Vaříme dětem první příkrmy

Ani se nenadějete a malý kojenec, který pil pouze mateřské mléko nebo kojenecké mléko, bude potřebovat pestřejší stravu v podobě příkrmů. Zpočátku si vystačíte s mrkvičkou, bramborami, cuketou. Později zařadíte i maso, těstoviny, rýži apod.

 

Nejen u dospělých platí, že by** strava** měla být rozmanitá. Také děti by neměly jíst stále stejné pokrmy. Ovšem vymýšlet další a další recepty není mnohdy jednoduché. Navíc je třeba pamatovat na postupné přidávání potravin, které jsou vhodné pro příslušné stáří děťátka. Chuť do vaření by byla, ale chybí nápady? Pak se můžete inspirovat na následujících řádkách. Určitě by byla škoda přestat s** domácími příkrmy** a přejít na kupované. Ty jsou skvělou volbou v případě cestování a nedostatku času. Pokud byste je chtěli používat denně, tak se přeci jen jedná o dražší záležitost v porovnání s domácí** přípravou příkrmů**.

Lžička příkrmu po lžičce

Ať už začnete nejprve s** mrkvičkou**, nebo třeba** bramborami či dýní**, je třeba pamatovat na to, že miminku nemusí být zrovna nadšené z nové chuti. Mohou se také objevit různé reakce na nesnášenlivost pokrmu aj.

A tak, když začínáte s nějakým příkrmem, postupujte tak, že jeden den dáte jen jednu až dvě lžičky nového pokrmu, další den pak tři až čtyři lžičky. A takto budete množství zvyšovat po dobu jednoho týdne. Bude-li vše v pořádku, můžete k dané potravině, například mrkvi, přidat další druh zeleniny.

Zeleninové příkrmy pro naše nejmenší

Jakmile přecházíte z mléka na příkrmy, respektive zeleninou nahradíte jedno mléčné jídlo, pak je lepší nejprve začít se zeleninou, než ovocem. V případě podání například banánů, jablíček aj. ovoce, by pak již mohlo dítě odmítat ne tolik výraznou a především sladkou chuť zeleniny.

Druhů zeleniny, kterou můžete Vašemu malému připravit, je velké množství. Povětšinou se nejprve začíná s** mrkvičkou**.

První lžička – mrkvička

Nejen řada dospělých si pochutnává na** dušené mrkvičce**. Také dětem, a to i těm nejmenším, respektive, které začínají s příkrmy, můžete tuto pochoutku dopřát. Ovšem, trošku v obměněné verzi. Na první lžičku – mrkvičku budete potřebovat mrkev, vodu, máslo.

Oškrabanou mrkev opláchněte a nastrouhejte na struhadle s většími oky. Mrkev pak přendejte do hrnce, podlijte trochou vody a přidejte kousek másla. Vše povařte tak dlouho, dokud mrkev nezměkne. Uvařenou mrkev nechte chvilku prochladnout, a pak ji rozmixujte, či propasírujte, abyste zamezili existenci větších kousků. Mrkvičku je možné také obohatit a zjemnit kojeneckým nebo mateřským mlékem.

Zeleninová polévka s mrkví, bramborem, petrželí

Na zeleninovou polévku budete potřebovatstejný díl mrkve, brambor, petržele, dále vodu, kojenecké a/nebo mateřské mléko, máslo.

Mrkev, brambory, petržel oškrábejte, omyjte a nastrouhejte na struhadle s většími oky, či rozemelte v sekáčku na potraviny. Nastrouhanou zeleninu pak přendejte do hrnce, přidejte trošku másla a vařte tak dlouho, dokud zelenina nebude měkká. Poté uvařenou směs rozmixujte například ponorným mixérem. Pro zjemnění polévky můžete přidat trošku kojeneckého mléka, nebo mateřského.

Brambory s cuketou

Na bramborovou kaši s cuketou budete potřebovat brambory a cuketu, a to v poměru 3:1. Dále budete potřebovat vodu, máslo, kojenecké a/nebo mateřské mléko.

Brambory a cuketu zbavte slupky, omyjte a nakrájejte na menší kostky. Abyste zamezili následné lepivosti kaše, pak brambory po nakrájení ještě propláchněte studenou vodu. Poté dejte brambory i cuketu do hrnce, přidejte trošku másla a vše uvařte do měkka. Tak, jako v předchozím receptu, i zde uvařenou zeleninu rozmixujte. Pro zjemnění brambor s cuketou, můžete přidat i kojenecké, nebo mateřské mléko.

Masozeleninové příkrmy pro naše nejmenší

Jste vegetariánem? I Vaše dítě může být, ovšem je třeba dbát na nezbytné množství bílkovin. Ostatně není hned nutné dávat dítěti vepřové, hovězí a podobné maso. Naopak zařaďte do jídelníčku maso králičí, kuřecí, krůtí, rybí.

Na druhou stranu však nedávejte dítěti pouze masový oběd. Je lepší volit** kombinaci masa se zeleninou**. Připravit tak můžete například maso s mrkví, petrželí a bramborem, maso s cuketou a brambory, rybu s těstovinami apod.

