Soupravy do dětských postýlek - výběr

Již jste vybrali pro své miminko, které nosíte pod srdcem, dětskou postýlku a matraci? Teď již jen zbývá dovybavit postýlku funkčním polštářem, přikrývkou a zvolit vhodné povlečení. Jaké možnosti máte při jejich výběru?

Co pořídit do dětské postýlky

 • Nebesa
 • Polštář
 • Přikrývka
 • Přehoz
 • Prostěradlo
 • Ochranná podložka na matraci
 • Ochranný mantinel

Co zahrnují čtyřdílné soupravy do postýlky

 • Nebesa
 • Povlak na polštář
 • Povlak na přikrývku
 • Ochranný mantinel

Co zahrnují třídílné soupravy do postýlky

 • Povlak na polštář
 • Povlak na přikrývku
 • Ochranný mantinel

Co zahrnují dvoudílné soupravy do postýlky

 • Povlak na polštář
 • Povlak na přikrývku

Rozměry povlečení do dětské postýlky

 • Přikrývka 90 x 140 cm
 • Přikrývka 100 x 135 cm
 • Přikrývka 90 x 130 cm
 • Přikrývka 90 x 120 cm
 • Polštář 45 x 65 cm
 • Polštář 40 x 60 cm

Materiál povlečení do dětské postýlky

 • Bavlna – vlákna se získávají ze semen bavlny. Jejich hodnota závisí na délce vlákna bavlny (20 až 55 mm) a na jeho jednotnosti. Bavlna je prodyšná, absorbuje vlhkost, je odolná vůči světlu, lze ji prát, je odolná vůči povětrnostním vlivům, netrhá se a nesráží se. Bílou bavlnu lze vyvářet.

Výhody bavlněného povlečení: příjemné na dotek; měkké; jemné; velmi prodyšné; snadná údržba; vysoká odolnost a životnost.

 • Biobavlna - na dotek je měkká, vlákna nejsou porušena chemikáliemi. Při jejím zpracování se nepoužívá formaldehyd. Biobavlna je vhodná pro alergiky a má vyšší stupeň prodyšnosti. Nevýhodou jsou  větší finanční náklady. Výhoda spočívá v tom, že plena z biobavlny je naprosto ideální pro citlivou pokožku dětí.
 • Flanel – je vyrobený z bavlny.

Výhody flanelového povlečení: přirozeně hřejivé; poskytuje při spaní uklidňující teplo; je prodyšné; velmi jemné; hebké na dotek; nemusí se žehlit.

 • Froté - jedná se o smyčkovou tkaninu, trojrozměrnou textilii, kde její třetí rozměr tvoří kličky z osnov nití nad nebo pod plochou základní tkaniny. Měkké froté je směsí bavlny a polyesteru, kde významný podíl tvoří právě čistá bavlna.

Výhody froté povlečení: snadná údržba.

 • Krep – je vlastně vyrobené z bavlny. V současnosti se jedná o velmi oblíbený typ povlečení. Název Krep pochází z perského "Shir Shekar o" a znamená mléko a cukr. Jedná se o bavlněnou tkaninu, která je charakteristická střídavě hladkou a zvrásněnou, krepovou tkaninou po pravidelných pruzích. Povlečení z krepu neperte raději v plné pračce, protože krep nabývá do objemu a mohlo by snadno dojít k případnému potrhání látky.

Výhody krepového povlečení: nevyžaduje žehlení; snadná údržba; zabraňuje zmačkání; velmi dobře saje pot; dlouhá životnost.

 • Len -  je jedno z nejstarších rostlinných vláken. Pěstovalo se už počátkem 4. tis. před n. l. Len býval v ložnicích našich babiček tradičním materiálem, v současnosti však v důsledku používání různých syntetických tkanin a levněji produkované konvenční bavlny představují tradiční přírodní materiály jako len opravdový luxus. V současnosti při kvalitním zpracování je schopno se lněné povlečení přiblížit svou kvalitou damašku, který je však mnohem dražší.

Výhody lněného povlečení: dobře snáší vysoké teploty, a to při žehlení nebo mandlová; lněné tkaniny jsou velmi pevné, lesklé, dobře se perou; čím častěji budete prát povlečení ze lnu, tím Vám více změkne; může pojmout až 35% vlhkosti a vymění ji rychle s okolním vzduchem; maximální komfort spaní.

Údržba dětského povlečení před prvním použitím

Vyperte nové povlečení ještě před jeho použitím. Umožní Vám to ochránit se před případnými alergickými reakcemi, které mohou vyvolat prostředky chránící látky po dobu jejich přepravy. Dejte přednost pracím gelům, které se lépe vymáchají, na rozdíl od klasického prášku, kdy jejich zbytky mohou zůstat v záhybech a rozích povlečení.

