Investiční zlato

Určitě víte, že zlato je velmi drahý kov. Taková návštěva zlatnictví může pořádně ulehčit vaší peněžence. Zlaté přívěšky, zlaté prstýnky – tyto ozdoby znají především ženy. Investiční zlato má však trochu jiný charakter než ozdoby. Jaký? Čtěte dále.

Investiční zlato, jak už sám název napovídá, slouží především k investici. Jenže proč vůbec peníze investovat? Proč není lepší nechat si peníze?

Zlato versus peníze

Peníze mají oproti zlatu jednu výhodu: můžete si za ně ihned koupit cokoliv a kdekoliv. Za to za zlato vám ve většině obchodů nic neprodají. To však až tak neřešitelný problém není. Stačí si vyhledat místo, kde zlato vykupují a za pár hodin už můžete mít zase peníze. A jaká je výhoda zlata oproti penězům? Je to stabilita a odolnost vůči inflaci, odolnost vůči krachu měny nebo znehodnocení měny. Hodnota peněz, pokud se zrovna nacházíme ve stabilním období, klesá přibližně o 5 procent každý rok. To v praxi znamená, že pokud máte například 1000 korun, tak za 5 let si za ně koupíte pouze 75 procent toho, co si za ně můžete pořídit dnes. Jinými slovy: i za 5 let budete mít svých 1000 korun avšak koupíte si za ně to samé, co si dnes můžete pořídit za 750 korun. A to ani nemluvíme o obdobích finanční nestability, kdy může inflace postupovat mnohem rychleji a hodnota peněz tak půjde rychle dolů. A pokud už se vám peníze jednou znehodnotí, jejich cena se už nikdy nezvedne. To sice neplatí v případě, že máte velmi staré ale zachovalé peníze, které byste mohli prodat sběratelům –** numismatikům**. Než se však peníze tímto způsobem zhodnotí, je třeba čekat mnoho desetiletí, takže takové peníze jsou spíše investicí pro vaše děti nebo ještě lépe pro vaše vnoučata či pravnoučata. I hodnota zlata může klesat ale zpravidla neklesá tak rychle jako hodnota peněz a hlavně po období poklesu ceny zlata zase přichází růst ceny zlata. Právě proto je zlato oproti penězům tak výhodné – na rozdíl od peněz si uchovává svou hodnotu a to celé věky.

Investice do zlata

Pokud byste chtěli** investovat do zlata**, nemusíte se bát toho, že nemáte dostatek peněz. Do zlata lze investovat už poměrně malé částky. A navíc nákup investičního zlata je v současné době osvobozen od DPH, takže platíte skutečně jen za to, co si kupujete. Nejmenší zlatá cihlička váží přesně 1 gram a v současnosti stojí přibližně 1500 Korun českých (ceny se však mění dost rychle – ze dne na den!). Cihlička vážící 100 g stojí přibližně 110 000 Korun českých. Jak je možné, že nestojí stokrát tolik jako jednogramovka ale o dost méně? Hlavním důvodem jsou výrobní náklady. Vyrábět cihličky o hmotnosti 1 gram je totiž mnohem náročnější než vyrábět velké cihly. Platí tedy jednoduché pravidlo: čím těžší cihlu si koupíte, tím méně za ni zaplatíte v přepočtu na 1 gram. Nejvýhodnější je tedy kupovat si cihly o hmotnosti minimálně 100 gramů.

Kde se dá investiční zlato koupit?

Investiční zlato se běžně prodává na internetu. Je lepší upřednostňovat známé výrobce zlatých cihel a mincí a požadovat certifikáty pravosti. Zlaté mince stojí v přepočtu na hmotnost více než cihly, protože se do ceny započítává umělecké zpracování. Kupovat mince se tak vyplatí spíše z dlouhodobého hlediska, kdy jejich cena může výrazně stoupnout o sběratelskou hodnotu.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id14855 (rodina-finance.cz#23211)


Přidat komentář