Povlečení pro děti

Někdy je nemožné dostat děti večer do postýlek. Ale pokud mohou usínat spolu se svými oblíbenými postavičkami, vše jednodušší. Pří výběru dětského povlečení se neorientujte pouze na design, ale berte v úvahu i další parametry, např. materiálové složení.

Radost ze spánku

Víte, že děti jsou celý den aktivní. Hrají si se spoustou hraček, navštěvují své kamarády a kamarádky, tropí různé hlouposti. Jsou natolik aktivní, že jim jejich energii mnohdy většina dospělých závidí.** **

Večer ale přicházejí domů, jsou vyčerpané a unavené a potřebují nabrat síly do dalšího dne plného zábavy a her. Pokojíček, který je zařízený tak, aby působil vesele a energeticky, můžete ještě vylepšit. A to krásným dětským povlečením. Otázkou teď je, kde si zakoupit kvalitní dětské povlečení , které bude příjemné na omak, bude pestrobarevné s různými motivy zvířátek či jiných postaviček, a stoprocentně mnohem rychleji naláká vaše dítě do postýlky.

Výběr kvalitního povlečení

Na trhu se setkáte s řadou firem, které nabízejí sortiment ložního povlečení. Bohužel výběr je natolik široký, že je někdy opravdu složité až obtížné vybrat ten správný výrobek.

Při výběru ložního povlečení, a to zejména pro děti, se můžete řídit několika základními parametry:

 • značkou výrobce
 • materiálovým složením
 • způsobem zapínání
 • designem
 • cenou

Značka výrobce

Pokud byste rádi udělali radost svým dětem, kupte jim krásné povlečení např. s jejich oblíbenými postavičkami. V obchodech je k dostání řada druhů povlečení, které se odlišují výrobcem. Některé produkty mohou být bohužel méně kvalitní.

Při výběru si tedy nejprve zjistěte také informace o dodavateli. Nemusí se nutně jednat o českého výrobce, ale vždy vybírejte taková povlečení, která se setkávají s dobrými recenzemi a testy na internetu, dejte na doporučení svých přátel, známých, jiných maminek.

Nekvalitní výběr může vést k tomu, že pořídíte svému dítěti takové povlečení, které bude mít např. barevnou nestálost, bude příliš tvrdé, drsné, z nepohodlného materiálu či materiálu, který nebude sát pot. Dítě pak nebude mít příjemný a klidný spánek, neodpočine si, v horším případě dostane alergickou reakci.

Jedním z parametrů, které pomohou pří výběru, je v tomto případě i cena. Pokud je povlečení z kvalitních a testovaných materiálů, pak je i jeho cena vyšší.

Některé ze značek dětského povlečení:

 • Brotex
 • Drutex
 • Hybler
 • Le Vele
 • Matějovský
 • Scan quilt
 • Veba
 • Veratex

Materiálové složení

Povlečení se vyrábí z řady odlišných materiálů, které mají svou charakteristiku. Některé jsou vhodná na letní období, jiná zase hřejí, jsou lehká a vzdušná nebo například nemačkavá. Pojďme se blíže podívat na specifikaci jednotlivých materiálových druhů.

Hladká bavlna

Jedním z nejvíce využívaných materiálů je 100% bavlna. Její nepřehlédnutelnou výhodou je pevnost. Z bavlny se vyrábějí takové výrobky, které jsou namáhané na tah, na oděr a musí se často prát. Proto tato tkanina našla tak široké použití právě v ložním textilu.

Bavlna je charakteristická nejen tím, že je dostatečně pevná, ale je také velmi příjemná na omak, nedře pokožku těla, dokáže pohltit značné množství vlhkosti. V případě povlečení se jedná zejména o pot. Bavlna se tak stala nejpoužívanějším materiálem v lůžkovinách. Povlečení z bavlny vykazuje patřičnou savost, je příjemné pro dětskou pokožku, lze je často prát.

Jediným nepříjemným faktorem je nutnost žehlení. Po vyprání a usušení je nutné povlečení vždy řádně vyžehlit, jinak by působilo nevzhledně a zmačkaně.

Bavlněný satén

Bavlněný satén je tkanina podobná saténu, který je velmi lesklý a chladivý. Bavlněný satén je látka utkaná z bavlněných přízí do atlasové vazby. Tato vazba dává látce typický charakteristický lesk.

To, že je k výrobě tohoto saténu použito bavlněných přízí, zajišťuje pevnost povlečení, jeho savost a příjemnost na omak. Vzhledem je lesklejší, uhlazenější.

Flanel

Flanel je tkanina v krepové nebo plátnové vazbě. Na jedné straně či obou stranách je flanel upraven tzv. česáním. Tím získává svůj charakteristický vzhled, kdy na povrchu jsou viditelné malé vlásky, chloupky.

Flanel patří mezi teplejší tkaniny, proto povlečení vyrobené z tohoto materiálu je vhodné zejména pro chladné místnosti nebo pro zimní období. Povlečení je lehké, hřejivé, velmi příjemné na omak.

