Hygiena dítěte - správná hygiena

Pravidelné koupání dítěte není nutností, ale zvýšená hygiena patří k základním požadavkům v péči o dítě. Důležitá je i péče po koupeli a dodržování hygienických návyků během dne.

Voda, jako známé prostředí

Laicky můžeme říci, že na vodu jsou minka zvyklá, jelikož je obklopovala devět měsíců v mateřském bříšku. Již od narození miminka vodu milují, většina z nich při koupání nepláče, naopak se pro ně koupání stává příjemným zpestřením během dne.

Vždyť v dnešní době je tolik propagování porod do vody, který přináší úlevu nejen pro rodičku, ale i pro dítě. Porod do vody představuje pro dítě přechod do podobného prostředí, ve kterém trávil tak dlouhou dobu. Dítěti přináší porod do vody menší šok, matce menší bolesti.

Pravidelné koupání není nutností

Zhruba do půl roku věku dítěte není zapotřebí každodenní koupání ve vaničce nebo ve vaně. Pokud se děťátku během dne myje zadeček pod tekoucí vodou, je hygiena dostačující.

Koupání můžeme praktikovat ob den, nebo pětkrát do týdne, to jsou doporučené intervaly dětskými lékaři.

V prvních měsících života dítěte nepřidávejme do vody žádné koupelové přípravky. Ačkoliv je na trhu dostatečný výběr nejrůznějších krémových či olejových pěn, dle textu šetrné k dětské pokožce, ne každé dítě může tyto přísady dobře snášet. S koupelovými přísadami do vody by měli rodiče začít nejdříve v šesti měsících věku dítěte.

Většina koupelových přípravků dětskou pokožku vysušuje a bývají velmi častou příčinou alergií.

Teplota vody

Při koupání dítěte je žádoucí, aby teplota vzduchu v místnosti byla v rozmezí mezi 22 - 27 ºC. Voda ke koupání dítěte by měla mít teplotu těla, tedy mezi

36 - 38 ºC. Vaničku napustíme v takovém objemu, který bude vyhovovat velikosti dítěte. Novorozencům bohatě postačí zhruba 10 - 15 cm vody ve vaničce. Než miminko přendáme do vaničky je zapotřebí umýt mu zadeček a genitálie, aby voda ve vaničce byla čistá a tělo miminka se nemylo nečistotami.

Koupání novorozence se nebojme

Většina maminek má několik týdnů po porodu velké problémy koupat nebo přenášet nahé miminko. S nižší váhou dítěte se obava a strach s manipulací nahého dítěte ještě více stupňuje. Nejdůležitějším činem je dítě pevně držet, dostatečně mu podepírat hlavičku a přestat se bát.

Při koupání je nutné, aby děťátko mělo stále pevně podepřenou hlavičku. Pokud zvolíte ke koupání dětskou vaničku, je ideální vybavit ji i lehátkem, které dokáže dítě ve vaničce pevně fixovat. Lehátko je ideálním pomocníkem i pro rodiče, které mají obě dvě ruce volné a mohou se plně věnovat hygieně dítěte.

Pokud ke koupání zvolíme kyblík, bude koupel o dost pracnější. Jedna ruka musí každopádně fixovat hlavičku, druhá ruka slouží k umývání. Nevýhodou kyblíků je neschopnost řádného omytí, a to nejen genitáliích a vesměs celého tělo. Kyblík můžeme brát jako alternativu nemycího dne, tedy dne, kdy dítě nekoupeme ve vaničce, ale pouze pomáčíme v kyblíku.

Koupel zbytečně neprodlužujme

Koupel novorozenců by neměla přesáhnout více jak 10 minut, jelikož z větší části slouží pouze k osvěžení. V prvních měsících věku dítěte není zapotřebí důkladné mydlení a čištění dětského tělíčka. Miminko není špinavé, zaměřme se pouze na důkladné čištění zadečku a genitálií.

K očistě používejme dětské mýdlo, nejlépe bez jakékoliv parfemace nebo vonných esencí.

Při koupeli se zaměřme také na všechny záhyby čili podpaží, krk a faldíky na nožičkách. V záhybech se shromažďuje nejvíce nečistot, tudíž této partii věnujme zvýšenou pozornost. Také po koupání je nutné tyto oblasti řádně vysušit, děťátku se to příliš líbit nebude, ale řádné vysušení je důležité.

