Jak vybrat správný kočárek

V dnešní době je na trhu nepřeberné množství kočárků. Vybrat si ten správný kočárek je díky široké nabídce velice složité. Našimi tipy a postřehy se Vám pokusíme pomoci, aby Váš výběr kočárku byl ten nejlepší.

Dříve patřila tzv. trojkombinace kočárku za převratnou novinku

Nyní si můžeme sestavit kočárek z jednotlivých komponentů, podle toho, které skutečně využijeme. Dále se můžeme rozhodovat mezi klasickými velkými kolečky, nebo malými, s možností kopírování terénu (zatáčecí), s jedním kolečkem vepředu nebo vzadu.

Před samotnou koupí kočárku

je dobré si promyslet, který kočárek nám bude více vyhovovat. Obejít si prodejny s kočárky, případně navštívit výstavy kočárků. Díky internetu si můžeme v klidu doma porovnat jednotlivé kočárky, i najít různé diskuse a doporučení uživatelů kočárků. Když si vyberete Vaše favority, doporučujeme navštívit kamennou prodejnu, která má tu výhodu, že kočárek vidíte naživo a můžete si jej i zkusit. Prodávající personál Vám také kočárek předvede.

Rozhodující parametry kočárku

Skladnost kočárku. Budeme-li kočárek často převážet autem, je vhodné zvolit kočárek snadno a rychle rozložitelný, s menšími kolečky.

Hmotnost kočárku

Bydlíte-li ve větším městě a zamýšlíte využívat městskou hromadnou dopravu, zaměřte se na hmotnost kočárku a zvolte co nejlehčí s aluminiovou konstrukcí. Některé kočárky jsou těžké, a když si vezmete, že v něm povezete ještě miminko a nějaký ten drobný nákup, nebude to pro Vás a Vašeho pomocníka při zvedání kočárku do autobusu, trolejbusu, tramvaje zrovna lehké. Samozřejmě můžete tímto skvěle posilovat, ale je to trochu jednostranná zátěž.

Úložný prostor pod kočárkem

Při Vašich procházkách můžete nakoupit i nějaké drobnosti. Disponuje-li kočárek úložným prostorem, nemusíte se s nákupní taškou vláčet v jedné ruce a s kočárkem v druhé ruce.

Ruční brzda kočárku

Některé kočárky mají na rukojeti kočárku nainstalovanou ruční brzdu, podobnou té, kterou znáte z jízdního kola. Díky této brzdě můžete kočárek během jízdy přibrzďovat.

Polohování hluboké korby

Možnost polohování zádíček u hluboké korby oceníte, když bude Vaše miminko nachlazené. Budete jej tak moci mírně naklonit.

Kolečka kočárku

Velikost koleček. Menší kolečka mají nižší hmotnost i lepší manévrovatelnou. Jsou vhodná do větších měst a na rovné hladké povrchy. S tímto je však trochu problém. Ve městech se spíše potýkáme s nerovným terénem, hrboly a tzv. kočičími kostky.

Větší kolečka mají větší hmotnost, lépe však zvládají přejíždění obrubníků, schodů a četných nerovností. Čím si pořídíte větší kolečka, tím budete muset vynaložit menší námahu na tlačení kočárku. Větší velikost kol oceníte i v zimě, kdy Vám umožní snáze projet vrstvou neodhrabaného sněhu.

Plastová kolečka

Kočárky s plastovými koly jsou postačující na běžné procházky po asfaltovém chodníku, dlažbě. Ve městě jsou vhodná pro lepší manipulaci menší plastová kolečka.

Nafukovací kolečka

Tato kolečka mnohem lépe zvládají jízdu v náročném terénu. Kočárky s většími gumovými nafukovacími kolečky jsou univerzálnější, dokážou efektivně snižovat drncání na nerovném terénu, jízda je tak pro miminko příjemnější. Nafukovací kolečka mají tu nevýhodu, že se může stát, že je píchnete, avšak tato šance je docela malá. Jelikož rychlostí, jakou vedete kočárek, snáze zaregistrujete ostrý předmět na cestě, po kterém jdete. Ke kočárkům lze také pořídit cestovní pumpičky, můžete jimi tak kolečka dofouknout přímo na procházce. Nafukovací kolečka oceníte v menších městech a vesnicích, při projížďkách v přírodě, do těžkého terénu, který často zdoláváme: bláto, sníh, štěrk, kamínky.

