Druhy a výběr hrací deky

Díky hracím dekám, které nabízí řadu manuálních a zvukových aktivit, může novorozenec poznávat svět okolo sebe, rozvíjet jemnou motoriku, sluch i zrak. Hrací deka tak není jen místem příjemného odpočinku.

 

Možné součástí hrací deky rozvíjející smysly dítěte

 • Plastová součást – slouží jako kousátko
 • Zrcátko
 • Chrastítko
 • Pískátko
 • Kousátko
 • Při zmáčknutí příslušného zvířátka – vydá zvuk, který k zvířátku náleží
 • Hrazdička se závěsnými hračkami

Na co se zaměřit při výběru hrací deky

 • Materiál hrací deky
 • Zdravotní nezávadnost hrací deky – děťátko bude v přímém kontaktu s dekou, často bude deku a její součástí olizovat a brát do pusinky
 • Barevnost deky
 • Edukační rozměr deky
 • Snadnost rozložení
 • Údržba deky
 • Rozměr deky

Typy hracích dek podle tvaru

Vybírat si můžete hrací deky nejrůznějšího materiálu a barevného provedení.

 • Kruhová hrací deka
 • Čtvercová hrací deka
 • Obdélníková hrací deka
 • Hrací deka atypického tvaru

Druhy hracích dek

 • Hrací deka bez hrazdičky
 • Hrací deka s oblouky a závěsnými hračkami
 • Hrací deka s hrazdičkou

Pro koho je určená hrací deka

Hrací deku ocení děti ve věku 0 až cca 10 měsíců, kdy podpoří jejich smyslové vnímání (zvuk, sluch, zrak, hmat).

Využitelnost hrací deky jakmile dítě odroste

Až nebude deka pro dítě atraktivní, respektive jí odroste, můžete ji také využít jinak, kupříkladu ji umístěte na zeď za postýlku, či stoleček, čímž vytvoříte vkusnou, originální dekoraci dětského pokoje. Kromě toho lze hrací deky použít do postýlek, či kočárků.

Důvod, proč pořídit miminku hrací deku

Hrací deky poskytnou bezpečný prostor pro první hry Vašeho dítěte. Navíc, v případě, že vyberete deku, která je doplněna o přídavné hračky a tvary, jenž mohou vydávat zvuky (pískat, houkat, šustit, chrastit), podpoříte tím vývoj u Vašeho dítěte: jemnou motoriku, sluch, zvuk, zrak.

Deka je vhodná pro relaxování a pro první zážitky miminka mimo postýlku. Deka slouží pro podporu dětských hmatových, zrakových i zvukových vjemů.

Deka je plná aktivních prvků. Hraje, šustí, píská, chrastí.

Zdravotní nezávadnost a ochranná známka hrací deky

Zdravotní nezávadnost deky může být garantována například atestací u TZÚ Brno. Také výrobek může být oceněn ochrannou známkou Zaručená kvalita, jenž je zapojená v programu Česká kvalita.

Zdravotní nezávadnost výrobků pro děti garantovaná náležitými atesty je argument, na který zodpovědní rodiče slyší a výrobci jej proto zmiňují stále častěji.

Údržba hrací deky

Všímejte si etikety uvedené na hrací dece. Vybírejte deku, kterou je možné prát v pračce. Obecně pratelné hrací deky, lze prát při teplotě do 30°C.

Cenové rozpětí hracích dek

Cena hracích dek se pohybuje v rozmezí od cca 400 Kč do cca 1600 Kč. Cena se odvíjí od rozměru deky, přídavných hraček, hrazdiček, materiálu deky, výrobce deky apod.

