Výběr houpačky pro děti

Ještě, než miminko přijde na svět, pohupuje se při každém pohybu maminky, v jejím bříšku. Pro dítě je velmi uklidňující tento jemný pohyb doprovázený vibracemi, i po narození. Pořiďte Vašemu capartovi houpačku, ve které se bude cítit příjemně a bezpečně.

Houpačka – ať už závěsná, nebo v podobě houpacího koníka, či houpacího lehátka, stává se pro dítě nepostradatelnou zábavou, herním prvkem, uklidňujícím spojence. Houpání totiž přináší dětem nejen vzrušení z pohybu, ale i konejšivé, uklidňující vzpomínku na maminčinu náruč.

Každé dítě, ať už to nejmenší, nebo větší, si dokáže houpání náležitě užívat. Houpačky můžete najít na dětských hřištích, v parcích, v zoologických zahradách, respektive jejich koutcích pro děti, na pouti apod.

Nemusíte však čekat, kdy zas budete mít možnost s capartem vyrazit na houpačky, můžete si je pořídit i domů, či na zahradu, chatu, chalupu. Vybírat je možné, jak z interiérových, tak exteriérových houpaček, či z jejich kombinace. Kromě toho mohou být houpačky dřevěné s ocelovou konstrukcí, či plastové z kvalitního zdravotně nezávadného materiálu.

Právě začíná období kdy kdy určitě není vhodné Vám doporučovat houpačky pro děti na zahradu. Proto bychom Vám rádi doporučili houpačky do bytu či domu pro Vaše dítě. Samozdřejmě je v létě můžete také využít na Vaší zahradě.

Druhy houpaček

 • Vahadlová houpačka
 • Závěsná houpačka
 • Houpačka pro nejmenší děti
 • Houpačka plastová s bezpečnostními řetězy
 • Houpačka s pryžovým sedátkem a bezpečnostními řetězy
 • Houpačka s libovolně volitelnými sedátky

Příslušenství pro vahadlovou houpačku

Doraz pro vahadlovou houpačku

Instalační sada pro vahadlovou houpačku

Příslušenství pro závěsnou houpačku

Instalační sada pro závěsnou houpačku

Houpačky podle počtu míst k sezení

 • Jednomístné houpačky
 • Dvoumístné houpačky

Jiné druhy houpaček

 • Pružinové houpadlo – lze vidět na dětských hřištích, pískovištích, zoologických zahradách apod. Jedná se o dvouramennou houpačku, která vyžaduje kontakt dvou dětí, dále jejich domluvu i schopnost vzájemně vnímat a také odhadovat sílu odrazu toho druhého caparta.Děti se naučí dobře držet i odrážet. Houpačka je určená spíše pro trochu pokročilejší děti, které zvládají houpání.

 • Houpačka „ptačí hnízdo“

 • Dětská houpačka se stolečkem
 • Zahradní dětská houpačka
 • Dětská houpačka a skluzavka v jednom

Využití dětských houpaček

 • Dětské houpačky pro interiérové využití
 • Dětské houpačky pro exteriérové využití

Jak vybírat dětskou houpačku

Při nákupu dětské houpačky se soustřeďte na stabilní konstrukci a celkovou bezpečnost. U menších dětí můžete volit dětské houpačky z kvalitních plastů, u větších dětí zase dětské houpačky z pevných kovových konstrukcí.

Základem by však mělo být splnění nejpřísnějších bezpečnostních kritérií.

Co se týče materiálů, ty by měly být zdravotně zcela nezávadné a bezpečné.

Houpačky podle volby materiálu sedačky

 • Houpačka s plastovým sedátkem - vyniká s barevností. Materiál zde tvoří převážně plast, čímž je předurčena nízká hmotnost postýlky.** Plast** – vyrábí se z celulózy, kdy celulóza tvoří stěny rostlinných buněk. Největší rozmach výroby plastů nastal po roce 1945. Plasty jako takové se v přírodě nevyskytují, vyrábějí se ve velkých průmyslových závodech, a to složitým výrobním způsobem. Při svém vzniku jsou tekuté a dají se velmi snadno formovat. Ve svoji konečné podobě jsou velmi pevné. Plasty přírodní: Vulkanfíbr, Viskozofolie (celofán), Celuloid, Acelát celulózy, Umělá rohovina. Plasty umělé: Polyethylén, Polypropylen, Polystyren, Polyvinylacetát, Polyvinylalkohol, PVC, Polyvinylfluorid, Polymethylmetakrylát.
 • Houpačka s pryžovým sedátkem
 • Houpačka s dřevěným sedátkem - mohou být vyrobeny z měkčích materiálů, jako jsou bříza nebo smrk, nebo z pevnějších a tvrdších dřevin, těmi jsou např. borovice nebo buk. dřevo, ze kterého je sedátko vyrobeno, má své charakteristické vlastnosti a odlišuje se nejen svou barvou a kresbou dřeva, ale také pevností, pružností a odolností proti poškození. Dřevo je přírodní materiál. Vzniká v rostlinách z meristémových buněk. Každý druh dřeva má své jedinečné vlastnosti. Borovice – borovicové dřevo poskytuje vynikající lehké, měkké, pružné, velmi trvanlivé dřevo s výraznou kresbou letokruhů. Díky vysokému obsahu pryskyřice je borovicové dřevo trvanlivé ve vodě, poněkud méně na suchu a při střídání sucha a vlhka. Borovice -  jako dřevo má všestranné využití. Především se používá tam, kde se požaduje odolnost vůči povětrnostním vlivům a hnilobě. Vzhled a dobrá opracovatelnost dřeva dovolují dokonce i řezbářské zpracování. Smrk – smrkové dřevo má výrazné letokruhy a pravidelnou stavbu. Dřevina je bílá až slabě nažloutlá s mírným leskem. Dřevo je měkké, ovšem dostatečně pevné, pružné, trvanlivé. Smrk patří mezi naše nejrozšířenější dřevinu. Použití smrkového dřeva je skutečně mnohostranné.

