Výběr dětských náušnic

Narodila se Vám holčička, či jste její kmotrou, tetou, babičkou a přemýšlíte nad vkusným, hodnotným dárkem, který by byl zároveň pěknou památkou? Co takhle pořídit náušničky? Ať už pořídíte stříbrné nebo zlaté, uvidíte, že uděláte radost.

Na co se zaměřit při výběru dětských náušnic

 • Materiál zaručující, že nezpůsobí žádnou alergii
 • Bezpečnostní zámeček, který zabrání případnému otevření náušnic a jejich vypadnutí
 • Kvalita zpracování náušnic
 • Osázení náušnic kamenem, zaručující jeho nevypadnutí
 • Místo, kde šperk nakupujete – doporučujeme kamenné prodejny a eshopy, které zaručují pravost šperků (certifikaci apod.), máte na ně reference aj.

Tvary dětských náušnic

 • Kytičky
 • Srdíčka
 • Kruhy
 • Kapky
 • Motýlci

Materiál dětských náušnic

 • Dětské náušnice z bílého zlata
 • Dětské náušnice ze žlutého zlata
 • Dětské náušnice ze stříbra
 • Dětské náušnice z chirurgické oceli

Osázení dětských náušnic

 • Diamanty
 • Brilianty
 • Zirkony
 • Perly
 • Schwarovski

Charakteristika jednotlivých materiálů použitých na dětské náušnice

 • Zlato – jedná se o drahý, měkký kov, s velmi dobrou vodivostí. V porovnání s jinými kovy, je zlato velmi odolné vůči běžným chemickým vlivům. Zlato nerezaví. Šperk z drahého kovu musí být označen tzv. Státním puncem ČR. Punc uděluje Puncovní úřad, který zkontroluje ryzost zlata, následně zlato označí. Šperky, které nejsou puncem označeny, se nesmí prodávat. Zlaté šperky jsou většinou vyrobeny z devíti, čtrnácti a osmnácti karátového zlata, přičemž šperky z osmnáctikarátového zlata jsou už velice cenné. Ryzí zlato má 24 karátů, ovšem pro výrobu šperků se používá ve slitině s dalšími kovy, kdy podle jejich obsahu klesá podíl čistého zlata. Nejčastěji je pro výrobu šperků je pak používáno 14kt zlato. Je možné rozeznat žluté zlato, růžové či červené zlato a bílé zlato. Vlastnosti zlata – neoxiduje; vysoce chemická odolnost; lesk; hypoalergenost, kdy náušnice nezpůsobí žádné alergické reakce, ani neuvolňují žádné niklové soli; čisté zlato je chemicky odolný kov, poměrně měkký, charakteristické žluté barvy.
 • Stříbro - představuje ušlechtilý kov bílé barvy. Má ze všech kovů nejlepší vodivost. Ryzost stříbra vyjadřuje podíl drahého kovu ve slitině a uvádí se v tisícinách obsahu kovu. Ryzí stříbro je tvrdší než zlato. Šperk z drahého kovu musí být označen tzv. Státním puncem ČR. Punc uděluje Puncovní úřad, který zkontroluje ryzost stříbra, následně stříbro označí. Šperky, které nejsou puncem označeny, se nesmí prodávat. Stříbrné šperky jsou zpravidla levnější než šperky zlaté. Stříbro má známou chemickou vlastnost a to změnu barvy do tmavších odstínů. Tato chemická reakce je způsobena vlivem působení lidského potu, který obsahuje mimo jiné i prvky síry. Pro klenotnické účely se používá stříbro s dalšími příměsemi, které zlepšují jeho užitné vlastnosti. Podíl čistého stříbra ve stříbrných špercích činí kolem 90%, udává jej poměr z tisíce jednotek, např. 925/1000, což znamená, že 925 g z každých 1000 g je čisté stříbro. Některé stříbrné šperky jsou zušlechtěny rhodiováním, tj. povrchovou úpravou rhodiem, která zabraňuje oxidaci, a šperky jsou navíc mechanicky odolnější. Vlastnosti stříbra – lesk; cenová dostupnost; oxidace – náušnice časem budou černat; stříbro je měkký bílý kov.
 • Chirurgická ocel - ocel v podobě šperku, je vhodná i pro alergiky, nebo pro ty, kteří nesnáší stříbro. Šperky vyrobené z chirurgické oceli jsou vhodné pro každého. Ocel má tmavší barvu, než stříbro. Opracování ocelových šperků je náročné, protože chirurgická ocel je relativně tvrdá a lze ji tavit pouze za vysokých teplot. Pro dokonalé opracování šperků z chirurgické oceli se využívají nejmodernější metody, jako například přesné řezání za pomoci laserových paprsků či elektromagnetické leštění. Pro výrobu šperků se používá vždy ta nejkvalitnější ušlechtilá vysoce legovaná ocel, označovaná též jako chirurgická. Vlastnosti chirurgické oceli – neoxiduje; vzhled velmi podobný bílému zlatu; barevná stálost; hypoalergenost; vysoká mechanická odolnost; vysoká pevnost; moderní design.

