Cvičení v těhotenství - 1. trimestr

Těhotenství je doprovázeno těšením, ale také obavami. Na organismus v tomto období jsou vyvíjeny velké nároky. Aby žena tímto obdobím úspěšně prošla, měla by mimo jiné dodržovat správnou životosprávu, zdravě se stravovat a mít dostatek pohybu i spánku.

V průběhu těhotenství se mění psychika ženy a vliv mají různé, často i nesprávné informace od okolí a masmédií.

Těhotná žena se musí vyvarovat přílišné tělesné námaze i duševnímu vypětí a pohybové aktivity by měly vždy vycházet z jejího aktuálního stavu.

Těhotenství je darem, na který by měla být nastávající maminka náležitě pyšná. Za rostoucí bříško se v žádném případě nemusíte stydět! Aby si žena mohla své těhotenství patřičně užít, měla by se na něj dobře připravit (zaměřit se na vitaminy, tělesnou aktivitu,..).

Mnohdy ženy, i když po těhotenství toužily, jsou náhle celou situací zaskočeny. Teprve teď si začínají naplno uvědomovat, že je zapotřebí změnit jejich životní styl (což zahrnuje i různá omezení) a respektovat změny, kterými organismus prochází** **

** ** **Těhotenství rozdělujeme na 3 trimestry**, přičemž každé období je něčím specifické.

1. trimestr – stručná charakteristika

O prvním trimestru mluvíme do 13. týdně těhotenství. První příznaky gravidity začíná žena pociťovat zpravidla po 6 týdnech. Objevují se typické příznaky jako vynechání menstruace, nechutenství, divné chutě, přecitlivělost na pachy, únava, ranní nevolnost, pálení žáhy, zácpa, bolesti zad, citlivost prsou, výkyvy nálad apod. Příznaky jsou u každé ženy individuální, některé ženy toto období snášení hůře, jiné takřka ani neví o tom, že jsou těhotné.

I když se ženy nepotýkají s žádnými nepříjemnými tělesnými příznaky, neměly by provádět různé skoky, švihy, výpady a běh.

Na některé těhotenské potíže může do jisté míry pomoci vhodné cvičení.

Časté problémy - ranní nevolnost, únava, nespavost

Řeč je sice o ranní nevolnosti, ale některé ženy může postihnout pravidelně třeba v poledne nebo k večeru či v noci.

V tomto období je vhodné jíst vyváženou stravu, dbát na dostatek vitaminů, minerálů a bílkovin. Doporučuje se pití 2 – 3 litrů tekutin za den (při nevolnosti pozor na možnou dehydrataci!). Rozdělte si jídlo do 5 – 6 menších porcí. Neměla byste chodit spát s prázdným žaludkem, vždy snězte něco malého, aby vám výrazně neklesla hladinu cukru. Než ráno vstanete, je dobré mít u postele malou svačinku, třeba sušenky.

Cvičte jen tehdy, když se budete cítit dobře a bude vám to příjemné. Vždy cvičte nejdříve půl hodiny po jídle.

Jestliže budete mít výraznější problémy s příjmem potravy (úbytek na váze, dehydratace,..), cvičení úplně vynechejte, anebo případně odložte do pozdějších fází těhotenství.

I ženy, které byly dříve plné vitality a energie, mohou být najednou zvýšeně ospalé a unavené. Nastávajícím maminkám se stává, že nemohou večer usnout, nebo se budí brzy ráno a už nezaspí. Na takové problémy může někdy pomoci cvičení. Cvičení obecně pomáhá navodit lepší spánek v noci, a to samé platí i v době těhotenství.

1. trimestr - doporučení

  • V tomto období by se nastávající maminky měly vyvarovat stimulantů (kofein apod.).
  • Pokuste se nespát během dne.
  • Cvičení provozujte raději během dne, nikoliv před spaním, protože jinak tělo nastartujete a nebude moci se opět uklidnit.
  • Večer si dopřejte teplou sprchu a spaní podpořte vypitím sklenice teplého mléka s medem.

