Finanční poradce - profesionální finance - Šumperk, Olomoucký kraj

Finančních poradců se rozhodně nebojte. Jak se chová pouhý zprostředkovatel služeb? Jak se chová profesionální finanční poradce? Rozpoznejte slušné finanční poradce od pouhých dealerů. Proč bychom měli mít finančního poradce?

Aby bylo finanční poradenství skutečně poradenstvím!

Kromě dobrých finančních poradců najdeme i takové, kteří jsou pouhými zprostředkovateli a zajímá je jen jejich osobní prospěch v podobě provize. Mnozí lidé už se setkali s tím, že jim zazvoní telefon a ozve se finanční poradce. Samozřejmě, optimalizovat své finance je lákavá nabídka, ovšem při výběru odborníka buďte opatrní!

Finanční poradce - profesionální finance - Šumperk, Olomoucký kraj

Rozhodli jste se koupit dům či byt a chcete si na koupi vzít hypotéku? Stala se Vám v minulost situace, která vás donutila omezit výrazně rozpočet a rádi by jste se tomu v budoucnu vyvarovali a měli finanční rezervu? Anebo by jste prostě rádi své finance do něčeho investovali? V tomto případě je nejlepší obrátit se na odborníka, který má ve světě financí letité zkušenosti. Profesionálním finančním poradcem, který se finančnímu poradenství věnuje více než 8 let a působí v Šumperku a Olomouckém kraji. Odborníka Vám doporučujeme už i z toho důvodu, že má ve finančním oboru skvělý přehled a zaměřuje se nejen na klasické pojištění (životní i neživotní), ale také investice a zprostředkovaně i hypoteční úvěry. V neposlední řadě se specializuje na optimalizaci nákladů na energie, což je jistě užitečné snad v každé druhé domácnosti. Samozřejmostí je vždy individuální přístup ke každému klientovi a dle jeho potřeb.

Finanční poradce

V oblasti pojištění se specializuje na pomoc při řešení likvidací pojistných událostí. Navíc se dají přezkoumat plnění v minulosti a zjistit, jestli klient dostal zaplaceno to, co doopravdy měl. Dají se tím pádem získat peníze navíc tam, kde by to klient vůbec nečekal.

Co se týče investic, věnuje se obchodování s komoditami ve fyzické podobě, je to jiný přístup než má většina poradců na trhu, kteří nabízí různé podílové fondy. Ty využívá také, ale v současné době je výhodnější ochránit si svůj majetek zainvestováním do zlata či stříbra, počkat než se razantně zhodnotí (např. vlivem hospodářské či měnové krize) a pak ho z velkým ziskem prodat a nakoupit akcie "ve slevě" právě prostřednictvím podílových fondů a během 1 až 2 si nechat výrazně zhodnotit svoje vklady. Dále jako jediní na trhu nabízí termínované vklady na 2 až 5 let z výnosem od 4 do 5,5%, jištěné z 50% hodnoty kupní ceny fyzickým zlatem, které klient dostává jako záruku do konce termínovaného vkladu. Má i možnost zlato prodat za jeho aktuální tržní cenu, pak se ale vzdává nároku na vyplacení jeho původní investice s garantovaným výnosem (tato varianta se vyplatí pouze tehdy, pokud vlivem krize nebo války cena zlata, které dostal do zástavy, přesáhne původní vklad se zhodnocením).

Jako zajímavou službu pro klienta vnímá výhodnější ceny energií, a to formou energetických aukcí. U elektřiny je zde úspora kolem 10%, u plynu může jít až o 30%. Aukce se provádí co 2 roky, spolupracuje se všemi 35 dodavateli na trhu, klient tak má dlouhodobě hlídanou nejnižší cenu.

Na úvod k finančnímu poradenství

Finanční poradenství se zaměřuje na poskytnutí individuálního poradenství a to jak fyzickým, tak právnickým osobám. Principem je sladit produkty bank, pojišťoven, spořitelen nebo fondů, které daná rodina má, tak, aby na sebe jednak navazovaly, a především aby plnily cíle, které si rodina stanovila. Tedy – aby uměly financovat bydlení, naspořily na budoucnost a zajistily příjmy například při úrazu nebo výpovědi z práce.

