Vývoj dovedností dítěte

Přinesli jste si domů malý uzlíček? Věřte, ani se nenadějete a budete slavit první rok, první krůčky, první slova… Během prvních tří let projde dítě nejdynamičtějším psychomotorickým vývojem. Jaké dovednosti můžete u dítěte očekávat měsíc po měsíci?

Ještě, než se začneme věnovat jednotlivým dovednostem z hlediska rozumového a sociálního vývoje, je třeba poznamenat, že každé dítě je jiné. To, že například jedno dítě začne chodit již v deseti měsících, zatímco jiné třeba až v šestnácti, ještě nemusí znamenat, že by bylo něco s jejich vývojem v nepořádku. Přílišné škatulkování by Vás mohlo jen zbytečně stresovat. Je však dobré vědět, jaké dovednosti dítě zvládá. Budete se tak moci těšit z každého jeho úspěchu.

První měsíc v životě novorozence

Vezměte si, že po dobu devíti měsíců, bylo miminko u maminky v bříšku. Vnímalo nejen tlukot jejího srdce, ale také její láskyplný hlas. Pokud promlouval k bříšku i tatínek, pak i jeho hlas novorozenec po narození rozpozná. Pro novorozence je charakteristické, že projeví svoji libost i nelibost. To, že mu něco schází, nebo bolí, projeví pláčem. Můžete dokonce rozpoznat hned několik druhů naříkání a pláče. Kdy každý pláč bude typický pro jinou nelibost. Důležité je, abyste na miminko co nejvíce promlouvali a udržovali s ním oční kontakt.

Druhý měsíc

Již v druhém měsíci můžete u miminka rozpoznat, že se vědomě usmívá. Kromě toho se můžete těšit na první broukání i houkání. Novorozenec se s Vámi bude snažit dorozumět rozličnými zvuky. Zavedete-li si nyní rituály v krmení, oblékání, koupání a spaní, dítě se bude cítit v jistotě a bezpečí. Je dobré také miminko motivovat závěsnou hračkou, nebo hrazdičkou, či kolotočem nad postýlku.

Zvedání ručiček a nožiček nad podložku

Již v druhém měsíci můžete u dítěte zaznamenat krátkodobé zvedání ručiček a nožiček. Můžete dítě stimulovat za pomoci hračky, nebo měkkého nafukovacího balonku, který se používá při cvičení. Balonek později můžete položit na bříško dítěte, které se bude snažit ho uchopit nožičkami. Tím si bude významně posilovat břišní svalstvo.

Třetí měsíc

Budete-li s kojencem hrát, lechtat ho, škádlit, pak bude na Vaše hrátky pozitivně reagovat. To, že se mu budou líbit, poznáte jednoduše, bude se usmívat, zatím však ne nahlas. Kojenec rozpozná nejen mámu, tátu, ale i další blízké z rodiny, jako je sourozenec, děda, babička. Zhruba ve třetím měsíci by dítě mělo umět pást koníčky, alespoň na chvíli. Některé děti pasou rády koníčky, u jiných je to s pláčem. Při pasení koníčků jsou zatím lokty na zemi.

Čtvrtý měsíc

Kojenec nejenže bude reagovat na známé tváře kolem sebe, ale ještě bude jednotlivé jedince rozeznávat a odlišně se na ně dívat. Dítě bude přímo nadšené, když si s ním budete hrát na schovávanou, třeba při přebalování. Postačí Vám k tomu plenka, nebo můžete na prtě nakukovat pod přebalovacím pultem.

Poznávání vlastního těla

Dítě bude se zaujetím zkoumat svoje ručičky a prstíčky. Může se již pokusit o zvednutí a přitáhnutí nožiček k pusince, kdy si bude následně cucat paleček u nohy.

