Morče - ideální zvířecí kamarád pro Vaše dítě?

Morčata jsou přítulná, roztomilá, neškrábou ani nekoušou. Jsou to veselá a dobromyslná zvířátka. Při dobrém zacházení se velmi rychle ochočí. Navíc péče o ně není složitá, zvládnou ji i děti.

Co budete potřebovat, pokud se rozhodnete morčata chovat

Klec, hobliny, seno na spaní, seno na krmení, misku na potravu, napáječku, krmnou směs pro morčata, čerstvou zeleninu, vitamínové kapky, minerální tyčinku, větvičky z ovocných stromů na hlodání, kartáč na česání, čistící potřeby, krabice na přenášení. V chovatelských potřebách se dají výhodně koupit tzv. chovatelské sety, jde o klec i s touto základní výbavou.

Pořiďte si také speciální publikaci, zabývají se chovem morčat. Najdete ji v knihkupectví, či v chovatelských potřebách. Tam se dozvíte všechny potřebné informace.*** ***

Zoologické zařazení - Morče

Morče patří mezi hlodavce. Hlodavci se vyznačují chrupem se stále dorůstajícími hlodáky a velkou mezerou mezi stoličkami a hlodáky. Dalším typickým znakem pro hlodavce je rozštěpený pysk.

Ve volné přírodě žijí morčata v malých skupinkách

Chov po jednom pro ně tedy není ideální. Nejlépe se snášejí dvě samičky, ale je možné chovat pohromadě v jedné kleci i samečky, musí se ale znát od malinka. Pokud se rozhodnete chovat morče samotné, musíte mu věnovat více pozornosti.

Je pro vás morče to pravé?

Pokud jste ještě nikdy nechovali žádné zvířátko, možná vůbec netušíte co Vás a Vaše děti čeká. Morčata se dožívají v průměru šesti až osmi let. Klec pro morče není levná záležitost. Morčata potřebují společnost. Při výběhu v bytě mohou okousávat koberce, zanechávat za sebou loužičky i bobky. Nemocné morče musí být ošetřeno veterinářem.

Budou si rozumět i s jinými domácími zvířaty?

Zakrslý králík se s morčaty dobře snáší. Se psem už je to problematičtější, oběma musíte dát čas, aby si na sebe zvykli. Jednodušší je to samozřejmě, pokud jde o mladá zvířata. Kočka považuje morče za svou kořist. Morče byste neměli chovat ani s křečkem v jedné kleci, protože se mu morče nedokáže bránit.

Kde morče získat?

V obchodech s chovatelskými potřebami najdete morčata různých barev s různými strukturami srsti. S koupí si dejte načas. Ceny morčat jsou různé a záleží také na jejich rase. Hladkosrsté morče koupíte již za 50 korun. Nezapomínejte, ale že do něj v budoucnosti investujete mnohokrát více. Musíte mu koupit krmení, seno, podestýlku, napáječku, či dostatečně velkou klec. Snažte si vybrat morče staré asi pět až šest týdnů, které váží mezi 300 a 600 g. Zeptejte se na stáří morčete prodavače. Prohlédněte si jeho srst, zuby, nožičky i drápky.

Zdraví morčete

Jsou – li morčata dobře živena a mají dostatek volného pohybu, onemocní jen zřídka. Přesto byste neměli zanedbávat kontrolní vyšetření. Zuby morčat neustále dorůstají, proto se musí obrušovat. Pokud se tak neděje, mohou vyrůst do takové délky, že budou morčeti bránit v přijímání potravy. Veterinář je potom musí uštípnout, nebo obrousit, což je pro morče bolestivé. K obrušování zubů stačí dát morčeti do klece klacek z ovocných stromů, nebo jim podávat dostatek kořenové zeleniny. Onemocnění kůže jsou u morčat běžná. Příznakem takového onemocnění je drbání morčete. Parazity můžete vidět po odhrnutí srsti. Roztoči mohou způsobit zánět vnitřního ucha, příznakem je častější drbání v oblasti uší.

Domov pro morče

Klec by měla mít rozměry minimálně 40 x 80 cm pro jedno morče. Nemá žádné zvláštní nároky, protože morče nešplhá, neskáče moc vysoko a z klece se většinou ani nesnaží dostat. Nevhodné pro morče je kartónová krabice, protože ji brzy rozkouše a také se promáčí od moči. Morčata spí ráda se střechou nad hlavou, cítí se tak bezpečně, pořiďte mu tedy nějaký úkryt. Jesle na seno jsou nezbytné, jinak si jej morče pokálí a podupe. Jako nádobu na vodu je vhodné zvolit napáječku, která může být jak skleněná, tak plastová. Morče se z napáječky naučí pít velmi rychle, přesto se první dny ujistěte, že s ní umí opravdu zacházet. Miska na krmení by měla být stabilní, ale zase ne moc těžká, protože morčata ji rádi převrací a přece nechcete aby si ublížila. Do misky patří pouze denní dávka krmení, jinak bude morče jíst neustále.

Podestýlka pro morčata

Hobliny nejsou drahé a dají se snadno sehnat. Přesto se u prodavače při nákupu ujistěte, že jde o hobliny bezprašné. Prach jim totiž může způsobovat dýchací potíže. Existuje také speciální (granulová) podestýlka, která je ovšem drahá.

Místo pro klec

Morče potřebuje kontakt s rodinou. Je to velmi zvědavé zvířátko. Při umístění klece tedy myslete na to, aby se necítilo odstrčené. Ovšem příliš hlučné místo také není ideální, morčata jsou totiž poměrně lekavá. Stejně tak byste se v jejich přítomnosti měli vyvarovat náhlých, neočekávaných pohybů. Nejlepším místem je světlá místnost bez průvanu. Morčata nesnášejí velká horka, pobyt na slunci je pro ně mučení, stejně tak tmavé a vlhké místnosti.