Froté

Froté je tzv. trojrozměrnou textilií, kdy třetí rozměr je tvořen smyčkami. Povlečení vyrobené z froté je velmi teplé a hřejivé, měkké, je vhodné opět do chladných místností nebo pro zimní období.

Jersey

Jersey nebo žerzej je lehká pletenina, která je velmi jemná a příjemná na dotek. Vyznačuje se svou nemačkavostí, má dostatečnou savost, povrch této látky je buď hladký nebo členitý. Z tohoto materiálu se vyrábějí jak povlečení, tak také prostěradla, která jsou v létě lehce chladivá. Jersey se nemačká, proto není nutné jej žehlit. Povlečení z této látky opět patří k těm vyhledávaným.

Krep

Krep je tkanina, která má vlnitý a zrnitý povrch. Látka je utkaná do plátnové vazby. Krep vykazuje na ložních soupravách jedny z nejlepších vlastností. Je příjemný na omak, povlečení je velmi lehké, takže peřina pod ním neztěžkne. Povlečení je dostatečně prodyšné, saje vlhkost.

Jeho bezespornou výhodou je, že se nemačká. Krepové povlečení proto není nutné po vyprání žehlit a při jeho používání na polštářích a peřinách nevypadá nikdy zmačkané a uválené. Tento materiál je naprosto ideální pro vaše děti, které zajisté v peřinách odpočívají i v průběhu dne.

Satén

Satén je tkanina s atlasovou vazbou, na lícní straně se vyznačuje vysokým leskem. Satén se vyrábí z nekončených přízí jakou jsou např. hedvábí, viskóza, polyester nebo polyamid.

Tuto látku a povlečení z něj charakterizuje zejména vysoký lesk, hladkost povrchu, je vhodný pro letní období, protože příjemně chladí. Je ovšem také klouzavý, takže může sjíždět z postýlek a nevykazuje potřebnou savost.

Satén není nejvhodnější tkaninou na dětské povlečení. Děti potřebují pohodlí, teplo a vysokou savost materiálů. Tyto vlastnosti nemohou být saténem zajištěny.

Způsob zapínání

Povlečení nemá jen odlišnosti v materiálovém složení, ale také ve způsobu zapínání. Některé zapínání jsou méně náročná a proto velmi vhodná pro děti, aby si i sami převlékly svou postýlku.

Zapínání na knoflíky

Stále využívanou metodou je zapínání na knoflíky, které jsou u většiny povlečení schované ve vnitřním pásu knoflíků a dírek. Knoflíky tak nejsou vidět. Zapínání je dostatečně pevné proti tahu, při dlouhodobějším užívání může dojít k uvolnění přišitých knoflíků.

Zapínání na patenty

Toto zapínání je velmi atraktivní pro děti, které vám mohou pomáhat při převlékání polštáře a peřiny. Patenty jsou sice jednoduché na zapnutí, ovšem jejich pevnost není dostačující. V průběhu noci dochází k jejich rozepínání a peřina se tak může dostat mimo povlak.

Zapínání na zipy

Modernějším způsobem zapínání jsou zipy. Jedná se o rychlé a pohodlné zapínání, zipy bezpečně chrání peřinu či polštář, aby se nevysmekly z povlaku. Při nákupu povlečení se zapínáním na zipy si jen zkontrolujte, je-li zip funkční a je-li dobře kryt látkou, aby nedřel do krku nebo aby nechladil na nohách.

Nevýhodou zipu je jeho náchylnost na pokažení. Prudším tahem může dojít k jeho poškození a pak je nutné jej celý nahradit a přešít novým zipem.

Design

Jakmile jste se rozhodli pro to, z jakého materiálu a na jaké zapínání vyberete vašim dětem povlečení, můžete se rozhodovat o jeho barvách a vzhledu. Zakoupit můžete povlečení, na kterém jsou vytištěné postavičky z různých pohádek, filmů či seriálů.

Vaše děti mají jistě rády své příběhy a budou nadšené, pokud budou se svými oblíbenými postavičkami také každý večer usínat. Pokud byste nenašli v nabídce povlečení takové, které by odpovídalo vašim představám, můžete si je také nechat na vaše přání potisknout vámi zvoleným motivem. Sice si za tuto službu připlatíte, ale vaše děti budou jistě maximálně spokojené.** **

** ** Cena

Cena je posledním parametrem, který budete jistě zvažovat při koupi. Nekupujte vždy to nejlevnější, neznamená to, že ušetříte. Ba právě naopak, můžete si tím nadělat více škod než užitku. Levná povlečení, pokud se neprodávají pod známou značkou, mohou být zdravotně závadná, vaše dítě může na ně získat alergii či jinou nežádoucí reakci. Proto vždy vybírejte s rozumem a láskou k vašemu dítěti.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id14734 (rodina-finance.cz#21327)


Přidat komentář