Plavání s miminkem

Miminko, než přijde na svět, tráví svůj čas v plodové vodě u maminky v bříšku. Proč mu tedy nedopřát podobné prostředí, ve kterém se cítilo tak bezpečně, i mimo bříško. Plavání pro děťátko, jak se v článku dozvíte, přináší samá pozitiva.

Co je kojenecké plavání

Plavání s miminky představuje nejen vhodnou pohybovou aktivitu, ale také příjemné trávení času rodičů se svým děťátkem. Plavání probíhá formou her, říkánek, básniček apod. Děti se naučí orientaci pod vodou, splývavé polohy na bříšku a zádech, výdechy do vody, pády i skoky do vody s následným potopením a vyplaváním na vodní hladinu. A co víc, děťátko se bude ve vodě cítit bezpečně a bude z ní mít i respekt.

Vhodná doba pro plavání miminek

S miminkem můžete začít prakticky plavat již po zhojení pupečníkové jizvy. Vhodnější je však s plaváním vyčkat, až po ukončení šestinedělí. V tomto časném období můžete u děťátka využít i vrozeného reflexu zadržení dech při kontaktu s vodou.

Kojenecké plavečky

Kalhotky přes plenky – pořiďte miminku speciální kalhotky, které jsou přímo určené pro plavání a jsou ideální pro nošení přes normální plenky. Díky systému tzv. nevratného válce poskytují kalhotky extra ochranu při plavání. Kalhotky jsou vyrobené z neoprenu, což zaručí jemný styk s citlivou pokožkou děťátka. Kalhotky jsou k dostání o různé velikosti, v různých barvách i vzorech.

Plenkové kalhotky na plavání – speciální nastavitelné plenky pomocí suchých zipů a cvočků s jemným lemováním okrajů, z materiálu, který je příjemný na dotek a šetrný k dětské pokožce. Plenky jsou opakovaně použitelné, čímž jsou navíc šetrné k životnímu prostředí.

Začátek plavání miminek doma

Ze začátku se doporučuje, aby si miminko zvyklo na pobyt ve vodě ve známém prostředí, tj. doma, kde tráví nejvíce času a cítí se bezpečně. Také pro samotné rodiče je vhodnější se nejprve naučit správně miminko držet, aby se při koupání případně nezranilo a bylo pro obě strany uvolněním, relaxací a radostí. Plavání ve velkém bazénu je rozhodně odlišné, než ve vaně, co se týče akustiky, teploty vzduchu, teploty vody, vlhkosti vzduchu, hluku apod. Nejlepší je děťátko postupně zvykat na to, co od vody může očekávat. Poté při vstupu do bazénu, bude jak miminko, tak rodiče klidní a vyrovnaní, což i malé děťátko dokáže vycítit.

Jak plavat s miminkem doma

Napusťte vanu, a to až po okraj, aby mohla voda děťátko přirozeně nadlehčovat. Pomocí „vození“ miminka po hladině vody, měnění poloh, se u něj posiluje peristaltika střev, jemná i hrubá motorika. V pozdějším věku je také vhodné používat nejrůznější hračky, které navíc navodí pocit relaxace a příjemné pohody.

Vdechnutí vody u miminka

Až do třetího měsíce má miminko tzv. reflex zatajení dechu, z toho důvodu po kontaktu s vodou, ihned reflexně krátce zatají dech. Není však vhodné si toto potvrdit bez dohledu odborně zaškoleného instruktora na plavání. Po třetím měsíci reflex postupně mizí a miminko se jej musí naučit zvládnout již vědomě.

Potápění miminek

Jsou dva možné přístupy k potápění. První je ihned při kontaktu s vodou, kdy miminko celé potopíte, avšak tato metoda je bezpečná pod dohledem zkušeného instruktora. Sami rozhodně miminko nepotápějte, mohli byste mu způsobit velký stres, který se pak může dlouho odbourávat. Druhý přístup je postupné, pozvolné zvykání miminka na vodu na obličeji, kdy celý proces od prvního otření obličeje mokrou dlaní, až po úplné potopení miminka, trvá zhruba několik týdnů. Obecně se nejzdatnější miminka zcela potopí po pěti, šesti týdnech tohoto postupného tréninku.

