Odsávačka - skvělý pomocník maminek

Odsávání mateřského mléka je pro maminky mnohem rychlejší a příjemnější, než klasické odstříkávání. Navíc ulevíte Vašim prsům a budete mít pro miminko připravené mléko do zásoby. Oceníte i možnost, že za Vás může zaskočit tatínek, při krmení miminka.

Přinesli jste si domů malý uzlíček z porodnice. Počítejte s tím, že během pár prvních dnů budete mít pocit, že nestíháte nic jiného, než jen péči o dítě. Jeho přebalování, koupání a krmení. To je však naprosto v pořádku. Naopak se nesnažte být tzv. super ženou a opravdu se starejte jen o děťátko a o Vás. Starosti o domácnost na chvíli vypusťte z hlavy. Vždyť Vám může pomoci partner. Nebo požádejte o pomoc rodiče, aby Vám došli nakoupit, povozili miminko apod. Jakmile se kojení stane pro Vás zaběhnutou rutinou, můžete** mateřské mléko odsávat** a uskladňovat, čímž pak dítě může nakrmit i jiný člen rodiny, než jen Vy, a Vy budete mít chvilku pro sebe (osprchování, přečtení časopisu, odpočinutí apod.).Otázkou je kde si kvalitní odsávačku na mléko zakoupit.** **

Pokud pocházíte třeba rovnou z Nymburka můžete také navštívit jejich kamenný obchod který mají otevřený od roku 2002. Zárukou je pro Vás skutečnost, že Vám nabízí zboží, které by bez váhání použili sami pro své děti.

** ** Výhody odsávačky mateřského mléka

 • ## Ulevíte nalitým prsům.
 • Zamezíte případnému vzniku zánětu prsů.
 • Jemný podtlak při odsávání, napodobuje sání dítěte a vytváří tak stabilní tok mateřského mléka.
 • Získáte více mléka a rychleji, než při odstříkávání.
 • Podpoříte Vaší laktaci.
 • Budete mít v zásobě mateřské mléko pro Vaše miminko.
 • Kojence může nakrmit i jiný člen rodiny, než jen Vy.
 • Odsávačka je zcela tichá i diskrétní.
 • Odsávačka Vám umožní odsát mateřské mléko kdekoliv mimo Váš domov.
 • Díky odsávačce můžete odsát a utvořit si tak zásobu mateřského mléka i v případě, že budete na delší dobu mimo domov. Vaše miminko tak bude mít mateřské mléko, kdykoliv, kdy bude potřebovat a nebude moci přejít na umělou výživu, když budete náhodou pryč.
 • Díky odsátí mateřského mléka, budete moci i chodit po čase do práce, aniž byste přestal kojit a Vaše dítě muselo přejít na umělou výživu. Mateřské mléko bude moci děťátku dát jiný člen rodiny, než se vrátíte domů.
 • Odsávačka je jednoduše rozložitelná a umyvatelná i v myčce na nádobí.

Důvod, proč odsávat mateřské mléko, místo odstříkávání

 • Odsávačka mateřského mléka dokonale napodobuje přirozené sání Vašeho miminka. Výsledkem odsátí je rychlý, tichý a jemný odtok mateřského mléka.
 • Odstříkávání není zrovna příjemné, je pomalé, rozhodně nenapodobuje přirozené sání miminka.

Rozhodnutí pro manuální nebo elektronickou odsávačku

Elektronická odsávačka mateřského mléka Vám umožní rychlejší a pohodlnější odsávání. Je k použití na baterie i elektrickou síť.

Způsob odsávání mateřského mléka elektronickou odsávačkou

Přiložíte masážní vložku odsávačky k Vašemu prsu a jemně stlačíte páku. Jakmile začne mateřské mléko vytékat, jemně stisknete tlačítko a odsávačka začne tiše a lehce automaticky pokračovat v odsávání, ve Vašem zvoleném rytmu. V případě, že budete potřebovat změnit rytmus odsávání, stačí jen zmáčknout tlačítko a přejdete na manuální odsávání.

Možné problémy vyskytující se s odsávačkou

 • Mléko se neodsává - překontrolujte, zda jste správně sestavili odsávačku, podle návodu. Poté se uvolněte a zkuste odsávání ještě jednou. Uvidíte, že procvičováním se odsávání zlepší.
 • Bolest při odsávání - může vzniknout, máte-li prsa příliš nalitá a tvrdá. V tom případě si přiložte na prsa teplý obklad, který pomůže uvolnit mateřské mléko. Bolest také může způsobit nedostatečné stlačování rukojeti u odsávačky. Pokud jste si pořídila manuální odsávačku, tak rytmus stlačování by měl být jednou za 2 až 3 vteřiny.
 • Malý podtlak - překontrolujte, zda jsou všechny součásti odsávačky správně sestaveny a ventil je směrem nahoru. Tělo i láhev by měly být dobře spojeny.
 • Mléko zatéká pod masážní vložku - upravte masážní silikonovou vložku u odsávačky pod masážní vložku. Zajistěte, aby masážní silikonová vložka byla dostatečně zasunutá co nejhlouběji v hrdle samotné odsávačky. Také zkuste mírně naklonit odsávačku dopředu.

