Školička, babička nebo vyčerpat rodičovskou?

Délku rodičovské dovolené si rodiče mohou zvolit podle toho, jak chtějí nebo potřebují. Někdo je na rodičovské do čtyř let věku dítěte, další se po roce vrací do práce. Co je lepší pro dítě i rodiče? Jít co nejdříve do práce, nebo co nejdéle zůstat doma?

Mnohdy si však není možné vybírat možnosti. A to především z důvodů nedostatku financí. Rodičovský příspěvek není nijak velký. A pokud druhý z manželů nemá „slušný“ plat, pak je častým úkazem, že třeba již po skončení mateřské dovolené, jde žena do práce. Pak je tu ještě další věc, a to komu svěřit svůj nejdražší poklad – dítě? Může pomoci například babička, nebo pak tu jsou** školičky**, které na rozdíl od školek, si berou i děti mladší dvou let. Ne však v každém městě najdete takovou soukromou školičku.

Soukromá školička

A u soukromé školičky budeme pokračovat. To, že do ní můžete svěřit Vašeho potomka, má své velké výhody. Nemusíte totiž čekat, než mu budou tři roky. Na druhou stranu je však třeba počítat s tím, že taková soukromá školička není nijak levným zařízením. Pokud budete dávat dítě do školičky každý den v týdnu, po celý měsíc, pak Vás může měsíčně stát „školkovné“ i 16 000 Kč. Péče o takto malé děti „něco“ stojí a je třeba se jim věnovat jinak, než třeba dětem starším tří let. Kromě toho, jedná se o soukromou instituci.

Nevýhody soukromé školičky -může se prodražit

Je třeba si tedy dobře spočítat, zda původní záměr, který spočíval v přinesení více peněz do rodinného rozpočtu, se díky soukromé školičce, nemine účinkem. Soukromou školičku je možné také kombinovat s možností pohlídání dítěte babičkou. Pokud byl Váš  plat v zaměstnání, než jste odešla na mateřskou dovolenou nadprůměrný, pak pro Vás bude určitě rozhodování snazší. A je zřejmé, že školkovné celkem jednoduše zaplatíte a ještě Vám zbude více peněz, než kdybyste zůstaly na rodičovské dovolené.

Nevýhody soukromé školičky – čas bez dítěte

To, že délka rodičovské dovolené je stanovená tak, jak je, není jen něčím výmyslem. Ti nejmenší, by bezpochyby měly být s těmi, kteří jim jsou nejblíže. Kromě toho, první roky života dítěte se utváří důležité pouto mezi rodiči a capartem. To, že budete s dítětem „doma“ do jeho věku tří, čtyř let však neznamená, že ho budete izolovat od ostatních vrstevníků. Můžete s ním chodit na plavání kojenců, na pískoviště apod.

Nevýhody soukromé školičky – změna chování dítěte

Ty děti, které již odmalička chodí do školičky na x počet hodin, mohou být následně samostatnější, a nemusí se tolik „chytat máminy sukně“. Ne vždy je to však pravidlem. A další věcí je, že naopak některé dítě se může tzv. zaseknout a vzdorovat „svým způsobem“, třeba tím, že přestane spolupracovat při chození, říkání si na nočník. Určitě není dobré podceňovat malé děti. Již kojenci brzy zjistí, jak se zachováte, když zapláčou. Děti prostě zkouší, co si mohou dovolit a ne sobě, ale Vám nastavují hranice.

Výhody přinášející soukromá školička – více financí

Opusťme nyní nevýhody, a pojďme se podívat na některé z výhod soukromé školičky. Již výše jsme vzpomínali, že jedním z důvodů, proč se rozhodnout pro využití soukromé školičky, jsou finanční důvody. A pokud jste si spočítali, že i po zaplacení školičky budete mít doma více peněz, než kdybyste zůstali s dítětem doma, pak Vám právě školička svým způsobem dopomůže k většímu obnosu peněz.

