Péče o miminko s atopickým ekzémem

Atopický ekzém je stále častějším onemocněním, které potrápí řadu dětí a jejich rodičů. Je možné předejít ekzému, když ještě není miminko na světě? Jaké kosmetické produkty zvolit pro caparta s ekzémem? Nejen na tyto otázky dostanete odpověď v článku.

Kromě pupínků, které jsou jedním z projevů atopického ekzému, je to svědivost, která sužuje pacienty s tímto onemocněním.

Atopický ekzém u miminek

Jak jsou na tom** miminka s alergiemi? Co se týká alergií, jako takových, pak miminka nebývají alergická. Je však možné u nich objevit atopický ekzém. Jak poznáte, že zrovna Vašeho caparta trápí **atopický ekzém?

Příznaky atopického ekzému u miminek

Pro** atopický ekzém** je příznačná extrémně suchá kůže, spolu s nedostatečnou funkcí jednotlivých mazových žláz. Navíc, pokožka s atopickým ekzémem má významně sníženou schopnost udržet v sobě vodu. A tak, pokud není pokožka správně ošetřena, vysychá a vysychá.

Projevy v podobě pupínků, puchýřků

Atopický ekzém je možné spatřit na těle dítěte ve formě červených pupínků, které mohou přecházet až v bolestivé puchýřky. Není bohužel ani výjimkou, že dojde k mokvání a praskání puchýřků.

Místa na těle, kde mohou být pupínky

Na jakých místech je možné spatřit atopický ekzém? Častým místem je především oblast trupu a obličej.

Nepříjemný pocit svědění

Jak se kůže vysušuje a pne, pak má malý pacient potřebu se neustále škrábat. Jenže škrábání pro léčbu nijak nepomůže, spíše naopak. Nejenže nezmizne atopický ekzém, ale navíc bude díky intenzivnímu škrábání rozedřený. Dítě se tak může ocitnout v začarovaném kruhu. Ekzém bude svědit a škrábání jen podnítí další škrábání. Ovšem domluvit se s malým capartem, když ještě nemluví, je bezpochyby nadlidský výkon.

V jakém věku se může projevit atopický ekzém

Atopický ekzém je možné spatřit již u těch nejmenších dětí, a to u kojenců, kteří jsou na světě sotva pár měsíců. Atopický ekzém se může projevit i v pozdějším věku dítěte, když mu jsou například tři, čtyři, či šest let.

Jak je možné předejít atopickému ekzému

Rádi byste předešli tomu, aby Vaše miminko trápil atopický ekzém? Pak můžete udělat to, co je pro každé miminko nejdůležitější – kojit miminko. Mateřské mléko nenahradí ani sebekvalitnější umělé mléko, i když je co do složení bohaté na nezbytné vitamíny a další živiny. Ne vždy je však kojení možné a podaří se. Pokud však nic tomu nebrání, snažte se kojit po co nejdelší dobu.

Důležitost složení stravy kojící matky

Ovšem i při kojení je možné udělat pěknou neplechu. Kvalitu a složení mateřského mléka totiž ovlivňuje strava matky. To, že by kojící matka neměla konzumovat čerstvé pečivo a další nadýmavé potraviny, jistě není nutné zdůrazňovat. Ovšem pečivo ve vztahu k případnému vzniku ekzému, nemá vliv. Ze stravy kojící matky je nutné vyřadit veškeré možné alergeny. Především se jedná o mléko a mléčné výrobky, vejce, sóju, jahody a další dráždivé ovoce i zeleninu.

Zjištění, která potravina vyvolává u kojence ekzém

Při úpravě jídelníčku máte v podstatě dvě možnosti. Buď vyřadíte veškeré potraviny, které mohou způsobit alergii, nebo postupovat tzv. vyřazovacím způsobem. V prvním případě bude Váš jídelníček během doby kojení značně omezený. Na druhou stranu, Váš capart bude uchráněn před případným vznikem ekzému.

Postupné zjišťování vhodných potravin

Co se týká druhého způsobu, pak je postup následující. V podstatě je to totožné, jako se zaváděním příkrmů u kojence. Začnete s potravou, která nezpůsobuje alergie, například rýží, bramborami a zeleninou, jako je mrkev. Postupně pak budete přidávat další potraviny. Mezi jednotlivými přidanými potravinami však musí být odstup několika dnů. Za zmíněnou dobu by se totiž mohl projevit případný ekzém.

Péče o miminko s atopickým ekzémem

Má Vaše miminko atopický ekzém? Velmi důležitá je péče o jeho pokožku. Nevhodnou péčí by mohlo dojít ke zhoršení jeho stavu. V prvé řadě je třeba pečlivě a pravidelně mazat jemnou pokožku dítěte. Promazávání by mělo být každý den, a to speciální kosmetikou, vhodnou pro atopickou pokožku. I v období, kdy je pokožka bez pupínků, je třeba v promazávání pokračovat.

Koupání miminka v bazénu

Rádi byste chodili s miminkem, či starším dítětem do bazénu s chlorovanou vodou? Pokud ho trápí atopický ekzém, pak se však takové návštěvy vyvarujte. I v případě koupání dětí doma ve vaně, je dobré si pořídit filtr, který zachytí, respektive eliminuje množství případného obsaženého chlóru ve vodě.