Výběh

Morčata musí mít možnost výběhu, jinak zleniví a ztloustnou. Ráda také něco prozkoumávají. Pokud morče necháváte běhat v bytě, dávejte pozor na elektrické vedení, morčata okusují na co přijdou. Dávejte pozor aby se nezranila, nepopálila o topení, nezalezla za skříň a neuvázla tam.

Správná péče o morče

Morčata si užívají vyčesávání srsti. Dlouhosrstá morčata musíte kartáčovat každý den, jinak jejich srst zplstnatí. Koupání morčete není nutné, čiňte tak jen při silném znečištění srsti a to pouze ve vlažné vodě. Nikdy morčeti nepotápějte hlavu, dávejte pozor, aby se mu voda nedostala do uší. Poté jej jemně vysušte ručníkem. Jelikož se morče velmi rychle nachladí, měli byste jej chránit před průvanem. U starších morčat se drápky už sami neobrušují, proto musí být zkracovány. Drápem prochází také krevní céva, dávejte proto pozor jak hodně dráp zastřihujete. Nejlepší je nechat si to ukázat u veterináře a používat speciální kleštičky, které koupíte v chovatelských potřebách.

 • Při otírání očí postupujte vždy zvnějšku směrem dovnitř.

 • Uši morčete - nečistěte je ovšem vatovými tyčinkami!

 • Denně je třeba vyčistit napáječku a nádoby na krmení, nepoužívejte ovšem žádné čistící prostředky.
 • Jednou za dva dny je třeba vyčistit klec. Jednou týdně dno klece vydrhněte vodou s univerzálním čistícím prostředkem.
 • Mazlete se s morčetem krátce, ale často. Držte je pevně, ale jemně a blízko u těla. Morče se tak bude cítit v bezpečí.

Prodávané krmné směsi

Obsahují obilí, ovesné vločky, kukuřici, oříšky, slunečnicová semena. Denně jim podávejte pouze jednu polévkovou lžíci suchého krmení, jinak Vám morče lehce ztloustne. Morčata potřebují hodně hlodat. Měla by mít také neustále v napáječce pitnou vodu. Silně chlorovanou vodu nejprve převařte. Mléko morčata pít nesmějí!V zimě je žádoucí dodávání vitamínů. Vitaminové přípravky se prodávají ve specializovaném obchodě.

Jak krmit morčata?

Krmte dvakrát denně ve stejnou dobu ráno a večer. Ráno jim podávejte seno a suché krmení. Pokud jim to nestačí, teprve potom jim dejte zeleninu, ovoce nebo nějaký pamlsek. Večer morčeti stačí další dávka sena a zelenina, či ovoce. Morčata si na krmný režim velmi rychle zvyknou. Nedávejte příliš mnoho krmení najednou. Ovoce a zeleninu dobře omyjte, ale neloupete. Nechte ji pořádně okapat. Nepodávejte nic přímo z ledničky, studené krmení může morčeti podráždit žaludek. Seno mohou mít v kleci přes celý den.

Jak morčeti správně rozumět - zvuky morčat

 • Kvíkání: zní jako hlasité pískání konvice na vaření a znamená žadonění o jídlo.
 • Pískání, žalostné kvíkání: projevují se jim například mláďata, pokud takto píská dospělé a jednotlivě chované morče, usiluje o naši pozornost.
 • Vrkání: morče vyjadřuje svou spokojenost.
 • Mručení: jde o pozdrav mezi morčaty.
 • Syčení, cvakání zuby: morčata syčí, když pociťují převahu druhého, a to i člověka. Morče má u toho sklopenou hlavu a prosí o mír. Syčení se může vystupňovat až na cvakání zuby, což je jediné výstražné gesto, které morče ovládá. Nejčastěji u tohoto gesta také zůstane.
 • Brumlání: vydává ho sameček, když se blíží k samičce.

Nebojte se, morčeti není těžké porozumět. Když se mu budete věnovat, jistě brzy poznáte, co Vám chce sdělit.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id14716 (rodina-finance.cz#20128)


Diskuze a zkušenosti

Milena | 26.04.2010 14:24
Morče a křeček Dětem jsem domů koupila křečka, ale o morčeti jsem dlouho uvažovala. Máte někdo zkušenosti jak jsou rozdílní v povaze?

Simona | 04.05.2010 16:31
morče a křeček Morčata jsou přítulnější než křečci. Někdy dokonce slyší i na jméno a dají se mnohem lépe ochočit.

Merlin | 13.07.2011 19:34
rozdil v povaze morcete a krecka Domam mam 2 krecky a 2 morcata. Rozdil v povaze je pomerne velky. Krecek je spise samotar, vetsina nesnese jineho krecka ve stejne kleci, nevyzaduje denni mazleni s lidmi, brani sve uzemi (pokud se jej pokusite vzit do ruky, s nejvetsi pravdepodobnosti kousne). Morce je spolecenske (doporucuje se chovat alespon 2, aby si delali spolecnost; kdyz mame jej jedno, je treba se mu hodne venovat, mazlit se s nim apod.), neagresivni, snadno se ochoci (chce to cas a trpelivost), je mozne jej vytrenovat aby necuralo/nekakalo vsude (stejne jako kocku je lze naucit pouzivat "zachod"). Dalsi vyhodou je, ze je vetsi, takze bude vice odolne vuci detem (krecek je krehci a da se snadlo poranit, zmacknout v ruce). ZAVER: Morce je pritulnejsi nez krecek, ale vyzaduje vice pece a casu!


Přidat komentář