Praktické tipy k odsávání a používání mateřského mléka

 • Před každým odsáváním si umyjte pečlivě ruce. Také se ujistěte, že veškeré potřebné pomůcky k odsávání i skladování mateřského mléka je umyto a sterilizováno.
 • Snažte se odsávat přibližně stejné množství mateřského mléka, jako když kojíte.
 • Pohárek naplněný mateřským mlékem pevně uzavřete a napište na něj datum, kdy jste mléko odsála.
 • Naplněný pohárek umístěte v chladničce v její chladnější části, ne tedy například ve dveřích.
 • Pokud umístíte odsáté mateřské mléko do lednice, je možné ho skladovat maximálně po dobu 24 hodin, poté ho zlikvidujte. Pokud umístíte odsáté mateřské mléko do mrazáku, je možné ho skladovat maximálně po dobu až 3 měsíců, poté ho zlikvidujte. Jednou rozmražené odsáté mateřské mléko znovu nezamrazujte.
 • Zmražené mateřské mléko rozmrazujte v lednici během 24 hodin, nebo v teplé vodní lázni, ne však volně při pokojové teplotě. Při ohřívání mateřského mléka jej nezapomeňte promíchat, protože tukový obsah v mléku se časem rozdělí.
 • K ohřívání mateřského mléka nepoužívejte mikrovlnnou troubu, ale vodní lázeň nebo přímo určený ohřívač mateřského mléka, který je na mateřské mléko přímo uzpůsobený.
 • Zbylé mateřské mléko, které miminko nevypilo, v žádném případě nepřidávejte k jinému odsátému mléku, které máte v lednici, nebo v mrazáku.
 • V případě, že máte nějaké odsáté mateřské mléko v lednici, můžete k němu postupně přidávat další odsáté mléko, a to pouze během jednoho dne. Ovšem pouze mléko, které bylo odsáto do sterilního pohárku a bylo lehce ochlazeno ve studené lázni. Je však lepší mléko nedoplňovat, neboť mateřské mléko se liší svým složením v době, kdy je ráno, poledne i večer.
 • Mléko, které jste odsála v ranních hodinách, podávejte kojenci také ráno. Mléko, které jste odsála v poledních hodinách, podávejte kojenci také v poledních hodinách a mléko, které jste odsála ve večerních, nočních hodinách, podávejte kojenci také ve večerních, nočních hodinách.
 • Pokud potřebujete přemístit odsáté mateřské mléko, přemisťujte ho pouze ve speciálním chladicím boxu, aby se nezkazilo.
 • Mraznička pro uskladnění mléka, by měla mít nejlépe kolem -18°C.

Pomůcky pro kojení

 • Chránič prsních bradavek - efektivně a účinně zabraňují rozbolavění nebo popraskání bradavek během kojení. Vybírejte chrániče, které jsou vyrobené z tenkého měkkého silikonu, které nijak nebudou Vadit Vašemu miminku. Chrániče tzv. tvaru motýlích křídel umožní také dítěti kontaktu s Vaší pokožkou, čímž miminko ucítí Vaší pokožku a nebude mu vadit, že máte chránič. Chrániče se vyrábí v různých velikostech.
 • Absorpční vložky do podprsenky - zamezí prosáknutí mateřského mléka na prádlo, udrží Vaše prsa vždy v suchu, zabrání zanícení bradavek. Můžete vybírat z jednorázových absorpčních vložek, nebo pratelných.
 • Sběrače mateřského mléka - účinně ochrání Vaše citlivé bradavky před odíráním od podprsenky a zároveň zachytí přebytečné mateřské mléko. Navíc chrání již případné popraskané nebo rozbolavělé bradavky.
 • Krém na bradavky - oceníte pro ošetření popraskaných nebo bolavých bradavek. Vaše citlivá pokožka bude obnovena a zvláčněna. Doporučujeme používat krém na bradavky již během těhotenství, kdy se již v tu dobu mění citlivost Vaší pokožky. Vybírejte krém, který nemusíte smívat před samotným kojením.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id14930 (rodina-finance.cz#21096)


Přidat komentář