** **

Kameny používané pro osázení dětských náušnic

 • Briliant - diamant, vybroušený do kulatého briliantového brusu. Briliant se vzhledem k vysoké ceně usazuje pouze do drahých kovů, jako je zlato. Existují brilianty různých velikostí i kvalit.
 • Diamant - nerost, který není upravený. Většina diamantů se brousí do 57 nebo do 58 plošek (faset). Správně vybroušený briliant odráží světlo z jedné fasety na druhou a opět horní částí kamene ven. Kvalita diamantu se určuje podle čtyř kritérií: váha; čistota; barva a brus.
 • Zirkon - při kvalitním zpracování zirkonu, jej na první pohled nemáte šanci rozpoznat od vybroušeného briliantu. Zirkony se používají do všech materiálů. Kubický zirkon se brousí do osmicípé hvězdy s vnitřním jasem, která při hře světla nabídne nádherný jas.
 • Swarovski - společnost je předním výrobcem světoznámého broušeného křišťálu. Společnost má více jak 100 letou tradici rodinné firmy, působí ve více jak 40 zemích světa. Šperk Swarovski vyzdvihne krásu, podtrhne osobitost, styl, eleganci každé ženy i holčičky. Swarovski křišťál je celosvětovým symbolem skvělé řemeslné zručnosti, originality, nápaditosti a v neposlední řadě, stylu, preciznosti a osobitého kouzla. ny Swarovski, přestože jsou velmi tvrdé, jsou křehké. Křišťál Swarovského má maximální homogenitu, dokonalou čistotu a absenci šlír. To má na svědomí neuvěřitelnou zářivost, která je důsledkem vynikajícího brusu a třiceti dvěma procenty oxidu olovnatého. David Swarovski vděčil za možnost pracovat s křišťálem právě svým českým předkům, kterým se v 16. a 17. století podařilo vyvinout technologie, které umožňovaly vyrábět tvrdý, čirý křišťál, vhodný k dalšímu opracování. V současnosti jsou šperky a bižuterie Swarovski vyráběny ve 40 zemích světa.

Povrchové úpravy dětských náušnic

Rhodium - velmi ušlechtilý drahý kov bělostné barvy, jehož cena je daleko vyšší než třeba u zlata a platiny. Rhodium patří do skupiny platinových kovů.  Ceněno je hlavně kvůli své mechanické a chemické odolnosti. Nezpůsobuje alergie.

Péče o dětské náušnice ze stříbra

O stříbrné šperky je důležité správně pečovat, vyhnout se styku s chemikáliemi, skladovat je odděleně, pravidelně je čistit speciálními přípravky, nebo v klenotnictví ultrazvukem. Existuje celá řada způsobů jak dál stříbro čistit. Buď můžeme čistit stříbro pomocí osvědčených receptů, mezi něž patří například čištění pomocí zubní pasty, nebo stříbro zabalit do alobalu a dát vyvařit do vody s kypřícím práškem aj. Stříbrné šperky čistěte čističem stříbra, čistícím balíčkem, čistící vatou na stříbro nebo dalšími pomůckami k čištění stříbra.

Péče o dětské náušnice ze zlata

Zlaté šperky čistěte v čistící a leštící lázní na zlato, dále čistící pěno, praktickou utěrkou.

Péče o dětské náušnice z chirurgické oceli

Chirurgické šperky neoxidují, jako například šperky stříbrné. Není tedy nutné o ně zvláštním způsobem pečovat. Dávejte si však pozor, abyste je nepoškodili chemicky nebo mechanicky.

Péče o dětské náušnice osázené perlami

Perly čistěte v čistící lázni na perly, dále praktickou utěrkou na drahé kameny, perly a korály.

Péče o dětské náušnice osázené kameny Swarovski

Pokud jste koupili Swarovski šperk v kombinaci se stříbrem, čistěte stříbrné části speciálním čističem stříbra, čistící vatou na stříbro, čistícím balíčkem apod. Dodáte tak šperku stálý lesk i krásný vzhled. Náušnice chraňte před pády, prudkým stykem s tvrdým materiálem či předměty.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id14765 (rodina-finance.cz#21922)


Přidat komentář