Výběr nosítka na děti

Nosítka na nošení dětí jsou skvělou alternativou k šátku na nošení dětí. Vynikají svojí jednoduchostí ve vázání a přitom si však zachovávají nosící vlastnosti šátku. Nosítko můžete použít pro nošení dítěte na břichu, boku i zádech.

Pro jak staré děti jsou nosítka vhodná

Nosítko je skvělým pomocníkem pro Vás a bezpečným úkrytem pro dítě, kdy mu zaručuje Vaši blízkost. Je vhodné nosit dítě přibližně od čtyř měsíců věku dítěte. A můžete takto nosit dítě až do cca třech let věku dítěte. Nosítko je výbornou alternativou, pokud se potřebujete dostat na místo, kam kočárek jednoduše nedostanete. Díky nosítku jste také více mobilní.

Typy nosítek

 • Šátky na nošení dětí
 • Šátky s kroužky
 • Vaky přes jedno rameno
 • Ergonomické nosítko
 • Klokanky
 • Krosničky

Šátky na nošení dětí

Jsou výborné pro nedonošené děti, ale i ostatní miminka, batolata, až předškoláky. Šátky se přizpůsobí velikosti caparta, kdy u Vás může dítě ležet na břiše, později ho můžete jednoduše polohovat do sedu na břiše, či na bok, nebo jej lze nosit na zádech. V případě, že zvolíte kvalitní šátek, bude Vám pohodlné nošení již i větších dětí. Kromě toho dobře zvolený úvaz, zatěžuje Vaše ramena rovnoměrně, což ocení i záda. Pokud zrovna nenosíte miminko, můžete šátek použít také jako deku, přebalovací podložku, přikrývku. Můžete volit ze dvou typů šátků, a to elastický šátek z úpletu, který je určen pro nejmenší miminka. Šátek se velmi snáze vytvaruje podle tělíčka miminka. Tento typ šátku je velmi oblíbený mezi rodiči, kteří teprve s nosítky začínají a seznamují se s jeho výhodami. Druhým typem šátku je šátek z pevné tkané látky, který je speciálně určený pro nošení dětí, kdy látka pruží příčně, ne po délce, nebo po šíři. Právě díky příčnému pružení se podle tělíčka miminka látka mírně vytvaruje, přičemž dítě dokáže fixovat pevně k nosící ososbě.

Šátky s kroužky

Jedná se o speciální látku, která se jednoduše protahuje kroužky, čímž se šátek podle potřeb zmenšuje. Je také možné dotáhnout jeden lem více a druhý méně, kdy dobře dítě přitáhne k tělu. Šátek je vhodný pro nošení vleže, ale i později vertikálně bez omezení.

Vaky přes jedno rameno

Vaky jsou pro nosící osobu zátěž na jedno rameno, proto není vhodné vydávat se na delší výlety. Vaky jsou vhodné spíše pro kratší pochůzky i uspání a uklidnění dítěte.Díky vaku můžete miminko nosit na břiše, později budou moci sedět na boku. Tzv. nedotahovací vaky jsou mírně tvarované, z elastické či pevné látky, u které je důležité, abyste dobře odhadli velikost podle konstituce nosící osoby, pro nošení miminka v leže, později také v sedě. Dalším typem je vak s polstrováním, s možností změny velikosti, u kterého je možnost přizpůsobení velikosti nosící osoby, ovšem tento vak není možný přitáhnout těsně podle miminka. Z toho důvodu, je tento typ vaku vhodný pro nošení malých miminek v poloze ležící, později také pro krátké přenášení dětí, jenž již samy dokážou sedět.

Ergonomické nosítko

Jedná se o látkové nosítko s polstrovanými ramenními popruhy a bederním pásem, se širokým sedem pro dítě. Ergonomické nosítko oceníte pro děti od tří měsíců, až po velmi těžká batolata. V případě, že si pořídíte k nosítku zmenšovací vložky, můžete ho použít i pro menší miminka.

