Jak lze ušetřit energii v domácnosti

Domácí spotřebiče a auto nám významně ulehčují a zpříjemňují život, ovšem mohou být i velkým žroutem benzinu i energie. A tedy i našich peněz. Prozradíme Vám jednoduché triky, jak významně ušetřit energii u jednotlivých spotřebičů.

Myčky

 • **Kolik spotřebují?** Jedna myčka spotřebuje za rok průměrně 300 kWh elektrické energie.
 • **Jak chytře ušetříte?** Myčku zapínejte, až když je plně vytížená. Dovírejte dveře, jinak zbytky jídla zasychají na nádobí a při mytí se spotřebuje více prášku i energie. Je-li nádobí jenom málo ušpiněné, například bez pevně přilepených zbytků, umyjte je úsporným programem nastaveným na 50 °C. Ve srovnání s běžným programem ušetříte asi 25 procent energie.
 • **Tohle raději nedělejte:** nepoužívejte předmývací programy. Nádobí předem ručně neoplachujte, jen vyhoďte hrubé zbytky jídla (brambory či zaschlý tuk). Jinak plýtváte vodou, energií i časem.
 • Nákup + co je ještě důležité. Při výběru spotřebiče se zaměřte na energetickou kategorii A nebo B. Nestavte myčku blízko ledničky nebo mrazáku. U myček se sušením: Před začátkem sušení spotřebič vypněte a dvířka pootevřete. Teplem nádobí uschne samo.

Elektrický sporák

 • Kolik spotřebuje? Elektrický sporák za rok spotřebuje průměrně 430 kWh energie. Náklady na hodinu pečení při 180 °C dělají při běžné bytové sazbě 7 Kč.
 • Jak chytře ušetříte? Při vaření používejte dobře přiléhající pokličky. Velikost hrnce by měla souhlasit s velikostí plotýnky. Tip: Skleněné pokličky vám umožní pohled do hrnce i bez ztráty energie. Využívejte tzv. zbytkové teplo k dovaření jídel. Pokud vaříte déle než 20 minut, použijte tlakový hrnec. Ušetří 40 % energie a 30 % času. Pořiďte si speciální ohřívače (rychlovarné konvice či kávovary).
 • Tohle raději nedělejte: jídla o hmotnosti 400 g neohřívejte na sporáku, ale v mikrovlnce. Troubu nenahřívejte. Při pečení vypněte spotřebič pět minut před koncem, jídlo díky zbytkovému teplu „dojde".
 • Nákup + co je ještě důležité. Používejte moderní sklokeramické varné desky nebo indukční varné plotýnky a horkovzdušnou funkci. Při pečení se spotřebuje o 25 až 40 procent méně proudu. Teplotu lze pak nastavit téměř o 20 až 30 stupňů nižší.

Osvětlení

 • Kolik spotřebujeme? Osvětlení má téměř stejný podíl na celkové spotřebě elektřiny jako vaření a pečení. Ročně se spotřebuje průměrně 340 kWh elektrické energie.
 • Jak chytře ušetříte? Světlo zapínejte jenom v místnostech, ve kterých se zdržujete. Obyčejné žárovky nahraďte úspornými, které spotřebují jen pětinu proudu. Vyšší pořizovací cena se vrátí po 2000 hodinách provozu. Klasické žárovky používejte jen ke krátkodobému svícení na toaletě, v koupelně nebo v šatně či komoře. Kupujte pouze kvalitní světelné zdroje!
 • Tohle raději nedělejte: omezte svícení na chodbách nebo tzv. dekorativní nasvícení. Halogenová svítidla pro náladové osvětlení nejsou úsporná: zvyšují spotřebu energie a mají krátkou životnost.
 • Nákup + co je ještě důležité. Ještě výhodnější než úsporné žárovky jsou kompaktní zářivky s žádoucí barvou světla - bílé světlo je vhodné například v pracovnách nebo venku. Ve srovnání s klasickými žárovkami spotřebují zářivky jen asi sedminu proudu.