Mytí miminka, dítěte s atopickým ekzémem

Abyste předešli zbytečnému vysušování pokožky, je vhodné pro koupel zvolit vlažnou, ne však horkou vodu. Čím je voda teplejší, tím se bude pokožka více vysušovat. Jakmile dítě vyndáte z vaničky, či vany, co nejdříve ho po osušení promazejte.

Speciální mycí a pěstící kosmetika pro děti

Pro mytí miminka, dítěte s atopickým ekzémem, můžete zvolit speciální mýdlo, olejovou koupel, nebo také odvar z ovesných vloček, či odvar z otrub.

Pro promazávání pokožky si pak zakupte zastudena lisované oleje, nebo tělový krém, který obnovuje kožní bariéru a účinně brání opětovnému návratu šupinek. Kromě krému však můžete také pořídit jemný balzám, nebo hutnější tělový krém.

Vhodné prací prostředky

Nejen však vhodnou tělovou a pleťovou kosmetikou můžete pomoci Vašemu malému pacientovi. Je-li oblečení vypráno v nevhodném pracím prostředku, který není určený pro jemnou pokožku dítěte, či je prádlo nedostatečně vymácháno, pak může dojít ke zhoršení projevů ekzému. Pro praní dětského prádla, ale také dětského povlečení, prostěradla, je vhodné zvolit například ekologický prací prostředek, který nijak nedráždí citlivou pokožku dítěte.

Vhodné oblečení

U oblečení ještě chvíli zůstaneme, tentokráte se však zaměříme na materiál oblečení. Ten by měl být především ve formě bavlny, nebo také biobavlny. V dnešní době je naštěstí možné zakoupit řadu pěkného oblečení z biobavlny. Díky takovému oblečení budete mít jistotu, že jste pro Vaše dítě stran oblečení, udělali maximum.

Pobyt u moře významně prospívá při atopickém ekzému

Jedinci, kteří se potýkají s atopickým ekzémem, by měli pravidelně jezdit k moři. Jenže takový týdenní, čtrnáctidenní pobyt u moře není zrovna levnou záležitostí. A kdo si může dovolit, aby každý rok vyrazil s celou rodinou k moři, zvláště pokud je jeden z partnerů na mateřské, rodičovské dovolené.

Solná jeskyně – vhodná a výhodnější alternativa

Pokud máte malé děti, pak pro ně, ale ostatně i pro Vás může být značně stresující a nepříjemná dlouhá cesta. Je také místo dopravy autem, autobusem, zvolit dopravu leteckou. Ovšem, to již opětovně narážíme na finance. Vzdát se však účinků, ze kterých byste se mohli těšit při pobytu u moře, nemusíte. Vhodnou, ale také cenově výhodnější alternativou je solná jeskyně.

Jediná návštěva solné jeskyně, která trvá 45 minut, nahradí dva až tři dny, které byste strávili u moře. Aby se mohl projevit účinek solné jeskyně v maximální míře, pak je dobré počítat s celým jedním cyklem, který skýtá deset návštěv.

Výhodná cena při návštěvě solné jeskyně

Jedna návštěva Vás vyjde zhruba na 100 Kč na osobu. Povětšinou mají děti do dvou let vstup zdarma. Půjdete-li do jeskyně ve dvou a vezmete s sebou Vašeho malého caparta, pak Vás ozdravná kúra přijde zhruba na 2 000 Kč. V porovnání s pobytem u moře, je to skutečně jen zlomková cena.

Účinky solné jeskyně

Kromě již pozitivního účinku na atopický ekzém, se však solná jeskyně může pochlubit i dalšími účinky, které mají pozitivní vliv na zdraví. Jste přepracovaní, ve stresu, náchylní k nachlazení, sužuje Vás snížená imunita aj.? V případě, že ano, pak neváhejte a navštivte solnou jeskyni. Vhodné je, pokud absolvujte dva cykly, jeden na jaře a druhý pak v období epidemie chřipek.

Do solné jeskyně mohou i ti nejmenší pacienti

Co je skvělé na solné jeskyni, je fakt, že do ní můžete vzít i kojence. Ať už je tedy Vašemu drobkovi měsíc, nebo rok, dva, tři …, může se těšit z velmi efektního prostředí a současně se bude s každou další návštěvou zlepšovat jeho zdravotní stav. Kromě toho, nebudete muset ani řešit případný úpal, který by mohl hrozit u moře.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id14800 (rodina-finance.cz#23394)


Diskuze a zkušenosti

Andrea | 25.07.2012 17:20
Atopický ekzém, Podhajská Mám chlapečka s at. ekzémem moře nám pomohlo, ale jak každý ví je to finančně náročnější. Teď jsem vyzkoušela termálky na Slovensku Podhajská. Pomohlo ale musela jsem syna dávat jen do dětského bazénu nebo chodit s ním do tamního wellnessu. A hlavně začít dodržovat opravdu přísnou dietu všechny alergeny přestat jíst.


Přidat komentář