Od kojenecké láhve k hrnečku

Učení se nevyhne nikdo, ani ti nejmenší. Než miminko přejde z kojení na kojeneckou láhev a následně k samostatnému hrnečku, uběhne tzv. hodně vody. Orientujete se v lahvičkách, pítkách a hrnečkách? Jaké jsou jejich výhody, nevýhody? Které si vybrat?

 

Samosterilizující kojenecká láhev

S příchodem miminka je naší maximální snahou, aby vše okolo něj bylo čisté, bez všelijakých bacilů. Než miminko začne s příkrmy, trvá to pár měsíců. Do té doby „jen“ pije mlíčko, zpočátku z maminčiných prsů, později z kojenecké láhve.

Na trhu se objevila možnost zakoupení samosterilizující kojenecké láhve.

Výhody samosterilizující kojenecké láhve

V čem je tak odlišná od jiných? V prvé řadě ji nemusíte, tak jako klasické, složitě převařovat, sterilizovat. U samosterilizující kojenecké láhve je totiž speciální víčko, díky kterému je možné rychle a navíc bezpečně sterilizovat lahvičku, včetně veškerých jejích částí za minutu a půl.

Princip samosterilizující kojenecké láhve

Jak funguje** samosterilizující kojenecká láhev? Co se týká krmení, tak vykazuje shodnou funkci, jako ostatní kojenecké láhve. Odlišnost však spočívá ve způsobu sterilizace. **Do víčka stačí nalít požadované množství vody, láhev pak uzavřete a vložíte do mikrovlnné trouby. Za stanovenou dobu je pak lahvička vysterilizovaná. Se samosterilizující kojeneckou lahví končí zdlouhavé, nepraktické vyvařování, či příliš drahé sterilizování v zakoupeném přístroji.

Kojenecká láhev a hrníček – omezení zkažených zoubků

Některé děti, dokonce i dvouleté, či tříleté, můžete vidět, jak stále pijí z lahve, ať už mléko, nebo čaj. Je to pro ně i rodiče velmi pohodlné. Jenže pohodlnost a pohoda se může velmi rychle vymstít. Neustálé ocucávání a pití z kojeneckého dudlíku může způsobit zubní kaz, zkažené zoubky.

Netekoucí hrnečky – s měkkým, tvrdým pítkem

Současné maminky malých dětí mají tu výhodu, že si mohou vybírat z opravdu bohaté nabídky hrnečků pro svoji drobotinu. Ne tak tomu bylo před dvaceti, třiceti lety. Pokrok, vývojová technologie se nezastaví ani u malých dětí. A je to jen dobře. Však být na mateřské a následně na rodičovské dovolené, není rozhodně dovolenou, jak by to však z názvu mohlo vypovídat.

V současnosti je tak možné pořídit netekoucí hrnečky, a to s měkkým pítkem i tvrdým pítkem. Měkké pítko je určené pro děti, které teprve přechází z kojenecké láhve na hrneček. Měkké pítko, co do materiálu, je shodné s dudlem v kojenecké láhvi, jen systém pití je trochu jiný. Netekoucí hrneček s tvrdým pítkem již nemá samotné pítko z dudlíku, ale

Vychytávky netekoucích hrnečků

netekoucím hrnečkem se nestane, při ne zrovna zdařilých pokusech při pití, že by byla tekutina rozlitá po dítěti nebo po zemi. Z netekoucích hrnečků si také můžete vybrat takový, který disponuje neklouzavou úpravou, ať už u držáčků, nebo u celého obvodu hrnečku. Dítěti tak hrneček z rukou lehce nevypadne, když má třeba ručičky od něčeho umaštěné. Další vychytávkou je tzv. dvoustranná membrána, která jedna zamezuje kapání tekutiny, ale také umožňuje ji otočit. Otočením membrány je pak možné regulovat sílu průtoku čaje, šťávy.

Hrníčky 360°

Pro děti je zcela příznačné, že nás sledují, a pak se snaží napodobovat vše, co my dospělí děláme. Pokukuje Váš malý capart, jak pijete ze skleničky, či hrnečku bez pítka? Díky tzv. hrnečku 360° mu můžete dopřát, aby se cítili jako dospělák, a to již od jeho devíti měsíců.

Typy hrníčků 360°

Zmínili jsme, že již devítiměsíční batole se může pokoušet o samostatné pití. Nejen v dospělosti se navzájem lišíme dovednostmi a rychlostí učit se nové věci. Také u dětí je možné zaznamenat rozdíly, a to v jak pohybové aktivitě, tak psychomotorických dovednostech. Výrobci na tuto skutečnost rozhodně pamatovali. A tak přichází s nabídkou hrníčků 360° mini – junior – active. Jednotlivé typy hrnečků se liší jednak objemem, ale také způsobem držení. Mini hrneček disponuje objemem 210ml, junior je o objemu 250ml a do active se vejde až 350ml čaje, šťávy, či jiné tekutiny. Hrneček mini a junior se navíc mohou pochlubit praktickými držadly, pro snadnější uchopení a držení hrnečku. Hrneček active již držátka nemá. Ostatně, není to ani nutné. Tento hrneček je již určený pro děti od 18 měsíců. Ty jsou již natolik zkušené z předchozích hrnečků, že nepotřebují žádná pomocná držátka a budou se skutečně cítit jako dospěláci a budou to také dávat patřičně najevo.

