Nákup první školní aktovky

Uteklo to jako voda, kdy jste jeli s miminkem z porodnice a nyní z něj již bude školák? Máte již pro Vašeho prvňáčka zakoupenou školní aktovku? Při jejím výběru je třeba být pečlivými a brát v potaz určité parametry. O nich se dozvíte v našem článku.

Školní aktovka a školní batoh

Již dávno neplatí, že do školy chodí děti se školní aktovkou. Především Ty větší děti se nechtějí cítit „malými“, a tak preferují spíše školní batoh. S ním již nejsou „mrňaty“. Školní batoh může být vhodnou alternativou ke školní aktovce. Ovšem za předpokladu, že je k tomuto účelu vyrobený. Je totiž třeba rozlišovat batoh sportovní, na volnočasové aktivity a batoh do školy. Na trhu jsou k dostání dokonce školní batohy, které již mohou mít i prvňáčci. Jen je třeba dobře vybírat a vydat se na nákupy do specializovaného papírnictví, či některého z e-shopu.

Hmotnost školní aktovky, batohu

To, co by mělo platit pro školní aktovku i batoh je nízká hmotnost. Čím lehčí aktovka, batoh, tím se dítě méně nadře. Ono stačí již jen hmotnost školních pomůcek, sešitů, učebnic a svačiny. Obsah školní aktovky, a to i u prvňáčka se tak rázem vyšplhá na několik kilogramů.

Bezpečnostní reflexní prvky na školní aktovce, batohu

Ovšem hmotnost není jediným parametrem, na který byste měli při výběru školní aktovky, batohu, hledět. Dítě by mělo být venku vidět. Především v zimním období, kdy děti jdou ráno do školy, je ještě tma. A pokud mají odpolední kroužky, pak i v odpoledních hodinách se již mohou vracet za šera, zvláště, je-li zataženo, sněží apod.

Důležitost bezpečnostních reflexních prvků

Pokud tedy nevozíte, nevodíte dítě do a ze školy, pak mu určitě pořiďte školní aktovku, batoh s bezpečnostními reflexními prvky. Ty by měly být umístěné na vnějších částech aktovky, batohu. Úlohou bezpečnostních reflexních prvků je zvýšení bezpečnosti Vašich dětí. U přechodu, či při přecházení, nebo při chůzi u kraje silnice, chodníku, je řidiči již zdálky uvidí. A co si budeme povídat, ne vždy jsou děti soustředěné, ukázněné a přechází tam, kde mají, či v momentě, kdy mají.

Materiál školní aktovky, batohu

Další parametr, který byste měli zohlednit při** výběru školní aktovky, batohu** je materiál. Pokud chcete, aby aktovka a batoh dítěti co nejdéle sloužily a dítě je „vůbec“ chtělo mít třeba i další rok, pak vyberte aktovku, batoh z kvalitního a omyvatelného, případně pratelného materiálu. Sotva totiž zabráníte tomu, aby nedošlo k ušpinění z vnější části aktovky, batohu. Při nošení venku jsou totiž aktovka i batoh vystavené veškerým vnějším vlivům počasí – déšť, prach, sníh apod. Navíc, děti milují kaluže, a tak není výjimkou, že se Vám dítě vrátí s batohem, na kterém jsou cákance o bláta. A také všichni víme, že v zimě to „prostě klouže“. Aktovka a batoh se však mohou také ušpinit uvnitř, a to například od vylitého nápoje apod.

Některý batoh se dá vyprat ručně, jiný i v pračce, pokud však umožňuje pračka ruční praní.

Voděodolné dno školní aktovky, batohu

Jen těžko zabráníte tomu, aby dítě nepostavilo aktovku, či batoh na mokrou podlahu, třeba v šatně, v jídelně apod. Pokud však zakoupíte aktovku, batoh s voděodolným dnem, pak budou sešity a knihy ochráněny před provlhnutím a zničením.

Voděodolný vršek školní aktovky, batohu

To, co platí pro dno, platí také u vršku aktovky, batohu. Dítě sice nebude stavět aktovku, batoh na vršek, zato jsou však aktovka, batoh vystavené nepřízni počasí. Pokud zakoupíte tedy aktovku, batoh s voděodolným vrškem, pak sešity a knihy přečkají přesun do a ze školy i za deště, sněžení, bez úhony.

Vnitřní uspořádání školní aktovky, batohu

Při nákupu** školní aktovky**, ale také batohu se podívejte „do vnitřku“. Jak aktovka, tak batoh by měly mít několik vnitřních přihrádek. Díky nim bude mít dítě školní sešity, učebnici a další potřeby přehledně uložené. Díky přihrádkám se také zamezí tomu, aby měly sešity „oslí uši“, což učitelé neradi vidí a o dítěti si pak utváří určitý obrázek.

