Látkové versus jednorázové pleny

Jste v očekávání? Pak možná již nyní zvažujete, zda budete pro Vaše miminko používat jednorázové plenky nebo látkové. Každé pleny mají něco do sebe. A jak již to tak bývá, přináší výhody i nevýhody. Třeba Vám pomohou při rozhodování následující řádky.

jednorázovými plenami je přebalování naprostou hračkou. Stačí si jen vybrat ty, které budou miminku vyhovovat, nebudou protékat a způsobovat opruzeniny. Oproti tomu látkové pleny jsou objemnější, o něco složitěji se s nimi manipuluje, ale zase Vás vyjdou levněji.

Pleny před dvaceti lety

Před zhruba dvaceti lety si mohly maminky tzv. nechat zdát o jednorázových plenkách. Nezbývalo jim nic jiného než používat** látkové pleny** a vyvařovat je, kolikráte ještě ve velkém litinovém hrnci. Práce tak spojená s přebalováním, praním, sušením a žehlením plenek, byla mnohonásobně větší, než je tomu v současnosti. Maminky, které v dnešní době používají látkové pleny, je místo složitého vyváření, dávají prát do pračky. Díky programu „vyvářka“ se tak pračka postará o dokonalé vyvaření plen, aniž byste se museli bát, že ve vypraných plenách najdete ještě stopy prášku.

Nejen u jednorázových plenek platí, že když něco není, tak nám to ani nechybí. Těžko však říci, zda by maminky před x lety měnily bavlněné pleny za pleny jednorázové.

Výrobci jednorázových plenek

V současnosti se to v prodejnách a drogeriích v sekci péče o dítě, jednorázovými plenkami jen „hemží“. Regály jsou plné jednorázových plen od různých výrobců. A to, co platí u jiného zboží, platí i u jednorázových plen. Ne všem dětem vyhovují všechny typy jednorázových plen. A tak mezi rodiči dětí najdete takové, kteří si pochvalují určitou značku a nedají na ni dopustit. Najdete však i rodiče, kteří vůbec nebyli spokojeni s tou samou značkou. Těžko si pak na základě, například internetových diskuzích vybrat. Je třeba ozkoušet, co bude vyhovovat Vám a Vašemu dítku.

Rozdělení jednorázových plenek

Když jednorázové plenky „začínaly“, pak se rozlišovaly podle pohlaví dítěte. V současnosti se již u plenek pohlaví dítěte neřeší, případně jen u tzv. trénovacích plenkových kalhotek. Naopak se pleny rozdělují podle hmotnostní kategorie. Setkáte se tak s velikostním označením plenek na 1 – 2 – 3 – 4 – 4+, případě i 5.

Výhody jednorázových plenek

Pojďme se nyní podívat na** výhody jednorázových plenek**. Již v úvodu jsme uvedli, že s jednorázovými plenkami jde přebalování velmi snadno a rychle. Takže i ti nezkušení rodiče, nebo prarodiče si poradí s přebalováním.

Další stěžejní výhodou jednorázových plenek je ušetření času, jako takového, v souvislosti s praním, sušením, žehlením. Použitou jednorázovou plenku jednoduše vyhodíte. Odpadají Vám tak starosti a práce spojená s praním, sušením, žehlením.

** ** Nevýhody jednorázových plenek - odpad

Opomenout bychom rozhodně neměli nevýhody jednorázových plenek. Jmenovat budeme minimálně dvě stěžejní. První z nich je, že jednorázové plenky představují odpad. Odpad, který se jen tak nevypaří a rychle nerozpustí. Zkuste si představit, jakou hromadu plen „vytvoří“ Vaše dítko za jeden jediný rok. Budete přebalovat zhruba 10x den. Takže to máme cca 300ks plen za měsíc. A v případě jednoho roku se dostaneme na číslo cca 3600ks plen. A veškeré tyto pleny skončí na smetišti. O jak velké hromadě se bavíme? Celá řada rodičů, kteří používají jednorázové pleny, si dělají zásobu plen. A to, když probíhají cenové akce v prodejnách. Je tedy možné, že i Vy si uděláte zásobu třeba na 3 měsíce, či půl rok. Pak je již jednoduché si představit, co zbude po jednom jediném miminku.

