Finanční poradenství okres Beroun

Máte úspory a nechcete je nechávat jen tak ležet na účtu nebo schované doma, protože jejich hodnota klesá vlivem inflace? Anebo naopak potřebujete půjčit, aby jste si mohli splnit své sny? Poradíme Vám.

Peníze by se nikdy neměly stát středobodem lidského života. Vždyť se říká „peníze tu budou a my tu již nebudeme“. Na druhou stranu žít s finančními problémy nebo v nedostatku také není nic příjemného. Proto je důležité zacházet se svými penězi opatrně, před každým rozhodnutím si vše dobře promyslet a pečlivě zvážit všechny alternativy.

Pakliže Vás čeká důležité rozhodnutí ohledně peněz, neváhejte kontaktovat nezávislého finančního poradce.

Nezávislý finanční poradce Vám pomůže zvolit správnou cestu

Když je před Vámi důležitý krok ohledně financí, můžete se poradit se svými dobrými známými nebo přáteli, případně navštívit zaměřená internetová fóra, anebo využít různé srovnávače finančních produktů na internetu.

Avšak přes tyto možnosti je vhodné kontaktovat a navštívit rovněž opravdového profesionála v oboru financí, kterým je nezávislý finanční poradce. Jedině nezávislý finanční poradce pro Vás porovná nabídky finančních produktů všech českých bank nebo pojišťoven, takže dokáže vybrat produkt, který bude nejvhodnější pro Vaše potřeby a bude nejlépe odpovídat Vašim možnostem. Zároveň Vám finanční poradce osvětlí všechny důležité podmínky a pojmy, takže Vás nepřekvapí žádné „skryté podmínky nebo poplatky“.

Vzít si hypotéku, anebo platit nájem?

Pokud chcete mít vlastní byt nebo dům, dobře zvažte, zda nebude výhodnější namísto nájmu platit splátky za hypotéku v obdobné měsíční výši. Po určitém počtu let, až hypotéku splatíte, budete mít po starostech a nemovitost bude Vaše, na rozdíl od předchozího případu, kdy byste byli stále jen nájemníkem.

Hypotéka rozhodně není nic, co je dobré podceňovat, proto dobře zvažte, zda je opravdu ve Vašich možnostech. Ostatně pokud není, banka Vám žádost o hypotéku stejně pravděpodobně zamítne. Potom se nabízejí nejrůznější typy úvěrů, které však již nebývají tak výhodné jako hypotéka. Před uzavřením půjčky si dobře propočítejte, zda byste na splátky stačili i v případě, že by vypadl jeden z příjmů domácnosti!

Pakliže si chcete vzít hypotéku nebo půjčku, není od věci kontaktovat nezávislého finančního poradce, který Vám pomůže vybrat nejvhodnější produkt.

Jak nenechat své peníze napospas inflaci, aneb možnosti investic

Máte úspory a nechcete je nechat ležet na běžném bankovním účtu, anebo je mít schované doma, protože takto peníze nic nevydělají a ještě k tomu ztrácejí na hodnotě vlivem inflace? Pak své peníze rozmnožte díky chytrému investování!

Stavební spoření a půjčka ze stavebního spoření

Jednou z možností investování představuje stavební spoření. Do stavebního spoření se peníze nevkládají najednou, ale postupně pravidelně každý měsíc, případně ve větších částkách jednou za rok nebo vícekrát ročně. Díky tomu můžete tento spořící produkt využít i v případě, kdy vaše úspory nejsou příliš vysoké, anebo žádné nemáte.

Stavební spoření má zřejmě své nejlepší časy již za sebou, neboť vlivem výrazného snížení státního příspěvku na pouhé 2 tisíce Kč ročně výrazně ztratilo na atraktivitě, a navíc se minimální doba spoření prodloužila z již tak dlouhých pěti let dokonce na šest roků. A k tomu všemu ani nemáte jistotu, že se během šestileté smlouvy stavebního spoření nezmění jeho podmínky, protože v minulosti se již stalo, že snižování státního příspěvku zasáhlo i klienty s již uzavřenou smlouvou, takže ve spoření museli pokračovat za horších podmínek, než za jakých smlouvu uzavřeli. Perličkou nakonec je fakt, že naši politici spekulují o možnosti uzákonit, aby bylo možné stavební spoření použít pouze pro účely spojené s bydlením a ne na cokoliv, jak je tomu nyní.

