Zastavárny, zástava věcí a komisní prodej

Došli vám peníze a nevíte jak dál? Nikdo vám nechce půjčit a Vy musíte zaplatit své účty. Máte před výplatou a jste bez peněz? Co s tím. Jedno řešení je využití zastaváren, které vám rády pomohou.

Mnoho z nás má spoustu finančních problémů, ale to není v dnešní době nic divného. Jelikož jste ztratili zaměstnání a nikde vám nepůjčí. Banky od vás často odvrátí tvář, protože nejste perspektivní na jakoukoliv půjčku. Kamarádi a rodina vám nemohou pomoci, protože mají podobné problémy. Ale účty nepočkají, nežli vám dojde třeba podpora. A tady je ta možnost využití zastaváren. Pokud nechcete přijít o střechu nad hlavou, je to jediné kladné řešení. Díky zastavárnám je šance poplatit dluhy.

Zastavárna a její význam

Zastavárna je jedna z nejlepších řešení, jak přijít k financím a zaplatit si své dluhy. Ale také mít třeba před podporou nebo výplatou na jídlo. Je to sice ne moc originální a mnoho lidí se necítí zrovna dobře v takové pozici. Jenomže dluhy nepočkají a hlad také ne. Zastavárna vám podává pomocnou ruku. Ráda vám půjčí libovolnou částku, oproti zástavě. Ovšem v některých případech musí být řádně podložená buď záručním listem, nebo účtem o zaplacení. Pokud si nebude zastavárna jista, že věc nabídnutá k zástavě není adekvátní, potom vám finance neposkytne. Co můžete nabídnout do zástavy:

 • Telefony
 • Herní konzole
 • Přenosné přehrávače
 • Drahé kovy
 • Počítače
 • Videokamery, fotoaparáty
 • Televize
 • Audio video
 • Autorádia a GPS navigace
 • Veškeré domácí elektrospotřebiče
 • Automobily / nákladní i osobní /
 • Nemovitosti
 • Stavební a veškerou strojírenskou mechanizaci
 • Veškeré elektrické nářadí
 • Zánovní nábytek
 • Jízdní kola, pouze v dobrém technickém stavu

Základní pojmy v zastavárnách

Zástavní věřitel – je osoba nebo sídlo, kde se zastavárna nachází.

Zástavec – je osoba, která přijala finance od věřitele za jeho zástavu.

Zástavní smlouva – je doklad, který vznikl při zástavě a je vyhotoven ve dvou formách. Pokud tento doklad zástavec ztratí, nebude mu zástava vydána. Může se ale udělat výjimka, pokud tuto skutečnost nahlásí 2 dny před ukončení smlouvy a pouze na občanský průkaz.

Poplatek za zástavu může být 10 % za každý započatý den.

Pokud se vrátíte pro zastavovanou věc, musíte zaplatit půjčenou částku, která musí být zaplacena v daném termínu a také sjednané poplatky.

Zastavovat zboží může pouze osoba starší 18 let.

Zástavce musí být vlastníkem každého zastavovaného zboží.

Možnosti komisního prodeje v zastavárnách

Zastavárna vám také zprostředkuje tak zvaný komisní prodej, pokud se rozhodnete zboží prodat. Toto zboží si oceňujete vy sami, nebo po dohodě s prodejcem. Většinou se zboží prodává s 20 – 30 procentním rabatem. Pokud se nepodaří vaše zboží prodat pomocí komisního prodeje po dobu tří měsíců, musíte si zboží vyzvednout. Jestliže se vám stane, že ztratíte smlouvu na komisní prodej, v zastavárně Vám zboží vydají na občanský průkaz.

Hlavní zásady a principy zastaváren

 • Každý kdo se rozhodne pro využití zastavárny, by měl vědět, že je to jediné velmi výhodné řešení, pokud nemáte jinou volbu, sehnat rychlé peníze.
 • Zastavárna vám dává velikou šanci k tomu, bez rizika rychle sehnat peníze. Ovšem, vždy musí být nabídnuto, kloudné a hlavně funkční zboží.
 • Má to také další výhodu, že Vás nikdo nebude zatěžovat vysokými poplatky. Pokud si zboží nevyzvednete, přebírá vaše zboží zastavárna.
 • Smlouvy jsou vždy řádně a jasně dané a neměnné. Prodejci v zastavárně nemají v úmyslu vlastnit vaše zastavené zboží, pouze se jím zajišťují, když vám půjčí peníze. A to je přeci férové.

