Řešení nočního pomočování u dětí

Mohlo by se zdát, že noční pomočování dětí sužuje jen rodiče. Ovšem i samotné dítko sužuje, když se mu v noci občas či opakovaně přihodí „malá“ mokrá nehoda. Určitě je však na místě zachovat chladnou hlavu, jinak by se mohl problém táhnout.

Neporovnávejte jednotlivé děti ve Vašem okolí

Mají Vaši známí dítko, kterému jsou dva roky a již nenosí pleny, a to ve dne ani v noci? A další Vaši známí mají potomka, kterému jsou tři a má svoji hlavu, což se promítá do toho, že stále nosí ještě přes den i v noci pleny? Vašemu dítku ještě není rok, či dva a již přemýšlíte, jak co nejefektivněji řešit, aby bylo co nejdříve bez plen? V prvé řadě je důležité, abyste neporovnávali, respektive nebyli hotoví z toho, že jiné dítko je na tom třeba s určitými dovednostmi lépe, než Vaše. Jen zbytečně by Vás to stresovalo. A stres, i když ho možná nedáváte najevo, Váš capart vycítí.

Viník nočního pomočování

Dáváte si sami vinu za to, že se Vaše dítko v noci pomočuje? Nebo vinu přisuzujete samotnému potomkovi? I v tomto případě je třeba říci, že obecně viníkem nejsou ani rodiče, ale ani dítě. Viníkem, jako takovým, je v prvé řadě pomalé dozrání patřičných mechanismů, které regulují tvorbu, ale také vylučování moče.

Noční pomočování u tvrdě spících dětí

Dalším viníkem nočního pomočování, dá-li se to tak říci, je také tvrdý spánek. Děti, které spí opravdu tvrdým spánkem, bohužel nevnímají, že mají plný močový měchýř. A pokud se napijí před spaním, pak je více než pravděpodobné, že se ráno probudí na mokré matraci.

Bližší pohled na noční pomočování

Co je vlastně noční pomočování? Jedná se o neschopnost udržení moči během spánku. Ovšem k pomočování může dojít i během odpoledního spaní. I v tento moment nemusí dítě udržet moč. Samotné noční pomočování nijak neohrožuje tělesný vývoj dítěte. Něco jiného je to však s jeho psychickým vývojem. I velmi malé dítě vnímá vše, co se okolo něj děje. A tak, pokud by byl Váš přístup ne zrovna přívětivý k nočnímu pomočování Vašeho dítka, pak se to může podepsat na jeho sebevědomí.

Důležitá trpělivost z Vaší strany je na místě

Pak však následně závisí na Vašem přístupu, trpělivosti a odolnosti, jak se vypořádáte s nočním pomočováním Vašeho dítka. Budete-li danou situaci lámat přes koleno, při noční nehodě ráno „vybouchnete“ a neudržíte se a přidáte i plácnutí na zadek, pak tím jen můžete oddálit úspěch v odstranění nočního pomočování. Dítko se může tzv. bloknout. Při další nehodě pak může stoupat jeho bojácnost. Bude stresovanější, protože z Vaší strany bude opět očekávat, že ho potrestáte. A tak se jen lehce může stát, že se ocitnete v začarovaném kruhu, ze kterého bude celkem těžké se dostat ven.

Netrestejte, neposmívejte se, nestrašte dítě

Rozhodně není na místě, abyste dítě za malé, mokré nehody trestali, ať už slovně, nebo nějakým tím plácnutím. Určitě se mu také neposmívejte, že je ostuda, či ho nestrašte, že na něj přijde bubák, apod. Dětská duše je citlivá a velmi vnímavá. Snadno by se mohlo noční pomočování díky špatnému, netrpělivému přístupu, stát pro Vás, ale i dítko doslova noční můrou.

V kolika letech již mluvíme o nočním pomočování

Kdy je již možné hovořit o tzv. regulérním nočním pomočování? To je otázka, kterou si kladou mnozí rodiče malých dětí. Možná budete překvapeni, ale o noční pomočování, jako takové, se ještě nejedná, když je Vaše dítko mladší pěti let. Pokud i po dovršení pěti let se bude dítě v noci pomočovat, pak již můžeme hovořit o nočním pomočování.

