Jak zvládnout mateřskou dovolenou

Zvyknout si na novorozence v domě nějakou dobu trvá. Když si na svou novou roli zvyknete, zjistíte, že svůj čas můžete využít i jinak, než starostí o domácnost a pozorováním dítěte jak spí. I s malým dítětem můžete provozovat zajímavé aktivity.

Následující článek by Vám měl poradit v případě, že Vám docházejí nápady na to, jak zabavit sebe i dítě. Zkuste si vybrat jednu aktivitu denně a právě na ní postavit a rozvrhnout svůj den.

První rok mateřské dovolené se Vám může zdát, že svět je malý, svou pozornost dokážete zaměřit jen na své dítě a snažíte se přežít v nové společenské roli, kterou je mateřství. Celý Váš svět se točí okolo dítěte, které se snažíte úzkostlivě chránit a máte strach z toho, co by se mu mohlo stát ve Vaší nepřítomnosti.

Vezměte své dítě plavat

Vzít malé dítě do bazénu je sice děsivé, ale také zábavné. Pokud se na bazén vydáte s dítětem sama, dopředu si promyslete jak převlečete sebe sama, převlečete své dítě, dostanete se s dítětem do bazénu a poté se znovu i s dítětem převlečete do suchého oblečení. Promyslete si také, co všechno se Vám bude hodit a vezměte to s sebou. Pamatujte, lepší je více než méně. Vezměte si kočárek s sebou do převlékací kabinky, potom máte kam položit miminko, když se převlékáte. Když si vše promyslíte předem, zjistíte, že nejde zase o tak děsivou aktivitu. Odměnou Vám bude smích Vašeho dítěte.

Nebojte se zajít si večer ven

Většina maminek má velký problém nechat dítě doma s paní na hlídání či babičkou, aby si mohly vyrazit večer ven. Pokud ale Vaše dítě již vydrží spát mezi osmou hodinou večerní a půlnocí, můžete si bez obav zajít na večeři či na sklenku vína s přáteli nebo manželem. Před tím než odejdete dejte miminko spát, počkejte až usne a potom se vydejte ven. A zbytečně se nestresujte, babička či paní na hlídání pravděpodobně bude sedět na gauči u televize tak, jak to děláváte i Vy, když večer dítě usne. A miminko si ani nevšimne, že maminka není doma.

Udělejte si seznam věcí, které chcete během měsíce či týdne stihnout

Doléhá na Vás stereotyp a máte pocit, že nemáte dostatek vůle a energie svůj den něčím ozvláštnit? Až budete mít volnou chvilku sedněte si a sepište si seznam věcí, které chcete během měsíce či týdne stihnout. Nejen, že Vám to zabere nějaký čas, ale také to ve Vás probudí dobrodružnější náladu.

Nebojte se zapojit tatínka do starosti o miminko

Ze začátku může tatínek, když je doma z práce, miminko přebalovat. Když je miminko větší, může jej brát na odpolední procházku, čímž Vám dá čas na přípravu večeře, nebo vyřízení důležitých záležitostí. Můžete také tatínka zapojit do koupání či ukládání dítěte ke spánku. Zjistíte, že starat se o miminko společně je sice zábavné, ale ani jeden z Vás ve skutečnosti nemá volno. Když si rozdělíte povinnosti, máte čas na relaxaci.

Zajeďte si s dítětem do letního kina

I s malým dítětem si můžete zajít na film. Přes léto je dobrou alternativou právě letní kino a jelikož většinou letní kina hrají večer, můžete vzít s sebou i manžela. Uděláte si hezký večer a nemusíte shánět hlídání pro dítě. Letní kino je ideální hned z několika důvodů. Miminko může v klidu spát. Pokud se probudí a začne brečet, nikoho tím neruší. A navíc ho můžete diskrétně přebalit, případně i nakojit.

Choďte s dítětem na návštěvu ke přátelům

Nebojte se s miminkem vydat na návštěvu. Některé maminky raději návštěvy přijímají, než aby se návštěvou sami staly. Kdykoliv to jde, vezměte miminko na návštěvu například k těhotné kamarádce, nebo kolegyni z práce. Výhodou navštěvování kamarádek je, že se můžete nechat tak říkajíc obskakovat. Nemáte čas na vaření oběda, nebo se Vám jednoduše nechce? Zavolejte kamarádce, určitě Vás i s dítětem ráda pohostí. Pokud si ale chcete užít trochu klidu, vyhněte se raději kamarádkám s dětmi.

Vydejte se s dítětem do obchodního centra

Má Vaše dítě dobrou náladu, nebo ještě lépe spí? Vydejte se s ním do nejbližšího nákupního centra, které dobře znáte. Jde o jedno z bezpečných míst, jelikož v nákupním centru můžete své dítě bez obav přebalit i nakojit v přebalovacím koutku. Tak se můžete z domu dostat každý den a zároveň se nemusíte bát, že budete muset spěchat domů na čas krmení. Některá knihkupectví také mají dětské koutky a jejich výhodou je, že jde o tichá místa, kde se můžete začíst do knihy.

Vezměte dítě na projížďku autem

Pokud Vaše dítě nemá problémy se spaním v autě, nic Vám nebrání vydat se na kratší vyjížďku. Můžete si zajet na otočku do vedlejšího města, nebo se jen pokochat krajinou. Miminko ani nebude vědět co se s ním dělo, a Vy se při řízení odreagujete.

  • Nemáte náladu na velké akce? Buďte kreativní, využijte čas kdy dítě spí nejen na úklid či vaření, ale něco vytvořte. Pokud najdete kreativní aktivitu, kterou můžete provozovat i s dítětem na klíně, směle do toho. Můžete například udělat koláž z fotek miminka, ušít miminku nějaké oblečení. Vyberte si aktivitu, kterou můžete přerušit a dodělat později, pokud miminko vyžaduje Vaši pozornost.

Pro všechny maminky bývá první rok dítěte nejtěžší. Zažívají různé pocity od strachu o svoje miminko, po strach z toho, že si ostatní budou myslet že jsou špatné matky. Zkuste tyto obavy překonat a své mateřství si užívat. Jde o nenahraditelný rok ve Vašem životě i v životě Vašeho dítěte.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id14932 (rodina-finance.cz#21307)


Přidat komentář