Kojení je trendy a pro dítě potřebné

Mateřské mléko je nejvydatnější a nejplnohodnotnější strava pro novorozence. Podáváním mateřského mléka potlačujeme nemoce a alergie, které se mohou u novorozenců projevit pár dní po porodu. Ne vždy přináší kojení samá pozitiva, mohou nastat i potíže.

Potřeby pro děti a rodiče - www.batolatko.cz

Jestliže sháníte pomůcky a potřeby pro děti a rodiče, poradíme Vám, kde právě tyto výrobky levně a kvalitně zakoupíte - podívejte se na stránky www.batolatko.cz. Nabídka tohoto e-shopu je zaměřená na všechna období - v těhotenství, při narození i po porodu dítěte. ** **

Batolátko.cz se specializuje na prodej kočárků značky Firkon a mimo to nabízí veškerou výbavičku pro Vaše miminko a také vše potřebné pro nastávající maminky. Přesvědčte se o kvalitě tohoto internetového obchodu sami a navštivte stránky www.batolatko.cz.

Věříme, že se službami i sortimentem tohoto obchodu budete velice spokojeni a že spolupráci s ním doporučíte i svým známým.

Nejideálnější výživou pro kojence do šesti měsíců

jejich věku je bezpochyby mateřské mléko, ve kterém je obsaženo vše, co novorozenec potřebuje ke zdravému vývinu. Jedná se o takzvanou optimální a přirozenou výživu pro dítěte, která ho chrání před možnými zdravotními problémy.

Kojení je na jednu stranu nejpřirozenější věcí na světě, která vzniká mezi matkou a jejími potomky, na druhou stranu však patří k nejdiskutabilnějším tématům. Mnohdy s sebou přináší značné úskalí, problémy a špatnou vzájemnou komunikaci mezi matkou a dítětem. V tomto případě si matky velmi častou kladou otázku: „co dělám špatně?", „poradí mi někdo?".

První kojení ihned po porodu

Dříve než se dítě stačí rozkoukat a seznámit se s novým světem, hlásí se o slovo, v tomto případě o jídlo. Nové metody a praktiky se přiklánějí k tomu, aby, pokud to jen z části je možné, se dítě k matčině prsu přiložilo nejpozději do půl hodiny od porodu. Tento proces má podpořit správný rozvoj kojení a  zároveň má přispět k odloučení placenty z těla a urychlit zavinutí dělohy. Řada porodnic však tento trend z časového hlediska příliš nedodržuje, avšak pokud budete na přiložení dítěte k prsu trvat, musí vám vyjít vstříc. Obeznamte s tímto faktem i vašeho manžela nebo partnera, který bude asistovat u porodu, aby upozornil personál, že budete mít zájem miminko ihned po porodu k prsu přiložit.

Mateřským mlékem proti nemocem a alergiím

Pokud matka svoje dítě kojí, chrání jeho citlivou a nezralou sliznici střev před všemi typy alergenů a dalších původců možných onemocnění. Mateřské mléko je nejlepší prevencí před všemi možnými typy alergií, které mohou děti provázet již od jejich prvních dnů života. Riziko výskytu alergií se se stupňujícími dny plnohodnotného kojení snižuje a potlačuje. Vědecky je prokázáno, že plně kojené děti po dobu šesti měsíců disponují silnější obranyschopností a v budoucnu prodělávají daleko méně infekčních onemocněních než tomu je u dětí nekojených. Také po stránce psychické více prospívají děti plně kojené, jejich psychický vývoj je souměrný a zpravidla nebývá ničím narušený.

Jak často kojit?

Na otázku „jak často mám svoje dítě kojit" není jednotná odpověď, avšak jsou určité normy, dle kterých se novopečené maminky často řídí. Každé dítě je individuální jedinec, který má odlišné požadavky a potřeby. Všeobecně však můžeme říci, že v prvních měsících života by se mělo kojit každé tři hodiny. V kratších intervalech by mohlo dojít k podráždění prsních bradavek matky a posléze k zánětu prsa.

Teorie se ve většině případech od praxe dosti liší

intervaly kojení jsou kratší nebo delší.Pokud dítě vydrží bez kojení pět či více hodin, není třeba ho na kojení budit. Jakmile bude mít hlad či žízeň věřte, že se o slovo přihlásí. Mnohé matky se však při příliš častém kojení cítí být dosti stresovány, unaveny a fyzicky i psychicky vyčerpány. Časté kojení může zatěžovat i dítě, dostavit se může nadýmání, které je doprovázeno s křečemi v bříšku.