Potřeby ke koupání dítěte

 • dětská vanička nebo koupací kyblík
 • lehátko do vaničky (plastové, látkové, gumové nebo pěnové)
 • teploměr do vody
 • dětské mýdlo
 • žínka nebo speciální dětská houbička

Potřeby po koupání

 • kvalitní bavlněná osuška
 • čisté bavlněné pleny (na osušení)
 • vatové tyčinky (do oušek a nosu)
 • krém proti opruzeninám
 • mléko nebo krém na promazávání pokožky
 • oční kapky (dle potřeby)
 • jemný hřebínek na vlásky

Péči po koupeli věnujme zvýšenou pozornost

Nejen samotná koupel, ale také péče po koupeli patří k základním hygienickým návykům od ranného věku dítěte. K osušení miminka bychom měli používat kvalitní bavlněné osušky a dětské pleny. Velká osuška slouží převážně k zabalení dítěte, bavlněná plena větších rozměrů slouží ke konečnému osušení. Děťátko nikdy neutírejme, pouze jemně přikládejme osušku k tělíčku, abychom neodřeli tolik jemnou dětskou pokožku.

Jakmile je miminko řádně vysušené, přejděme k celkovému promazání pokožky. Na tělíčko používejme kvalitní, neparfemované dětské krémy, na obličej výživný krém obohacený o vitamíny.

Zadeček a genitále promazáváme speciálními přípravkami určenými proti opruzeninám. Tyto přípravky používejme i v případě, že miminko opruzeniny nemá. Krémy slouží i preventivně, tudíž pravidelným promazáváním potlačujeme případná vznik opruzenin. Také existují speciální krémy, které slouží k promazávání míst v oblasti plenky. Tyto krémy jsou velmi výživné pro pokožku a zmírňují případné otlačeniny od plenek.

Opruzeniny se s největší pravděpodobností objeví u každého miminka, důvod je neznámý a nejednoznačný. Pokožka u některých miminek může negativně reagovat na pleny, jiné dítko nemusí snášet krémy proti opruzeninám. Rada na to, jak se tomuto problému vyhnout neexistuje, každá maminka musí vyzkoušet různé přípravky a druhy, než se dopracuje k těm, které jejímu miminku budou vyhovovat nejlépe.

Po promazání celého tělíčka dětským krémem můžeme miminko namasírovat. Masáž by měla být velmi jemná, masírovanými oblastmi můžou být chodidla, lýtka, stehýnka, bříško i ručičky.

Hygiena během dne

Hygiena během dne patří k velmi důležitým úkolům, kterým by měly maminky věnovat zvýšenou pozornost a důkladně praktikovat. Při každé výměně pleny bychom dítěti měli řádně očistit zadeček a genitálie, nejideálnějším pomocníkem je tekoucí voda.

Řada maminek k očištění používají vlhčené ubrousky, práce s nimi je samozřejmě jednodušší, ale pokud je dítě pokakané, ubrousky nestačí.

Po důkladném omytí zadečku a genitálií bychom měli pokožku promazat speciálními krémy proti opruzeninám.

Hygiena chlapečka

Řada dnešních maminek je vybavena radami svých matek nebo babiček, které radí, aby stahovaly předkožku penisu. Tato metoda se však dnes již nedoporučuje, jelikož slepená předkožka je přírodním a fyziologickým jevem. Předkožka má za úkol plnit funkci ochrannou a hygienickou, z tohoto důvodu bychom ji neměli přetahovat. Předkožku u chlapečků ponechejme bez povšimnutí zhruba do šesti let jejich věku. Pokud lze předkožku samovolně a zlehka přetáhnout dříve, provádějme tuto činnost při večerním koupání.

Násilné přetahování předkožku velmi často vede k tvorbě trhlinek, které se zajizví a předkožka ztratí svoji elastičnost a do budoucna nebude schopna přetáhnutí. Od šesti let do puberty dochází k samovolnému uvolňování předkožky, to je ideální doba, kdy začít synka učit, jak by se měl každý den mýt.

Hygiena holčičky

Hygiena děvčátek je o něco složitější, vyžaduje správný postup a důkladné promývání.

Během koupele bychom měli oddělit stydké pysky od sebe a očistit oblast poševního vchodu. Vymývání poševního vchodu praktikujeme pouze čistou vodou a za pomoci ruky, v žínce mohou být bakterie. Holčičky myjeme od přirození směrem k zadečku, nikdy ne obráceně, jelikož bychom mohli převést bakterie ze zadečku do popředí.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id14915 (rodina-finance.cz#20131)


Přidat komentář