Podprsenky - výběr správné podprsenky

Jsou nedílnou součástí šatníku každé ženy a život bez nich si už ani neumíme představit. Řeč je o podprsence - vynálezu 20. století. Pečlivý výběr podprsenky je důležitý, protože nesprávně zvolená podprsenka může být příčinou různých zdravotních obtíží.

Výběr správné podprsenky - měření

Většina žen je přesvědčena o tom, že si umí vybrat tu správnou velikost podprsenky. Podle průzkumů však naprostá většina žen nosí podprsenku nesprávné velikosti.

Nejprve je třeba si změřit obvod hrudníku těsně pod prsy. Obvod hrudníku nám ukáže velikost podprsenky – její číslo (70, 75, 80,…). Při měření obvodu pod prsy je nejlepší měřit ve výdechu a dost natěsno. Výsledná velikost se pak zaokrouhluje dolů, protože podprsenka je z elastického materiálu a povolí. Když tedy naměříme například 85 cm, volíme 80 nebo dokonce 75 cm (při opravdu pružném materiálu). Při zkoušení zapínáme na háčky největšího obvodu.

Druhou hodnotu, kterou měříme, je obvod přes ňadra. Tato velikost představuje velikost košíčků (A, B, C,…). Naměřená hodnota přes prsa se měří už volně. Pokud má žena prsa povislá nebo velká, měří si je v nevyztužené podprsence.

Poté se z daných naměřených hodnot hledá v tabulce správná velikost podprsenky.

Další rady

 • Ramínka na podprsence se nastavují tak, aby nepadala, a zároveň aby se nezařezávala.

 • Kostice jsou k dostání ve dvou základních tvarech – buď ve tvaru písmene U (pro větší velikosti ňader), nebo miskovitého tvaru (pro menší ňadra). Kostice u středu podprsenky musí vždy sedět.

 • Prsa mají vyplňovat celý košíček, ale nesmějí z něj překypovat. Vypoulený faldík nevypadá vůbec pěkně.

Typy podprsenek dle velikosti prsou

 • Pro menší velikosti jsou vhodné push – up podprsenky.

 • Pro střední velikosti se hodí podprsenky s kosticemi.

 • U velkých prsou je třeba zvolit zpevněnou podprsenku s pevným zapínáním, menším vykrojením a širšími ramínky.

Podprsenka a zdraví

Nesprávně vybraná podprsenka může být příčinou různých zdravotních potíží:

 • Špatný vliv na tvar hrudního koše
 • Utlačování vnitřních orgánů
 • Blokády páteře a nepravidelnosti srdečního rytmu
 • Dýchací potíže
 • Kožní problémy, zapařeniny
 • Bolesti zad, šíje, hlavy, žaludku
 • Závratě
 • Pocity infarktového stavu

Kojící podprsenka – výběr

Nastávající maminky by neměly zapomenout na důležitou věc – koupi kojící podprsenky. U tohoto speciálního druhu spodního prádla je ulehčen přístup k prsu, protože podprsenka je opatřena otevírajícími (odklápějícími) košíčky. Rozepínání se nachází u ramínka a mělo by být snadné. Kojící podprsenky jsou zpravidla opatřeny širokými ramínky.

Základním pravidlem při koupi kojící podprsenky je, že musí být příjemná a pohodlná. Musí být vyrobena z antibakteriálního, prodyšného materiálu.

Podprsenku (optimálně 2 kusy) si zakupte až v pokročilé fázi těhotenství, asi v 8. měsíci. Po porodu někdy dochází ke zvětšení prsou, proto se někdy doporučuje zakoupit o číslo větší košíček. Nicméně nelze to jednoznačně doporučit, protože každá žena je odlišná. Navíc také záleží na konkrétní podprsence – některé jsou značně pružné a přizpůsobivé.

Oblíbeným doplňkem do kojících podprsenek jsou tampony, které zachycují odtékající mléko. Tampony mohou být jednorázové, nebo takové, které lze vyprat a použít vícekrát.

Podprsenky – údržba

 • Podprsenky je nejvhodnější prát v ruce. V pračce je perte jedině na jemný program a za předpokladu, že máte ochrannou síťku.

 • Aviváž se nemá používat, protože porušuje elastické gumičky a prádlo ztrácí svou pružnost. Podprsenky nejsou určeny do sušičky.

 • Nikdy nepřelamujte pevné košíčky.

 • Po sto vypráních mění podprsenka svůj tvar.

Podprsenka a její historie

V dnešní době je už samozřejmostí mít skvěle padnoucí, pohodlnou podprsenku. Můžeme si vybrat z různých tvarů, velikostí, barev, materiálů…Existují podprsenky pro kojící ženy, sportovní podprsenky, podprsenky bez ramínek pro společenské příležitosti atd. Oblíbené jsou podprsenky push – up a vyztužené podprsenky.