Co je základem finančního poradenství

Finanční poradenství vyžaduje spolupráci poradce a klienta. Nejde jen o to, aby byly klientovi nabídnuty nějaké produkty,ale především, aby odpovídaly jeho aktuálním potřebám, a aby se daly měnit podle toho, jak se jeho život vyvíjí. Základem je vždy dlouhodobá spolupráce a spokojenost jedince. Bohužel je ale současný svět plný rádoby poradců, kterým jde jen o kariéru a zisk na úkor klienta. Nejednou se tak stává, že finanční poradci si vlastně vydělávají na klientech. Finanční poradenství tkví v pochopení klientových představ a v umění poradce tyto představy co nejlépe naplnit.

Z historie finančního poradenství

Až do počátku 90. let minulého století byl u nás prakticky finanční monopol několika institucí, z nichž běžná rodina znala pouze Českou spořitelnu a Českou pojišťovnu. Neexistovaly složitější finanční produkty, proto ani komplexní finanční poradci nebyli potřeba. Jednalo se jen o přepážkové bankovní specialisty, případně o klasické pojišťováky. Dnes však je na českém trhu 38 různých pojišťoven, 17 bank, počty investičních společností jdou do desítek, není problém pořídit si i produkty zahraniční. A s tím vším přišla i potřeba zcela nových odborníků – komplexních finančních poradců.

Proč bychom měli mít finančního poradce?

V ekonomicky vyspělých zemích je téměř nezbytné mít svého finančního poradce. Vždyť i v běžném životě, pokud potřebujeme nějaké speciální služby, obrátíme se na odborníka (například opravu auta svěříme do autoopravny). A podobně je to i s financemi. Laik dokáže jen těžko posoudit všechny potřebné aspekty.

Rozpoznejte slušné finanční poradce od pouhých dealerů

O pouhého zprostředkovatele půjde pravděpodobně tehdy, když Vám dotyčný bude vyhýbavě odpovídat, bude Vás odkazovat na všeobecně známá tvrzení, s finanční analýzou bude v mžiku hotový (na počkání), nebo Vás bude zesměšňovat či ponižovat. Také Vám zpravidla bude hned nabízet jediný produkt, a to buď životní pojistku, nebo stavební spoření na velmi vysokou cílovou částku – to jsou totiž produkty, na kterých zprostředkovatelé vydělávají rychle největší peníze. Sběr dat finančního poradce bude spíše pozitivním signálem, ačkoliv se hodně lidí děsí, k čemu všechny ty informace potřebuje. Je totiž zapotřebí udělat kritickou analýzu aktuálního stavu financí. Korektní provedení si však vyžaduje získání obrovského množství údajů. Při správném postupu by měl tedy na první schůzce probíhat sběr dat a do druhé schůzky si poradce připraví analýzu. Dobrý finanční poradce musí klientovi umět vše pečlivě vysvětlit a zodpovědět případné nejasnosti.

Na trhu je spousta společností, které se zabývají finančním poradenstvím. Tyto společnosti nevyžadují při výběru nových finančních poradců žádné odborné znalosti z ekonomie. Ve většině případů jim stačí ukončené vzdělání s maturitou. Mnohé společnosti rekrutují své poradce i ze středních škol, z ročníků těsně před maturitou. Pokud toto vzdělání má, finančním poradcem se může stát každý. A po krátkém školení už může radit s financemi právě Vám. Proto se můžete někdy setkat s finančním poradcem, který Vám nemusí poradit dobře nebo mu jde pouze o to, aby z Vás měl co největší provizi, bez ohledu na to, zda je pro Vás určitá služba (pojištění, investování, stavební spoření) vhodné.

Pozor na tlak do podpisu smlouvy

Zpozorněte, pokud Vás údajný poradce bude tlačit do podpisu smlouvy, bude zkreslovat skutečnosti nebo zamlčí podstatné okolnosti. Pokud nebudete už před schůzkou stoprocentně rozhodnuti, že chcete smlouvu uzavřít, raději ji na první schůzce neuzavírejte a vše si nechte ještě projít hlavou a rovněž na první schůzce nedávejte kontakty na své známé. Slušný poradce Vám také bez zaváhání odpoví na otázku, jaká je výše jeho provize za konkrétní sjednávaný produkt – mělo by to patřit k jeho etickému kodexu.