Jak řešit noční pomočování u dětí

Tipů, jak si poradit a s úspěchem překonat noční pomočování, je hned několik. Vyzkoušet můžete všechny níže uvedené, ať už postupně, nebo naráz. Určitě není vhodné takové řešení, kdy i přes pokročilý věk dítěte, mu budete dávat plínu s tím, že budete doufat, že se to „nějak samo vyřeší“.

Vhodnost konzultace s pediatrem

Při pravidelných prohlídkách u pediatra, můžete očekávat řadu otázek. Jedna z nich se bude týkat i nočníku a odložení plen. Máte-li pediatra, kterému jde o víc, než jen splnit povinné prohlídky a očkování, pak můžete očekávat, že s Vámi bude případné noční pomočování řešit, a to i dříve, než bude dítku pět let. Naštěstí jen ve výjimečných případech najdete pediatra, kterému by bylo lhostejné, jak je na tom dítko po psychomotorické stránce aj. Samotný pediatr Vám může poskytnout rady, jak „vyzrát“ na noční pomočování. Může Vám však také doporučit vhodného odborníka.

Pitný režim je důležitý, ale …

Nejen dospělí by měli dbát na dostatečný pitný režim. Na nás samotných dospělých je, abychom dbali na dodržení pitného režimu u našich dětí. V podstatě, to, co platí u dospělých, platí také u dětí. Pít by se mělo v pravidelných dávkách, zhruba po dvou hodinách jedna sklenice vody, či jiné vhodné tekutiny. S tekutinami však pozor ve večerních hodinách. Snažte se, aby dítko nevypilo plnou sklenici těsně před spaním. Co se týká večeře, pak není příliš vhodné volit jako pokrm polévku, ale také slané jídlo, po kterém bude mít dítko zákonitě žízeň.

Úprava jídelníčku

Dalším možným řešením je vhodná úprava jídelníčku. Děti by obecně neměly konzumovat kořeněná jídla. Přesto se zaměřte na jejich jídelníček, zda se v něm náhodou nevyskytují pokrmy, které jsou přesolené a překořeněné. Sůl a ostré koření totiž jen zvyšuje nutkavost na močení. Kromě tohoto „omezení“, zařaďte do dětského jídelníčku tzv. probiotika. Je možné je získat z čerstvých jogurtů, zakysaných mléčných produktů. Je však také možné zakoupit přímo samotná probiotika v lékárně ve formě kapslí. Dále také můžete zařadit do stravy brusinky, nebo extrakt z brusinek. Brusinky totiž významnou měrou pomáhají v boji s pomočováním.

Nacvičování močení

Dívky a ženy, které se chtějí ve zralém věku vyvarovat případného samovolného úniku moči, posilují pánevní dno. To samé však můžete udělat pro Vaše dítko. Je však třeba mu vysvětlit, jak se naučit posilovat svaly pánevního dna. Opakovaným cvičením se dítko naučí ovládat svěrač.

Nutné vymočení dítěte před spaním

Zásadní také je, aby se dítko těsně před spaním dostatečně vymočilo. Pokud je Vaše dítko naučené, že během noci, respektive, než usne, oddaluje spánek tím, že za Vámi chodí s dotazem na pití, je to trochu začarovaný kruh. Povolíte-li mu hodně se napít, pak je velká pravděpodobnost, že se večer počůrá.

Dát, nebo nedat dítěti napít před spaním

Jenže nedat mu zase napít, když má skutečně žízeň, také není dobré. Opravdu to chce spoustu trpělivosti z Vaší strany a pochopení. Je však třeba také pamatovat na to, že malé děti nás dospělé zkouší, co tzv. vydržíme. Sami můžete vědět, jak dostatečně dítko přes den pilo. Pokud to bylo v dostatečné míře, pak může skutečně jen svým žadoněním o sklenici vody oddalovat „čas jít spát“.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id14799 (rodina-finance.cz#23389)


Přidat komentář