Výplně ložních souprav do postýlky

 • Duté vlákno – peřinky a polštáře z dutého vlákna jsou plněny mykaným dutým silanizovaným vláknem, které se vyznačuje dostatečnou hřejivostí a pružností. Výrobky z dutého vlákna jsou vhodné zejména pro alergiky. V poslední době se u spacáků se syntetickou náplní používají hlavně směsi dutých vláken a mikrovláken, které mají větší životnost a lepší izolační vlastnosti. Existuje mnoho druhů syntetických materiálů. Důležité však je především to, jak vypadá průřez daného vlákna. Jedno vlákno je obvykle tvořeno mřížkou z 3 a více jednotlivých dutých trubiček neboli kapilár. Obecně platí, že čím více těchto kapilár vlákno obsahuje, tím lepší jsou jeho izolační schopnosti.

Výhody dutého vlákna: možnost větrání i praní v lázni o teplotě do 60°C - i při vysoké teplotě si duté vlákno zachová všechny své kvalitativní parametry. Odolnost proti opotřebení - duté vlákno se vyznačuje vysokým stupněm splývavosti a zároveň velkou odolností vůči opakovanému stlačování. Duté vlákno je vhodné pro osoby trpící alergií na peří - speciálně upravené vlákno odpuzuje prachové částice. Duté vlákno je zcela nestravitelné pro roztoče, bakterie a další nepříjemné mikroorganismy, odpuzuje je. Velmi snadná údržba.

Nevýhody dutého vlákna: výrazně kratší životnost, oproti peří.

 • Ovčí vlna - Vlna je používána již od nepaměti, a to od doby, kdy lidé objevili její termoizolační vlastnosti. Vlna má mnoho využití, pro oblečení (svetry, čepice, šály, pantofle), lůžkoviny, fusaky, funkční prádlo. Ovčí vlna se prodává, ale i využívá na oblečení a lůžkoviny ve čtyřech jakostních skupinách: merinová vlna, jenž vyniká svoji jemností; kříženecká vlna, která pochází z ovcí křížených s merinovými; anglická vlna, která je zvlněná a lesklá; nížinná vlna, jenž je velmi různorodá.

Výhody ovčí vlny: vysoká hřejivost; vzdušnost; skvělé termoizolační vlastnosti; schopnost pohlcovat a odpařovat vlhkost; obsažený lanolin zabraňuje množení roztočů.

 • Peří - kvalita použitého peří se udává v cuinech - plnivost peří. Čím vyšší hodnoty dosahuje, tím je peřinka a polštář lepší, ale i dražší. Veličina také ovlivňuje to, jak moc peřinka a polštář izoluje. Peří patří stále k nejlepším izolačním materiálům, ale již ztratilo svoji výlučnost. U peřinek a polštářů také záleží na kvalitě a poměru prachového peří a drobných pírek v náplni. Ideální je poměr 90:10 ve prospěch prachového peří.

Výhody peří: Peří je velmi lehké, vzdušné a měkké, na omak působí velmi příjemně. Saje tekutiny, ale nepůsobí mokrým dojmem ani po vsání většího množství tekutin. Peří se používá všude tam, kde potřebujeme udržet teplo, čistotu a příjemné prostředí. Je proto optimální pro použití tam, kde se dostane do kontaktu s pokožkou.

Nevýhody peří: dražší, než duté vlákno. Není vhodné pro alergiky.

Chrániče matrací do dětské postýlky

 • Vlněná dětská matracová podložka z ovčí vlny Merino – odolnost proti prodření; nenáročnost na údržbu i čištění. Merino vlnu je možné prát v pračce na speciální vlněný program, a to s pomocí tekutého pracího prostředku, ne běžného práškového pracího prášku. Nejlepší však jsou speciální ořechové slupky, nazývané také mýdlové ořechy, které jsou šetrné pro praní oblečení a prádla nejen z vlny. Mýdlové ořechy nepění, neobsahují vonné přísady, jsou navíc vhodné pro alergické jedince na chemické látky, které jsou standardně obsažené v pracích prostředcích.
 • Bavlněný chránič matrace

Důvod, proč pořídit chránič matrace do dětské postýlky

Chránič matrace ochrání dětskou postýlku před ušpiněním, promočením, a to díky spodní straně, která je opatřena speciální fólií, která současně dobře propouští vzduch, čímž se miminko nepropotí.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id14750 (rodina-finance.cz#21768)


Přidat komentář