Zařizujeme dětský pokoj

Máte tu možnost, aby Vaše dítko mělo svůj vlastní pokojík? Pak při jeho zařizování je dobré pamatovat nejen na prostor na hraní, ale také spaní, v případě miminek na přebalování a větších dětí na přípravu úkolů.

 

Účelně a stylově zařídit dětský pokojík není zase tak jednoduché, jak by se mohlo na první pohled zdát. Možná si říkáte, co je na tom za vědu, stačí postýlka, či postel, nějaká ta skříň, stůl, židle a hotovo. Jenže každý kousek nábytku by měl splňovat určité parametry a v neposlední řadě se stylově a rozměrově hodit do pokojíku.

Dětský pokojíček pro miminko

Čekáte rodinu? Pak bude nejspíš Vaše přání, aby zařízený pokojík byl jako z pohádky, ať už pro malou princeznu či prince.

Malé** miminko** nepotřebuje ve svém pokojíku sekci určenou pro učení. Místo ní je zde** sekce pro přebalování, ale také koupání**. Pojďme společně detailněji nahlédnout do maminkovského pokojíčku. Co by v něm nemělo chybět?

Přebalovací pult

Snad nejčastější Vaší činností, kromě krmení miminka, bude jeho přebalování. Přebalovat ho sice můžete na posteli, v postýlce, případně na zemi. Ovšem nejpraktičtější je, pořídíte-li si přebalovací pult. Budete moci vybírat hned z několika typů, nejen co do materiálu, ale také účelnosti.

Typy přebalovacích pultů

Co se týká volby materiálu, pak můžete vybírat mezi d řevem, případně laminem, MDF deskou a omyvatelným, zdravotně nezávadným plastem. Pokud bude přebalovací pult současně sloužit ke koupání, pak je zcela jistě praktičtější, když zvolíte plastový.

A to jsme se již v podstatě dostali k typům přebalovacích pultů, co do využití. Přebalovací pult tedy může být čistě „jen“ na přebalování miminka. Pokud přemýšlíte, kde budete miminko koupat a nezdá se Vám zrovna ideální přenášet miminko z koupelny do pokojíčku, abyste ho tam oblékli, pak můžete děťátko koupat přímo v pokojíku. V tom případě si můžete pořídit některý z přebalovacích pultů, u kterých je zabudovaná vanička s praktickou výpustí pro odtok vody.

Vychytávky přebalovacích pultů

Co Vám usnadní přebalování a oblékání miminka? Při přebalování a po koupání budete potřebovat náhradní pleny, přebalovací podložky, vlhčené ubrousky, kuchyňské utěrky na vysušení zadečku, mastičky na opruzeniny, pleťový krém, tělový krém, náhradní oblečení, ale také teploměr, gel na zoubky, zubní pastu, kartáček na zoubky, kartáček a hřebínek na vlásky aj. Vše zmíněné je třeba mít pěkně při ruce, abyste nemuseli složitě děťátko dávat do postýlky a pro věci odbíhat a následně zase děťátko dát na přebalovací pult. Je tedy dobré si vybrat takový přebalovací pult, který bude mít dostatek úložného prostoru.

Výška přebalovacího pultu

Již jsme uvedli, že budete velmi často Vaše děťátko přebalovat, zhruba tak desetkrát za den. Je tedy dobré u přebalovacího pultu také pamatovat na jeho vhodnou výšku. Záda budete mít i tak namáhaná při opakovaném zvedání děťátka, jeho chování aj. Při přebalování jim však můžete ulevit.

Dětská postýlka

I v případě dětských postýlek máte celkem vysoký výběr. Dětské postýlky v základní verzi se dělají ve dvou velikostech. Pokud byste se rozhodli pro atypický rozměr postýlky, pak jen pamatujte na to, abyste do ní sehnali vhodnou matraci. Při nákupu dětské postýlky, co do rozměru, si řekněte, zda je pro Vás důležitá postýlka, která tzv. roste s dítětem, nebo spíše zakoupíte postýlky dvě. První postýlka by byla určená pro dítě do cca tří let. Následně byste zakoupili juniorskou postýlku.

