Výběr hrací deky

Nudí se Vaše miminko - kupte mu hrací deku :-) Bude to Vaše nejlepší rozhodnutí, kterým podpoříte jeho zdravý vývoj. Přinášíme informace o hracích dekách, nač se zaměřit při jejich nákupu, údržbě atd.

Výběr hrací deky pro miminko

Když své miminko budete pozorovat v postýlce, ve které není nic - jen matrace, z postýlky vidí pouze na strop a okolní zdi jsou také holé, zjistíte, že si najde k objevování alespoň vlastní prstíčky, ručičky, případně tkaničky u oblečení, límečky, botičky. Co také jiného může dělat. Přišlo na svět a chce poznat a naučit se co je k čemu, co má jaký povrch, co jak funguje a chutná....Právě prvních pár měsíců je pro jeho rozvoj nejdůležitější.

Můžete svému děťátku pomoci objevovat svět a chápat jej mnohem rychleji a to speciálními hračkami, jejich propracovanými detaily, které se zaměřují přesně na všechny smysly a správně dítě stimulují. Jsou to hrací deky.

Které smysly stimulují?

 • barevné velké roztomilé obrázky, které podporují vnímání očima
 • různé textury pro rozlišování různých materiálů hmatem
 • zvukové hračky nebo hračky, které hrají příjemné melodie, jsou pro vnímání sluchem
 • nejzajímavější části jsou pak ty, které se dají kousat, ocucávat, ohmatávat, prohlížet - prostě ty, které se dají vnímat všemi smysly
 • saháním, otáčením hraček a strkáním do pusinky se rozvíjí jemná motorika

Kvalita - první kritérium

Zásadní pro výběr jakékoliv hračky pro Vaše dítě, by mělo být kritérium její kvality. Bezpečnost a nezávadnost materiálů ze kterých je hračka vyrobena a tím zvláště jedná-li se o miminko.

Když kupujeme hračku v hračkárně, kupujeme ji s tím, že je bezpečná, bohužel tomu tak zatím není vždy. Z celostátní hygienické kontroly vyplynulo, že každý 8 výrobek je nevhodný. Proto doporučujeme sledovat stránky České obchodní inspekce, kde se nejlépe včas dozvíte, které hračky byly v minulosti a v současnosti objeveny na našem trhu jako závadné.

Výrobci hracích dek a hrazdiček

Baby Einstein

Baby Einstein

Babymoov

Babypoint

Canpol babies

Fisher-Price M

Hauck

Hauck- Disney

Chicco

Jané

Playgro

Sassy

Taf Toys

a další

Proto doporučujeme raději připlatit pár korun a dát důvěru prověřené renovované firmě, jejíž výrobek prochází zkušebnou a kontrolou, nežli nějaké firmě bez jména. Tento výrobek bude sice levnější, ale může obsahovat nebezpečné jedy.

Nebezpečné hračky mohou obsahovat

Ftaláty - jak u dospělých tak i u dětí bez výjimky ohrožují funkce ledvin a jater, zvyšují riziko vzniku alergií, či astmatu. Způsobují atrofii mužských reprodukčních orgánů – varlat, čímž přímo narušují plodnost. Jelikož ftaláty nejsou v PVC pevně vázány, uvolňují se do ovzduší. Následně jsou vdechovány a plícemi se dostávají do krve. Přímým kontaktem se sliznicí jsou ftaláty přenášeny opět rovnou do krve, což může být rozhodující právě u hraček, které děti olizují.

Nonylfenol - Evropská unie použití nonylfenol ethoxylátů v detergentech zakázala, protože v prostředí rozkládají špatně a navíc jsou produkty degradace ještě toxičtější. Zdravotní rizika nejsou doposud zcela jasná, sou však studovány přímé účinky, např. poškození DNA v lidských lymfocytech.

Olovo - se po vniknutí do organismu ukládá hlavně v kostech a v určitém množství se nachází v krvi. Česká obchodní inspekce loni provedla celkem 4 276 kontrol v prodejnách hraček. Inspektoři vydali zákaz prodeje na 91 501 ks hraček v celkové hodnotě 7 873 593 Kč. Zajištěné hračky často představovaly riziko chemického ohrožení zdraví, obsahovaly totiž nebezpečné chemické látky nebo zvýšené množství olova a chromu. Dále hračky vykazovaly riziko možnosti zranění dětí kvůli špatným mechanickým nebo fyzikálním vlastnostem.