Jak by měl vypadat další správný průběh - finanční analýza

by měla zhodnotit stávající situaci a navrhnout řešení, které by bylo pro klienta výhodné. Schopností opravdového finančního poradce by mělo být ponechání portfolia beze změny, pouze navrhnutí výhodnějšího složení produktu a úpravu jeho nastavení. Pokud by tomu tak bylo, není to v pořádku. Poradce by měl být schopný obhájit si své řešení, nechat klienta se v klidu zamyslet nad argumenty, ponechat dostatek času na prostudování podmínek apod. Ani klient by ale neměl záměrně zneužívat drahý poradcův čas ale naopak si ho cenit.

Následná péče by měla být samozřejmostí

Opravdový finanční poradce nekončí spolupráci s klientem po uzavření smlouvy. Odborník ví, že krátkodobým partnerstvím s klientem by ztratil víc, než získal, a proto bude neprodleně reagovat na dotazy či prosby ze strany klienta. Dobře působící je občasné zavolání a zeptání se klienta, zda něco nepotřebuje. A naopak, při nezvedání telefonu vyplouvá na povrch neschopnost zprostředkovatele, kterého zajímá jen jednorázový výdělek.

Několik nepravd o finančním poradenství

Když řekneme slovní spojení „finanční poradenství“, mnohým lidem naskočí v hlavě spousta asociací, které nejsou vůbec pravdivé. Důvodem je to, že si pravé finanční poradenství zaměňují se zprostředkováním produktu. Tady jsou některé z nich…

Finanční poradce = pojišťovák

Finanční poradce ale není totéž jako pojišťovák- ten prodává pojištění, kdežto finanční poradce žádné produkty neprodává (prodává jen řešení).

Finančního poradce by mohl dělat každý

Finanční poradenství je naopak velmi náročné. Je to nesnadná práce zejména z časového hlediska.

Finanční poradenství je zdarma

Nic není v dnešní době zdarma a co je, to je podezřelé. Běžně je úplatou za finanční poradenství předání kontaktů na své známé, potencionální klienty. Teď by mohl někdo namítnout: „Přece poradce nežije jen z kontaktů“. Samozřejmě, poradce dostává od své mateřské společnosti za svou činnost finance.

Po sepsání smlouvy už klient poradce nikdy neuvidí

To může být pravda v multilevel marketingu nebo u „falešných“ finančních poradců. V seriózních firmách se s tím v žádném případě nesetkáme. Dobré jméno se lehce ztrácí, ale špatně získává.

Jak se chová profesionální finanční poradce?

Důkladně zjistí všechny potřeby a přání klienta, orientuje se v produktech více společností, nezamlčí před klientem možná budoucí rizika, nevyvíjí na klienta tlak a nechá mu na vše dostatek času, jde mu především o prospěch klienta, je s klientem v dlouhodobém kontaktu a průběžně mu radí.

Jak se chová pouhý zprostředkovatel služeb?

Tlačí na klienta a požaduje rychlé uzavření smlouvy, zesměšňuje Vás nebo vaše dotazy, záměrně užívá odborné výrazy, které Vás mají zmást, o nabízeném produktu se vyjadřuje jako o tom nejlepším, nejprodávanější a nejkvalitnějším, vyhýbá se dotazům na poplatky, neposkytne Vám dostatek času na prostudování všeobecných obchodních a smluvních podmínek, neopodstatněně provádí změny nebo dokonce ruší Vámi dříve sjednané smlouvy , neinformuje Vás o možných budoucích finančních dopadech, šíří pomluvy o konkurenci a podobně.

Finančních poradců se rozhodně nebojte

Pokud budete mít výše uvedené základní informace o tom, jak rozpoznat opravdového finančního poradce od zprostředkovatele, budete o krok dopředu před ostatními, kteří nemají o časté záměně ani potuchy. Takže buďte opatrní, poskytnuté rady proberte i s jinými odborníky, na schůzkách si nezapomeňte dělat poznámky, smlouvy si před podpisem dostatečně prostudujte (věnujte pozornost zejména podmínkám napsaným malým písmem) a do ničeho se nenechte nutit. S myšlenkou typu. „No co, kdyžtak to zruším“, byste smlouvu rozhodně uzavírat neměli.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id14813 (rodina-finance.cz#20144)


Diskuze a zkušenosti

Luboš Holý | 24.10.2016 16:12
Dobry den chtělbych požádat o schůzku jezdite i mimo šumperk nebo člověk musí někam přijit k vam? Dekuji LH


Přidat komentář