Oblečení pro miminka, oblečení pro děti - trendy

Co obsahuje šatník miminek? Jak je to s prvními botičkami? Jaký materiál je nejvhodnější? Jaké jsou současné trendy v módě pro nejmenší? Článek určený nejen pro všechny budoucí i stávající maminky.

Nakupujeme oblečení pro miminko

Oblečení pro miminko nakupuje většina maminek s radostí. Část oblečení můžete „zdědit“ po dětech svých kamarádek nebo od někoho z rodiny. Dalšími několika oblečky budete patrně obdarovány. Z tohoto důvodu si raději nepořizujte hromadu oblečení, ale pouze základní výbavu – zbytek si snadno dokoupíte.

Častou chybou maminek bývá, že si nakoupí hodně oblečení malé velikosti. Musíme však pamatovat na to, že miminko v prvních měsících rychle povyroste a tím pádem mu oblečení bude brzy malé. Rovněž se může přihodit, že miminko se narodí nečekaně velké a tudíž nejmenší oblečky prakticky vůbec nevyužijeme. Na období prvních měsíců si skutečně vystačíte s pouze pár kusy oblečení.

Z čeho všeho se šatník miminek skládá?

 • Zavinovací body – snadno jej převlékáme přes hlavičku. Toto body využijeme v porodnici a na období prvních měsíců. K dostání jsou samozřejmě body různých barev a velikostí.** **
 • Zavinovací košilky – děti z nich nevyrostou tak rychle jako z bodíček, takže je využijeme delší dobu.
 • Klasická body – rozepínají se na rameni, což usnadní oblékání. Existují varianty s dlouhými či krátkými rukávy (dle ročního období), body tílkové nebo rolákové.

 • Dupačky a polodupačky (do pasu) – obvykle v rozkroku na knoflíčky pro snadné přebalování.

 • Kalhoty, overaly na noc, čepičky, bryndáčky, papuče, kabátky, rukavičky atd.

Na trhu je široká nabídka oblečení jak pro mimika, tak oblečení pro větší děti. Nejlépe se však bude nakupovat přes e-shop. Využít můžete služby internetového obchodu.

Internetový obchod - potřebná výbavička pro Vaše miminko

Pokud jste při čtení tohoto článku zjistili, že nemáte veškeré potřebné oblečení pro Vaše miminko, neztrácejte čas a navštivte internetový obchod, kde máte veliký výběr oblečení, doplňků a jiných důležitých věcí.

Při výběru se musíte správně rozhodnout, ať je daná věc kvalitní a vhodná ve všech ohledech pro Vaše miminko. E-shop Vám nabízí veliké množství těchto kvalitních výrobků. Na e-shopu naleznete veškeré oblečení, které bude Vaše miminko potřebovat.

Při výběru máte mnoho času a zboží Vám bude dovezeno na místo dle Vašeho přání. Věříme, že poté budete zboží od e-shopu vecicky.cz objednávat častěji a bude to přinášet radost Vám i Vašemu miminku

Botičky pro dětičky

Čím je nožička menší, tím větší starost s prvními botičkami. S prvními botičkami bychom neměli spěchat. Nožičce miminka bychom měli zajistit dostatek volnosti, aby se správně vyvíjela. Miniatury botiček pro miminka jsou sice „k sežrání“, ale nejsou zapotřebí do té doby, dokud dítko nezačne chodit. Do té doby postačí ponožky. Botičky nemusíte kupovat ani tehdy, když se dítě začne teprve stavět na nožičky a snaží se chodit. V tomto období jsou vhodné spíše protiskluzové ponožky, které zajistí bezpečnost.

Botičky dítě potřebuje v té době, kdy už chodí venku. Jestliže to podmínky dovolují, nechte dítě běhat bosé. Dochází tak k tréninku svalů a kostí chodidel, pružnosti vazů a šlach a předcházíme ploché noze. Lze říci, že obuv v této době slouží pouze k ochraně před chladem, poraněním apod.

Dětská bota má být přizpůsobivá pohybům nohy. Noha by se nikdy neměla přizpůsobovat botě. Nedostatek místa v botě vede k deformacím (vybočení prstů aj.). Podrážka má být co nejvíce pružná.

dětské botičky

Není doporučováno nošení bot po starších sourozencích. Je to vhodné jedině tehdy, když jsou boty nošené krátce, podpatky nesmí být sešlapané a boty nesmí být vevnitř vytvarované dle předchozí nohy.