I přes všechna tato negativa se** stavební spoření** stále využívá, byť značně méně než v dobách dřívějších. Pro nové zájemce je lákavá především možnost využít na konci šestileté smlouvy půjčku ze stavebního spoření, která nabízí výhodnější podmínky, než pro ostatní klienty. A ve srovnání se spořícími účty nabízí stavební spoření vyjádřeno v procentech stále o něco vyšší výnos, byť vykoupený nutností spořit minimálně šest let.

Spořící účty a termínované vklady

Pakliže se nechcete bance upsat na tak dlouhou dobu, můžete se podívat po spořících účtech, které nabízí prakticky každá banka, ovšem s různě vysokým zhodnocením, různými poplatky a liší se i jiné podmínky. Bohužel téměř žádný spořící účet nenabízí zhodnocení úspor vyšší než jedno procento a navíc výše zhodnocení se může každým měsícem změnit (kromě těch účtů, které nabízejí záruku, že procentuální zhodnocení zůstane po určitou dobu neměnné), takže i když si vyberete ten momentálně nejvýhodnější účet, po pár měsících jej možná ve výši procentuálního zhodnocení předběhne zase nějaký jiný.

I přesto představují spořící účty stále lepší variantu, než aby peníze ležely jen tak na běžném účtu, kde se nezhodnotí ani o píď. Navíc i spořící účty nabízejí možnost kdykoliv peníze nebo jejich část vybrat, takže své finance máte nepřetržitě k dispozici.

O něco vyšší zhodnocení než spořící účty, můžete očekávat u spořících termínovaných účtů anebo termínovaných vkladů, kde si však musíte vybrat určitou dobu, po kterou peníze v bance necháte a nebudete je vybírat. Na výběr je mnoho různě dlouhých období a to již od jednoho měsíce až po několik let. Samozřejmě platí, že čím delší doba uložení vkladu, tím vyšší procentuální výnos bude na účet připsán.

Investice do akciových trhů

Pokud toužíte po vyšších výnosech, něž jaké nabízejí spořící produkty, pak můžete vyzkoušet investovat do akcií. Avšak je třeba brát v úvahu, že možnost vyšších výnosů s sebou zároveň nese i riziko ztráty.

Protože investování do akcií vyžaduje určité znalosti a zkušenosti, nejdříve se musíte především učit a teprve pak se můžete odhodlat i pro vyšší investice. Do začátku Vám nejvíce pomohou odborné knihy, zaměřené kurzy anebo podpůrné počítačové programy.

Investice do zlata nebo jiných drahých kovů a drahých kamenů

Chcete se při investování vyhnout finančním institucím? Není problém – investovat se dá i mimo banky nebo akciové trhy. Oblíbené investice představují například drahé kovy jako zlato nebo platina, drahokamy apod.

Investování do sběratelských předmětů, umění nebo starožitností

Další možnost představuje** investice do sběratelských předmětů** nebo položek, kterými mohou být známky, mince, bankovky aj., případně výtvarné umění a starožitnosti – v těchto případech se z investorů často stanou náruživí sběratelé a původní investice se nakonec stanou životním koníčkem.

Aby jste se nestali obětí podvodníků nebo padělatelů, je při těchto investicích třeba obzvláštní opatrnosti, dostatek znalostí a zkušeností a také vyhýbat se až podezřele levným položkám či pokoutným možnostem nákupu.

Investice do nemovitostí

Dalším oblíbeným odvětvím investorů jsou nemovitosti. Časté jsou** investice do pozemků**, které v určitých případech nabízejí možnost výrazného zhodnocení, případně koupě bytu, který bude kromě uchování své hodnoty navíc přinášet zisk ve formě pronájmu.

A kdo je šikovný, může vykoupit zanedbané nemovitosti, které zrekonstruuje a poté prodá s výrazným ziskem, anebo pronajme.

O drahých kovech, drahokamech, uměleckých a sběratelských předmětech i nemovitostech obvykle platí, že se jedná o spíše dlouhodobější investice, které se hodí v případě, že peníze nebudete v blízké době potřebovat. Pakliže chcete mít peníze kdykoliv po ruce, jsou nejpraktičtější spořící účty. Investice do akcií mohou být krátkodobé, střednědobé i dlouhodobé, podle toho, jakou strategii zvolíte.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id14911 (rodina-finance.cz#23442)


Přidat komentář