Matkou v pozdějším věku - plusy a mínusy

Před zhruba osmnácti lety bylo standardem, že ženy měly kolem dvaceti let, když přivedly na svět svého prvního potomka. V současnosti se však věk prvorodiček posouvá i na hranici třicítky. Jaké výhody a nevýhody skýtá pozdější těhotenství?

 

Výhody být matkou v pozdějším věku

Co si budeme povídat. Současným mladým se nabízí zcela jiné možnosti, a to nejen v cestování, ale i v kariéře. I když je život, jako takový, krátký, tak de facto není kam spěchat. A právě zmíněné možnosti mohou být důvodem, proč se řada mladých lidí nehrne do zakládání rodin kolem dvacátého roku jejich života.

Možnost vybudování kariéry a zajištění rodiny

Říká se, že mladé tělo se snáze hojí, vyrovná se s úrazy, bolestmi, než tělo starší. Je bezpochyby rozdíl, když prvorodičce bude kolem 35 let, nebo kolem 20 let, z hlediska jejích vnitřních biologických hodin aj. Čím je matka starší, tak může hrozit, že bude těhotenství rizikové a miminko se narodí dříve, než v plánovaný čas. Na druhou stranu však maminky, které sotva vyšli školu a zakládají rodiny, jen stěží mohou vytvořit takové zázemí miminku, jako maminky, které již nějaký ten rok byly výdělečně činné.

Vychutnání si mateřství ve větší míře

Máte vybudovanou kariéru, jste finančně zajištěné, tak se nemusíte během mateřských povinností stresovat a honit. Můžete si naplno užívat mateřské, rodičovské dovolené. Nemusíte řešit, že výše rodičovského příspěvku nevystačí na slušné, natož nadstandardní živobytí pro dítě a Vás samotné. Můžete čerpat z naspořených finančních prostředků.

Zkušenost nade vše

Není výjimkou, že se mezi maminkami najdou takové, které měly svého prvního potomka kolem dvaceti lety. Pak měly delší pauzu a pro dalšího potomka se rozhodly třeba po deseti, ale klidně osmnácti letech. Starší rodičky pak mohou čerpat ze svých předchozích, nemalých zkušeností. Nemusí se jen spoléhat na literaturu z knih, informace z internetu aj. Není totiž nad osobní zkušenost. Ovšem i prvorodičky, které budou rodit v pozdějším věku, mohou být zkušenější, než například devatenáctileté dívky. A to díky již zmíněné odborné literatuře.

Věnování se dětem naplno

A s výše uvedeným odstavcem souvisí i věnování se dítěti. Není totiž výjimečným úkazem, že řada mladých maminek se velmi brzo po skončení mateřské dovolené, vrací do práce. A to převážně z důvodů finančních. Ať už je to jen na pár hodin, nebo rovnou celý úvazek, je zřejmé, že se pak nebudou moci plně věnovat svému potomkovi. A to i přes to, že si ho tolik přály. Odsuzovat je? A z čeho? Rozhodně se nejedná o krkavčí matky. Bezpochyby, kdyby finanční prostředky postačily na to, aby se nemusela počítat každá koruna, pak by jistě byly rády doma až do dovršení 3 let jejich věku.

Medicína na vysoké úrovni

Je třeba také podotknout, že medicína, respektive její úroveň, je v současné době na velmi vysoké úrovni. A tak je možné pomoci nejen otěhotnět párům, které mají problémy s početím, ale také včas vysledovat a zjistit, že je s miminkem něco v nepořádku. Ženy, které se rozhodnou pro miminko například po čtyřicítce, mohou mít zdravé a krásné miminko, jako maminky o několik let mladší. Je však třeba maminku i nenarozené dítě častěji sledovat.

Nevýhody být matkou v pozdějším věku

Být matkou v pozdějším věku však přináší i jisté nevýhody, a to především z hlediska zdravotního. S přibývajícím věkem bohužel enormně roste riziko, že nebude miminko zdravé, bude mít Downův syndrom aj. Jakmile žena dosáhne věk 35 let, doporučí ji lékař na vyšetření, ze kterého je možné zjistit, zda miminko bude zdravé.

Amniocentéza – odhalí nejen zdravotní rizika miminka

Dopadne-li odběr krve dobře, můžete se přesto ještě rozhodnout pro další vyšetření, a to pro Váš větší klid. Řeč je o amniocentéze, neboli o odběru plodové vody. Je však třeba vědět, že je zde půl procento, až procento, kdy po vyšetření můžete potratit. Je proto více než důležité dodržet po odběru plodové vody dodržovat klidový režim.

Větší bojácnost o potomka

Další nevýhodou, vedle stoupajícího zdravotního rizika miminka, je i jistá zvýšená bojácnost o dítě. Když máte prcka ve dvaceti letech, nejspíš berete vše, tak, jak to přijde. Ovšem s přibývajícím věkem vše studujete a sondujete, eliminujete rizika aj. Je tak celkem pochopitelné, že matky, které založily rodinu v pozdějším věku, by nejradši svého potomka nepustily tzv. na krok z očí. Na druhou stranu lze zase říci, že s přibývajícími roky přibývá i větší zodpovědnost. Neznamená to, že by mladé maminky nebyly dostatečně zodpovědné. Spíše neměly tolik času, jako jejich dříve narozené vrstevnice, na prostudování veškerých souvislostí spojených s dětmi a péčí o ně.

Problém s početím

Určitě bychom neměli zapomenout na další, nemalou nevýhodu, která je spojená s pozdějším otěhotněním. I když je to ze zcela jiného soudku, můžeme uvést příklad. Ve dvaceti, ale ještě do třiceti se hubne celkem snadno a samo. S každým dalším rokem je však hubnutí čím dál těžší. To samé platí v případě otěhotnění. I když starší rodičky jsou více majetkově zabezpečené, než ženy mladší, jsou více vystresované, unavené aj. Také nahromaděná nevhodná strava se může negativně promítnout do možnosti otěhotnění.

Snížení možnosti otěhotnět v číslech

Říkáte si, že třicítka není žádný věk? V podstatě máte pravdu. Třicetiletý jedinec je svým způsobem stále mladý. Ovšem v případě možnosti početí nehraje roli jen udržovaný zevnějšek, ale také způsob života, jako takový. Bohužel již po dosáhnutí třicítky, začíná u ženy klesat její možnost úspěšně otěhotnět. A to se nebavíme o těhotenství jako celku. Věděli jste, že po 30. roce se u ženy snižuje její plodnost okolo 20%? A po 35. roce se toto číslo bohužel zvyšuje již na 50%.

S každým rokem ubývá sil, přibývá nemocí

Věk hraje další roli v souvislosti se založením a budováním rodiny. Neznamená ještě, když se Vám podaří otěhotnět, donosit a porodit zdravé miminko, že pak je již vše tzv. procházkou růžovou krajinou. Je totiž celkem logické, že v pozdějším věku budete disponovat menší silou, ale také trpělivostí, jako například ve dvaceti letech. Kromě ubývající síly však můžete také zaznamenat větší počet nemocí, které Vás budou sužovat. A tak starost o dospívající dítě nemusí být vůbec jednoduché.

Narození miminka

Také porod miminka bývá u ženy mladé obecně snazší a bez případných komplikací než u ženy starší. Kromě toho, i po porodu se mladší ženy po porodu dříve zregenerují. Pro maminky obecně by mělo platit, že by se měly šetřit po narození miminka, a to zvláště během šestinedělí. O to více by se však měly šetřit starší rodičky.

 

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id14943 (rodina-finance.cz#23402)


Přidat komentář