Některé budoucí maminky mají strach z toho, že by cvičením mohly dítě nějak poškodit. Platí, že pokud je žena zdravá, cítí se dobře a neprodělala v minulosti žádné komplikace v průběhu těhotenství, nemusí se cvičení bát. Vyzkoušejte třeba speciální cvičební kurzy pro těhotné! Pokud máte nějaké pochybnosti, konzultujte vše se svým lékařem.

Cvičení je dobré zaměřit na ty oblasti těla, které jsou při těhotenství zvýšeně zatěžovány. Soustřeďte se na správné držení těla, relaxujte, procvičujte svaly prsní, břišní a svaly klenby nožní. Jako předcházení křečovým žílám pravidelně odkrvujte nohy.

Kdy se nesmí cvičit

S cvičením ihned přestaňte, pokud začnete pociťovat nějakou bolest, začnete krvácet, přepadne vás únava a slabost, nebo pokud se objeví jiné** nepříjemné symptomy**.

Cvičení a pohyb v 1. trimestru

Nastávající maminky často ani nenapadne, že v době těhotenství je nutné myslet i na takové věci, jakými je správné držení těla, správné sezení, vstávání z lehu apod.

Ženy si v průběhu těhotenství často stěžují na bolesti zad, a to z toho důvodu, že se zvětšuje předozadní prohnutí páteře (bederní lordóza) - je narušena rovnováha v souvislosti s rostoucím bříškem.

Při správném držení těla je nutné přenést váhu rovnoměrně na obě nohy, nepropínat kolena dozadu, ramena zatlačit mírně dozadu a paže nechat volně podél těla, mít povytáhlou šíji, podsadit hýždě a kostrč a střed pánve táhnout směrem dopředu a nahoru.

Bolesti zad mohou vznikat i v souvislosti s nesprávným sezením, především jestliže má žena sedavé zaměstnání. Na židli by měla žena sedět až vzadu, nohy i záda by se měla opírat (nehrbit se), důležité je mít srovnaná ramena a povytáhlou hlavu.

Bederní páteři můžete ulevit i nácvikem správného vstávání z lehu. Při lehu se nejprve otočte na bok, pomocí spodní ruky se zvedněte (při současném poskytování opory druhou rukou), zvedněte se do kleku a pak do dřepu. Poté se opřete dlaněmi o kolena vstaňte.

Ženy jsou v době těhotenství upozorňovány, že nesmí zvedat těžké věci a že se musí šetřit. Výslovně se nedoporučuje hlavně manipulovat s těžkými předměty v policích nad hlavou. Nákup by si žena měla vždy rozdělit rovnoměrně do obou rukou.

Věci ze země bychom neměli nikdy zvedat z předklonu, nýbrž zachovat záda rovná a pracovat s pokrčením a narovnáním nohou.

Procvičování prsních a břišních svalů

V průběhu těhotenství se zvětšuje mléčná žláza, oslabuje se a uvolňuje se prsní svalstvo, přičemž po porodu a v době kojení jsou projevy ještě výraznější. Po tom, co žena s kojením skončí, se mléčná žláza zase zmenší a prsa ochabnou. Je vhodné, aby žena posilovala prsní svaly už v době těhotenství a kojení. Procvičování prsních svalů je navíc dobré pro zvýšení laktace.

V souvislosti s rostoucí dělohou v době těhotenství jsou oslabovány břišní svaly, v důsledku čehož dochází k vadnému držení těla a bolestem v zádech (protože právě břišní svaly pomáhají držet tělo ve správné poloze). Cvičení na břišní svaly lze provádět v prvním a druhém trimestru, maximálně do 28. týdně těhotenství. Při cvičení je nutné tlačit bederní část na podložku.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id14934 (rodina-finance.cz#21653)


Přidat komentář