Vždy tomu tak ale nebylo. Byla totiž doba, kdy vůbec neexistovaly…Jaká je tedy historie tohoto kusu spodního prádla?

V „dávných dobách“ ženy i muži nosili dlouhou spodní košili.

Později následovaly korzety, kazajky a šněrovačky (15. – 19. století). Korzety měly zpravidla zdůrazňovat dekolt, nicméně například v době renesance měly korzety rovný střih a poprsí bylo zcela stlačováno. Korzety byly nejen nepohodlné ale i nezdravé.

Korzety byly známkou vyššího postavení, nosily je pouze ženy z lepší společnosti. Bylo tomu především proto, že se s nimi nedalo pracovat (předklánět se). Korzety značně stahovaly vnitřní orgány a obvod kolem pasu se pohyboval kolem 45 cm. V korzetu se velmi špatně dýchalo, a proto ženy i často omdlévaly – mít u sebe čichací sůl bylo nezbytností. Dámám také musely při oblékání asistovat služebné.

Delší korzety, které sahají až k bokům, nebo které jsou na přední straně tvarované do špičky, omezují i při pouhém sezení. Ke korzetům se navíc nosily i různě vyztužené a taktéž nepohodlné sukně.

Ženy v této době to neměly vskutku jednoduché.

Počátek 20. století přinesl velkou změnu. Spodničky, dlouhé šaty, krinolíny a různé výstuže ustoupily do pozadí a do popředí se dostaly rovné, volné střihy a jednoduché šaty.

Ženy se začaly více věnovat sportu, už netrávily tolik času pouhým vyšíváním, vstoupily také do politiky apod. Korzety už přestaly být trendem. Bylo zapotřebí vymyslet něco nového.

První podprsenky však ani zdaleka nemůžeme srovnávat s těmi soudobými. Podprsenky na začátku 20. století můžeme popsat jako kus látky opatřený šňůrkami ke svázání. Účelem nebylo podtrhnout dekolt, ale právě naopak. Žádoucí byly chlapecké tvary.

Označení „podprsenka“

Slovo „brasierre“ se poprvé objevilo v americkém časopisu Vogue v r. 1907. Tento výraz vyjadřuje oporu nebo podporu. Z tohoto pojmenování bylo pak odvozeno pojmenování „bra“, kterým se nyní označuje podprsenka v anglicky hovořícím zemích.

Podprsenky – patenty

Kdo vlastně přišel s prvním typem novodobé podprsenky, která se používá v dnešní době?

Marie Tuceková si již v roce 1893 nechala patentovat podprsenku, s ramínky a zadním zapínáním, tak jak ji známe dodnes. Její vynález však značně předčil dobu a nesetkala se s úspěchem, jelikož v té době vládly korzety.

Patent na podprsenku si v r. 1914 nechala zapsat Mary Phelps-Jacobsová. Vynález údajně vznikl při její přípravě na ples, kdy se Mary pod róbu nehodil korzet. Z tohoto důvodu si spíchla model ze dvou kusů látky a stuhy. Kdyby tušila, jaký bude mít její vynález úspěch, zřejmě by práva k němu neprodala p. Warnerovi za pouhých 1500 dolarů. Mimochodem, jeho firma na vynálezu v následujících letech vydělala desítky milionů dolarů.

…další vývoj podprsenky

 • Po roce 1930 vstoupily na trh podprsenky s oddělenými košíčky.

 • V roce 1935 bylo v Americe zavedeno číslování košíčků podle písmen A, B, C atd., které postupně začaly používat i ostatní státy.

 • Rok 1940 se v historii podprsenek zapsal tím, že byla použita vůbec první vycpávka do košíčků a až o 10 let později se objevily první podprsenky bez ramínek.

 • Doba po druhé světové válce znamenala nedostatek veškerého materiálu, takže ženy si podprsenky často zhotovovaly samy, například s pomocí návodů v časopisech.

 • Zajímavým poválečným trendem (50. léta 20 století) byly špičaté podprsenky. S nimi je spojena Marilyn Monroe.

 • V roce 1959 známá firma Warner a DuPont vytvořila Lycru.

 • V r. 1973 byla zhotovena první sportovní podprsenka.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id14926 (rodina-finance.cz#20849)


Diskuze a zkušenosti

EMILY - MÓDA | 31.10.2013 15:14
správná podprsenka V OLOMOUCI V BUTIKU EMILY-MÓDA nabízí kvalitní zn. PrimaDonna, specialista na větší velikosti a MarieJo, krásná a přirozeně elegantní provádí bra fitting, odborné poradenství a výběr prádla Olomouc Palackého , nová budova magistrátu www.emilymoda.cz


Přidat komentář