Teplá voda

 • Kolik spotřebujeme? Na teplou vodu se ročně spotřebuje průměrně 1400 kWh energie.
 • Jak chytře ušetříte? Místo koupání se sprchujte! Spotřebujete jen třetinu vody a energie. Ještě méně vody spotřebujete s perlátorem namontovaným na kohoutku, který přimíchá do vody vzduch a sníží průtok z devíti na pět litrů za minutu. Pro čtyřčlennou domácnost je vhodný bojler o objemu asi 120 litrů, pro dvoučlennou pak o objemu 100 litrů.
 • Tohle raději nedělejte: všechny zásobní spotřebiče v koupelně a kuchyni udržují zásobu teplé vody, a proto nepřetržitě spotřebovávají energii. Jestliže se tedy chystáte na dovolenou, bojler vypněte.
 • Nákup + co je ještě důležité. Vodu v bojleru ohřívejte asi na teplotu 55 °C, zabráníte tepelným ztrátám a tvorbě vodního kamene. U průtokového ohřívače nastavte co nejnižší teplotu vody a teplou vodu už dále nemíchejte se studenou.

Topení

 • Kolik spotřebujeme? Zvýšení teploty o jeden stupeň znamená vyšší spotřebu energie asi o 6 procent.
 • Jak chytře ušetříte? Topte pouze tehdy a tam, kde to potřebujete. Dostatečně vysoká teplota přes den v obytných místnostech je 20 °C. V noci teplotu snižte o pět stupňů. S elektrickým termostatem na topném tělese můžete přesně určit, jaká teplota má v které místnosti být (např. v noci vypněte topení všude kromě pokojů, kde se spí).
 • Tohle raději nedělejte: k topnému tělesu nepřistavujte nábytek, např. pohovku. Radiátory ničím nezakrývejte, teplo by se hromadilo na jednom místě a v pokoji by byla zima. Přes noc zatahujte závěsy.
 • Nákup + co je ještě důležité. V zimě větrejte krátce a intenzivně. Topení pravidelně odvzdušňujte. Dveře málo vytápěných místností (komora), zavírejte. Kvalitní tepelná izolace ušetří až 50 % nákladů.

Stand-by spotřebiče

 • Kolik spotřebují? Nový počítač, televize či DVD přehrávač v tzv. pohotovostním režimu spotřebují několik wattů. Starší přístroje spotřebují až desítky wattů.
 • Jak chytře ušetříte? Pohotovostní režim u spotřebiče znamená, že je neustále připravený k provozu. Pokud však spotřebič delší dobu nepoužíváte (například v noci) je třeba úplně ho vypnout ze sítě. To, že přístroj běží naprázdno, poznáte většinou podle červeného světla na panelu.
 • Tohle raději nedělejte: co možná nevíte: Tlačítko vypínání u některých spotřebičů, např. u televize, přístroj vypne, ale neodpojí ho úplně ze sítě. Poznáte to podle toho, že je přístroj ještě za hodinu teplý.
 • Nákup + co je ještě důležité. Už při nákupu se zajímejte o spotřebu energie v režimu stand-by. Zvažte, zda dáte přednost velkému stolnímu počítači kvůli připojení na internet (poběží neustále), nebo si vystačíte s notebookem, který zapnete jen občas.

Pračky

 • Kolik spotřebují? Pračka ročně spotřebuje průměrně 220 kWh proudu, přičemž nové pračky spotřebují v porovnání s přístroji z 80. let až o 60% méně elektřiny.
 • Jak chytře ušetříte? Většinu energie spotřebuje pračka na ohřev vody. Používejte proto vodu ohřátou například tepelným čerpadlem. Perte při nižších teplotách a předpírku pokud možno nepoužívejte: ušetříte až 30 % energie. Volte krátké, anebo naopak delší, ale energeticky úsporné programy. Pokud místo programu na 90 °C zvolíte 60stupňový, pračka spotřebuje o 30 až 40 procent méně energie.
 • Tohle raději nedělejte: šetrné prací cykly používejte jen pro vyprání jemné vlny či hedvábí. Ve srovnání s normálním programem spotřebují až pětinásobné množství vody a čtyřnásobné množství proudu.
 • Nákup + co je ještě důležité. Perte s plně naloženou pračkou. I když má pračka tlačítko pro poloviční náplň, spotřebuje více energie, než kdyby byla plná. Pravidelně dvakrát ročně čistěte filtr odtokové vody. Prací prostředek dávkujte podle tvrdosti vody.