Zatáčecí kolečka

Tato kolečka Vám nabízí pohodlnou a hladkou ovladatelnost celého kočárku. Většinou je zde možnost kolečka zablokovat do jednoho směru jízdy. Rozdíl mezi klasickým pevným čtyřkolovým kočárkem a kočárkem s otočnými kolečky je, že pevný kočárek se při zahnutí doprava nebo doleva musí zhoupnutím nadzvednout od chodníku, silnice a až pak se s ním dá změnit směr. Naopak kočárek s otočnými kolečky otočíte plynule bez zvedání, a to dokonce i jednou rukou.

Kočárek se třemi kolečky

Takovýto kočárek může u někoho vzbudit dojem menší stability, než u klasické čtyřkolky. Za určitých okolností by mohlo dojít k převrácení kočárku, a to například, když již dítě sedí, je čilé a nahýbá se na jednu stranu.

Kočárek se zdvojenými kolečky

Zdvojená kolečka u kočárku umožňují, že všechna kola mohou mít menší průměr. S kočárkem tak můžete lépe manipulovat v městské zástavbě.

Korbička kočárku

Je dobré se při výběru korbičky rozhodnout pro odvětrávací typ, který zabraňuje přehřátí miminka v horkých dnech. U korbičky sledujte, zda se do ní miminko pohodlně vejde, a to i v zimě, kdy bude v teplém fusaku.

Rozměry kočárku

Před konečným nákupem kočárku si změřte jeho vnější rozměr. Může totiž nastat problém, že se s ním nevejdete do domovního výtahu nebo vstupních dveří.

Houpací kočárek

Některé kočárky umožňují při jízdě i stání lehké houpání miminka, a to nahoru, dolů i do stran. Jiné kočárky jsou pevně stabilizovány a houpání u nich není možné.

Výbava kočárku

Zeptejte se prodejce, co vše ke kočárku patří. Některé kočárky mají v ceně tašku na rukojeť, pláštěnku, síťku proti hmyzu, malý slunečník, autosedačku, nánožník, fusak.

Údržba kočárku

Ověřte si, zda potah kočárku je snímatelný a dá se prát.

Rukojeť kočárku

Velmi praktická je přehazovací a výškově nastavitelná rukojeť u kočárku. Polohovací rukojeť umožňuje nastavit výšku madla. Pohybovat s rukojetí lze pomocí kloubu nebo ji můžete lehce vysunout. Překlápěcí rukojeť oceníte především v létě, když slunce bude svítit miminku přímo do očí. Navíc se můžete rozhodnout, zda chcete mít dítě přímo na očích, nebo zda bude dítě pozorovat okolní svět a cestu, kterou jedete.

Bezpečnost kočárku

Nejdůležitější ze všeho však zůstává bezpečnost kočárku. Při nákupu je důležité rozlišit mezi kočárky ty, které mají ve své konstrukci zahrnuty všechny podstatné náležitosti mající vliv na bezpečnost dítěte od těch, které to nemají. Nenechte se prodejci a známými natlačit do kočárku, o kterém sami nejste pevně rozhodnutí a dostatečně informováni.

Typy kočárků

Hluboký kočárek. Tento kočárek je plně využitelný pro děti do jednoho roku. Výhodou je jeho prostornost. Nevýhodou je však jeho kratší doba využitelnosti, kdy si následně budete muset pořídit sportovní kočárek.

Sportovní kočárek

Tento kočárek oceníte pro děti starší šesti měsíců.

Golfové hole

Jedná se o lehký, přenosný kočárek. Skvěle je využijete na kratší vzdálenosti, při jízdě městskou hromadnou dopravou. Tento kočárek je vhodný pro dítě, které již samo chodí. Výhoda spočívá v minimálních rozměrech, nízké hmotnosti.

Kočárková sada

Tento kočárek můžete libovolně kombinovat. Kočárek využijete jako hluboký, kdy na sporťák nasadíte hlubokou korbičku. Na sporťák lze nasadit i kojeneckou autosedačku.

Péče o kočárek

V létě kočárek zbytečně nenechávejte na ostrém slunci. I když jsou potahy chráněny proti vyšisování, můžete je zničit. Pokud plánujete nechávat miminko prospat venku v kočárku, nebo na balkoně, terase, je lepší si pro tyto účely pořídit levný kočárek, například z bazaru.

Pořídíte-li si kočárek s nafukovacími kolečky, čas od času je zkontrolujte a dofoukněte. Kočárek také pravidelně omývejte a pohyblivé části promazávejte.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id14917 (rodina-finance.cz#20167)


Přidat komentář