Plavání postiženého miminka

Plavání postiženým dětem velmi pomáhá. Voda je pro postižená miminka stejně vhodná, jako pro zdravá. Při pobytu ve vodě relaxují a uvolňují se. Každopádně pobyt ve vodě kojenci jen prospěje.

Plavání & vliv na vývoj dítěte

Plavání vývoj obecně u dítěte neurychluje, ale pomáhá mu. Děti, které plavou, posilují svalstvo, a to nenáročnými pohyby, čímž také lépe zvládnou otáčení na bříško a pátky. Kromě toho plavání posiluje svaly rovnoměrně, a z toho důvodu mají rodiče plavajících děťátek pocit, že jsou rychlejší ve vývoji. Ve vodě miminka například lehce manipulují hlavičkou, protože nemusí nést celou tíhu hlavy, jako na suchu.

Důvody, proč se rozhodnout pro plavání s miminkem

 • Plavání napomáhá dítěti v harmonickém procesu růstu i vývoje, kromě toho také stimuluje jeho pohybový, tělesný, sociální i psychický rozvoj.
 • Mnoho miminek se dokáže pohybovat pod vodou i ve vodě mnohem dříve než začnou chodit. Dítě může ve vodě dělat pohyby, které ještě nedokáže na souši a má tedy možnost se vyvíjet pohybově.
 • Kurzy plavání kojenců napomáhají v psychomotorickém vývoji batolat, kojenců i starších dětí. Rovněž má plavání velmi kladný vliv na zdraví, otužování, dýchání, podpůrný aparát, trávení a spánek dítěte.
 • Plavání pomáhá při bolestech bříška způsobených nadýmáním, neboť děti, které pravidelně plavou, mají velmi dobré trávení.
 • Výzkumy prokázaly, že pobyt kojenců a malých dětí ve vodě má také významný stimulující efekt na zvýšení koncentrace, pozornosti a vnímacích schopností.
 • Kromě toho, společné plavání rodičů a miminek, utužuje důvěru i vztah dítěte k rodiči. Rodiče se naučí stýkat se s děťátkem novým způsobem. Plavání je pak příjemná společná chvilka bez každodenního stresu.
 • Je dokumentováno u dítěte zlepšení sociálního, citového i fyzického vývoje, což je především patrné u dětí, které začnou plavat ještě před svým 12 měsícem. Děti jsou pak ve vodě uvolněné i klidné, nebojí se jí.
 • S pokrokem v plavání budete svědky významného zlepšení koordinace pohybů, síly, výdrže i dechové kapacity Vašeho batolete.
 • Plavání je současně příjemným zpestřením každodenních starostí i slastí pro maminky a tatínky na mateřské dovolené.
 • Při pravidelném navštěvování plaveckých kurzů se dítě brzy naučí pohybovat ve vodě samo, což pro něj znamená důležitý pocit soběstačnosti.
 • Dítě se setkává s novými jedinci (dospělými, dětmi), zkouší nové a nové věci. Tím má menší strach před novými neznámými situacemi.

Výhody plavání miminek

 • zpestření denního stereotypu

 • odreagování miminek i rodičů

 • posílení imunitního systému děťátka

 • rozvoj rovnováhy koordinace pohybů

 • rozvoj orientačních schopností miminka

 • podporování správného zakřivení páteře

 • posílení veškerých zádových svalů

 • rozvoj psychomotorických schopností dítěte

 • zlepšení peristaltiky střev

 • příznivé ovlivňování srdečně cévního systému

 • otužování

 • napomáhání k odstranění nejrůznějších vad držení těla miminka

 • cílená výchova k aktivnímu pohybu, který je nepostradatelný pro správný vývoj organismu

 • rozvinutí a podpoření vytrvalosti, vůle

 • rozvíjení komunikačních schopností

 • rychlejší osamostatnění se

 • prevence před případným pozdějším utonutím

 • skvělý trénink orientace a rovnováhy

 • rychlejší a bezproblémovější začlenění do dětského kolektivu

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id14744 (rodina-finance.cz#21698)


Přidat komentář