Rodiče mají tendenci kupovat o číslo větší boty s tím, že dítě do nich příští rok doroste. I když je to po finanční stránce výhodnější, není to správné a pro dítě zdravé. O číslo větší bota není jen delší, ale i širší a neposkytuje patřičnou oporu.

Trendy a zdravá je biobavlna

Co se týká kojeneckého oblečení, je čím dál více prosazována a rozšiřována tzv. biobavlna. V čem je tedy biobavlna lepší? Má výhodu hlavně pro děti, které jsou náchylné k alergiím.

Uvádí se, že běžná bavlna v sobě obsahuje chemické látky. Nejenže se při pěstování aplikují umělá hnojiva, ale před samotným sběrem se použijí chemikálie, které způsobí opadání listů bavlny. Bavlna se také bělí bělidly a barví se, přičemž barvy často obsahují těžké kovy. Běžná bavlna může vyvolat alergii děťátka a další nežádoucí kožní reakce.

U biobavlny se žádné chemikálie nepoužívají, není zde ani procedura bělení a pro barvení se nevyužívají umělá barviva. Je i na dotek patrné, že oblečení, vyrobené z biobavlny, je podstatně měkčí a jemnější. Koupí oblečení z biobavlny chráníme přírodu před chemikáliemi, oblečky déle vydrží a jsou příjemnější.

Z biobavlny se doporučují zakoupit především body, protože ty jsou ve styku s pokožkou nejčastěji.

Móda a trendy pro nejmenší

Když se ohlédneme do minulosti, typické byly klasické dupačky a čepičky s bambulkou. I oblečení v dětském světě, stejně tak jako móda dospělých, prochází určitým vývojem. V dnešní době se klade důraz zejména na praktičnost, pohodlnost, líbivost oblečení, a nesmíme opomenout ani vhodnost oblečení po zdravotní stránce.

dětské trička

Oblečení by mělo být dostatečně odolné, protože malé děti jej vystavují velké zátěži. Asi 18. měsíc věku je obdobím, kdy si dítě chce samo vybrat oblečení, které si obleče. Oblíbí si třeba určité tričko nebo kalhoty a obvykle mají i oblíbenou barvu. O oblečení se ale nezajímají pouze holčičky, ale i chlapci.

V dnešní době už není IN oblékat děti do typicky dětského oblečení (vzory medvídků, kačenek apod.) a nenosí se ani výrazně křiklavé barvy. Dětská móda se naopak inspiruje světem dospělých. V dětském oblečení se objevují prvky, které byly ještě donedávna přisuzovány výhradně „dospělákům“. Děti si tak už od raného věku mohou osvojit určitý vkus v oblékání, postupně chápat sladění barev a vytvářet si svůj vlastní styl.

Módní prvky poslední doby:

 • Dvouvrstvá trička

 • Mikiny s kapucí

 • Džínové oblečky

 • Volánky, lemy

 • Hodně kapes

S postupem času, jak dítě roste, bychom mu měli při nákupu poskytovat určitou volnost. Měli bychom dbát na to, aby byla při výběru oblečení splněna určitá kritéria (ochrana proti počasí, pohodlnost, správná velikost), ale je dobré nechat dítě vybrat si oblečení samo. Pouze dítě vedeme, doprovázíme, poradíme, rozvíjíme cit pro estetiku. Alespoň tak předejdeme odmítnutí nošení námi zakoupené věci.

Zajímavost na závěr: barva povlečení do postýlky

 • Barva povlečení do postýlky údajně ovlivňuje náladu, a také vnímání tepla a chladu.

 • Jestliže je v chladnější místnosti oblečení laděno do studených tónů (zelená, modrá apod.), tělo zpravidla reaguje zahříváním. I v chladnějším prostředí tedy lze navodit pocit většího tepla.

 • Ideálem může být povlečení, které má z každé strany jiné barvy – z jedné to budou barvy teplých tónů a ze druhé barvy studených tónů. Můžeme tak dle podmínek vytvářet pocit tepla či chladu.

 • Pro holčičku se obvykle nakupují růžové, červené a oranžové věci, ale co se týká povlečení, měli bychom být opatrní. Právě tyto barvy rozproudí krev a stimulují. Pokud na tyto barvy opravdu nedáte dopustit, volte jemné tóny. Zřejmě se jim bude ale lépe spát v klidnějších tónech jako modrá, zelená či fialová.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id14928 (rodina-finance.cz#20881)


Přidat komentář