Ovocné příkrmy

I když není dobré, jako příkrmy zařadit ty ovocné, pak je zase zcela vyloučit, také není dobré. Ovoce obsahuje totiž celou řadu vitamínů, minerálních a dalších zdraví prospěšných a nezbytných látek. Dítěti můžete podávat nejen kousky jablek, banánu, meruněk, broskví apod. Děti možná zpočátku budou odmítat jíst rovnou kousky ovoce nebo jejich nastrouhanou formou. A tak jim můžete připravit** ovocné pyré**.

Pyré s hruškami máslovkami

Hrušky jsou velmi slaďounké. Uvidíte, jak Vašemu miminku budou hruštičky chutnat. Ostatně, kromě hrušek, také můžete vyzkoušet jablečné, nebo pyré, nebo kombinaci jablečného a hruškového pyré. Navíc s jemným pudinkovým krémem dosáhnete nové chutě.

Na pyré s hruškami budete potřebovat hrušku a kojeneckou vodu.

Příprava pyré s hruškami máslovkami

Hrušku omyjte, oloupejte a nakrájejte na plátky. Plátky hrušky vložte do hrnce, podlijte trochou vody a hrušku vařte tak dlouho, dokud nezměkne. Ovoce nechte trochy vychladnout a rozmixujte je například ponorným mixérem.

Takto připravený pokrm můžete dítěti ihned podávat, nebo také dát do mrazáku.

Mléčné příkrmy

Mléčným jídlem není pouze kojenecké a/nebo mateřské mléko. Jídelníček dítěte můžete obohatit také o vhodné kupované jogurty, ale i domácí mléčné příkrmy. Rádi si občas připravíte pudink s piškoty a ovocem? Pak i Vašemu malému můžete připravit dětskou formu pudingu.

Puding

Na** jemný puding** budete potřebovat 3 zarovnané lžíce kukuřičného škrobu, případně 3 zarovnané lžíce práškového smetanového pudingu, 200 ml vody, kojenecké mléko.

Příprava pudingu

Příprava pudingu pro naše nejmenší je v podstatě totožná, jako pro dospělé, pouze s rozdílem ingrediencí. Rozmíchejte v kojenecké vodě sušené kojenecké mléko. Přidejte kukuřičný škrob, nebo sypký pudingový prášek. Vše přiveďte k varu a vařte na mírném ohni do zhoustnutí, cca 2 minuty. Puding pak přendejte do mističky. Můžete ho dítěti podávat takto, nebo s dětskými piškoty, ovocem.

Obilné příkrmy

Tak, jako zeleninové, masozeleninové a ovocné příkrmy, i obilné příkrmy ve formě sypkých, či předpřipravených kaší, si můžete jednoduše koupit. Na druhou stranu je však můžete také připravit doma. A kdo ví, třeba i ostatní členové rodiny si s chutí dají například rýžovou, či krupicovou kaši, doplněnou o ovoce. Návrat do dětství bude tak sladký.

Rýžová kaše

Na rýžovou kaši budete potřebovat rýži, kojenecké a/nebo mateřské mléko, vodu. Rýži pečlivě propláchněte studenou vodou a dejte ji uvařit spolu s větším množstvím vody. Je třeba vařit tak dlouho, dokud se rýže zcela nerozvaří. Jakmile dosáhnete tohoto stupně vaření, pak přebytečnou vodu slijte a přidejte kojenecké a/nebo mateřské mléko. Kaši nechte chvíli prochladnout, a poté ji ještě dohladka rozmixujte, například ponorným mixérem.

Tip na podávání rýžové kaše

Pokud s kaší teprve začínáte, pak ji podávejte upravenou podle uvedeného receptu. Později můžete přidat také rozličné ovoce. S ovocem však buďte opatrní, abyste nedali dítěti takové, které mu nedělá dobře.

Krupicová kaše s ovocem

Na** krupicovou kaši** budete potřebovat 2 zarovnané lžíce dětské krupičky, 3 dcl kojeneckého mléka, vodu, ovoce. Krupičku dejte na několik hodin namočit, nejlépe však přes noc.Vybrané ovoce, například jablko, omyjte, zbavte slupky a nastrouhejte na struhadle s většími oky. Ovoce pak uvařte s troškou vody do měkka. Namočenou krupici povařte s kojeneckým mlékem do požadované hustoty. Kaši je třeba neustále míchat, aby se Vám nepřipálila. Poté kaši smíchejte s povařeným ovocem.

Nevhodné potraviny pro malé děti

Počet obézních dětí, ale také dětí, které jsou často nemocné, přibývá. Na vině bývají také jejich stravovací návyky a složení jejich jídelníčku.

Určitě je dobré, když nebudete určité potraviny malým dětem dávat. Kupříkladu se jedná o uzeniny, cukrovinky a jiné sladkosti, oříšky, houby. Pozor také na celozrnné pečivo. V domnění, že je celozrnné pečivo zdravé, ho mohou rodiče svým nejmenším podávat, a to místo bílého pečiva. Jenže ouha, pravda je jen zčásti. Zažívací trakt malého dítěte si totiž neporadí s celozrnným pečivem, a to se pak může potýkat s bolestmi bříška, zácpou.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id14793 (rodina-finance.cz#23364)


Přidat komentář