Vybíráme dětského lékaře

Ještě, než se narodí miminko, je vhodné nejen zakoupit výbavičku, ale také se poohlédnout po pediatrovi, ke kterému budete s potomkem chodit až do jeho plnoletosti. Především první roky bude cesta k lékaři častá.

Chodíte-li Vy osobně k lékaři, který je nejen praktickým lékařem, ale i pediatrem, máte v podstatě vyhráno. Málokterý lékař však může tzv. sedět na dvou stoličkách. Jen těžko by jeho ordinační hodiny stačily na všechny pacienty. A tak nezbývá, než abyste začali pátrat po pediatrovi.

Vhodná doba, kdy začít hledat pediatra

Zdá se Vám to příliš brzo, abyste začali hledat dětského lékaře, když ještě není miminko na světě? Naopak, čím dříve začnete s hledáním, tím budete úspěšnější, a budete moci ze svých ramen ulevit nemalému břemenu. Věřte, že nejen stomatologů a gynekologů je nedostatek. A tak, jste-li například v pátém, šestém měsíci, začněte hledat. Jste-li v prvním trimestru těhotenství, je to přeci jen příliš brzo.

Ne každý pediatr Vás může přijmout

I když můžete slyšet, že se rodí málo dětí, pediatři mají plné ruce práce. A tak se také může stát, že dětského lékaře, kterého oslovíte, zda by byl pediatrem Vašeho potomka, Vás bude muset odmítnout, kvůli plnému stavu pacientů.

Oslovte pediatra osobně, ne telefonicky

Je celkem možné, že také nenajdete pediatra, který by neměl plný stav. Vždy však může být určitá mezírka, do které by Vás mohl dětský lékař vměstnat. Jenže to chce i trochu toho lepšího přístupu z Vaší strany. Je celkem jednoduché Vás odmítnout, když budete s pediatrem hovořit po telefonu. Neuvidí totiž Vaši výmluvnost tváře, prosebný, zoufalý pohled aj. O mnoho těžší je odmítnout, když budete stát tváří v tvář Vámi vytipovanému pediatrovi.

Způsob, jakým hledat dětského lékaře

Dětského lékaře můžete hledat několika způsoby. Poptejte se Vašich známých, přátel, ke kterému dětskému lékaři chodí. Nezapomeňte také vysondovat, zda jsou s lékařem spokojeni. Pokud však tímto způsobem neuspějete, pak máte také možnost zabrouzdat na internetu. Jste-li z většího města, pak možná budete překvapeni množstvím pediatrů, které Vám vyhledávač ukáže. Toto množství však můžete jednoduše a rychle zúžit.

Dětský lékař, který je co nejblíže bydlišti

Již v úvodu jsme předestřeli, že zpočátku, a první dva, tři roky, budete celkem častým návštěvníkem u dětského lékaře. Není to ani tak z důvodu, že by Vaše prtě bylo často nemocné. Spíše budete chodit k dětskému lékaři kvůli pravidelným prohlídkám a očkování. V případě, že by se Vaše miminko narodilo předčasně, pak budou návštěvy první půl rok třeba týdenní a později čtrnácti denní. Čím blíže tedy bude Váš dětský lékař, tím lépe pro Vás. Vezměte si, že k němu také budete chodit v třeskuté zimě. A kdybyste se k němu museli vypravovat přes půl města, pak by to nejen pro Vás, ale i pro dítě, nebylo zrovna pohodlné a příjemné.

Otázky, na které je dobré si odpovědět

Další parametry, díky kterým můžete zúžit a současně si vybrat toho pravého pediatra pro Vás, je zjištění odpovědí na následující otázky. Je na Vás, zda je na pediatra naráz vychrlíte, nebo si je nenápadně zjistíte. Ostatně, kdybyste odpovědi zjišťovali postupně, máte možnost vždy vyměnit pediatra.

Uzavřená smlouva s Vaší vybranou pojišťovnou

Určitě by pro Vás bylo nemilým překvapením, kdybyste po každé návštěvě pediatra, museli z peněženky vytáhnout nemalý obnos peněz. Jste-li, respektive Vaše dítě přihlášené u ne zrovna standardní pojišťovny, dopředu si u pediatra zjistěte, zda má uzavřenou smlouvu s touto pojišťovnou.

