, pod které se dává nepromokavá plena a také vám například vysvětlí, proč nedáváme polštářek pod hlavu dítěte. Místnost, ve které bude dítě většinu dne prožívat, má být vzdušná, přiměřeně teplá (18 – 21 stupňů Celsia)a pokud se místnost pro dítě připravuje, je lépe pro první roky volit takovou krytinu podlahy, kterou je možno stírat na vlhko. V bytech s ústředním topením dáváme odpařovače, aby vzduch nebyl příliš suchý. Postýlku dítěte umísťujeme tak, aby nebyla ani přímo u okna, ani těsně u topného tělesa, ale to vše vám porodní asistentka již sama vysvětlí.

uložení miminka

Kdo může přijít do styku s dítětem a první procházka

Říká se, že k dítěti by se zpočátku nemělo zbytečně přibližovat příliš mnoho lidí, ale naopak není třeba udržovat dítě takřka ve sterilním prostředí, protože by se tím naopak snížila jeho odolnost vůči okolnímu prostředí. Samozřejmě osoby, které přicházejí do styku s miminkem musí dodržovat základní hygienické zásady, mít čisté ruce a čisté oblečení. Porodní asistentka vám také vysvětlí, kdy a za jakých okolností by se měla maminka poprvé vydat s dítětem na vycházku. Vzhledem k tomu, že v prvních dnech po příchodu z porodnice domů je maminka unavená, je vhodné několik dní počkat a na první vycházku se vydat raději s doprovodem. Dokud je miminko velmi malé, vybírejte takovou denní dobu, která pro něj představuje nejmenší teplotní zátěž. Můžete také miminko nechat odpočívat v kočárku na zahradě či terase, ale pod dozorem. Je nutné hlídat, zda miminko nepláče nebo zda se nezměnilo počasí a je také třeba používat ochrannou síťku proti hmyzu.

Kojení miminek

Porodní asistentky maminkám pomáhají v otázkách praktického způsobu kojení, ale velmi často řeší otázky typu - mám miminko přikrmovat nebo jak dlouho mám miminko kojit? Některé ženy se obávají, že miminku pouhé mléko nestačí a nechají se svést k tomu, že jej začnou přikrmovat. Příkrmy je ale vhodné začít podávat až od konce 6. měsíce věku miminka. Do té doby se příkrmy ani umělé mléko rozhodně nedoporučují, protože mohou vést k zastavení kojení. Porodní asistentka vám zkrátka dokáže nabídnout celou řadu užitečných služeb a neocenitelných rad.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id14944 (rodina-finance.cz#23408)


Přidat komentář