Mateřské mléko a kojenecké mléko

Ne vždy je možné miminko kojit tak dlouho, jak by si maminka dítěte přála. Miminko se může narodit dříve, a tak jsou hned od počátku problémy s kojením. Chce to čas, trpělivost a co nejčastější odstříkávání mateřského mléka.

 

Pokud to však přesto nejde, a to i přes pomoc laktační poradkyně, pak si není třeba nic vyčítat. Současná kojenecká mléka jsou velmi kvalitní, výživná, plná vitamínů. Stačí si jen vybrat či si nechat doporučit to nejvhodnější kojenecké mléko. Určitě však není dobré přeskakovat a měnit kojenecká mléka třeba po měsíci aj.

Pokud to jde, kojte co nejdéle

V případě, že je kojení možné a kojit chcete, pak určitě kojte co nejdéle. Ideální je, když budete kojit nejméně po dobu šesti měsíců. Není však výjimkou, že maminky kojí ročního i dvouletého prcka.

Mateřské mléko je tak praktické. Nemusíte nic sterilizovat, ohřívat. Vše totiž máte po ruce.

Kojení v kombinaci s přikrmováním

Jak se říká, každá kapka dobrá. V tomto případě každá kapka mateřského mléka. Je zřejmé, že když dítě od Vás pije málo, pak bude mít nedostatek a Vy ho budete přikrmovat mlékem kojeneckým. V tomto případě bude záležet na Vás, jak dlouho dobu bude od Vás miminko ještě pít.

Způsob přikrmování

Pokud totiž budete přikrmovat z lahvičky, pak je jen otázkou času, kdy začne dítě odmítat Váš prs. Pití ze savičky je totiž pro dítě výrazně snadnější, než pití z prsu. A při odmítání prsu je zcela zřejmé, že následně půjdete připravit lahvičku kojeneckého mléka. A najednou se ocitnete obrazně jako na skluzavce. Ze začarovaného kruhu pak již nebude nejspíš cesty zpátky. Čím častěji totiž dostane miminko lahvičku se savičkou, tím méně se Vám bude dařit ho kojit.

Přikrmování z lahvičky na kojenecké JIP

Pokud dojde k tomu, že se Vám miminko narodí výrazně dříve, než byl stanovený datum porodu, či miminko váží méně než 2,3 kg, pak je třeba očekávat, že budete nějakou dobu s miminkem na JIP (jednotce intenzivní péče).

Co můžete očekávat na kojenecké JIP

A jaká je praxe na kojenecké JIP? Bohužel ne všude je pamatováno na to, aby se miminka mohla přikrmovat alternativním způsobem. Důvodem může být nedostatek času, málo sestřiček aj. Jenže, co když budete s miminkem na JIP týden, čtrnáct dnů i déle? Za tuto dobu se budete nejen pokoušet kojit, ale současně bude dítě i přikrmováno z láhve. A zde je také jádro problému. Kdo by se však chtěl dohadovat s ošetřujícím personálem. Ostatně, budete-li například prvorodičkou, pak budete nejspíš ze všeho vyjukaná, a také budete věřit, že sestřičky dělají vše s největším zájmem a opatrností.

Pokud však budete informovány a odvážné, pak se určitě nebojte a „vydupejte“ si jinou formu přikrmování. Jde vám přeci o budoucí zdraví a prospívání dítěte. Byla by škoda se nechat jen tak odbýt.

Alternativní způsob přikrmování

Jaké alternativní způsoby přikrmování jsou možné? Minimálně zmíníme dva. Jeden způsob je přikrmovat za pomoci plastové lžičky. Je zcela jasné, že tento způsob je značně pomalý. Je třeba si však opakovat, že je to jen na krátký čas. Jen do té doby, než se Vám podaří „rozjet“ kojení. Dalším způsobem je přikrmování injekční stříkačkou, samozřejmě bez jehly. Tento způsob je o poznání rychlejší.