Řešení prostorového vybavení školní aktovky, batohu

Kromě vnitřních přihrádek by měla školní aktovka disponovat prostorem pro uložení penálu, svačiny, pití. Povětšinou jsou tyto prostory ukryté pod uzavíratelnou klopou. Něco jiného je to u batohu. Ten disponuje přídavným prostorem v přední části. Navíc může batoh také obsahovat boční kapsy, ať už uzavíratelné na zip, či stahovací šňůrku, či magnet. Právě do bočních prostor je možné uložit svačinu a pití, klíče apod.

Design školní aktovky, batohu

Nákup školní aktovky, batohu můžete pojmout jako překvapení, kdy poté dítě dostane aktovku, batoh například pod stromeček. Můžete však dítě vzít s sebou. V tom případě je však třeba ho do určité míry korigovat. Dítě si totiž bude vybírat aktovku, batoh „jen“ podle barvy, vzhledu a designu. Stěží ho bude zajímat, zda školní batoh, aktovka splňují výše uvedené parametry.

Nákup školní aktovky, batohu bez dítěte

Pokud však půjdete školní aktovku, batoh koupit sami, pak je nutné vědět, co se Vašemu dítěti líbí. Barevných odstínů, ale také vzorů, designů školních aktovek a batohů je poměrně široké množství. Můžete se snadno trefit do vkusu dítěte, nebo také ne. Děti častokráte preferují aktovku, batoh, který zdobí jejich oblíbená pohádková postavička, filmový hrdina apod.

Nákup školní aktovky, batohu pro starší dítě

Školní aktovku, batoh, který koupíte prvňáčkovi, bude splňovat jeho představy pár let. Jen sotva bude chodit do školy třeba s pohádkovou postavičkou, když již bude chodit do čtvrté, páté třídy. Bohužel v dnešní době, a to nejen v ní platí „nálepkování“. Druzí nás posuzují podle toho, co máme na sobě, máme za doplňky apod. A ruku na srdce, i my sami druhé hodnotíme a posuzujeme. A to kolikráte podle prvního dojmu. To, co platí v dospělém světě, platí i ve světě dětí.

A tak se opravdu není čemu divit, když s blížícím se novým školním rokem po Vás bude chtít potomek novou aktovku, či batoh. A i když bude současný batoh ještě v pořádku, je třeba to chápat.

Školní batoh

U** školního batohu** je důležité, aby měl především anatomicky tvarovaná, polstrovaná záda. Díky tomuto parametru budete mít jistotu, že se batoh podle požadavků přizpůsobí páteři dítěte. U sportovního batohu povětšinou není žádné vyztužení. U školního je naopak nutné a bývá vyztužené lehkým hliníkovým rámem.

Konstrukce školního batohu

Aby byl batoh dostatečně stabilní, musí disponovat kvalitní konstrukcí. Díky konstrukci a současně vypolstrovanému dnu se nestane, že by se batoh při postavení na zem skácel a jednotlivé školní pomůcky se tak pomíchaly.

Nepodceňujte popruhy u školního batohu

Důležité jsou také popruhy, ty by měly být opět polstrované a navíc by měly umožňovat nastavení požadované délky. Díky správně nastavené délce, pak nemá dítě potřebu vyrovnávat balanc. Současně jsou jeho ramena rovnoměrně zatížená. Při nastavování délky je nutné dbát na to, aby oba popruhy byly stejně dlouhé. Zamezíte tím přetížení na jednu stranu, kdy by mohlo dojít i k vychýlení páteře při dlouhodobém nošení batohu.

Školní aktovka

Také u školní aktovky, stejně, jako u batohu pro prvňáčka, je velmi důležitá stabilita. Některé aktovky disponují také tzv. hrudním pásem. Díky němu drží aktovka nejen na ramenou, ale také kolem hrudníčku. Díky hrudnímu pásu také zamezíte tomu, aby dítě „frajeřilo“ a nosilo tašku přes jedno rameno. Je však třeba, aby si dítě zvyklo na pás hned od začátku.

Ptáte-li se, zda je lepší aktovka, nebo batoh pro prvňáčka, pak je to celkem jedno. Ovšem v tom případě, že se jedná o kvalitní výrobek.

Doplňky ke školnímu batohu, aktovce

Kromě nákupu** školního batohu**, aktovky, počítejte také s pořízením penálu, sáčku na přezůvky, sáčku na tělocvik. Někteří výrobci přichází s nabídkou praktických setů. A tak lze zakoupit školní aktovku a batoh i s ostatními sladěnými doplňky. Povětšinou i tyto sety bývají finančně výhodnější, než kdybyste pořídili zvlášť aktovku a zvlášť doplňky.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id14796 (rodina-finance.cz#23372)


Přidat komentář