Pitný režim kojence

Správný pitný režim je pro kojence stejně důležitý jako pro každého člověka. Kolik má dítě vypít záleží nejen na jeho stáří, zdraví, váze ale i na spoustě dalších věcí. Důležité je, aby dostalo napít vždycky, když to vyžaduje.

Když má miminko žízeň

Voda tvoří 80 % dětského organismu proti  60 - 70 % u dospělého člověka.

Děti mají proti dospělým relativně vyšší potřebu tekutin. V kojeneckém období má miminko nejvyšší příjem tekutin na kilogram tělesné hmotnosti z celého období života. Miminko ztrácí, především v prvních měsících života, v porovnání s dospělým čtyřikrát až pětkrát víc tekutin. Část vody vypotí a vydýchá, nejvyšší úbytek má při častém vyměšování. Zajištění vhodného a pravidelného příjmu tekutin je tedy velmi důležité a dítě by mělo dostávat napít kdykoli o to projeví zájem.

 

Kolik má kojené dítě vypít?

Kojené dítě má vypít přibližně 150ml tekutin na 1 kg hmotnosti. Důkazem dostatečného příjmu tekutin je 6 až 8 plen za den. Protože pití vody nebo čaje z lahvičky by mohlo narušit kojení, mělo by podle odborníků stačit zdravému kojenému dítěti asi do 10. měsíce jen mateřské mléko. Výjimkou je situace při teplotě, ztrátě chuti k jídlu zvracení, průjmu a silném pocení.

  • Kojenec 0 - 6 měsíců

V prvním týdnu života by měl kojenec vypít až 300 ml tekutiny (mateřského mléka) za den, počítá se s váhou cca. 3 kg.

Ve 3 měsících vypije kojenec s váhou kolem 5,5 kg kolem 800 ml mléka za den.

V půl roce přijme kojenec s váhou přes 7 kg až 1000 ml tekutin za den.

  • Kojenec 6 – 12 měsíců

V 9 měsících vypije kojenec s váhou necelých 9 kg až 1250 ml tekutin za den.

V jednom roce života přijme dítě s 10 kg kolem 1300 ml tekutin za den.

Se zavedením hutnějších příkrmů do jídelníčku dojde ke zmenšení relativního obsahu vody v jídle. Od 10. měsíce se proto doporučuje u kojených dětí pravidelně doplňovat asi 200 ml tekutin, nejlépe kojenecké vody, denně.

Kolik má nekojené dítě vypít?

V době odstavování od matčina prsu začne mít děťátko zvýšené požadavky na příjem tekutiny, protože nová strava obsahuje méně tekutin, než mělo mateřské mléko. Nekojené děti starší 6 měsíců potřebují k denní stravě přídavek nejméně 400 až 600 ml tekutin denně.

Kdy je dítě ohroženo dehydratací

Děti jsou ohroženy dehydratací nejen v případě teploty, průjmu, pocení, ale i v případě, jsou-li příliš teple oblékány nebo krmeny příliš koncentrovanou mléčnou výživou.

Voda z kohoutku a perlivá sycená voda pro miminka

Voda z kohoutku, i když je pitná a dospělému nezpůsobí problémy, není vhodná pro miminka. Obvykle obsahuje nevhodné látky, například chlór a vápenec. Zcela nevhodná je také perlivá voda sycená oxidem uhličitým, protože uvolněné bublinky v žaludku mohou u miminka vyvolat zvracení. To je velmi nebezpečné, hrozí i udušení. Převařením zbavíte perlivou vodu bublinek, a pokud právě nemáte po ruce jinou vodu, můžete ji použít a miminku nijak neublížíte.

Kojenecká voda

Několika měsíčnímu kojenci je nejvhodnější dávat kojeneckou vodu. Platí pro ni nejpřísnější kritéria. Například obsah dusičnanů smí být maximálně 10 mg/l, sodíku 20 mg/l, přísné jsou i mikrobiologické ukazatele nebo požadavky na koncentraci sodíku. Rovněž celkový obsah minerálních látek může být nejvýš poloviční v porovnání s pramenitou vodou (nejvýše 500 mg/l).  Není možné ji jakkoli upravovat, ošetřovat, pouze ozářit UV paprsky pro zajištění čistoty výrobku. Na etiketě musí být uvedené označení „kojenecká voda“ nebo „vhodná k přípravě stravy pro kojence“. Je zakázáno kojenecké vody jakkoli dezinfikovat či do nich přidávat bakteriostatické látky (např. chlor). Kojenecké vody jsou potravinou a jako s potravinou s nimi musí být také zacházeno. Na kvalitu dohlíží Státní zemědělská a potravinářská inspekce, která provádí pravidelné kontroly kvality všech potravin.