Výhody ergonomického nosítka

 • rovnoměrná zátěž na obě ramena

 • bederní pás

 • pohodlné pro rodiče

 • vhodné na dlouhé procházky

 • velmi snadná obsluha a manipulace

 • rychlost při nasazování i sundávání miminka

Klokanky

Představují nosítka s úzkým sedem mezi nožičkami miminka. Klokanky využijete pro děti až do cca 12 kg, při nošení v sedě. Je však potřeba pamatovat na to, že vzhledem ke způsobu usazení dítěte se nehodí klokanka pro miminka, která ještě sama nesedí. Také nevhodná je poloha miminek čelem od nosící osoby.

Krosničky

Krosničky představují nosítka na záda s pevnou kovovou konstrukcí se stříškou, úložným prostorem, samostojící. Krosničky jsou určeny pro děti s ustálenou schopností samostatného sedu, tj. od cca jednoho do jednoho a půl roku věku dítěte. Krosnička není vhodná, vzhledem k rozměrům, pro domácí použití, či pro poponášení batolete na procházkách, pochůzkách apod.

Výhody krosničky

 • oceníte při outdoorových výletech

Na co se zaměřit při výběru nosítka pro děti

Při výběru nosítka se zaměřte na výrobek, který bude splňovat zdravější nošení, tj. volte spíše ergonomické nosítko, které je již uzpůsobeno k tomu, aby dítě mohlo správně podsadit zadeček a roztáhnout nožičky a současně si neničilo páteř. K tomu také slouží širší vrstva látky i po stranách nosítka.

 • Možnost individuálně nastavitelného pohodlného systému nošení
 • Možnost nastavení polohy sedu
 • Možnost úplného rozevření
 • Snadnost manipulace

Nosítko Mei Tai

Toto nosítko pochází původně z Číny, kdy jeho součástí byl čtverec, případně obdélník s popruhy, čímž si rodiče mohli velmi rychle i snadno upevnit miminko na svoje záda. Tímto způsobem mohli mít rodiče své miminko u sebe a současně třeba vařit, číst si apod. Nosítko se velmi rychle rozšířili po celém světě, a to přes Asii, Ameriku, Nový Zéland.

Výhody nosítka Mei Tai

Nyní je nosítko k dostání prakticky v každé evropské zemi a jeho oblíbenost neustále vzrůstá, a to hlavně z důvodu velmi jednoduchého způsobu uvázání dítěte, kdy jej můžete pevně a současně pohodlně nosit, chovat, i když půjdete někam dál.

Nosítko Mei Tai předčí klasický dlouhý šátek na nošení dětí, a to ve vázání na záda. Také předčí kdekterou krosničku, a to díky své skladnosti. V neposlední řadě nahradí i tzv. klokánku, protože nosítko Mei Tai umožňuje miminku pohodlně podsadit nožičky, kdy bude mít kolínka výše než zadeček, čímž ho zafixujete do klasické fyziologické polohy, při které si nikterak neničí páteř a současně také předcházíte displasii kyčelního kloubu. Nosítko je velmi pohodlné, a to jak pro dítě, tak pro rodiče.

Řešení nosítka Mei Tai

Nosítko disponuje popruhy, které jsou vycpané na ramenech (pro rodiče), na zádech (pro dítě), v bederní části popruhů na zádech (pro rodiče). Veškeré vycpání zaručuje, že nezpůsobíte sobě ani dítěti otlačeniny, pohmožděniny, odřeniny, a to kolem nožiček a krku dítěte, tak Vašich zad a ramen.

Péče o nosítko Mei Tai

Nosítko můžete prát při teplotě do 40°C.

Výhody nosítka Mei Tai

 • Skladnost nosítka
 • Využití – doma, při pochůzkách za nákupy, na úřadech apod.

Jak nosit miminka v nosítkách

Nejmenší miminka můžete nosit v poloze v leže, či v polosedu. Případně je můžete nosit v sedě, nejedná se však o sed bez opory. Je však třeba dodržovat několik zásad, díky kterým šátek miminko těsně obepne, na záda současně nebude vyvíjen nepřiměřený nápor, hlavička se bude moci opřít. v případě, že má miminko potíže s kyčlemi, je třeba pomůckami držet nožičky od sebe.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id14758 (rodina-finance.cz#21850)


Přidat komentář