V prvním týdnu života by délka kojení neměla přesáhnout sedm minut

pokud dítěti tato dávka nestačí, přiložíme jej k prsu druhému. Takto připravujeme prsní bradavky na něco nového, což vyžaduje nejen čas, ale také trpělivost. Od druhého či třetího týdne můžeme dítě přikládat na deset i více minut ke každému prsu. Vždy však mějme na paměti, že dítě je schopno aktivně pít pouze po dobu dvou až čtyř minut, poté mu bradavka nahrazuje šidítko.

Kojení a jeho úskalí

V prvních měsících si bude muset matka i dítě na kojení pořádně navyknout. Dítě si musí zvyknout na denní a noční rytmus, který začne rozlišovat až v průběhu čtvrtého měsíce života. Do té doby nedokáže novorozenec jednotlivé fáze dne rozlišit a pravidelné intervaly kojení nedodržuje. A právě zde začínají první problémy, které souvisejí s nežádoucím a samovolným odtékáním mateřského mléka.

K velmi častým onemocněním, které při kojení postihuje velkou skupinu žen patří zánět prsu

Nejpravděpodobnější příčinou jeho vzniku je časté a dlouhé kojení. Zánět prsu je vždy provázen vysokými horečkami a červenými fleky kolem dvorce a na prsou. První záchranou jsou zábaly z tvarohu, kdy si ženy samy přikládají měkký tvaroh (může být rozředěný i v troše mléce) na postižené prso. Tvarohový zábal necháme působit minimálně půl hodiny, proces opakujeme několikrát za den. Na snížení horečky užívejme ibuprofen nebo ibalgin, v případě, že horečky stále přetrvávají a bolest neutišuje, je nutné vyhledat lékaře, který nasadí antibiotika. Z postiženého prsa, pokud z něho neteče hnis, můžeme i nadále kojit, infekce nemám vliv na kvalitu mléka.

Pokud mléko kojencům nestačí

je nutné častěji je přikládat k prsu, aby došlo ke stimulaci produkce mléka. Matka by měla zvýšit příjem tekutiny, a to až na tři litry vody denně. Vhodným nápojem je čaj speciálně určený pro kojící matky, neperlivé minerálky, ovocné či bylinné čaje, nealkoholické pivo a čerstvá šťáva z ovoce i zeleniny.

K velmi častým problémům patří bolesti a rudnutí bradavek

které může být doprovázeno mírným krvácením. Většina kojících matek je nucena přestávky mezi kojením prodlužovat až na 15 hodin. Dítě se však musí přikrmovat, raději než z lahvičky, zkoušejme krmení po lžičkách. Sání z lahvičky je jednodušší a pro dítě pohodlnější, pokud si zvykne, z prsa se mu již chtít pít nebude. Jako časově velmi omezeného pomocníka můžeme použít i kojící kloboučky, které se používají i v případě, že má matka bradavky zapadlé.

Nemocným bradavkám pomáhá čerstvý vzduch

nebo mateřské mléko, které se nechá uschnout na bradavce. Vždy mějme na paměti, že je zapotřebí, aby prsní bradavky byly stále suché, proto je nutné neustále měnit prsní vložky.

Kojící doplňky jsou nutností

Prsní vložky

Nejdůležitějším doplňkem pro kojící maminky jsou prsní vložky, které se přikládají na prso. Vložky jsou vybaveny samolepícím pruhem, který velmi dobře drží na podprsence a tudíž zamezuje jeho pohybu. Na našem trhu jsou k dostání prsní vložky různých značek. Všechny slouží k jedinému účelu, avšak vykazují rozdílné služby. Z tohoto důvodu je nutné vyzkoušet vícero značek a poté zůstat u té, která nám vyhovuje nejvíce.

Kojící podprsenka

Dalším nezbytně nutným doplňkem je kojící podprsenka, která se od té klasické liší možností předního odepínání košíčku. Kojící podprsenky jsou zpravidla vyrobeny z příjemného, bavlněného materiálu bez výztuží a vycpávek. Nesplňují stránku módní, avšak přispívají k praktickému a plnohodnotnému využití potřebném při kojení.

Mastičky

K dalším potřebám kojících žen patří mastičky na prsní bradavky, které tenkou kůži regenerují. Prsní bradavky by se měly pomazávat vždy po kojení, před dalším kojením není potřeba jejich smývání.

Odsávačka mateřského mléka

Odsávačku mateřského mléka by si měla pořídit každá maminka, neboť nikdy neví, kdy ji bude potřebovat. Na trhu existují odsávačky manuální i elektronické.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id14912 (rodina-finance.cz#20071)


Přidat komentář