Baby šátky - koupě, výběr

Chování a nošení je přirozenou potřebou novorozenců a kojenců stejně jako například jídlo a spánek. Nošení v šátku je tradičním způsobem jak uspokojit tuto dětskou touhu po blízkosti rodičů.

Každý, kdo vychoval nějaké dítě, to zažil. Ne všude se dá zajet s kočárkem, dostat se do městské dopravy to je problém a když miminko brečí a je k neutěšení, v náručí je za chvíli k neunesení. Proto jsou tady šátky na nošení dětí. Je to úžasná věc, neboť v šátku můžete nosit jak právě narozené miminko, tak dítě, kterému jsou třeba 3 roky.

Přitom se miminka stále někam nosí, přenáší, chovají a ono se jim to libí. Jak to ale udělat, aby hned nebolela záda a nebo aby měl člověk dokonce volné ruce? Řešení je jednoduché, pořídit si šátek na nošení miminka. I naše prababičky to znaly.

Když bylo potřeba dítě donést na pole uvázaly si jej na záda do šátku, do ruky vzaly nářadí a šlo se. Mnoho národů to tak dělá ještě dnes(např. v Asii, Africe nebo Jižní Americe).

A co na baby šátky říká pediatr?

Nošení dětí v šátcích na těle je staré jak lidstvo samo. Vždyť tak je dítě co nejblíže matce, cítí tep jejího srdce, teplo jejího těla. Je to nejvíce podobné tomu, jak se cítilo celých 9 měsíců v těle maminky. Každý ví, že nikde jinde než v náruči maminky se děťátko tak rychle neuklidní.Jedině tam se cítí naprosto v bezpečí. Bylo zjištěno, že nošení dětem prospívá jak fyzicky tak psychicky. Nošením si děti cvičí rovnovážný systém a pomáhá při špatném usazení a vývoji kyčelních kloubů. Jejich** mozek dostává více podnětů než mozek dítěte ležícího v kočárku** a může se tak lépe rozvíjet. Nošení v šátku velmi prospívá dětem přečasně narozeným či dětem handicapovaným.

Tvary šátků

Tvary šátků mohou být různé. Nejčastěji se používají obdélnikové nebo se zkosenými rohy. Šátky se zkosenými rohy jsou vhodné pro použití silnějšího materiálu. Kdy se lépe vážou. Pokud je šátek ze středně silné látky, stačí tvar obdélníkový. Délka šátku záleží na typu úvazu a na Vaší velikosti.

Materiály na výrobu šátků

Šátky by měly být z přírodního materiálu bavlna nebo bavlna-len. Tyto materiály zaručují výborné užitné vlastnosti šátku, vzdušnost, savost a snadno se udržují.

Jak silná má být látka na šátek?

Šátek by měl být vyroben ze středně silné látky. Příliš slabé plátno se velmi lehce shrne a zařezává se miminkům do nožiček. Naopak příliš silná látka může v létě neúměrně hřát a špatně se váže.

Jakou nosnost mají šátky a jak dlouho se v nich dá nosit dítě?

Nosnost šátku je minimálně 20 kg, ale dle zkušeností všech, kteří je používají je možno nosit v šátku až 80 kg. Dá se řící, že nošení dětí v šátku není omezeno věkem. Zejména je to otázka toho, jak dlouho se dítě nosit v šátku nechá a kolik toho vydrží rodič, který jej nosí. Není vyjímkou, že se nosí v šátku také děti ve věku tří let. Odvozeno je to od použití správného úvazu a také velmi záleží na kondici rodičů.

Tyto šátky také velmi pomáhají rodičům, jejichž dítě má nějaký handicap a nemůže-li třeba dlouho chodit.

Jakou pružnost mají tyto šátky?

Odpověď je jednoduchá. Šátky na nošení dětí mají jistou, potřebnou šikmou pružnost, která je velmi důležitá pro lepší a snadnější uvázání dítěte v šátku.

Velikost šátků

Je nutné si uvědomit, že jak miminko poroste, tak budeme používat složitější úvazy. Například na úvaz "Kříž" je potřeba o mnoho delší šátek, než jaký stačí na "Kolíbku". Z vlastní zkušenosti víme, že jak dítě začíná vnímat, a stává se zvídavé, přestává se mu velice brzo v "Kolíbce" líbit, protože nevidí okolo sebe jako z "Kapsy" nebo "Kříže". Přemýšlejte také o tom kdo všechno bude dítě nosit. Urostlému tatínkovi stěží bude stačit čtyřmetrový šátek, i když drobné mamince bude akorát. Je lepší kus šátku, který zbývá, založit či omotat kolem těla, než mít problémy s uvázáním.

Šířka všech šátků je od 60cm. V případě, že si nejste jisti jakou délku zvolit, je potřeba konzultovat toto přímo v obchodě, kde si šátek pořizujeme. Tam je potřeba si šátek přímo vyzkoušet na svém těle, abychom věděli, je-li pro nás vhodný.

Závěrem

  • pruh** speciálně tkané látky široký 60 až 70 centimetrů, dlouhý 2,5 až 5 metrů s rovnými nebo zkosenými konci,** které se o něco lépe uvazují
  • nejkratší šátky jsou vhodné pro** nošení novorozeňat**, nejčastěji se používají ty o délce 4,5 metru, ze kterých se dají vytvořit i složitější úvazy
  • i tady je zapotřebí trochu praxe, zaškolit by vás měl prodejce nebo vám alespoň** k šátku přidat návody**; v mateřských centrech také bývají kurzy nošení dětí v šátcích
  • na rozdíl od předchozích nosítek se v šátku dobře rozloží váha dítěte, miminko v něm má podepřenou páteř ve všech bodech
  • nevýhodou je obtížnější manipulace, například nelze dítě v šátku jen tak sundat v tramvaji, navíc v létě v něm může být dítěti horko, na rozdíl třeba od krosny
  • nošení v šátku i babyvaku je vhodné dokonce** i pro tělesně postižené děti**, jen je třeba probrat jejich používání s rehabilitačním pracovníkem, postižené děti potřebují jiné použití než děti zdravé

V dnešní době je již velmi časté vidět, jak se děti nosí v různých nosítkách či šátcích. Je to pohodlné a jednoduché. Nošení dětí tímto způsobem  nám ve všech směrech zjednodušší život. Každý znás, kteří již máme dítě větší jsme si alespoň jednou zanadávali v tom smylu, že dostat se někam s kočárkem je nadlidský úkon.

Někteří lidé totiž při výstavbě budov a chodníků zapomínají zejména na lidi postižené, kteří musí jezdit na vozíku a nebo také na maminky, které jezdí s kočárkem. mnohdy je také problém dostat se s kočárkem do dopravních prostředků, jakými jsou kupříkladu autobusy, tramvaje nebo vlaky. Tady se musíte někdy spoléhat na ostatní lidi, kteří by Vám pomohli.

Při používání baby šátků Vám toto zcela odpadá. Jste úplně svobodní a můžete své dítě vzít kamkoli chcete, aniž byste byli odkázáni na pomoc okolí. S baby šátkem můžete mít své dítě vždy u sebe a také zároveň můžete mít volné ruce. Toto oceníte zejména u nákupů a podobných činností, při kterých jste jinak byli omezeni tlačením kočárku a hlavně jste se museli vyhýbat lidem v přeplněných obchodech.

Cena

Šátky v délce 4,5 metru pořídíte za 2.000,-Kč až 2.500,- korun; dají se sehnat i za 700,-Kč.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id14938 (rodina-finance.cz#22122)


Přidat komentář