Objednávání na určitou hodinu

Co se týká pravidelných kontrol v dětské poradně a očkování, pak se můžete setkat s tím, že někteří pediatři zvou rodiče s dětmi na určitou hodinu, jiní zase „jen“ na určitý den. Být pozvaným na určitou hodinu je velkou výhodou. Nebudete totiž muset čekat dlouhé minuty, ale bohužel i hodiny, než by se na Vás dostala řada, jako je tomu u druhého případu.

Další výhody spojené s objednáním na hodinu

I když jste na mateřské, rodičovské dovolené, jen těžko se dá mluvit o tom, že máte volného času na rozdávání. Kromě toho, pokud Vy sami byste měli čekat hodinu, dvě v čekárně, „nějak“ to přečkáte. V tomto případě se však jedná o malé miminko, pro které je důležitý režim. A kojit, krmit a přebalovat dítě v kočárku, rozhodně není nijak pohodlné.

Ordinační hodiny

Kromě návštěv poradny a očkování, také občas zavítáte k pediatrovi, když bude dítě nemocné. V tom případě nejspíš nebudete pozvaní na určitou hodinu, ale budete se řídit ordinačními hodinami. I rozmezí ordinačních hodin se může u jednotlivých pediatrů značně lišit. Není výjimkou, že najdete ve Vašem okolí pediatra, který ordinuje i do pozdních odpoledních hodin. Vyberte si takového, u kterého Vám bude vyhovovat jeho ordinační hodiny.

Zodpovězení dotazů telefonicky, e-mailem

Pokud bude Vaše děťátko zdravé, tak mohou být Vaše návštěvy u pediatra sporadické. Kolikráte ani není nutné hned běžek k lékaři, když se Vám na dítěti nebude něco zdát. Objevíte například vyrážku, dítě bude mít zvýšenou teplotu, bude plačtivé aj. Zjistěte si u vybraného pediatra, zda pro Vás, respektive Vaše dotazy, bude mít čas, když mu zavoláte, nebo napíšete e-mail.

Časté naordinování antibiotik

Když jste se Vy sami potýkali s chorobami, jaké léky Vám lékař předpisoval? Bez mrknutí oka Vám začal předepisovat antibiotika? Pak není divu, že se nyní možná potýkáte se sníženou imunitou a častým nachlazením. Pamatujte na tento fakt při výběru dětského lékaře. Léčit stylem, vždy předepsat antibiotika, není zcela jistě tím nejvhodnějším.

Léčení homeopatiky

Alternativou k antibiotikům, mohou být homeopatika. Když si již budete zjišťovat, jakým stylem dětský lékař léčí své pacienty, informujte se také, zda nabízí léčení formou homeopatik aj. Ta mnohem méně zatěžují dětský organismus.

Sledování a praktikování nových poznatků z medicíny

S výše uvedeným souvisí i fakt, jestli pediatr léčí podle „zavedeného mustru“, nebo sleduje a praktikuje novinky z medicíny. Pokrok je nejen viditelný například u elektroniky. I medicína sklízí velké úspěchy. Pokud by například lékař jen předepisoval stejný lék na bolest apod., nebojte se s ním diskutovat a ptát se.

První návštěva miminka u Vás doma

Předpokládáte, že první návštěva pediatra, probíhá u Vás doma? Ne každý dětský lékař to však praktikuje. První návštěva u pediatra by měla proběhnout zhruba do 48 hodin, a to po propuštění z porodnice.

Výhody návštěvy pediatra u Vás doma

Budete bezpochyby rádi, když se nikam nebudete štrachat a lékař přijde za Vámi domů. Můžete si domluvit s pediatrem rozmezí doby, kdy za Vámi přijede, aby u první prohlídky mohl být i druhý z partnerů. Díky návštěvě doma, se nijak nebudete muset stresovat, ani obávat, zvláště pokud se miminko narodilo v zimním období. Vystavovat hned kojence mrazu, není zrovna ideální. Navíc, je-li více než pět stupňů pod nulou, tak byste ani s miminkem neměli jet ven.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id14801 (rodina-finance.cz#23395)


Přidat komentář