Doporučení: ať už zakoupíte vodu v plastové lahvi nebo ve skle, která je vhodnější, zkontrolujte datum trvanlivosti. Kojenecká voda by se měla po otevření brzy spotřebovat a neskladovat u zdroje tepla. Ideální je uskladnění v temnu a chladu.** **

Ovocné a bylinkové čaje pro kojence

Pro miminka se hodí především čaj z heřmánku, který dobře tiší žízeň. Má zklidňující účinky a pomáhá ke klidnému posilujícímu spánku. Dětské čaje nesmí obsahovat tein, který má povzbuzující účinky především na srdce a nervový systém, což je pro dítě nevhodné.

Pokud není dítě kojeno, může už od prvních měsíců života popíjet různé čajíčky a odvary z bylinek. Optimální jsou po jídle, kdy slouží nejen k utišení žízně, ale i jako zklidňující prostředky, které mohou pomoci od bolestivých kolik způsobených nahromaděním vzduchu v bříšku.

Jak připravovat čaje pro kojence

Voda využívaná pro přípravu čajů a šťáv (stejně jako polévek či instantních kaší, jež nejsou založené na bázi mléka) musí obsahovat určité minimální množství minerálních látek. Pro nejmenší může být nebezpečný zejména nízký obsah hořčíku, který podle některých pramenů zvyšuje riziko výskytu syndromu náhlého úmrtí kojenců. V USA bylo dokonce zaznamenáno několik případů, kdy u kojenců, jimž byla připravovaná strava z destilované či velmi nízko mineralizované vody, došlo k závažným poruchám vnitřního prostředí organizmu spojeným s otoky mozku, křečemi či metabolickou acidózou.

Je tedy podstatné, aby voda určená k přípravě kojenecké stravy, s výjimkou umělé mléčné výživy, obsahovala alespoň minimální množství minerálních látek. Jako nebezpečné se jeví dlouhodobé používání destilované vody či vody získané reverzní osmózou. U pitné vody z vodovodu je nezbytná mineralizace vždy zaručena.

Co pomáhá proti bolení bříška

Proti bolení bříška jsou vhodné odvary z hlohu, šalvěje, menty, vavřínu nebo lípy, které zklidňují a pomáhají při trávení. Jsou vhodné po každém jídle, především pro neklidné děti.

Tip: při letním cestování se hodí rozpustné granulované čaje, které se nasypou do lahvičky s vhodnou vodou.** **

Ovocné šťávičky pro kojence

Ovocné šťávičky, které obsahují cukry, vitaminy a minerály nezbytné pro zdravý vývoj dítěte jsou dalším častým nápojem malých dětí. Lze je dle doporučení výrobce a pediatra nabídnout už čtyřměsíčním nemluvňatům. Půlroční dítě už obvykle začíná konzumovat také zeleninové a ovocné kašičky, připravené doma z čerstvých surovin. Vzhledem k možnému vyvolání alergických reakcí není vhodné používat při přípravě šťáv a kašiček moc druhů ovoce a zeleniny, ale postupně opatrně zvykat na nové. Konzumaci nových druhů zeleniny i ovoce je dobré konzultovat s pediatrem.

Dávejte dětem jen to, čemu můžete opravdu věřit. Vždy neplatí, že domácí šťávy a zelenina jsou lepší než ty v konzervovaných dětských výživách. Záleží na surovinách, v jakém prostředí jsou pěstované, jak jsou skladované i jakým způsobem jsou dále zpracované. Pokud vlastní zahrádka leží u silnice, nebo když soused pečlivě hnojí tu svoji, pak nelze nežádoucím příměsím zabránit. Renomovaní výrobci ručí za to, že v jimi vyráběných přípravcích nejsou nevhodné nebo dokonce škodlivé látky.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id14739 (rodina-finance.cz#21498)


Přidat komentář