Které pleny jsou lepší?

Pro jaké pleny se rozhodnout, látkové nebo jednorázové? Každé pleny přináší své plusy i minusy, které Vám přiblížíme v níže uvedeném příspěvku. Chcete-li minimalizovat dopad na životní prostředí, vybírejte pleny z ekologických materiálů.

Vliv plen na životní prostředí

Látkové pleny jednoznačně vyhrávají při zátěži pro životní prostředí oproti jednorázovým plenám. I když výroba pratelných plen představuje určitou zátěž pro přírodu, mnohé ze surovin jsou obnovitelné (bavlna, vlna aj.). U jednorázových plenek je spotřeba mnohonásobně vyšší, například obsahují celulózu, jejíž výroba ze dřeva je energeticky velmi náročná. Spotřeba surovin se u jednorázových plen uvádí až 50x vyšší než u plen látkových. Praním látkových plen sice spotřebujete hodně energie, ale toto můžete ovlivnit vhodným výběrem pračky, pracího programu a používáním ekologicky šetrných pracích prostředků. Na výrobu jednorázových plen je spotřeba energie asi 2 - 3x vyšší než na výrobu plen látkových, včetně praní, sušení a žehlení. Jednorázové pleny představují pro životní prostředí vysokou odpadní zátěž.

Oblíbenost klasických látkových plen

I přes vysokou nabídku jednorázových dětských plen, jsou bavlněné základem každé kojenecké výbavičky. Je možné je navíc použít jako ochranu při odříhnutí miminek, jako hygienickou podložka do postýlky na prostěradlo, osušku apod. Využíváme-li plenky pro přebalování,postačí je doplnit svrchními nepropustnými kalhotkami.

Čekáte miminko a přemýšlíte do jakých plenek ho zabalíte? Dnešní uspěchaná doba si žádá, nejen pohodlí a komfort pro vaše miminko, ale také úsporu času i peněz.

Finanční zátěž při spotřebě plen

Pořízení látkových plen vyjde levněji než při nákupu jednorázových plen. Záleží tedy na Vašich finančních možnostech a Vašich preferencích. U látkových plen jsou vyšší první pořizovací náklady, kdežto jednorázové pleny kupujete opakovaně.

Výbava látkových plen s kvalitními svrchními kalhotkami a kalhotkovými plenami se pohybuje kolem 9 000 Kč, ale lze ji pořídit už od 5 000 Kč. V porovnání s jednorázovými plenami se Vám tato investice do látkových plen vrátí zhruba do 6ti měsíců látkování.

Výběr plen dle pohodlí

Proti látkovým plenám představují jednorázové pleny mnohem větší pohodlí. Maminky jsou s péčí o miminko unavené a představa, že by měly prát, věšet a skládat plenky, je moc netěší. Dříve bylo potřeba pleny vyvařovat a žehlit, dnes je tomu však jinak. Látkové pleny představují určitou práci navíc (1-2 hodiny týdně) a určité nepohodlí, a to zvláště, jste-li na cestách a nemáte dostupnou pračku. Na druhou stranu ale ušetříte čas strávený vyhledáváním akcí na pleny a cestami za nákupy plen.

Látkové pleny

Čtvercové pleny

Bavlněné pleny jsou hygienické, nezpůsobují alergickou reakci, umožňují sterilizaci vyvářkou a žehlením. Bavlněné pleny napomáhají zdravému vývoji kyčelních kloubů u novorozenců. Pro své mnohonásobné použití jsou levnější než pleny jednorázové. Bavlněné pleny nezatěžují životní prostředí. Bavlněné pleny se vyrábí bílé, nebělené, s potiskem, skládané.

Bambusové pleny se vyrábí nebělené, barevné. Tyto pleny patří mezi středně rychle schnoucí pleny. Při prvním praním plenka mění barvu, což je dáno přirozenou vlastností bambusového vlákna. Bambusové pleny lze přebalovat stejně často, jako jednorázové pleny. Vydrží minimálně tři hodiny.

Biobavlna je na dotek měkká, vlákna nejsou porušena chemikáliemi. Při jejím zpracování se nepoužívá formaldehyd. Biobavlna je vhodná pro alergiky a má vyšší stupeň prodyšnosti. Nevýhoda: větší finanční náklady. Výhoda: výborná pro citlivou pokožku dětí.

Nevýhoda: větší finanční náklady, náročnější manipulace, nutnost častějšího přebalování. Výhoda: výborná pro citlivou pokožku dětí, krátká doba schnutí, použitelné pro celé plenkové období.

Vícevrstvé pleny

Jsou složeny z více vrstev a na středu mají pleny všity další vrstvy pro zvýšenou savost plenky, je přes ně nutno dávat svrchní kalhotky. Po správném složení  mají je  jejich střední díl velmi savý, srovnatelný s kalhotkovými plenkami. Jsou vyráběny z bavlny. Jejich výhodou jsou nízké pořizovací náklady, dobrá savost a rychle schnutí.

