Jak si půjčit peníze

Když budete plánovat, že si vezmete půjčku. Sjednejte si pojištění proti platební neschopnosti. Americká hypotéka. Bankovní půjčky. Co je to kontokorent? Zvolte si správný úvěr. Vše si pečlivě propočítejte.

Zbytečně se nezadlužujte

Půjčit si peníze je někdy až moc jednoduchým řešením. Často se ale lidem stává, že svým závazkům později nemohou z nějakého důvodu dostát. Co se bude dít? Nejprve očekávejte výzvu k zaplacení. Když zaplatíte, vše tím hasne. Pokud budete výzvu ignorovat, začínáte se dostávat do problémů. Pojďme se ale podívat na to, jak se zadlužení vyvarovat…

Rady, jak se nezadlužit

Kupujte si jen potřebné věci. To, že nyní máte k dispozici peníze neznamená, že si můžete dovolit všechno. Dbejte na to, aby zboží odpovídalo Vašim potřebám. Ta tenká bunda je sice pěkná, ale nehledáte něco teplejšího?

Když budete plánovat, že si vezmete půjčku

spočítejte si, že jakmile z příjmů odečtete všechny nutné výdaje včetně splátek, měla by Vám zůstat nějaká rezerva pro nečekané výlohy. Pamatujte, že reklama na půjčku láká na úroky již od… Ve skutečnosti ale zaplatíte o dost více. Určitě si neberte hned první půjčku, která se Vám nabízí, ale prostudujte si dostupné nabídky pěkně v klidu. Informujte se na poplatky, povinného pojištění , cenu účtu, sankce (ty mohou být obzvlášť vysoké), aj.

Důvěřujte raději půjčce od banky

i přestože vyřízení bude trvat déle. Před podpisem smlouvy si důkladně projděte smluvní podmínky. Když něčemu nerozumíte, zavčas se zeptejte. Neručte za půjčku nikomu, koho opravdu dobře neznáte. Splácení dluhů neberte na lehkou váhu, protože případné problémy neohrozí jen Vás, ale i Vaši rodinu.

Na vánoční dárky si nepůjčujte

Vánoce jsou častým obdobím k zadlužování. Někteří lidé si myslí, že když nenadělí svým blízkým luxusní drahé dárky, nebudou to ty správné Vánoce. Kdo si nákladné dárky může dovolit, ať je klidně koupí, ale zadlužovat se kvůli dárkům, to není zrovna rozumné…Pamatujte na to, že atmosféra Vánoc vydrží maximálně do ledna a co potom? Pak už zbudou jen dluhy.

Na úvěr jděte chytře

Je důležité si předem dobře promyslet, co si za úvěr chcete pořídit a proč. Pak už je nutné vybrat si dobrý úvěr a splátky si rozumně rozvrhnout. Po prvotním impulsu, který Vás navádí k tomu, vzít si půjčku, nechte věc několik dní uležet a možná přijdete na to, že půjčku vlastně ani nechcete a nepotřebujete. Každopádně si neberte půjčku jen proto, že si ji berou všichni kolem.

Vše si pečlivě propočítejte

Spočítejte si, kolik jste schopni měsíčně splácet, a to tak, že od příjmů odečtete výdaje. Propočty udělejte třeba za půl roku, aby nedošlo ke zkreslení v důsledku nepravidelných plateb apod. Všechno, co Vám zbude, nemůžete dát na splátky. Je třeba si ponechat i rezervu pro nemoc, ztrátu zaměstnání, nečekané události, nenadálé výdaje aj.

Zvolte si správný úvěr

Nabízí se hned několik možností, jak získat peníze. Existuje kreditní karta, splátkový prodej, americká hypotéka, spotřebitelský úvěr, úvěr od banky, kontokorent nebo rychlé půjčky. Dobré je využít úvěru bez navýšení (nabízí některé splátkové společnosti), avšak podmínkou je dodržení splátkového kalendáře. Úrokům se můžete vyhnout i v případě kreditní karty, a to tak, že dluh splatíte v bezúročném období. Pro porovnání půjček se informujte na RPSN, tj. roční procentní sazba nákladů. Je vyjádřením celkových nákladů na úvěr, tzn. i s úrokem a poplatky. Vyšší RPSN znamená dražší úvěr. RPSN by mělo být několik desítek procent, ale setkat se můžeme i se stovkami procent!