Zástava automobilů

Pokud máte tu možnost zastavit svůj automobil, musíte mít tyto základní a velmi potřebné doklady, jinak nemáte šanci svůj automobil zastavit. Jsou to: technický průkaz, osvědčení o technickém průkaze, osvědčení o emisích, potvrzení o pojistné odpovědnosti delší než 90 dní. Hodnotu zastavovaného auta určí pouze pracovník zastavárny.  Další velmi důležité věci jsou:

 • Někde vám auto zastaví pouze v případě, že není starší 9 let. Může být i starší, ale pouze ve velmi dobrém technickém stavu.
 • Musíte být vlastníkem auta zapsaný v technickém průkazu.
 • Auto nesmí být zatíženo leasingem.
 • Auto musí mít pojištění.
 • Servisní knížka a dva klíče / dva klíče jsou výhoda, že dostanete rychleji peníze/.
 • Občanský průkaz nebo pas.

Zástava drahých kovů

Máte doma nějaký zlatý prstýnek, nebo jiné drahé cennosti? Potom vám v zastavárně po dohodě navrhnuté ceny, vyplatí finanční částku. Zlato musí být kvalitní. Vykupující vám může vaši zástavu zlata odmítnout, pokud si nebude jist, že nejste vlastníky. Alespoň nějaký doklad je velikou výhodou. Můžete nabídnout k zástavě různé prstýnky, řetízky, hodinky a podobně. Ale také cenné starožitné věci.

Zástava nemovitosti

Pokud máte mnohem větší dluhy a nevíte si rady jak dál, jelikož Vám nikdo nechce půjčit, je možná radikálnější volba a tím je zastavení vaší nemovitosti. Ovšem zde by se měl každý hodně zamyslet, jestli toto chce podstoupit, aby o nemovitost nepřišel. Je mnohem lepší, když zastavíte nemovitost, ve které nežijete. Zastavení nemovitosti je veliké riziko. Stačí velmi malá nepozornost, nebo špatně volené slovo ve smlouvě a můžete přijít o svou nemovitost. Proto tuto variantu berte pouze v nejnutnějším případě. Jelikož, pokud jednou něco podepíšete a nerozumíte pojetí ve smlouvě, tak potom není cesty zpět. Vždy dostanete pouze 50 až 70 % z nemovitosti.

Zástava elektrického nářadí

Nechcete dát do zástavy žádné cennosti, ale přesto potřebujete peníze?. Máte doma třeba vrtačku, sekačku, míchačku a podobně? Potom i tyto předměty můžete nabídnout do zástavy. Většina zastaváren po vás může požadovat potvrzení o koupi.

Zástava stavební a strojírenské mechanizace

Pokud jste třeba podnikatel a dostal jste se do svízelné finanční situace, je tady také možnost. Jestliže vlastníte jakoukoliv stavební nebo strojírenskou mechanizaci, můžete je nabídnout do zástavy. Podmínky jsou stejné jako u jiného zboží vložené do zástavy. Ovšem jsou potřebné veškeré doklady, že tuto mechanizaci vlastníte pouze Vy. Máte tak jistotu, že můžete zaplatit veškeré poplatky, které jsou spojené s podnikáním.

Pokud se vám někdy stane, že se dostanete do špatné finanční situace, věřte, že vstupem do zastavárny, jste udělali velmi dobrý krok. Protože nejen, že si nemusíte půjčovat od kamarádů, rodiny, nebo nějakých lichvářů, ale své zastavované zboží si můžete vyzvednout a vyplatit zpět. Je to šance, jak se zbytečně ještě více nezadlužovat. Veškeré smlouvy jsou řádně napsané, takže pokud dodržíte smlouvu splatnosti, můžete si své zboží vyzvednout a třeba zase příště to samé nabídnout.

Prodejci v zastavárně, vám dávají šanci, abyste zůstali stát pevně s nohama na zemi a měli tak možnost dále žít důstojněji i přesto, že jste zadluženi. Což je veliká výhoda a proto bychom si měli zapamatovat, že: *„***Nikdy se nestyďte za své finanční nezdary, protože kolikrát nikdo neví, jak v dnešní době dopadne.“ Není ostuda spadnout na dno, ale je ostuda nedokázat se nad tím vším povznést a zase se zvednout.**

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id14835 (rodina-finance.cz#22263)