Jakou zábavu děti ocení, kromě houpačky

 • Dětské hrady
 • Dětské hřiště – vhodné na zahradu, ale i na hřiště do dětských koutků. U dětského hřiště máte možnost jeho sestavení jednoduše, jako u stavebnice. Dětské hřiště vyniká velkým množstvím kombinací i možností sestavení. Dále oceníte velmi snadnou montáž i možnost navrhnutí a sestavení vlastního malého městečka. Dětské hřiště disponuje například skluzavkami, tunely, ale i nejrůznější dekorací, aby se dětem hřiště líbilo.
 • Hopsadla
 • Houpací lano
 • Prolézačky
 • Skluzavky – představují jedinečný tzv. trenažér koordinace pohybů, kdy děti šplhají po žebříku, dále slaďují pohyb rukou i nohou, což je pro ně nesmírná dřina, ale také zkušenost. Zlepšují si prostorovou orientaci, kdy si musí dávat pozor, kam dávají nohy, dosahují opakovaného tréninku nového pohybu, tj. stávají se z nich břišní jezdci. Pokud si dítě zkouší vyšplhat se nahoru po skluzné ploše, místo po žebříku, nechte ho, protože si tím vyvíjí velké množství fyzické aktivity. Jen dávejte pozor, aby svými horolezeckými činnostmi nepřekáželo dítě ostatním dětem v jejich dovádění a nevznikl zbytečně rozbroj mezi dětmi samotnými, případně i samotnými dohlížejícími rodiči. Touto poslední zmínkou – tj. naučit se nemyslet jen na své potěšení a uhnut ostatním dětem při sklouzávání, se dětí učí dobře vycházet s jinými dětmi, naučí se, že není dobré se strkat, předbíhat, pošťuchovat. Naučí se vzájemné toleranci a trpělivosti, což se jim rozhodně bude hodit i v pozdějším věku, a to až do dospělosti.

U skluzavek si však dávejte pozor na ostré sluníčko, které dokáže skluznou plochu nebezpečně vytopit, a dítě by se mohlo velmi snadno spálit při sklouzávání dolů. Z toho důvodu dávejte spíše přednost skluzavkám, které jsou vyrobené z plastu, či laminátu. Toto platí pro letní období, na jaře i podzim se povětšinou nemusíte obávat příliš teplým, rozpalujícím slunečním paprskům.

Jak se chovat na dětském hřišti

Vydáte-li se s potomkem na dětské hřiště, které je vybavené nejrůznějšími atrakcemi v podobě houpaček, hopsadel, prolézaček, dětským hradem, skákacím hradem aj., vysvětlete mu, že hřiště je pro všechny děti, ne jen pro něj, a musí se tak o hračky a atrakce poděli s ostatními dětmi.

Dítě by mělo brát ohled na ostatní děti, a to především menší – nestrkat do nich, nepředbíhat, nebrat jim hračky apod.

Pokud si dítě bude chtít půjčit nějakou hračku od jiného dítěte, mělo by se zeptat, zda může, a ne hned příslušnou hračku druhému dítěti vzít z rukou.

Učení samostatnosti dítěte na dětském hřišti

Máte doma malého caparta, který tráví rád čas na dětském hřišti. Samozřejmě ho nemůžete pustit samotného, vždy jděte s ním, ovšem neomezujte ho a dopřejte mu volnost v pohybu.

Je vhodné, abyste dítě podporovali v sociálních kontaktech, tj. styku s ostatními dětmi a nedrželi ho v ústraní. Nebraňte se případně vzniklým konfliktům mezi dětmi. Dítěti dejte prosto, aby si cestu z krizové situace našlo samo. Není dobré mu hned tzv. naservírovat hotová řešení, tím se samostatnosti nenaučí a v pozdějším věku bude mít problémy a bude se spoléhat, že za něj vyřešíte veškeré trable a maléry.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id14757 (rodina-finance.cz#21844)


Přidat komentář