Rychlým půjčkám v žádném případě nedůvěřujte

Rychlé půjčky do domu jsou největším úskalím všech půjček. Toto je snad nejrychlejší cesta, jak získat půjčku, avšak nejvíce riziková a nejméně výhodná. Úroková sazba je tak vysoká, že o ní raději pomlčí. K takovým půjčkám patří například půjčka od Providentu, nebo jiné půjčky lemující sloupy, veřejné osvětlení apod. Rychlým půjčkám se obloukem vyhněte!

Co je to kontokorent?

Kontokorent umožňuje záporný stav na Vašem běžném účtu, to znamená že budete v mínusu. Na dorovnání stavu budou automaticky použity platby, které dorazí na účet. Úrok se pohybuje okolo 10-18 %. Pozor na to, že překročení povolených limitů znamená platbu vysokých penálů. Úvěr je splatný většinou do půl roku až roku.

Bankovní půjčky

Půjčka od banky zůstává určitým dostupným standardem. Bankovní půjčky mohou být účelové nebo neúčelové, ale u neúčelových platíte vyšší úroky. U některých bank si budete muset otevřít běžný účet, abyste si půjčku mohli vzít. Platíte veškeré poplatky, úroky a vedení účtu.

Americká hypotéka

U americké hypotéky je pouze na Vás, jak s penězi naložíte. Háček je v tom, že úvěr musíte zajistit nemovitostí, takže například ve srovnání se spotřebitelským úvěrem bude mít americká hypotéka zato nižší úroky.

Sjednejte si pojištění proti platební neschopnosti

Raději už nyní myslete na to, co byste dělali v situaci, kdy nebudete moci splácet. Před uzavřením půjčky se informujte na odložení splácení, popřípadě za jakých podmínek je to možné. Při splátkovém prodeji se můžete setkat s možností začít splácet až za několik měsíců. Jestliže se ocitnete v situaci, kdy nemáte peníze na splátku, ihned se spojte s věřitelem a pokuste se domluvit na nějakém řešení. Kdo chce mít jistotu, zabezpečí se pojištěním proti platební neschopnosti. Zaplatíte za něj asi 3-6 % z výše měsíční splátky. Pojistka se vztahuje na případnou nemoc, invaliditu, ztrátu zaměstnání a smrt. Když ale dostanete chřipku, nečekejte, že se hned pojišťovna ujme placení za Vás (musíte marodit přinejmenším měsíc).

Zajímejte se o možnost předčasného splacení dluhu

Stejně jako je dobré si zjistit podmínky odložení splátek, to samé platí i pro předčasné splacení dluhu. Neočekávané příjmy tak můžete vložit do vyrovnání dluhu a být o závazek lehčí. Předčasným splacením lze i ušetřit. Banky většinou s předčasným splacením problémy nemají, i když u některých musíte dodržet jisté podmínky (například poplatek za předčasné splacení, minimální doba splácení apod.).

Když dluhy, tak s rozvahou

Říká se, že čekat, až člověk na věc našetří, už není dnes moderní. Půjčky na něco se ale ještě dají tolerovat- například na vzdělání nebo bydlení. Ale půjčka na dovolenou? Na nový kožený kabát? To je krajně nevhodné! Přesto ale domácnosti mají více a více dluhů, které v mnoha případech předčí jejich schopnosti splácet. Dlouhodobé nesplácení vede bohužel k exekuci. Každý občan by si měl proto důkladně promyslet svou finanční situaci a bezhlavě se nepouštět do dluhů. Není přece lepší žít s pocitem, že sice jsme na dovolené letos nebyli, ale zato nikomu nic nedlužíme?

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id14815 (rodina-finance.cz#20157)


Přidat komentář