Výhody přinášející soukromá školička – čas navíc

Není nikde psáno, že musí být dítě ve školičce celý den, a to každý den v týdnu. Je zcela na Vás a domluvě s příslušnou školičkou, jak často, a na jak dlouhou budete dítě do školičky dávat. Nemusíte se hned vracet do práce, abyste mohli využít školičku. Pokud nemáte možnost dát caparta někomu na hlídání, pak můžete využít školičky. A zatímco budete vědět, že o Vaše dítko je 100% postaráno, můžete si zařídit, co potřebujete, nakoupit, zajít ke kadeřnici, na masáž apod.

Výhody přinášející soukromá školička – kontakt s dětmi

Děti si velmi rády hrají. Do svých her bezpochyby zapojují i Vás. Co si však budeme říkat, nejvíce si děti vyhrají, když mají okolo sebe vrstevníky. To můžete zajistit, když s dítětem půjdete na dětské hřiště, na plavání s ostatními dětmi apod. ovšem, ne vždy přeje počasí, abyste mohli vyrazit na pískoviště apod. V případě školičky je však jedno, zda svítí sluníčko, prší apod. Je-li hezky, pak mohou jít i děti ven, do venkovních prostor školičky. Je-li škaredě, pak jsou děti uvnitř školičky. Děti se učí navazovat mezi sebou kontakty, půjčují si hračky, zažívají první úspěchy, ale i neúspěchy, zklamání. Připravují se tak na další jejich životní krok.

Babička na hlídání

Máte možnost svěřit ratolest Vašim rodičům? Pak nemusíte řešit dilema, zda dát dítě do soukromé školičky, nebo ne. Můžete jít pokojně do práce a budete vědět, že bude o dítě nejen patřičně postaráno, ale také bude s někým, koho dítě dobře zná. I v tomto případě je možné najít výhody, ale také nevýhody, které přináší „babička na hlídání“.

Výhody babičky na hlídání – ušetření peněz

Babička si od Vás s největší pravděpodobností nevezme peníze za hlídání Vaší ratolesti. Je to její vnouče. Vy tak ušetříte nemalou finanční částku, kterou byste museli dávat každý měsíc soukromé školičce.

Výhody babičky na hlídání – flexibilní hlídání

U babičky na hlídání bude bezpochyby rychlejší a snazší domluva, než v případě školičky. Některé školičky potřebují vědět, zda k nim dítě přijde den, dva dopředu. Pokud však máte babičku v důchodu a nepřivydělává si k penzi, pak se můžete na hlídání častokráte domluvit i flexibilně.

Nevýhody babičky na hlídání – rozmazlení dítěte

Sice můžete dát babičce „pokyny“, co by dítě nemělo jíst, na co by se nemělo v televizi dívat, apod. Mějte však na paměti, že babičky i dědečkové, jsou na rozmazlování. Je to nepsané pravidlo, že Vy vychováváte a babičky, dědečkové rozmazlují hračkami, pamlsky apod. Jednou také třeba budete sami babičkou, dědečkem, a tak uvidíte, že i Vy náhle pocítíte potřebu vnouče rozmazlovat.

A tak, nemějte jim to za zlé. Je však třeba s tím počítat a snažit si stanovit určité hranice.

Na co pamatovat u hlídací babičky

Berete jako samozřejmost, že Vám babička, dědeček pohlídají vnouče vždy, když potřebujete? Bezpochyby jsou rádi, že vidí své vnouče a mohou si s ním pohrát, strávit s ním nějaký ten čas. Pozor však jen na to, abyste jejich pomoc nevyužívali. Snažte se vcítit do jejich role. Jistě chtějí mít také svůj klid a užít si zaslouženého volného času. Třeba mají něco naplánované – dovolenou, výlet, návštěvu apod. a Vy jim předáte dítko, aniž byste se jich zeptali, zda náhodou něco již neměli domluvené.

Je to tedy hodně o komunikaci, vztazích a možnostech.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id14797 (rodina-finance.cz#23376)


Přidat komentář