Tvarované (zavazovací) pleny

K dostání jsou i anatomicky tvarované vícevrstvé plenky, jež mají vykrojení v oblasti nožiček. jednovelikostní plena, kterou lze použít od narození až po nočník, snadno se přizpůsobí i malému miminku. Plenka se většinou používá jako "držák" čtvercové, nebo jiné vkládací pleny.

Nevýhoda: náročnější manipulace, Výhoda: střední finanční náklady, krátká doba schnutí, univerzální velikosti použitelné pro celé plenkové období.

Kalhotové pleny

Kalhotkové pleny jsou ušity většinou ze dvou vrstev, uprostřed plenky je všité savé jádro. V pase a okolí nožiček jsou jemné gumičky, zabraňující prosakování plenky. Pleny vypadají jako jednorázové, je nutné dát ještě svrchní kalhotky. Připevňují se suchým zipem, druky nebo jsou bez zapínání.

Nevýhoda: větší objem (hlavně u jednovelikostních), delší doba schnutí. Výhoda: snadná manipulace, střední finanční náklady a univerzální velikostí (plenky si pořídíte jednou a máte je na celé období přebalování od 3 do 15 kg)

Vyrábějí se z různých materiálů:

flanelové - jsou tenké, nejméně savé, ale zato nejlépe schnou, vhodné jako denní plenka (materiál: bavlna, biobavlna)

froté (bavlna,biobavlna, bambus, tencel) - díky svému většímu objemu více sají, ale zase déle schnou, dobré jako denní nebo noční plenka, na noc doporučujeme přidat vkládací plenu.

flaušové - nejsou tak objemné, na omak jemné, hodně vydrží, déle schnou, denní i noční varianta plenky (materiál: konopí, bambus)

Plenky 2v1 nebo all-in-one

Jedná se o kalhotkové plenky, které mají integrované svrchní kalhotky. Tyto plenky mají všechny potřebné vrstvy sešité k sobě. Nevýhoda: vysoké náklady, delší doba schnutí, nutnost pořizovat více velikostí. Výhoda: skutečně vysoký komfort použití, velmi snadná manipulace.

Kapsové pleny

U kapsové plenky je volně vyjmutelné savé jádro (vkládací plenka), což usnadňuje schnutí plenky a zároveň nám dáva šanci savost plenky trochu regulovat. Plenka je dvouvrstvá - vnější materiál nepropustný, prodyšný, uvnitř většinou fleece. Mezi vrstvami tak vzniká kapsa, do které se vkládá sací vrstva.

Plenkové kalhotky

Plenkové kalhotky jsou složeny z vrchní vrstvy z polyamidu s polyuretanovým zátěrem, který brání promočení a svými póry umožňuje prostup par. Svrchní kalhotky není nutné použít na kapsové pleny a pleny 2v1. . Existuje i velmi přírodní varianta svrchních kalhotek – vlněných.

Tréninkové kalhotky

Tyto kalhotky slouží pro nácvik děťátka na chození na nočník. Vypadají jako spodní prádlo. V případě, že se děťátku stane nehoda, kalhotky zadrží tekutinu stejně jako normální plenky. Zásadní rozdíl však spočívá v tom, že dítě ucítí vlhkost, která by ho měla upozornit, že něco není v pořádku.

Jednorázové pleny

Jednorázové pleny představují ideální volbu, jedete-li na cesty, nebo Vám bude někdo miminko hlídat. Jednorázové plenky si můžete vybrat od různých výrobců, dále se rozdělují podle váhy miminka.  Jednorázové pleny jsou složené z propustné fólie, nasákavé vložky, nepropustné fólie sloužící k ochraně prádla, lepicích pásků nebo suchého zipu a gumiček po stranách. Na trhu je hodně značek jednorázových plenek. Značka, která vyhovuje jednomu, nemusí vyhovovat druhému. Přebalování s jednorázovými pleny zvládne i začínající maminka a nezkušený tatínek. Nevýhoda jednorázových plenek spočívá v poměrně vysokých finančních nákladech. Záleží také na tom, jakou značku jednorázových plenek používáte a zda sledujete různé výhodné slevové akce.

Nevýhoda: spotřebovávají mnoho surovin, vytvářejí tuhý domovní odpad, jsou nákladnější než látkové pleny. Může trvat delší dobu, než se dítě obejde bez plenek.

Výhoda: dítě se nemusí tak často přebalovat, jako u látkových plen. Pleny nevyžadují další práci s praním a sušením. Dítě nemá objemný zadeček. Cestování s miminkem je technicky snadné.

Jednorázové eko pleny

Pleny jsou vhodné pro zvlášť citlivou pokožku. Plena je vybavena účinným a nedráždivým zapínáním. Vyrábějí se šetrně k životnímu prostředí z nebělené celulózy a z dalších nezávadných surovin. Oproti klasickým jednorázovým plenám jsou však poměrně drahé a výjimečně je pořídíte v kamenných prodejnách. Eko plenky představují příjemnou alternativu pro maminky, které používají látkové pleny a rozhodly se tak být šetrné k životnímu prostředí.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id14918 (rodina-finance.cz#20169)


Přidat komentář