Jak vybrat tu správnou deku

Setkali jsme se s názorem, že lepší je koupit hrací deku větších rozměrů, protože z té nejmenší dítě za 2-3 měsíce vyroste. Některé hradí deky mají také polštářek, který slouží jako opora, při prvních pokusech o polohy na čtyřech. Některé hrací deky jsou slabé, některé silnější, jiné zas prošívané. Na hrazdičkách je umístěno nejrozmanitější množství hraček

 1. zvířátka
 2. sluníčko
 3. srdíčka
 4. pískadla
 5. bzučidla
 6. chrastítka
 7. hračky s hracím strojkem
 8. kroužky
 9. zrcátka ...

Hračky je možné odpojit a používat na dece samostatně bez hrazdy. Obměníte je za vlastní jednoduchým zavěšením. Po odejmutí oblouků – hrazdičky, lze použít hrací deku i pro větší děti, takže Vám bude sloužit i jako hrací deka pro batole a prodloužíte tak její dobu používání. Hračky z hrazdičky v pozdějším věku dítěte rozmístíte po dece bez hrazdičky a podporujete tím batole k nácviku otáčení a lezení.

Péče o dítě i o deku

Své dítě průběžně kontrolujte, zda mu na zemi není chladno, nenechávejte v bytě průvan, případně pod hrací deku – je-li slabá, dejte ještě obyčejnou deku. Na nožičkách nebo krčku poznáte, zda není miminku zima.

Hrací deku můžete také umístit do ohrádky, aby k miminku neměla přístup například domácí zvířata, ale přesto dávejte bedlivý pozor, aby k němu například Vaše kočka nevlezla. Kočky si rády lehají na teplá místa – většinou na krk a mohla by miminko udusit. Podlahu častěji vytírejte pro zabránění vdechnutí zvířecích chlupů.

V případě umístění hrací deky ven na zahradu nebo na terasu, nezapomínejte na moskytiéru, aby miminko bylo ochráněno před hmyzem a také opatřit prostor nějakou sluneční clonou, aby se nespálilo + krém na opalování s vhodným UV faktorem.

Deka je na cvočky nebo zip, takže stane-li se, že se miminko poblinká nebo na deku počůrá, jde jednoduše vyprat na 30 ne 40 stupňů v pračce. Ale i když se nestane nic z výše uvedeného měli by jste deku pravidelně prát.

Hračky na cesty

Aby jste své dítě zabavili i cestou v autě, doporučujeme zakoupit interaktivní hračky, které se dají připevnit na sedačku autě. Vhodné jsou barevné postavičky z příjemného materiálu doplněné šustivým materiálem, třeba se zabudovanou rolničkou, kousátkem nebo natahovacím ocáskem. To všechno dítě nejen zabaví, ale naučí je mnoha věcem. Některé věci šustí, když zatáhnu za tenhle ocásek, když plácnu do opičky, tak rolnička zazvoní. Tyto hračky se dají využít také do kočárku nebo do sedátka doma.

Hrací koberce pro starší děti

Také pro starší dítě lze pořídit vhodnou hrací plochu. Kupte dětské koberce plné pohádek, Disney příběhů, ale také dětské koberce s infrastrukturou měst, moří a farem. Rozvoj fantazie dětí je velice důležitý při jejich osobním vývoji. Díky dětským kobercům se fantazie rozvíjí hravou formou.

 • Dětský koberec Fotbal
 • Dětský koberec moře
 • Dětský koberec Pexeso
 • Dětský koberec Princesses Hopscotch
 • Dětský koberec Psi a kočky
 • Dětský koberec Rally
 • Dětský koberec Skákací panák
 • Dětský koberec nádraží
 • Dětský koberec dopravní hřiště
 • Dětský koberec Člověče, nezlob se!
 • Dětský koberec Husičky...

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id14761 (rodina-finance.cz#21866)


Přidat komentář