Materiál hracích dek

 • Bambus - deka vyrobená z bambusu je velmi hebká. Vlákna se vyrábějí z bambusové masy, podobným způsobem, jako se vyrábí viskóza. Bambus je přírodně antiseptický, má výborné savé vlastnosti.
 • Bavlna - v současnosti procento použití bavlněných vláken klesá na úkor moderních syntetických vláken, přesto bavlna stále zůstává nejpoužívanějším materiálem.Bavlna je nejznámější organická látka, která se vyrábí z plodu bavlníku. Bavlněné vlákno je známo podle některých údajů už 5 až 10 tisíc let. lnu tvoří z 90% celuloza a zbytek jsou přírodní vosky a tuky s vodou. Běžně se počítá s tím, že bavlna obsahuje až 8,5 % vody. Bavlna má výborné vlastnosti pro zpracování a především se cení její zdravotní nezávadnost a přírodní původ. Bavlnu je možné kombinovat také s jinými materiály přírodního charakteru jako je len či viskozová střiž, čímž zvýšíme její užitné vlastnosti. Vlákna bavlny se získávají ze semen bavlny. Jejich hodnota závisí na délce vlákna bavlny (20 až 55 mm) a na jeho jednotnosti. Bavlna je prodyšná, absorbuje vlhkost, je odolná vůči světlu, lze ji prát, je odolná vůči povětrnostním vlivům, netrhá se a nesráží se. Bílou bavlnu lze vyvářet. Výhody bavlny – měkkost; savost; velká pevnost v tahu i oděru; nízká cena. Nevýhody bavlny – náchylnost ke žmolkováním; omezená ochrana proti chladu; mačkavost.
 • Bavlněná hrací deka se lnem - lněné tkaniny jsou přirozeně antibakteriální, resistentní vůči pylům, prachu, plísním, dobře odvádí teplo a vlhkost, nepřitahují a nepohlcují prach, chrání proti UV záření aj.
 • Biobavlna - organická bavlna, která je na dotek měkčí, a to z důvodu, že má bavlněná vlákna neporušená chemikáliemi, které se užívají při běžném pěstování i zpracování bavlny. Bavlna je pěstována bez použití syntetických chemických pesticidů, herbicidů i hnojiv. Místo těchto zemědělských pesticidů se používají výhradně přírodní metody. Bio bavlna je šetrnější k pokožce miminka i pokožce dospělého člověka, a to i z hlediska alergií – neobsahuje škodlivé chemikálie. Bio bavlna má vyšší stupeň prodyšnosti. Při jejím zpracování se nepoužívá formaldehyd. Používáte-li bio bavlnu, přispíváte tak k ochraně životního prostředí. Tkaniny z bio bavlny procházejí nižším stupněm zpracování – jsou tak trvanlivější, zachovávají si větší přirozenou měkkost.
 • Flanel - flanel poskytuje při uklidňující teplo a zároveň svým způsobem utkání je velmi prodyšný. Flanelová deka je velmi jemná a hebká na dotek.
 • Polyester – neboli PES představuje polymery, obsahující esterovou funkční skupinu. Ze syntetických polyesterů se vyrábějí polyesterová vlákna, která jsou po bavlně druhá nejpoužívanější pro výrobu textilu. Nejznámějšími polyestery jsou poté polyethylene terephthalate - PET a polykarbonát. Pro zkombinování dobrých vlastností polyesterových vláken a přírodních vlněných nebo bavlněných vláken se vytváří látky, které obsahují jak polyestery, tak přírodní vlákna. Dutá polyesterová vlákna se používají jako alternativa k peří, například u spacích pytlů, s tím že se dají dobře prát. Žehlit se dá polyester pouze přes mokrý hadr do teploty 160 °C. Polyestery se používají na všechny druhy oblečení, například kalhoty, bundy, trika, spodní prádlo, dále v domácnosti na povlečení, záclony apod. PES je mezinárodní zkratkou pro polyester, nejuniverzálnější a nejpopulárnější syntetické vlákno. Tkaniny vyráběné z polyesteru vykazují vynikající funkční vlastnosti. Tyto odlehčené, prodyšné tkaniny jsou odolné proti oděru, světlu a teplu. Jsou rovněž rychleschnoucí, drží tvar a nevyžadují zvláštní péči. tují jak lehké, tak i těžké polyesterové tkaniny. Povrchová struktura může být hladká či mačkaná, matná nebo lesklá. Výhody polyesteru – nízká savost, tj. látka velmi rychle schne; nemačkavost; vysoká odolnost na světle; odolnost vůči povětrnostním vlivům a bakteriím. Nevýhody polyesteru – ne zcela příjemný pocit na těle, jako například u vlny, či bavlny.
 • Směs bavlny a polyesteru - díky vhodnému poměru směsi polyesteru a bavlny bylo dosaženo vynikajících užitných vlastností. Mezi ty hlavní patří vyšší odolnost proti mačkání, materiál je příjemný na dotyk apod.

Výplně hrací deky

 • Polyuretan

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id14937 (rodina-finance.cz#21885)


Přidat komentář