Nejčastější materiál u dětské postýlky je masiv, ať už přírodní, nebo opatřený bezbarvým, či barevným nátěrem. Nátěr by rozhodně měl být netoxický, zdravotně nezávadný.

Vychytávky dětských a juniorských postýlek

Při nákupu dětské postýlky je dobré se zajímat, zda a jak je možné snížit úroveň ležení. Ani se nenadějete a miminko se v postýlce posadí, bude lézt a následně i stát. A tak je důležité zamezit případnému vypadnutí z postýlky. Vedle možnosti snížení také zvažte, zda využijete možnosti vertikálního posunovacího čela, či šprušlí, které je možné vyndat.

Potýkáte-li se s malým prostorem dětského pokojíčku, pak budete jistě rádi za každé praktické řešení úložného prostoru. U juniorských postelí se Vám nabízí i takové, které disponují spodními zásuvkami. Do nich si může dát dítě hračky, nebo také peřinu, polštář a tak si bude moci hrát i na posteli.

Komoda, skříň na oblečení, hračky

Dalším, neméně důležitým komponentem dětského pokoje, je komoda nebo skříň na oblečení a hračky. Dovoluje-li to prostor dětského pokoje, pak můžete pořídit komodu na oblečení a skříň na hračky. Skříň bude využitelná i v pozdějších letech na školní potřeby.

Jak v případě dětské postýlky, tak komody, skříně, je důležité pamatovat na kvalitní, zdravotně nezávadný materiál.

Pozor na ostré hrany u nábytku

V neposlední řadě, když budete kupovat dětský nábytek do pokojíka malého dítěte, vyvarujte se nábytku, které má ostré hrany. Eliminujete tak případné úrazy, ke kterým může dojít při prvních pokusech o krůčky. Pokud není zbytí a takový nábytek se Vám nejen líbí, je praktický, ale také se hodí do pokojíku, máte ještě jednu možnost.

Ochrana ostrých rohů nábytku

Stačí si zakoupit ochranné nástavce na rohy. Tím ostatně také ochráníte nábytek před samotným dítětem. Dítě v jistém věku velmi rádo vše strká do pusinky, a tak není výjimkou, že jeho pozornosti neunikne ani nábytek. Díky ochranným krytům nebudete mít okousaný nábytek, a to, když dítěti rostou zoubky a ono hledá vše možné, co by ulevilo jeho zoubkům. Kousátka jsou sice pěkná věc, ale dítě není robot, a tak mu těžko vysvětlíte, že se má do něj zakousnout.

Multifunkční psací stůl pro již větší dítě

Ani nebudete vědět jak je to možné, ale z malého miminka se rázem stane batole. A jakmile samo začne na svých nožkách podnikat dobrodružné výpravy po bytě, již ho sotva budete moci miminkem nazývat. A za pár měsíců si již bude moci, kromě hraní s plyšáky, vkládacími hračkami aj., také malovat, skládat magnetické puzzle aj. V tom případě mu můžete pořídit praktický stůl, který využije již v raném dětství, ale také, až nastane čas jít do školy.

Vychytávky psacích stolů

Aby se malému capartovi snáze kreslilo, pak můžete zakoupit psací stůl, který disponuje naklápěcí pracovní deskou. Ostatně způsob naklápění využije dítě i v pozdějším věku, kdy například bude kreslit do školy rozličné projekty.

Nastavovací dětská židle

A ke stolu bezpochyby patří také židle.** Otáčecí a nastavovací židle** se vyrábí nejen pro dospělé, ale také v dětské verzi. Malé dítě na židli nejspíš dlouho nevydrží, zato však větší na ní bude trávit více času, a to nejen ve spojitosti s plněním pracovních úkolů. Určitě tedy není nejideálnější, pokud se budete při výběru pouze řídit cenou. Je důležité brát v potaz i zdraví dítěte. Židle by měla být minimálně nastavitelná, co do výšky, sklopení sedátka, ale také záhlaví. Pokud to jen jde, zapátrejte i po ergonomických židlích, které donutí dítě sedět rovně a v pozdějším věku se tak nebude potýkat s bolestmi zad.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id14792 (rodina-finance.cz#23362)


Přidat komentář