Pátý měsíc

Dítě rozpozná, když na něj budete mluvit láskyplně, nebo trochu zvýšíte hlas. V tomto měsíci se Vám může podařit prcka nahlas rozesmát. V pátém měsíci se dítě bude snažit přetáčet na bok. Je důležité, aby se přetáčelo na obě strany. Sami ho můžete motivovat za pomoci hračky, případně i jemným stlačením na kolínko, kdy ho dotočíte. Další fází, po úspěšném zvládnutí pasení koníčků, bude tzv. druhé vzpřímení, kdy lokty budou nad zemí, a dítě se bude opírat o podložku dlaněmi.

Šestý měsíc

Pokud jste dítěti dali hrazdičku, nebo kolotoč nad postýlku, pak se bude snažit po visících hračkách natahovat a uchopovat je. Za každý jeho úspěch ho pochvalte. Co se týká hracího kolotoče, pak ho nezapomeňte dát pryč, jakmile by intenzita dítěte po casnování hraček stoupala a to mohlo na sebe kolotoč strhnout. Případný úlomek z rozlomeného kolotoče by mohlo dítěti ublížit.

Přetáčení ze zad na bříško

Po přetáčení na bok, následuje přetáčení, respektive úplné dotočení na bříško. Opět můžete dítě motivovat za pomoci hračky. Současně s přetáčením bude dítě tzv. pivotovat, kdy bude ručičkami přehmatávat po podložce.

Sedmý měsíc

Nejenže se bude dítě snažit uchopit hračky, ale zaujmou ho interaktivní hračky, které se točí a hýbou. Vhodný je již zmíněný kolotoč, nebo také různé natahovací hračky, které se točí, nebo sami jezdí apod.

Přetáčení z bříška na záda

Mohlo by se zdát, že přetočení z bříška na záda, bude pro dítě náročnější, než ze zad na bříško. Tuto dovednost však zvládne mnohem rychleji a v podstatě již za měsíc po tom, co se přetočí ze zad na bříško.

Osmý měsíc

V osmém měsíci je možné u řady dětí zaznamenat tzv. osmiměsíční úzkost. Ta se projeví takovým způsobem, že dítě chce být jen u rodičů, v bezpečí jejich náručí. Je úzkostlivé, i když k němu přijdou další, blízcí členové rodiny, jako sourozenec, děda, babička.

Devátý měsíc

Dítě můžeme přirovnat obrazně řečeno k malému vysavači. Bude se totiž soustřeďovat na veškeré malé předměty. Zaujmou ho drobečky, kamínky, nitka apod. Bude se snažit tyto předměty sebrat. Dejte jen pozor, aby se v jeho blízkosti neobjevily kuličky, mince a další malé předměty, které by mohlo spolknout.

Desátý měsíc

Nenechte se mýlit, že by Vás dítě nesledovalo, když s ním komunikujete, nebo někým jiným. Bude snažit napodobovat Vaše gesta, například při zívání, mávání. Můžete s ním zkoušet udělat „pápá“, „paci paci“, „čau“ s jednou rukou nahoře aj.

Dvanáctý měsíc

Poskytněte dítěti výhled z okna. Vezměte ho do náruče a dívejte se spolu na stromy, projíždějící auta, chodce aj. Půjde-li kolem druhý z partnerů, pak můžete zaznamenat reakci dítěte, že se na dotyčnou osobu usměje. Může také něco zabrumlat. Jak se budou jeho dovednosti a komunikace rozvíjet, pak kromě úsměvu, může dítě pozdravit tátu, mámu zdvižením ruky, jakoby říkalo „čau“, nebo zamává, když naopak druhý z partnerů půjde pryč.

Vývoj dovedností mezi 13 – 18 měsícem

V tomto časovém rozmezí se u dítěte významně zlepšuje jeho rovnováha. A tak zkouší zvedat ze země hračky a jiné předměty. Kolikráte také s daným předmětem učiní pár kroků. Co se týká samotné chůze, tak děti, které začaly s capáním kolem prvního roku, již poměrně chodí bez problémů. Děti, které s krůčky začínají, budou čím dál častěji zkoušet překonávat určitou vzdálenost. Dítě můžete motivovat tím, že si sednete na zem a budete ho k sobě lákat. Vždy ho za každý krůček, či překonaný úsek ve stoje nahlas pochvalte.

