Jak uspořit v domácnosti?

Dnešní doba velí spořit. Jen tak z rodinného rozpočtu zbude i na příjemnější věci, jako je dovolená, výlet nebo návštěva kina. Následující příklady vám ukáží, jak je možné náklady za domácnost ještě více snížit.

Šetření elektrickou energií

Největší náklady na bydlení jsou za** spotřebu elektrické energie**. Zde jde stále ještě dosáhnout úspor. Pomůže důsledné zacházení s elektřinou, i výměna starých spotřebičů za nové.

Světlo

Ačkoli by na prvním místě měla být výměna žárovek, tak mnohem větší úspory dosáhnete zhasínáním. Tedy tím, že nebudete nikde zbytečně svítit a zároveň se světlem blikat. Vyplatí se pořídit do místností jako je záchod světlo, které reaguje na pohyb. Je možné toto světlo pořídit i s odtahem pachů. Tam, kde to jde, můžete** vyměnit** klasické žárovky za kompaktní zářivky. Zde je úspora opravdu velká. Ať již co se týče energie nebo životnosti zářivky. Tam, kde se často rozsvěcuje a zase zhasíná je lépe použít úsporné žárovky.

Úsporné praní

Praní patří mezi žrouty energie. Prádlo je nutné třídit anebo je dobré použít speciální prostředky na praní různobarevného prádla, které zajistí, že barvy budou stálé. Úspory dosáhnete, pokud budete prát jen s** plným** bubnem pračky. Také pokud nebudete zbytečně používat vysoké teploty praní. V kombinaci kvalitní prací prostředek a nižší teplota, tedy 30 – 40 stupňů dosáhnete velké roční úspory. V řádu tisícikoruny. Předpírku používejte jen u opravdu hodně špinavého prádla. Dnešní kvalitní prášky dokáží prádlo vyprat i bez ní. Používání doplňkového odstřeďování vás připraví ročně až o tisíc korun. Přídavné odstředění je vhodné pouze pokud prádlo sušíte v sušičce. Patří-li vaše** pračka** ke starším** spotřebičům**, zvažte, zda ji nevyměnit. Nové typy dokáží uspořit elektrickou energii i vodu opravdu maximálně. Navíc nové programy umožňují prát i takové věci, které dříve bylo nutné nosit do čistírny. A to je další úspora.

Úsporné mytí nádobí

Tradiční mytí je velkým náporem na teplou vodu i čistící prostředek.** Myčka** vám ušetří obojí a navíc i čas. Kdo tvrdí, že má myčka velkou spotřebu elektrické energie, tak se mýlí. Myčky mají často certifikát** A nebo i A+++** a tak je jejich úspornost garantována. Myčkou uspoříte vodu, energii, mycí prostředek, váš čas a navíc budete mít vždy uklizeno. Nádobí v myčce byste však měli prát úsporně, tedy měli byste používat** úsporné programy,** 50 a 55 stupňů a auto programy. Nezapomínejte na pravidelné** čištění filtru**. I to snižuje spotřebu.

Úspora při vaření

Ať již máte jakýkoli sporák, vždy používejte stejně velký hrnec jako plotýnku a také pokličku. Zkrátí se doba vaření i náklady. Velmi úsporný je i tlakový hrnec. Maso na guláš je v něm hotové již za dvacet minut, v obyčejném hrnci až za hodinu. Výhodou je i parní hrnec a** horkovzdušná** trouba. V obou je možné připravovat více pokrmů za ráz. Také multifunkční mikrovlnná trouba pomůže. Správně zvolený program** uspoří peníze** za dobu vaření i pečení.

Počítač a notebook

Počítač je obrovský žrout energie. Pokud máte počítač zapnutý denně čtyři hodiny, pak zvýšíte náklady za elektrickou energii o více než tisíc korun ročně. Přičemž notebook má spotřebu třetinovou. Ale je nutné odpojit baterii od elektřiny.Také přehrávání filmů a hudby je lepší na jiných přístrojích, než je počítač. Stojí vás totiž až o dvě třetiny nákladů méně než na počítači.

Pohotovostní režim

Ten je velmi výhodný, ale i drahý. Je spočítáno, že ročně stojí čtyřčlennou rodinu tři tisíce korun navíc. Je tedy dobré** spotřebiče přímo vypínat**.

Chlazení a mražení

Pokud máte starší spotřebiče, pak je raději vyměňte za ty nové s označením A + nebo i A+++. Úspora nákladů je zde velká a také se přidá úspora času. Tyto kvalitní přístroje mají již** automatické** odstřeďování a tak je nemusíte každý měsíc odmrazovat. Za rok může úspora dosáhnout až třech tisíc korun.

Šetřit se vyplatí

Šetřit můžete i tím, že úsporně splachujete záchod, nenecháte kapat kohoutky, zavíráte rychle chladničku, nežehlíte příliš suché ani moc mokré prádlo, sprchujete se místo koupele. Je toho opravdu hodně. A dá se říci, že vedle maximálně úsporného chování se vyplatí myslet na kvalitní přístroje a prášky. Obojí vede k velkým úsporám.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id14894 (rodina-finance.cz#23308)


Přidat komentář