Uvedli jsme, že hrneček active je určený pro děti od 18 měsíců. Hrneček mini je určený od 9 měsíců a junior pak od 12 měsíců.

Výhody hrníčků 360°

V čem jsou tyto hrnečky tak výjimečné? Dítě z nich může pít, jako ze skutečného hrnečku, pohárku a přitom se nepolije, nebude kolem něho kaluž vody. A že se dítko při zvládání nových dovedností sem tam rozčílí? V tomto případě nemusíte čekat žádnou pohromu v podobě vody všude kolem, když s hrnečkem plným čaje zlostně mrskne o zem, na koberec, lino, dlažbu. Maximálně pár kapek na podlaze uvidíte, ale to bude tak všechno. Vy si ušetříte čas a nervy a dítě se při případném nezdaru při učení, tzv. nezasekne. Ruku na srdce, když se malý človíček pokouší sám jíst a všude kolem něho jsou těstoviny, omáčka a jiné pokrmy, pak se možná někdy neudržíme a zvýšíme hlas. Ovšem toto zvýšení hlasu, změna našeho rozpoložení, má negativní vliv na další zdárné pokusy k samostatnosti.

Náhradní díly k hrnečkům 360°

V případě potřeby a nutnosti si můžete dokoupit náhradní těsnění do hrníčků, ale také držátka. V případě, že budete podnikat výlety, nezapomeňte na pití pro Vaše maličké. Výše jsme uvedli výhody hrníčků 360°C. Připojujeme i další, a to, že hrneček si v létě udrží teplotu chladného nápoje a naopak v zimě zase teplotu teplého nápoje. Ničemu však nebrání, abyste si koupili ještě termo tašku, abyste měli jistotu, že v opravdu třeskuté zimě si Vaše dítko užije teplý čaj, aniž byste museli shánět, kde ohřát pití.

Sportovní kelímky

Myslíte si, že Vaše malé dítko je „malé“? Ono, jak se to vezme. Již ten nejmenší capart se postupně stává osobností a všímá si detailů okolo sebe. Možná Vás překvapí, jak brzo se bude dožadovat něčeho jiného, než mu dáváte, hrnečky nevyjímaje. Obdobou hrnečků jsou dětmi velmi oblíbené sportovní kelímky, které svým tvarem připomínají láhve pro dospělé cyklisty, či láhve, které si bereme na aerobic atd. Stejně, jako v případě hrnečků, budete moci vybírat z široké barevné škály. Zcela každý si najde tu svoji barvu, jak holčičky, tak kluci. Sportovní kelímky jsou řešené stejně jako netekoucí hrnečky, buď s měkkým, nebo tvrdým pítkem. Ten stěžejní rozdíl spočívá v objemu a tvaru, ale také pocitu dítěte, že je již velké a není žádné mrně.

Netekoucí kelímky

Pak zde máme ještě vedle netekoucích hrnečků a sportovních kelímků také kelímky s praktickým zaklapávacím víčkem na pítko. Opět máte na výběr měkké a tvrdé pítko, standardní a neklouzavou úpravu povrchu kelímku. Stejně jako v případě sportovních kelímků, i netekoucí kelímky jsou vhodné na cesty. Ptáte-li se, zda je lepší pořídit sportovní kelímek, nebo netekoucí kelímek, pak si všímejte samotného dítěte, z čeho se mu lépe pije.

Sportovní láhve s nekapajícím brčkem

Hitem mezi sportovními lahvemi, kelímky, jsou pak sportovní láhve, které jsou opatřené silikonovým nekapajícím brčkem. Dětmi jsou tyto láhve velmi oblíbené, a to především z důvodu velmi snadného pití. Děti obecně pití z brčka milují. Chcete-li jim udělat radost, pak jim jednu takovou sportovní láhev můžete pořídit. Na cesty a výlety je jako dělaná. Sportovní láhve navíc disponují šikovným tvarem, který zpříjemňuje jejich držení. A opět budete mít možnost si pořídit láhev s pogumovaným, neklouzavým povrchem.

Jak používat hrnečky, kelímky

Před prvním, ale také dalším použitím hrnečků, kelímků je umyjte v teplé vodě, nejlépe s mycím přípravkem, který je určený pro děti. Veškeré díly hrnečků, kelímků důkladně vypláchněte, včetně víček, pítek apod. hrnečky, které jsou s pítky, či těsněním, je důležité nijak nepropichovat aj., aby nedošlo k jejich znehodnocení.

Některé hrnečky, kelímky nejsou vhodné pro ohřátí tekutin v mikrovlnné troubě a umývání v myčce na nádobí. Některé hrnečky, kelímky také není nutné vymývat převařenou vodou aj. Vždy si tedy pečlivě pročtěte příbalový leták.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id14788 (rodina-finance.cz#23347)


Přidat komentář