Chladničky

 • Kolik spotřebují? Za rok spotřebují asi 400 kWh proudu. Uvnitř chladničky stačí teplota +5 °C. Když ji snížíte na +3 °C, stoupne spotřeba o 15 %.
 • Jak chytře ušetříte? Pultové mrazničky spotřebují asi o 15 % méně energie než skříňové. Jedna osoba využije chladničku o objemu 120 litrů, mrazničku o objemu 50 až 80 litrů. Pokud chladničku využívá více osob, počítejte asi 60 litrů na osobu. Termostat spotřebiče nastavte na nejnižší stupeň, spotřebuje neméně proudu.
 • Tohle raději nedělejte: v teplé místnosti, např. v kuchyni s teplotou kolem 20 °C, spotřebuje chladnička více proudu než např. v nevytápěném sklepě. Vedle chladničky nestavte tepelné spotřebiče.
 • Nákup + co je ještě důležité. Kontrolujte těsnění: Za tmy vložte do mrazáku rozsvícenou baterku a zavřete dvířka. Pokud světlo prosvítá, těsnění vyměňte. Námraza vyšší než 3 mm zvyšuje náklady až o 75 % a kvůli častější práci motoru ruší větším hlukem.

Auto

 • Kolik spotřebuje? Na první stovce metrů po studeném startu spotřebují auta 30 a více litrů na 100 km.
 • Jak chytře ušetříte? Při jízdě rychle přeřaďte na vyšší rychlost. U nižšího počtu otáček vůz spotřebuje nejméně benzinu, Důležité: Na každé čerpací stanici máte k dispozici měřiče tlaku v pneumatikách. Vyplatí se je používat, protože při menším tlaku auto spotřebuje více pohonné hmoty. Správnou hodnotu tlaku najdete na víčku nádrže nebo v návodu k použití.
 • Tohle raději nedělejte: při krátkých jízdách spotřebujete hodně benzinu. Jděte pěšky nebo jeďte na kole. Spotřeba pohonných hmot roste, když používáte nosič kol a střešní box (o 10 až 50 procent).
 • Nákup + co je ještě důležité. Zadní vytápění, vyhřívání sedadel a klimatizace jsou opravdoví žrouti pohonných hmot. Zapínejte je, když to opravdu potřebujete.

Ostatní spotřebiče v domácnosti

 • Kolik spotřebují? Toaster se vám vyplatí i na housky. Na rozdíl od jejich rozpékání v troubě ušetříte až 70 % energie.
 • Jak chytře ušetříte? Vodu na čaj nebo kávu nevařte na elektrickém sporáku, lepší je kávovar s konvicí, která nápoje udržuje v teple (úspora až 65 % energie), elektrická varná konvice nebo ponorný vařič. Na uvaření vajec k snídani použijte elektrický vejcovar. Ten na uvaření vajec spotřebuje o polovinu méně proudu než obyčejný hrnec.
 • Tohle raději nedělejte: mikrovlnná trouba je úspornější než elektrický sporák, jenom když ohříváte malé množství jídla (250 až 500 g zeleniny nebo přílohy).

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id14818 (rodina-finance.cz#20394)


Diskuze a zkušenosti

Viktor | 30.11.2010 09:04
Ušetřete na cenách elektřiny! Vyberte si nejlepší tarif Mimochodem víte, že vhodným výběrem dodavatele elektřiny můžete ušetřit až několik tisíc korun ročně? Na webu www.cenyenergie.cz můžete během minuty zjistit, jaké tarify se nabízí právě ve vašem regionu. • spočítejte si, kolik můžete ušetřit na elektřině či plynu • zjistěte, co nabízí konkurence • získejte zkušenosti od zákazníků ostatních dodavatelů • informujte se, jak můžete změnit dodavatele Více informací a jednoduchou kalkulačku elektřiny najdete na www.cenyenergie.cz/elektrina.


Přidat komentář