Kojenecká mléka

Přecházíte na kojenecké mléko? Pak možná budete překvapeni množstvím kojeneckých mlék, ani ne tak co do rozdělení, jako co do typů. Před zhruba dvaceti lety byl výběr velmi jednoduchý a zúžen. De facto výběr nebyl. Pro ta nejmenší miminka byl určený Feminar, pro ta větší Sunar. A to byl veškerý výběr. V současné době však můžete vybírat kojenecká mléka hned od několika výrobců. Máte-li dostatek času, pak můžete u každého výrobce prostudovat a následně porovnat kojenecké mléko s ostatními kojeneckými mléky. Abychom Vám čas ušetřili, můžeme Vám říci, že veškerá kojenecká mléka, která jsou na českém trhu, splňují potřebné parametry. Můžete zaznamenat malé rozdíly v množství vitamínů, minerálů aj. Ale rozdíly by měly být skutečně nepatrné.

Volba kojeneckého mléka

To Vám však příliš neulehčilo situaci, pro jaké kojenecké mléko se rozhodnout. Můžete si nechat poradit od pediatra. Poptejte se v lékárnách, co by Vám doporučili.Můžete také zapátrat na internetu po diskuzích aj. Dejte i na Váš vlastní instinkt. Ostatně, nemusíte se bát, že byste tzv. sáhli vedle. Může však dojít k tomu, že dítě bude kojenecké mléko odmítat. V tom případě zvolte kojenecké mléko od jiného výrobce. Ne každému totiž vyhovuje a sedne vše.

Takové malé doporučení: určitě si nedělejte na začátku přikrmování velké zásoby kojeneckého mléka. Nikdy totiž nevíte, zda bude zakoupené mléko kojenci vyhovovat.

Přestup z jednoho kojeneckého mléka na jiné

Výše jsme se dotkli faktu, že kojenecké mléko nemusí děťátku vyhovovat. Jak to poznáte? Například Vám bude blinkat. Nemyslíme však malé ublinknutí, ke kterému může dojít při odříhnutí. Spíše se jedná o regulérní poblinkání. Pokud se Vám toto opakovaně stane, pak je jistě vhodné přejít na jiné kojenecké mléko.

Jiná věc je však** změna kojeneckých mlék** z důvodů nesnášenlivosti aj. Jiná pak je v tom, že byste to rádi vyzkoušeli. Experimentování není však ideální. Zažívání malého miminka si totiž musí zvyknout na určité mlíčko. Kdybyste třeba vždy po měsíci přešli na jiné mléko, mohlo by se miminko potýkat s určitými zdravotními problémy.

Rozdělení kojeneckých mlék

Zajdete-li do lékárny, drogerie aj., pak na Vás z regálů budou „koukat“ zástupy mlék, co do rozdělení. Zorientovat se v nich je však poměrně snadné. Záleží na konkrétním výrobci kojeneckého mléka, jak „širokou“ bude mít řadu mlék.

Obecně však můžeme rozlišit tato mléka: kojenecké mléko počáteční – kojenecké mléko pro děti od ukončeného 6. měsíce – kojenecké mléko pro děti od ukončeného 10. měsíce – kojenecké mléko pro děti od ukončeného 12. měsíce – kojenecké mléko pro děti od ukončeného 24. měsíce.

Vedle této, dalo by se říci, základní řady kojeneckých mlék, můžete také vybírat z těchto mlék: kojenecké mléko sytící na noc pro děti od ukončeného 6. měsíce – kojenecké mléko v případě alergie na bílkovinu kravského mléka aj.

Příprava kojeneckého mléka

Již výše jsme uvedli, že kojení je výhodné i z důvodu, že není třeba nic připravovat. Jakmile Vás však čeká přechod z kojení na kojenecké mléko, je třeba počítat s o něco delší přípravou a souvisejícími činnostmi.

Jak správně připravit kojenecké mléko, by mělo být uvedené na každém mléku. Přesto však neškodí vědět, na co je dobré pamatovat při přípravě kojeneckého mléka.

V prvé řadě je třeba pro přípravu kojeneckého mléka používat výhradně kojeneckou vodu. Před prvním, ale i dalším použitím kojenecké lahvičky, je třeba ji minimálně vyvářet. Můžete si však pořídit sterilizátor kojeneckých lahviček. Pak budete mít jistotu, že jste udělali maximum.

A jeden tip na závěr. Pro kontrolu té správné teploty připraveného mléka, si pomozte stříknutím na vnitřní stranu zápěstí. Určitě není dobré, pokud si ucucnete z lahvičky. Mohlo by se totiž lehce stát, že přenesete tímto způsobem bakterie z Vašich úst do úst miminka.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id14941 (rodina-finance.cz#23357)


Přidat komentář