Nevýhody jednorázových plenek – cena

Druhá stěžejní nevýhoda jednorázových plenek je bezpochyby** cena**. Pokud nebudete sledovat a využívat rozličné akce, pak za jednu jednorázovou plenku zaplatíte zhruba 4 – 6 Kč. Zprůměrujeme částku na 5Kč a vynásobíme počtem plen, které dítě za rok spotřebuje, tedy 3600ks. Dostaneme se na cifru 18 000 Kč. Slušná částka, že? Když budete kupovat pleny postupně. Vždy, když Vám bude balík docházet, tak zakoupíte nový, pak Vám možná jednorázové pleny nebudou připadat tak drahé. Stačí však jen trochu počítat a budete překvapeni, nemile.

V tomto případě je tedy dobré sledovat v prodejnách slevové akce. Kolikrát se může jednat také o 50% slevu. A to se pak dostaneme na již příjemnější a přijatelnější částku.

Výhody látkových plen

V podstatě nevýhody, které jsou spojené s jednorázovými plenami, jsou naopak zase výhodami u látkových plen. Látkové pleny nevytváří žádný tuhý odpad. Nákup látkových plen Vás také nebude tolik stát, v porovnání s jednorázovými plenkami. I když vstupní investice také není zanedbatelná. Pleny a k nim kalhotky něco stojí. Je však ještě k nákladům připočíst nákup pracích prostředků a spotřebu vody, elektriky. Suma sumárum se můžete vyšplhat na částku cca 10 000 Kč za rok. Hodně záleží, kolik plen zakoupíte, jak často je budete „točit“, jak často budete prát.

Měli bychom zmínit minimálně ještě jednu výhodu, a ta je, že se děti, u kterých používáte látkové pleny, dříve naučí chodit na nočník. Necítí se totiž tak v suchu, jako děti s plenkami jednorázovými.

Nevýhody látkových plen

A opět, výhody jednorázových plen, jsou naopak i nevýhodami u látkových plen. S látkovými plenami je třeba počítat, že budete nemálo času trávit v koupelně u sušáku a u žehličky. Další věcí je, že s látkovými plenami vypadají děti jako brouci pytlíci. Je to však zanedbatelná nevýhoda. A další stěžejní nevýhoda je delší čas a větší složitost při přebalování. Rozhodně se nejedná o „šup šup“ systém.

Doplňky k přebalování

Při přebalování Vašeho děťátka, budete potřebovat nejen pleny, ať už látkové, či jednorázové. Určitě oceníte také praktické vlhčené ubrousky, přebalovací podložky a koš na použité pleny.

Koš na pleny

Používáte jednorázové pleny? A jak to děláte s použitou plenou? Běháte s každou počůranou, pokakanou plenkou do kontejneru? Nebo balíte pleny do mikrotenového sáčku a vyhazujete k ostatnímu odpadu? V prvním případě sice uděláte něco pro svoji kondičku, přebalujete-li tak desetkrát za den. V druhém případě se nevyhnete jistého odéru ve Vaší domácnosti, a to i přes to, že bude použitá plenka v mikrotenovém sáčku. Mnohem praktičtější je pořídit si některý z košů na pleny.

Výhody košů na pleny

Jedná se o speciální koš, jehož součástí jsou kazety s nepropustnou fólií. Plenka je doslova za sekundu zabalena ve fólii a můžete se spolehnout, že neucítíte nic, ani když se miminko pokaká a plena bude v koši dva dny. Za jak dlouhou dobu je nutné koš na pleny vyprázdnit? Záleží na objemu koše, ale také na frekvenci přebalování. Do koše se může vejít zhruba dvacet, až třicet plenek. Jednoduše si tedy spočítáte, za jak dlouho bude koš plný.

Princip fungování koše na pleny

Princip je tak jednoduchý, že je až s podivem, že mohou být použité pleny několik dnů v pokojíčku miminka, a přesto neucítíte žádný nepříjemný zápach.

Použitou plenku vložíte do koše vyloženého fólií, zatočíte s držátkem a tím se plenka jednotlivě zabalí. Víko koše pak stačí jen přiklopit. Při dalším přebalování víko odkryjete a opět vložíte plenku, zatočíte a hotovo. Velmi rychlé a snadné.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id14790 (rodina-finance.cz#23352)


Diskuze a zkušenosti

Pájinka | 14.01.2013 15:08
Odér odpadu? S odérem jednorázových plen to není vůbec hrozné, jak se tady píše. Nesmí je člověk skladovat měsíc, že... Máme kyblík (obyčejný), do kterého plínky házíme. A z každé domácnosti někdo aspoň jednou denně jde ven (manžel do práce, mamina s kočárkem na procházku, případně přijde návštěva...), takže jednou denně se ty plenky vynesou... Jako každý jiný odpad, který lehce zasmrádne, třeba kosti... Ty normální člověk taky nemá v odpadu týden...


Přidat komentář