Nebezpečný EMO styl

Alkohol, kouření, drogy, gemblerství - dávno známé nebezpečné návyky. Co však víme o nenápadném plíživém nebezpečí současnosti, EMO stylu? Poznáme, že je naše dítě emař a dokážeme mu pomoci?

EMO styl

Možná se náš potomek jen začal podle našeho vkusu „divně“ oblékat. Možná se mu to líbí a třeba ani neví, že se svým zvláštním stylem řadí mezi** emo vyznavače**. Nemusí to tedy nic znamenat, pokud se zásadně nezmění jeho chování a postoj k životu. V tom případě je nutné zpozornět a věnovat čas a úsilí pro nápravu. Pokud na náhlou změnu v chování zareagujeme: „on z toho vyroste,“ může se stát, že náš syn nebo dcera skončí na psychiatrii, v horším případě si sáhne na život.

EMO styl – co to je?

Emo styl vzniknul poměrně nedávno. Původně se objevil ve druhé polovině osmdesátých let jako styl tehdejší punkové hudby, ze zkratky emotiv hardcore. Zhruba o deset let později začal nabývat i jiných významů, spojených s pesimismem, frustrací, přehnanou úzkostí a sebelítostí, depresemi, sebepoškozováním a sebevraždami. Kolem roku 2000 se styl emo stal jakýmsi kulturním výrazem. Emo není jen vyznávání určitého druhu hudby, je to i styl oblékání, líčení, zdobení a chování. Je to styl vysoce emotivní, emaři hledají svou cestu ve smutku, optimismus a radost odmítají. Svoji negaci prezentují symbolikou zombie, lebek, zmučených zvířátek, zraněných postaviček, vyrvaným srdcem a krví. Někteří „emaři“ v rozporu s tím vším neuznávají alkohol, tabák, drogy, konzumaci masa a preferují rodinu, přítelství, etiku, humánnost, morální zásady a soběstačnost. Proto si na protest proti konzumní společnosti svoje oblečení a doplňky vyrábějí sami.

Móda a líčení ve stylu emo

Vyznavači emo stylu se vyžívají ve výrazném oblékání a originálním líčení. Vlasy nosí rovné, černé nebo červené barvy, popřípadě obarvené na nepřirozený odstín (modrá, růžová apod.). Charakteristická je dlouhá ofina sčesaná tak, že překrývá jedno nebo obě oči jako výraz odporu k okolnímu špatnému světu. Nosí trika s výrazným potiskem, někdy pruhovaná s ostrými barvami úzké džíny, černé tenisky, zdobí se černými pásy, náramky a výrazným pearcingem. Používají silnou vrstvu tmavého make upu, oči (i u mužů) jsou zvýrazněny černými silnými linkami, někdy i červenými stíny. Pro dívky jsou charakteristické dlouhé černé, umělé řasy.

Existují emo pravidla?

Část emařů tvrdě obhajuje emo pravidla, která kolují na internetu, část tvrdí, že jejich styl** žádná pravidla nepotřebuje**, tudíž je nemá a další část uvádí, že zveřejněná pravidla vymyslel někdo buď z legrace nebo proto, aby si vyzkoušel jak umí manipulovat s lidmi. Ať je to jak chce, jedenáctileté dítě nepozná jestli si někdo dělá legraci, což potvrzují diskuzní blogy - náctiletých. Ukázky z emo pravidel: tvař se stále smutně; na ulici se koukej do země; plač při každé příležitosti; dej si pearcing všude-na dolní ret, obočí, jazyk, nos, bradavka, pupek; používej emogramatiku, tj. místo j piš y, místo v piš w, místo ch piš x, místo co použij cwo; za každým t použij h; doma večer se obleč a namaluj a v koupelně se vyfoť – pozadí musí tvořit kachličky a záchodová mísa, nejméně na pěti fotkách breč, fotky umísti na facebook; říkej, že tvoje náboženství je emo; nauč se přesvědčivě říkat: „Já vyjadřuji své pocity“; měj zlomené srdce za každých okolností; piš strašně smutné básně o čemkoliv; stříkej si do očí repelent; alespoň jednou se pokus o sebevraždu; řež se něčím ostrým do ruky tam, kde nosíš náramky aby ti zakryly jizvy ...