Schody – oblíbené zdolávání překážek

Máte-li možnost, pak ho motivujte v lezení do schodů, zatím po čtyřech, později již dítě nebude kolínka zapojovat. Kromě směru nahoru, dítě brzo pozná, že může i dolů. Motivujte ho tak, aby scházelo schody po nožičkách s tím, že se bude ručičkami přidržovat zábradlí.

Vývoj dovedností mezi 19 – 21 měsícem

Zastavíme se opětovně u chůze. Zakopávání a škobrtání, které k počínající chůzi patří, bude postupně sporadičtější. I když již může dítě chodit jako čamrda, při rozběhnutí bude potřebovat ještě patřičné soustředění.

Překonávání výšek v podobě křesla, pohovky

Děti stále raději překonávají překážky, a to nejen ty, které jsou na zemi, ale i ty, které jsou ve výškách. Buďte obezřetní, protože ani se nenadějete a může dítě vylézt na křeslo, sedačku, pohovku. Jakmile se mu tento krok jednou povede, bude ho často opakovat. Následně se dostaví další dovednost, a to slézání z křesla, gauče. Nasměrujte dítě tak, aby se naučilo slézat po zadu, tj. napřed nožičky, pak tělíčko. Buďte však připraveni, že dítě může zdolat tuto překážku již kolem patnáctého měsíce. Opakujeme, že každé dítě je jinak šikovné a některé mety zvládá dříve, než je standard.

Vývoj dovedností mezi 22 – 24 měsícem

Zakopávání a škobrtání se už u dítěte nevyskytuje. To, že by při chůzi spadlo, je také výjimkou. Může k tomu dojít však v případě, kdy jde a zaujme ho něco za ním a rychle se otočí. Pak je možné, že ztratí koncentraci a podlomí se mu nožka.

Čas pro odrážedlo

Společné procházky venku můžete ozvláštnit a zpestřit dítěti tím, že mu pořídíte některé z kvalitních odrážedel. I když je možné zvolit levnější variantu v podobě plastové motorky, pak jen na odrážedlu se naučí tolik potřebné rovnováhy. Kromě toho se naučí také ovládání brzdy. Odrážedlo je vhodným mezistupněm, po kterém následuje klasické kolečko.

Vývoj dovedností mezi 25 – 30 měsícem

Dítě bude více experimentovat se svými pohybovými dovednostmi a rovnováhou. Z podřepu se bude snažit nejen stoupnout, ale také vyskočit, poskočit do výšky. Vrátíme-li se ke schodišti, pak v tomto období již opustí překonávání schodů po čtyřech. Naopak zapojí nožičky tím způsobem, že na nich bude stát a ručkou se bude při stoupání přidržovat zábradlí. Některé dítě samostatně rychleji zdolá schody po nohách dolů, jiné zase směrem nahoru.

Vývoj dovedností mezi 31 – 36 měsícem

Skákání z podřepu dítě doplní také o drobné seskoky z nízké stoličky, z obrubníku, kamenu venku aj. můžete s ním také trénovat seskok z jednoho schodu. Dávejte však pozor, aby dítě nepadlo na kolínka, bolestivě si je nenarazilo. Můžete zakoupit praktické kolenní chrániče. Ostatně, ty ještě užijete, pokud se rozhodnete pro pozdější nákup brusliček, in-line bruslí apod.

Vydejte se na dětské hřiště k prolézačkám

 

Máte-li v okolí Vašeho bydliště dětské hřiště s prolézačkami, určitě se k němu vydejte. Nebo také navštivte zoologickou zahradu. Řada ZOO disponuje takovým dětským hřištěm. Dítě nyní nebude zkoumat jenom pískoviště, ale mnohem více se soustředí právě na prolézačky, které bude chtít překonávat.

 

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id14802 (rodina-finance.cz#23397)


Přidat komentář