EMO styl – sebepoškozování

„Než se poprvé pořežete, pamatujte si: bude vás to bavit. Zjistíte, že krev a úleva od bolesti jsou návykové. A to i tehdy, když si myslíte, že uděláte jen pár zářezů, které nejsou hluboké a lehce se zahojí. Budou totiž hlubší. Z deseti zářezů se jich stane sto. Život se vám změní na zraňování a zakrývání. A počkejte, až poprvé říznete moc hluboko! Když budete osamělí, všechno se stane možným nástrojem: jehla, nůžky, klíče od auta, pero … budete si přát, abyste s tím nikdy nezačali, protože to budete nenávidět a zároveň i milovat. Nebudete bez toho moct žít.“ Tolik citace internetového přispěvovatele uvedeného pod přezdívkou D.AA. Trochu děsivé, že? Především mladí lidé se různými a opakovanými způsoby zraňování sama sebe snaží uvolnit nepříjemné duševní stavy a napětí. Nejsou totiž schopni řešit psychický problém jinak, navíc jak emaři s oblibou říkají, je to jejich** vyjádření pocitů**. Nemusí jít nutně o sebepoškozování různými předměty, ale třeba časté bouchání hlavou o zeď, zarývání nehtů do kůže, kousání se a podobně.

Sebepoškozování mladých lidí

Pokud vyloučíme osoby s duševními poruchami (schizofrenie, mentální anorexie apod.) a další rizikové skupiny (osoby, které byly nebo jsou zneužívány, psychicky a tělesně týrány nebo pohlavně zneužity, nenávidí svoje tělo, a proto ho zraňuje),** sklony k sebepoškozování** mají většinou mladí nezkušení lidé, kteří si ještě nevědí rady s některými prožitky, složitými vztahy a s překonáváním překážek. Většinou se nechtějí doopravdy zabít, sebepoškozováním jen volají o pomoc nebo mají potřebu demonstrovat jako pózu svoje jizvy před ostatními emaři. Často si jen chtějí vyzkoušet jaké to je, když si ublíží. Je to adrenalin a** potlačení psychického strádání** nebo bolesti bolestí fyzickou. Většina lidí, i z řad tzv.celebrit, kteří se záměrně a opakovaně zraňuje nebo se zraňovali v minulosti potvrzuje, že když se řízli, pocítili téměř okamžitě psychické uvolnění, úlevu a celkové zklidnění.** Sebepoškozování mladých lidí** však nemůžeme jednoznačně spojovat s emo stylem, zraňují se mladiství i bez příslušnosti k tomuto stylu, u emařů je prostě tento problém víc vidět. Není divu – různé blogy poskytují návody „jak se dobře říznout“ a naopak -náctiletí se na svých blozích svěřují se svými pocity, které prožili při sebepoškození.

Je moje dítě emař?

Máme podezření, že je naše dítě emo? Nesmíme panikařit, vyzvídat, křičet a nedělat ukvapené závěry. Spíš věnujme dítěti víc času, projevíme zájem a porozumění, nechme ho vypovídat – dovíme se tak o jeho starostech, které se nám zdají být nicotné, ale pro něho jsou závažné. V dobře fungující rodině může opravdu jít jen o puberťáckou pózu, přechodnou módní záležitost. Větší problém představují neúplné nebo sociálně slabší rodiny. Pokud zjistíme, že se z našeho nadějného potomka náhle stala smutná černá postavička, která odmítá komunikovat, zanedbává školní i jiné povinnosti, vyměnila svoje dosavadní zájmy a kamarády za pofidérní společnost nebo se dokonce zraňuje, nastal vážný problém.

EMO styl – existuje pomoc?

Neobviňujme se, nestyďme se a nevěřme, že tuto prekérní situaci zvládneme sami. Nedokážeme to, stejně jako nezvádneme vyléčit gemblera, alkoholika nebo člověka závislého na drogách. Tady pomůže jen odborník, nejlépe dětský psycholog nebo psychiatr pomocí vhodné psychoterapie, podáváním léků a dalších metod zaměřených na tento problém. Léčba je sice zdlouhavá, ale naučí člověka změnit svoje chování, zvládat emoce a vypjaté situace nebo jak se jim vyhnout. Terapeut se zaměří i na případné pokřivené rodinné a sociální vztahy. Psychiatr vyloučí i případnou psychickou poruchu, která s emo stylem vůbec nesouvisí. Pokud si nejsme jisti co se to s naším dítětem děje nebo potřebujeme před návštěvou odborníka radu, můžeme se obrátit i na Linku důvěry nebo řadu Krizových center, která jsou nám k dispozici většinou non stop. Kontakty najdeme na internetu.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id14786 (rodina-finance.cz#23341)


Diskuze a zkušenosti

Anonym | 07.04.2016 11:27
Zase nějací cwo si hrayou na tho ze wsemu rozumi.KDYBY SE THAK STHARALI O SEBE.NENAWIDIM WAS! !!!!!HEIL!


Přidat komentář